تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت چشمک زدن ساید بای ساید

علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها

علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها در این است که یخچال یا ساید بای ساید سعی می ‌کند توجه شما را به علت مشکلی که در دستگاه وجود دارد به خود جلب کند. این مشکل وقتی بوجود می آید که دمای یخچال خیلی بالاست و همه مواد غذایی یخچال باید خنک شود و در این حالت یخچال نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. از موارد دیگری که ممکن است درجه های یخچال چشمک بزند، به این دلیل می باشد که در یخچال یا فریزر باز مانده است و چشمک زدن به این دلیل می باشد. در این حالت بهترین کار این است که با توجه به برند دستگاه خود آن ها را بشناسم، چرا که هر چراغ چشمک زن برای اصلاح این مشکل ها شاید نیاز به خاموش و روشن کردن دستگاه داشته باشد تا این ارورها رفع شود. جهت سفارش خدمات تعمیر یخچال با ما تماس بگیرید.

تعمیر یخچال

آلارم ها یا پیام های خطا و چشمک زن در یخچال و فریزر ساید بای ساید

وقتی دستگاه یک کد خطا را نمایش می دهد یعنی مشکلی در دستگاه وجود دارد. بیشتر ارور ها یا آلارم ها به گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که در مورد وضعیت دستگاه و تغییرات آن هشدار دهند، در این حالت یا باید اقدامی از طرف شما انجام شود و یا اقدامی از طرف تعمیرکار تا مشکل برطرف شود.
برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع این ارورها یا پیام های خطا باید به دفترچه راهنمای برند یخچال خود مراجعه کنید، چرا که ممکن است بسته به مدل متفاوت باشند.
مثلا قطع برق یا PF در صورت قطعی برق، ممکن است در برخی مدل ها دستگاه شما Power Failure یا PF را نمایش دهد که به عنوان هشدار پس از وصل مجدد برق باید صفحه دیجیتال را لمس کنید تا آن برطرف شود.
به عنوان مثال در محصولات سامسونگ کدهای 88 88، 83E، 85E، یا 86E ممکن است وقتی که برق قطع شده است نمایش داده شوند. این ها نشان دهنده آن مشکل است که یخچال یا فریزر شما به درستی راه اندازی نشده است.

دلایل و قطعه های مرتبط به چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها

دلایل اصلی چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها را در ادامه بررسی خواهیم کرد تا خرابی قطعه یا استفاده نادرست از دستگاه را که منجر به این خطاها می شوند را بشناسیم. این موارد عبارتند از:

 1. چشمک زدن نمایشگر در یخچال و فریزرها به علت بالا رفتن دما

چشمک زدن نمایشگر دما در یخچال و فریزرهای سامسونگ یا هر برند دیگری وقتی بوجود می آید که دمای آن بیشتر از حالت نرمال بالا رفته و تا 15درجه نیز می رسد. در این حالت صفحه کنترل و نمایشگر چشمک می زند که با پایین آمدن دما به صورت خودکار چشمک زدن متوقف می شود.
دمای یخچال در حالتی که هیچ کدام از قطعات آن مشکل نداشته باشد چه زمانی بالا می رود؟

 • وقتی که درب یخچال یا فریزر باز باشد.
 • پس از قطع و وصل شدن برق

در این حالت باید درب یخچال و فریزر را ببندید یا بعد از آمدن برق نیز باید صبر کنید تا یخچال و فریزر مجدد به دمای تنظیمی و خنک کردن مواد غذایی برسد که معمولا زمانی تقریبا طولانی برای رسیدن به دمای دلخواه طول بکشد.

چشمک زدن ساید بای ساید

معمولا هنگام بالا رفتن دمای یخچال یا فریزر خود شما به عنوان مشتری چشمک زدن درجه یخچال را به تعمیرکار ساید بای ساید گزارش می دهید که در همه یخچال ها علت چشمک زدن بالا رفتن دمای یخچال است که گرم شده و اگر در فریزر این اتفاق بیافتد یعنی قسمت فریزر گرم شده است و به این دلیل چشمک می زند. به عنوان مثال دمای یک یخچال که باید روی 3 تا 4 درجه باشد رفته روی 9 که نمایشگر آن را نشان داده و به همین دلیل درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها چشمک می زنند. چرا که مواد غذایی در این دما به احتمال زیاد اگر زودتر رسیدگی و تعمیر نشود خراب می شود.

در فریزر هم دما باید -14 تا -16 باشد، ولی چندین درجه کاهش دارد و برای همین در -2 یا -3 درجه به خاطر گرم شدن چشمک می زند.
ضمنا اگر یخچال به درستی خنک نشده و مواد غذایی و آشامیدنی را خنک نمی کند، بهترین راه سپردن کار به دست متخصص است تا مشکلات و خرابی های قطعات را بررسی کند که در ادامه به این موارد نیز می پردازیم.

 1. سنسورهای محيطی داخل يخچال يا فريزر خراب شده است و درجه های یخچال چشمک می زنند

اولین علت اين است كه سنسورهاي محيطي داخل يخچال يا فريزر خراب شده یا تنظیم آن به هم خورده است و به همین دلیل به این شکل نشان داده می شود. با یک کار ساده می توان این را متوجه شد که آیا سنسور محیطی واقعا دما را درست نشان می دهد یا نه. می توانید آب را داخل یخچال بگذارید و بعد از 1 ساعت آن را چک کنید ببینید خنک شده یا نه. اصولا باید خنک شده باشد که اگر خنک نشده باشد، سنسور محیطی دما را به ما درست نشان می دهد. اما اگر سرما داخل یخچال باشد و آب نیز خنک شده باشد، در این حالت سنسور محیطی خراب شده و باید تعویض شود.

چشمک زدن یخچال ساید بای ساید

کار و وظیفه سنسور محیطی فریزر و یخچال چیست؟

برای کنترل دمای یخچال و فریزر از سنسورها یا حسگرهایی برای کنترل دمای کابین یخچال و فریزر استفاده می شود که دما را حس کرده و در اختیار برد به عنوان مغز یخچال جهت تنظیم روشن و خاموش شدن موتور و فن ارسال می شود. این سنسورها از نوع NTC می باشند.
به عنوان مثال در صورتی که یخچال به دمای تنظیمی رسید، برد دستور را ارسال کرده و آن را قطع می کند و اگر هم خنکی یخچال کم شده باشد دستور لازم را با توجه به سنسور محیطی یخچال شروع به کار و خنک شدن آن می کند.

 1. خرابی هیتر یا سنسور دیفراست و چشمک زدن درجه های یخچال و فریزر به این دلیل

دومين علت این است كه در قسمت یخچال یا فریزر برفک زده و باعث یخ زدگی پشت سرمازا یا اواپراتور یخچال و فریزر شده که در این حالت ممکن است هیتر یا سنسور دیفراست خراب شده باشد كه معمولا اگر کاور پشت قسمت يخچال و فريزر را باز کنيم برفک و يخ زدگی آن را مي بينيم كه در اين مواقع صد درصد لوله درین کیپ شده است که باید توسط تکنسین، آبجوش ریخته شود تا آب حاصل از دیفراست و برفک زدایی از دستگاه تخلیه شده و مسیر باز شود. از شایع ترین نشانه های خرابی سنسور دیفراست می توان به یخ زدگی اواپراتور اشاره کرد.

مشکل چشمک زدن ساید بای ساید

کار و وظیفه سنسور دیفراست فریزر و یخچال چیست؟

سنسور دیفراست از قطعات برفک زدایی یخچال می باشد که روی اواپراتور می باشد که گرمای اواپراتور را بعد از کار کردن هیتر را تشخیص می دهد و با توجه به رسیدن به میزان حداکثر دما، فرمان لازم را به برد برای قطع دیفراست می فرستد.
این سنسور براساس تغییرات دمایی کار می کند و مانع از خرابی اواپراتور با توجه به نقش آن که در بالا گفته شد عمل می کند.
این سنسور نیز از نوع NTC می باشد. از نظر عملکردی نیز در طول شبانه روز شاید کلا دو بار براساس فعالیت کمپرسور عمل کرده و یخ زایی را انجام دهد.

 1. چشمک زدن درجه های یخچال ساید بای ساید به علت کم شدن گاز آن

علت دیگر برای یخچال یا فریزر برای چشمک زدن درجه های آن، کم شدن گاز است که برای هر دو این دستگاه ها اتفاق می افتد. چرا که گاز یا مبرد دستگاه برای خنکی دستگاه و رسیدن به دماهای تنظیمی لازم می باشد و در صورتی که کم باشد به دمای مورد نظر و دلخواه نخواهد رسید و چشمک زدن درجه ها نیز اتفاق خواهد افتاد.
در این مورد نیاز است که تکنسین و تعمیر کار یخچال یا تعمیرکار ساید بای ساید نشتی یابی کرده و شارژ گاز دستگاه را مجدد انجام دهد.

 1. سوختن کمپرسور و فن فریزر و یخچال و چشمک زدن درجه های یخچال و فریزر

سوختن کمپرسور و فن فریزر و یخچال و چشمک زدن درجه های یخچال و فریزر است که نشانه های خرابی کمپرسور را با توجه به صدای یخچال و کار نکردن موتور می توان متوجه شد که صدایی از یخچال نخواهید شنید.

چرا یخچال و فریزر ساید بای ساید چشمک می زند

البته ممکن است که خود کمپرسور رله دستگاه را قطع کرده باشد که باید متخصص این کار و تعمیرکار آن را بررسی و عیب یابی کند و تشخیص دهد.
فن هاي داخل فريزر و يخچال نیز باعث بروز این مشکل می شوند كه ممکن است يكي از اين فن ها خراب شده باشد و شروع به كار نكند، مثلا سرما در قسمت يخچال وجود داشته ولي در قسمت فریزر سرما نداشته باشیم. البته برعکس این حالت هم امکان پذیر است که در قسمت فریزر سرما داریم و در قسمت یخچال سرما نداریم. در این حالت احتمال زیادی وجود دارد که فن هاي داخل دستگاه سوختند و بايد حتما كاور پشت يخچال و فريزر توسط تعمیرکار و متخصص باز شده و تعویض شود.

 1. خرابی قفل درب یخچال و چشمک زدن درجه آن به این دلیل

اگر درب یخچال به هر دلیلی خوب بسته نشده و قفل نشود، منجر به ورود هوای گرم داخل آن شده و دمای داخل کابین یخچال با توجه به شدت خرابی و باز بودن بالا رفته و گرم خواهد شد.
اگر درب فریزر یا یخچال به مدت 5 دقیقه یا بیشتر باز بماند، آلارم ها به صدا در می آیند و نشانگر باز شدن درب روی نمایشگر روشن می شود. در را ببندید و کلید را فشار دهید تا ریست شود.
از دیگر علت های چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها عبارتند از:

 • باز و بسته شدن مداوم درب یخچال
 • تراز نبودن یخچال
 • کم بودن فاصله از دیوار
 • تابش مستقیم نور خورشید
 • خرابی لاستیک درب یخچال
 • و…
مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید علت پايين آمدن دمای يخچال فريزر
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد