تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت سر و صدای یخچال

علت سر و صدای یخچال چیست؟

یخچال یکی از لوازم مهم آشپزخانه است که مانند هر دستگاه دیگری ممکن است گاهی دچار مشکل شود و این مسئله شما را هم به دردسر بیاندازد. هیچ چیز بدتر از یخچالی که سر و صدای بلند و زیادی تولید می کند نیست و در این شرایط حتماً شما باید تلاش کنید تا بفهمید مشکل جدی است یا نه. در این مطلب قصد داریم علت سر و صدای یخچال را بررسی نماییم.

تعمیر یخچال فریزر

باید بدانید که یخچال ها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که کار کردن آن ها هم می تواند علت سر و صدای یخچال شود بنابراین هر صدایی که از یخچال شنیده می شود صرفاً به معنای خراب بودن یخچال نیست.

منظور از سر و صدای یخچال صداهای بلند و غیرعادی است که قبلاً وجود نداشتند و به تازگی ایجاد شده اند. در این شرایط است که باید عملکرد قطعات مختلف یخچال مورد بررسی قرار گیرد تا علت تولید صدا مشخص شود.

یخچال ساختار حساس و نسبتاً پیچیده ای دارد که بررسی و تعمیر آن نیازمند تجربه و مهارت کافی است. بنابراین، اگر در انجام کارهای فنی و تعمیراتی مهارت کافی را ندارید بهتر است که این کار را به تعمیرکاران متخصص بسپارید تا آسیب بیشتری به یخچالتان وارد نشود.

شرکت تکنیک سرویس پارس توسط تعمیرکاران متخصص و با مهارت خود می تواند انواع خدمات عیب یابی و تعمیر یخچال های معمولی و ساید بای ساید را به مشتریان خود ارائه دهد. تنها کافی است که فرم درخواست را پرکنید و یا با کارشناسان ما از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 در تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید تا آن ها یک تعمیرکار ماهر را به محل مورد نظر شما اعزام کنند.

صداهای مختلف یخچال و علت آن ها

 • علت صدای تق تق یخچال

لوله های داخل یخچال به کمک فوم محکم نگه داشته می شوند. زمانی که این فوم ها از لوله ها جدا شوند سروصدایی همچون تق تق به گوش می رسد که مانند قولنج شکستن یخچال است.

معمولاً این سر و صدا ها از یخچال های سالم هم شنیده می شود و طبیعی است اما اگر این صدا بیش از اندازه و بلند باشد نشان دهنده وجود مشکلی در داخل یخچال است.

صدای تق تق یخچال

معمولاً راه حل خاصی برای این مشکل سر و صدای یخچال وجود ندارد زیرا مربوط به لوله های داخل یخچال است اما تعمیرکاران می توانند برای کاهش دادن میزان سروصدا اقداماتی انجام دهند.

 • علت صدای کلیک یخچال

صدایی که شبیه به کلیک است مربوط به کنترل سیستم برفک زدایی است. در بعضی از مدل ها این صدای کلیک از کنترل ترموستات سرچشمه می گیرد که یک بار در ابتدا و یک بار در انتهای چرخه شنیده می شود. این یک صدای طبیعی است و نیاز به تعمیر ندارد.

 • علت صدای ویبره یخچال

سر و صدای ویبره یخچال می تواند در اثر برخورد یخچال با کابینتی که داخل آن قرار گرفته است ایجاد شود. کناره ها و پشت یخچال باید مقداری از دیوار و کابینت فاصله داشته باشند تا هوا به راحتی جریان پیدا کند. تراز نبودن یخچال یا شل شدن سینی تخلیه هم می توانند صدای ویبره ایجاد کنند.

 • صدای خر خر یخچال

صدای خرخر یخچال مربوط به گردش گاز مبرد در داخل لوله ها است. شنیدن این صدا امری طبیعی است اما اگر لوله ها فرسوده باشند رسوبات آن ها و خوردگی های موتور به همراه گاز مبرد در داخل کویل ها به حرکت در می آیند و همین باعث به وجود آمدن صدای خرخر غیر عادی می شود.

 • علت صدای کمپرسور یخچال

شنیدن صدای کمپرسور یخچال زمانی که روشن است امری طبیعی است اما اگر صدای آن آنقدر زیاد است که از اتاق های دیگر هم شنیده می شود و یا با صدای سوت همراه است یعنی کمپرسور مشکل پیدا کرده است و لازم است که یک تعمیرکار متخصص آن را بررسی کند.

 • علت صدای قل قل یخچال

گاهی اوقات از کف یخچال صدای قل قل شبیه به صدای جوشیدن به گوش می رسد. در داخل کمپرسور روغنی وجود دارد که ممکن است در اثر جابه جا کردن یخچال یا اتفاقات دیگر وارد کندانسور یا اواپراتور شود.

این صدای قل قل نشان دهنده این اتفاق می باشد. در این شرایط حتماً باید با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید و از او کمک بخواهید. برای حل این مشکل باید گاز یخچال تخلیه شود، مدار یخچال پاک سازی شود و دوباره گاز یخچال شارژ شود. گاهی اوقات لازم است که روغن کمپرسور هم شارژ شود زیرا مقداری از آن از دست رفته است.

تکنیک سرویس پارس علاوه بر خدمات نصب و تعمیرات یخچال ، نصب و تعمیر سایر لوازم خانگی نظیر تعمیر لباسشویی ، تعمیر ظرفشویی و … را نیز ارائه میدهد. تمامی خدمات با ارائه ضمانت نامه و گارانتی تعمیرات ارائه می شود و برای تعویض قطعات از قطعات اورجینال هر برند استفاده می شود.

 • صدای تیک تیک یخچال

کثیف شدن کویل های کندانسور می تواند علت صدای تیک تیک باشد. زمانی که کویل های کندانسور کثیف می شوند سیم پیچ کندانسور مرتباً سعی می کند که سیستم خود را ریست کند و همین باعث ایجاد صذای تیک تیک می شود.

برای پیشگیری از این اتفاق بهتر است که به صورت سالانه کویل های کندانسور تمیز شوند. خراب بودن رله استارت هم می تواند موجب تولید صدای تیک تیک شود.

اگر علاوه بر شنیدن صدای تیک تیک متوجه شده اید که یخچال شما به اندازه کافی سرد نمی شود، این به خاطر کار نکردن کمپرسور و خراب شدن رله استارت است.

برای حل این مشکل باید رله استارت تعویض شود. از طرف دیگر، خراب شدن تایمر برفک زدایی هم می تواند همین صدا را ایجاد کند. تایمر برفک زدایی را تست کنید، اگر خراب است باید تعویض شود.

 • صدای وز وز یخچال

صدای وز وز یخچال می تواند به خاطر چسباندن اجسام روی یخچال باشد. ابتدا این اجسام را از یخچال جدا کنید، اگر صدا ادامه پیدا کرد ممکن است علت آن تراز نبودن یخچال باشد.

در یخچال های دارای یخ ساز صدای وز وز یا هوممم مانند به علت پر شدن آب در سیستم یخ ساز است. اگر فشار آب زیاد باشد صدا نیز بیشتر خواهد شد. می توانیر فشار آب را کم کنید تا صدا کمتر شود.

اگر صدای وز وز از قسمت پشتی و پایین یخچال شنیده می شود می تواند از کمپرسور باشد. کمپرسوری که فرسوده است چنین صدایی تولید می کند. برای حل این مشکل باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

دلایل سر و صدای یخچال

عوامل مختلفی می توانند باعث تولید صداهای عجیب توسط یخچال شوند. هر نوع صدایی که از یخچال شنیده می شود علت متفاوتی دارد. صدای تق تق، وز وز، صدای بوق و غیره هر کدام علت خود را دارند. اکنون می خواهیم دلایل مختلفی که باعث سر و صدا کردن یخچال می شوند را بررسی کنیم.

دلایل سر و صدای یخچال

 • فن کندانسور

ممکن است فکر کنید که تمامی مدلهای یخچال فن کندانسور دارند ، اما اینطور نیست. یخچال های بدون برفک یک فن دارند که کارکردش خنک کردن کویل های کندانسور یخچال است. جایگاه این فن در قسمت پست یخچال است.

نحوه کار فن کندانسور یخچال به این شکل است که سبب گردش هوا در طول کویل ها می شود تا کندانسور توسط کویل ها خنک شود. همچنین این فن با عبور دادن گرمای کندانسور از سینی تخلیه ، فرایند برفک زدایی را انجام می دهد.

این فن موتوری دارد که انرژی الکتریکی مورد نیازش را تأمین می کند. اگر یخچال شما صداهای بلندی تولید می کند احتمال دارد که موتور فن کندانسور علت آن باشد. موتور فن کندانسور همزمان با کمپرسور و موتور اواپراتور فعالیت می کند.

اگر موتور فن کندانسور دچار مشکل شود علاوه بر شنیدن سروصدا متوجه می شوید که یخچال شما به اندازه کافی خنک نمی شود، آب در زیر یخچال جمع می شود یا یخچال مرتباً خاموش و روشن می شود. ممکن است تمیز کردن کثیفی هایی که عملکرد موتور فن کندانسور را مختل کرده اند باعث حل شدن این مشکل شود.

مراحل تست سالم بودن و یا خراب بودن فن کندانسور به این صورت است که پس از کشیدن یخچال از برق ، ابتدا باید پنل دسترسی که در پشت یخچال وجود دارد را باز کنید تا بتوانید به موتور کندانسور دسترسی داشته باشید. محل قرار گیری موتور کندانسور اکثرا در کف یخچال و نزدیک به کمپرسور می باشد.

برای بررسی موتور فن کندانسور ابتدا یخچال را از برق بکشید. سپس، پنل دسترسی پشت یخچال را باز کنید تا بتوانید موتور فن کندانسور را پیدا کنید. موتور فن کندانسور معمولاً نزدیک کمپرسور و در کف یخچال قرار دارد.

ابتدا ظاهر موتور فن کندانسور را نگاه کنید و به دنبال آثار خرابی بگردید. بررسی کنید که آیا تجمع غبار و ذرات کثیف مانع از فعالیت فن کندانسور شده است یا نه. اگر موتور فن معیوب است باید آن را با یک موتور سالم تعویض کنید.

 • تراز نبودن یخچال

یکی دیگر از دلایل سر و صدای یخچال تراز نبودن یخچال است. گاهی اوقات هم تراز نبودن پایه های یخچال باعث می شود که یخچال با سروصدای زیاد کار کند. تراز نبودن یخچال می تواند جریان یافتن مناسب مبرد در داخل کویل های کندانسور را مختل کند و باعث ایجاد صداهای غیر عادی شود. زمانی که صداهای غیر عادی از یخچال شنیده می شود بد نیست که اول تراز بودن آن را بررسی کنید و سپس به دنبال یک علت داخلی بگردید.

چرا یخچال صدا می دهد

 • موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور وظیفه دارد زمانی که کمپرسور کار می کند، هوا را به طرف کویل های اواپراتور بکشد. اگر یخچال فریزر شما صداهای بلند غیر عادی تولید می کند که به نظر می رسد منشأ آن قسمت فریزر است، ممکن است موتور فن اواپراتور باعث تولید این صدا شده باشد.

اگر مشکل از موتور فن اواپراتور باشد علاوه بر شنیدن صدا با علامت هایی نظیر خنک نبودن یخچال و دیرتر یخ زدن آب در داخل فریزر مواجه خواهید شد.

موتور فن اواپراتور در قسمت پشتی فریزر قرار گرفته است. برای دسترسی به آن باید مواد داخل فریزر را خالی کنید و پیچ ها یا گیره هایی که پنل دسترسی داخل فریزر را نگه داشته اند باز کنید.

زمانی که به فن اواپراتور دسترسی پیدا کردید پروانه آن را بپرخانید تا از چرخش روان آن مطمئن شوید. اگر پروانه به سختی می چرخد آن را روغن کاری کنید. اگر گرد و غبار و ذرات کثیف مانع از فعالیت درست فن اواپراتور و موتور آن شده اند آن ها را پاک کنید.

سیم ها، واشرها و تمامی قطعات را بررسی کنید که نشانه ای از خرابی و فرسایش نداشته باشند. اگر فن ها آزادانه حرکت نمی کنند ممکن است که سیم کشی دچار مشکل شده باشد.

موتور فن اواپراتور وظیفه دارد زمانی که کمپرسور کار می کند، هوا را به طرف کویل های اواپراتور بکشد. اگر یخچال فریزر شما صداهای بلند غیر عادی تولید می کند که به نظر می رسد منشأ آن قسمت فریزر است، ممکن است موتور فن اواپراتور باعث تولید این صدا شده باشد.

اگر مشکل از موتور فن اواپراتور باشد علاوه بر شنیدن صدا با علامت هایی نظیر خنک نبودن یخچال و دیرتر یخ زدن آب در داخل فریزر مواجه خواهید شد.

موتور فن اواپراتور در قسمت پشتی فریزر قرار گرفته است. برای دسترسی به آن باید مواد داخل فریزر را خالی کنید و پیچ ها یا گیره هایی که پنل دسترسی داخل فریزر را نگه داشته اند باز کنید.

زمانی که به فن اواپراتور دسترسی پیدا کردید پروانه آن را بپرخانید تا از چرخش روان آن مطمئن شوید. اگر پروانه به سختی می چرخد آن را روغن کاری کنید. اگر گرد و غبار و ذرات کثیف مانع از فعالیت درست فن اواپراتور و موتور آن شده اند آن ها را پاک کنید.

شده باشد. هر یک از قطعاتی که خراب شده اند را تعویض کنید.

 • کمپرسور

یکی دیگر از قطعاتی که می تواند باعث ایجاد سر و صدای یخچال شود کمپرسور است. برای این که بفهمید مشکل تولید صدا از موتور کندانسور است یا کمپرسور باید ابتدا یخچال را از برق بکشید، پنل پشت یخچال را باز کنید، برق موتور فن کندانسور را قطع کنید و سپس دوباره یخچال را به برق وصل کنید تا ببینید که کمپرسور صدا را تولید می کند یا نه.

اگر صدا ادامه پیدا کرد یعنی کمپرسور باعث ایجاد مشکل شده است. خرابی کمپرسور یکی از بزرگترین مشکلات یخچال است که باید حتماً توسط تعمیرکار متخصص بررسی و تعمیر شود.

 • عوامل متفرقه

برای این که متوجه شوید علت ایجاد صدا چیست باید ببینید که صدا از کجا شنیده می شود. اگر صدای ویبره از کف یخچال شنیده می شود احتمالاً صدا از سینی تخلیه است.

ممکن است این سینی کمی شل شده باشد. فقط کافی است که اتصال سینی را محکم کنید تا صدا قطع شود. صداهای بلندی که از پشت یخچال می آیند می توانند به خاطر مشکل در تایمر ضد برفک، فن کندانسور، یا کمپرسور باشند.

اگر تایمر برفک زدایی خراب شده است باید تعویض شود. اگر از داخل یخچال صدا می آید ممکن است فنی که هوا را بین یخچال و فریزر به گردش در می آورد خراب شده باشد. این فن قابل تعمیر نیست و اگر درست کار نکند باید تعویض شود.

علت بوق زدن یخچال چیست؟

بوق زدن یخچال به معنای هشدار است. زمانی که در دستگاه مشکلی وجود داشته باشد و یخچال بخواهد آن را به شما اعلام کند بوق می زند. این بوق ها گاهی با کدهای خطا همراه هستند که اگر به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید می توانید معنای آن را بفهمید.

برخی از اتفاقاتی که باعث بوق زدن یخچال می شوند ساده هستند. مثلاً باز ماندن در یخچال یا حتی بالا رفتن دمای داخل یخچال می تواند موجب بوق زدن آن شود که با فشردن دکمه قطع صدا می توانید بوق را قطع کنید.

عوامل پیچیده تری همچون وجود مشکل در یخ ساز، یخ زدن اواپراتور، گرفتگی دریچه هوا یا فن فریزر و وجود مشکل در برد الکترونیکی یخچال فریزر می توانند موجب بوق زدن یخچال شوند.

با توجه به این که قطعات اصلی تمام یخچال ها یکسان است و عملکردشان مشابه همدیگر است علت تولید صداها برای تمامی یخچال ها صدق می کند. یعنی علت سروصدا کردن یخچال های ال جی، سامسونگ، دوو، اسنوا و غیره همین مواردی است که توضیح داده شد.

برحی دیگر از سایر خدمات تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر لباسشویی سامسونگ ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر پکیج و دیگر لوازم خانگی و آشپزخانه می باشد. لطفا برای دریافت خدمات با شماره های 09337788989 / 02166175744 تماس بگیرید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
مقالات مشابه: دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید علت پايين آمدن دمای يخچال فريزر
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد