سنسور یخچال و سنسور دیفراست چیست؟ چگونه آن ها را تعویض کنیم؟

یخچال فریزر یکی از لوازم برقی مهم است که برای نگهداری مواد غذایی به آن احتیاج داریم. وجود یخچال فریزر در هر خانه ضروری است و نمی توان آن را حذف کرد در نتیجه اگر بنا به هر دلیلی این دستگاه شروع کند به درست کار نکردن برای ما مشکلاتی را به وجود می آورد. در این مقاله از صفر تا صد سنسور یخچال و سنسور دیفراست و چگونگی تعویض آن را بررسی می‌کنیم.

از آن جا که برخی از مواد غذایی حساس هستند و در اثر عملکرد نادرست یخچال ممکن است خراب شوند لازم است که هر چه سریع تر برای عیب یابی و تعمیر یخچال اقدام کنیم.

در داخل یخچال اجزا و قطعات مختلفی تعبیه شده است که همگی در کنار هم به عملکرد صحیح یخچال و تولید سرما کمک می کنند. سنسورها قطعاتی هستند که وظیفه آن ها اندازه گیری مقیاس های خاصی است تا اطلاعات لازم را برای کنترل یخچال جمع آوری کنند. اگر خودتان قادر به انجام این کار نیستید و در انجام کاراهای تعمیراتی و فنی تجربه و مهارت ندارید بهتر است آن را به یک تعمیرکار تعمیر یخچال بسپارید.

سنسور یخچال و سنسور دیفراستسنسور چیست؟

سنسور یا حسگر نوعی مبدل است که برای سنجش و اندازه گیری مواردی مانند دما، رطوبت و غیره به کار می رود و سپس اطلاعات به دست آمده را به کمیت یا سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند.

سنسورهای دما بر اساس نوع خروجی خود به دو دسته کلی تقسیم می شوند : سنسورهای آنالوگ و سنسورهای دیجیتال. در یخچال های جدید علاوه بر سنسورهای دما انواع دیگری از سنسورها تعبیه شده اند که به عملکرد بهتر یخچال فریزر کمک می کنند.

انواع سنسورهای به کار برده شده در یخچال فریزر

یخچال ها، به خصوص یخچال فریزرهای جدید و یخچال های ساید بای ساید دارای سنسورهای مختلفی هستند که عملکرد قسمت های مختلف را تحت نظر دارند و آن را به کاربران نمایش می دهند. انواع سنسورهای به کار رفته در یخچال فریزر عبارتند از :

سنسور دمای یخچال : این سنسور وظیفه دارد دمای داخل یخچال را اندازه بگیرد. اگر دما از مقدار تنظیم شده بالاتر رود سنسور سیگنال هایی را به کمپرسور ارسال می کند تا کمپرسور فرآیند خنک سازی را شروع کند و یخچال به دمای مورد نظر برسد. زمانی هم که دمای دلخواه ایجاد شد سنسور برای جلوگیری از کاهش دمای بیشتر به کمپرسور علامت می دهد که دیگر تولید سرما را متوقف کند.

سنسور دمای فریزر : وظیفه این سنسور اندازه گیری دمای داخل فریزر است. سنسور دمای فریزر اجازه نمی دهد که دمای فریزر از مقدار تعیین شده بالاتر یا پایین تر برود.

سنسور دمای محیط : یکی دیگر از سنسورهایی که در داخل یخچال فریزر تعبیه شده است سنسور دمای محیط است که وظیفه دارد دمای محیط یخچال فریزر را اندازه گیری کند و به برد الکترونیکی اطلاع دهد تا ولتاژ وارد شده به کمپرسور با توجه به آن تنظیم شود.

سنسور دیفراست : اصطلاح دیفراست به معنای برفک زدایی یا یخ زدایی است. یخچال های جدید به سیستم دیفراست مجهز هستند تا از تجمع یخ و برفک در داخل فریزر جلوگیری شود. سنسور دیفراست وظیفه دارد بر دمای هیتر نظارت داشته باشد و زمانی که هیتر به دمای مناسب برای ذوب یخ ها رسید آن را خاموش کند. فعالیت سنسور دیفراست از آسیب رسیدن به اواپراتور جلوگیری می کند.

انواع سنسورهای به کار برده شده در یخچال فریزر

سنسور رب یخچال : این سنسور زمانی که درب یخچال یا فریزر بسته نشود با فعال کردن بوق یا روشن کردن چراغ به شما هشدار می دهد. به این ترتیب از ورود هوای گرم به داخل یخچال و خراب شدن مواد غذایی جلوگیری می شود.

سنسور دیسپنسر : در یخچال هایی که دارای دیسپنسر آب و یخ هستند در آن قسمت سنسوری تعبیه شده است که می تواند قرار گرفتن لیوان در قسمت دیسپنسر را شناسایی کند و اجازه خروج آب یا یخ را صادر کند.

سنسور دمای کمپرسور : به منظور جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کمپرسور برای آن سنسوری تعبیه شده است که وقتی دمای کمپرسور به حد معینی رسید آن را خاموش می کند.

عملکرد سنسور دیفراست به چه صورت است؟

معمولاً بعد از ده ساعت فعالیت کمپرسور یک بار عمل یخ زدایی یا دیفراست انجام می شود. همان طور که قبلاً گفته شد سنسور دیفراست وظیفه دارد زمانی که دمای ذوب کننده یخ ها یا هیتر به حد معینی رسید آن را خاموش کند تا از گرما دهی بیش از اندازه جلوگیری کند.

معمولاً سنسورهای یخچال از نوع NTC هستند. این بدان معناست که هرچه دما بالاتر می رود میزان هدایت الکتریکی افزایش و میزان مقاومت الکتریکی کاهش می یابد.

ترمیستور نوعی مقاومت است که نسبت به دما حساس است. این قطعه از مواد نیمه هادی ساخته می شود و مقاومت الکتریکی آن به تغییرات دمایی حساس است. به این ترتیب می توان با اندازه گرفتن مقاومت ترمیستور دمای آن را محاسبه کرد به همین دلیل از آن به عنوان سنسور دما استفاده می شود.

چگونه سنسور دیفراست و سایر سنسورهای یخچال را عیب یابی کنیم؟

هر کدام از سنسورها برای هدف خاصی در یخچال قرار داده شده اند و خرابی یا عملکرد نادرست آن ها می تواند یخچال را درگیر مشکلات بزرگتری کند. در ادامه علائمی که نشان دهنده خرابی سنسورهای مختلف یخچال هستند توضیح داده شده اند.

عیب یابی سنسور دمای یخچال : از آن جا که این سنسور وظیفه دارد دمای یخچال را روی میزان تنظیم شده نگه دارد خراب شدن آن باعث می شود که دمای یخچال بیش از حد پایین بیاید. چون این سنسور به کمپرسور فرمان متوقف کردن چرخه تولید سرما را نمی دهد ممکن است خرابی آن باعث یکسره کار کردن کمپرسور شود. همه این موارد در نهایت باعث افزایش فعالیت یخچال و بالا رفتن مصرف انرژی آن خواهند شد. در صورتی که سنسور دمای فریزر خراب شود هم دقیقاً همین مشکلات به وجود می آیند.

عیب یابی سنسور دمای محیط : گفتیم که سنسور دمای محیط با توجه به دما و شرایط محیطی تعیین می کند که ولتاژ ورودی به کمپرسور چقدر باشد. به همین دلیل است که قرار دادن یخچال در معرض تابش مستقیم خورشید باعث می شود که کمپرسور بیشتر کار کند و یا سایر عملکردهای یخچال با اختلال مواجه شود. اگر سنسور دمای محیط خراب شود نمی تواند ولتاژ ورودی به کمپرسور را تنظیم کند به همین دلیل میزان مصرف انرژی یخچال افزایش پیدا می کند.

عیب یابی سنسور دیفراست : از آن جا که سنسور دیفراست در سیستم برفک زدایی نقش مهمی را برعهده دارد خراب شدن آن یا باعث جمع شدن مقدار زیادی یخ و برفک داخل فریزر می شود یا باعث گرم شدن بیش از اندازه هیتر و آسیب رسیدن به اواپراتور می گردد. خرابی سنسور دیفراست روی عملکرد المنت یخچال نیز تأثیر گذار است.

عیب یابی سنسور دمای کمپرسور : اگر سنسور دمای کمپرسور خراب شود نمی تواند دمای کمپرسور را اندازه گیری کند. در نتیجه، این مسئله باعث داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور خواهد شد. داغ شدن کمپرسور می تواند موجب سوختن آن یا ایجاد مشکلاتی در قسمت های دیگر یخچال شود.

علت خراب شدن سنسور یخچال چیست؟

عوامل مختلفی می توانند باعث خراب شدن سنسور یخچال فریزر شوند. برای مثال یکی از رایج ترین عواملی که باعث خراب شدن سنسور یخچال می شود باز ماندن درب آن است. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که بیش از حد در یخچال را باز نگذارید یا در را زیاد باز و بسته نکنید.

علت خراب شدن سنسور یخچال

یکی دیگر از دلایل خراب شدن سنسورها معیوب بودن ترموستات است. ترموستات وظیفه دارد که دمای یخچال را کنترل کند و زمانی که دما به درجه تنظیم شده رسید برق رسانی به کمپرسور را متوقف کند. به همین دلیل است که خراب شدن ترموستات باعث تغییرات دمایی شدید یخچال می شود و سنسورها را از کار می اندازد.

عامل دیگری که سنسورها را از کار می اندازد خراب شدن کمپرسور است. زمانی که کمپرسور خراب شود چرخه سرما سازی متوقف می شود و سرمای مورد نیاز یخچال تأمین نمی شود. نبودن سرمای کافی هم می تواند منجر به خراب شدن سنسورهای مختلف شود.

زمانی که سیستم دیفراست یا برفک زدایی با مشکل رو به رو می شود در داخل فریزر یخ و برفک زیادی جمع می شود و این یخ ها می توانند باعث از کار انداختن سنسور دیفراست شوند.

چگونه می توان سنسور یخچال را تعویض کرد؟

برای این که دست به کار شوید و سنسور مورد نظرتان را تعویض کنید ابتدا باید یخچال را از برق بکشید. پس از آن یخچال را بررسی کنید تا محل دقیق سنسور مورد نظر خود را بیابید. برای یافتن محل سنسور می توانید از دفترچه راهنمای یخچال هم کمک بگیرید.

روی سنسور یک پوشش پلاستیکی وجود دارد که باید آن را بردارید. اکنون می توانید ببینید که سنسور با یک سوکت به یخچال متصل شده است. سوکت را از سنسور جدا کنید و سنسور جدیدی که تهیه کرده اید را به همان صورت به یخچال وصل کنید.

دقت کنید که نوع و مدل سنسور دقیقاً مشابه سنسور معیوب باشد. در انتها پوشش سنسور را روی آن قرار دهید و دوباره یخچال را به برق متصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟