تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
انواع سنسور یخچال و روش تست آنها

سنسور یخچال و روش تست و تعویض آن

یخچال فریزر یکی از لوازم برقی مهم است که برای نگهداری مواد غذایی به آن احتیاج داریم. وجود یخچال فریزر در هر خانه ضروری است و نمی توان آن را حذف کرد در نتیجه اگر بنا به هر دلیلی این دستگاه شروع کند به درست کار نکردن برای ما مشکلاتی را به وجود می آورد. در این مقاله از صفر تا صد سنسور یخچال و سنسور دیفراست و چگونگی تعویض آن را بررسی می‌کنیم.

تعمیر یخچال و فریزر

از آن جا که برخی از مواد غذایی حساس هستند و در اثر عملکرد نادرست یخچال ممکن است خراب شوند لازم است که هر چه سریع تر برای عیب یابی و تعمیر یخچال اقدام کنیم.

در داخل یخچال اجزا و قطعات مختلفی تعبیه شده است که همگی در کنار هم به عملکرد صحیح یخچال و تولید سرما کمک می کنند. سنسورها قطعاتی هستند که وظیفه آن ها اندازه گیری مقیاس های خاصی است تا اطلاعات لازم را برای کنترل یخچال جمع آوری کنند. اگر خودتان قادر به انجام این کار نیستید و در انجام کاراهای تعمیراتی و فنی تجربه و مهارت ندارید بهتر است آن را به یک تعمیرکار یخچال بسپارید.

تکنیک سرویس پارس خدمات تعمیر یخچال و همچنین نصب و تعمیرات دیگر لوازم خانگی نظیر تعمیر جاروبرقی ، تعمیر کولر آبی ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر لباسشویی و … را با گارانتی اصل بودن قطعات مورد استفاده ارائه می دهد. برای دریافت مشاوره و سفارش خدمات از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 اقدام نمایید.

کار سنسور یخچال چیست؟

سنسور یا حسگر نوعی مبدل است که برای سنجش و اندازه گیری مواردی مانند دما، رطوبت و غیره به کار می رود و سپس اطلاعات به دست آمده را به کمیت یا سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند.

سنسورهای دما بر اساس نوع خروجی خود به دو دسته کلی تقسیم می شوند : سنسورهای آنالوگ و سنسورهای دیجیتال. در یخچال های جدید علاوه بر سنسورهای دما انواع دیگری از سنسورها تعبیه شده اند که به عملکرد بهتر یخچال فریزر کمک می کنند.

کار سنسور یخچال چیست

انواع سنسور به کار برده شده در یخچال فریزر

یخچال ها، به خصوص یخچال فریزرهای جدید و یخچال های ساید بای ساید دارای سنسورهای مختلفی هستند که عملکرد قسمت های مختلف را تحت نظر دارند و آن را به کاربران نمایش می دهند. انواع سنسورهای به کار رفته در یخچال فریزر عبارتند از :

 • سنسور دمای یخچال : این سنسور وظیفه دارد دمای داخل یخچال را اندازه بگیرد. اگر دما از مقدار تنظیم شده بالاتر رود سنسور سیگنال هایی را به کمپرسور ارسال می کند تا کمپرسور فرآیند خنک سازی را شروع کند و یخچال به دمای مورد نظر برسد. زمانی هم که دمای دلخواه ایجاد شد سنسور برای جلوگیری از کاهش دمای بیشتر به کمپرسور علامت می دهد که دیگر تولید سرما را متوقف کند.
 • سنسور دمای فریزر : وظیفه این سنسور اندازه گیری دمای داخل فریزر است. سنسور دمای فریزر اجازه نمی دهد که دمای فریزر از مقدار تعیین شده بالاتر یا پایین تر برود.
 • سنسور محیطی یخچال : یکی دیگر از سنسورهایی که در داخل یخچال فریزر تعبیه شده است سنسور دمای محیط است که وظیفه دارد دمای محیط یخچال فریزر را اندازه گیری کند و به برد الکترونیکی اطلاع دهد تا ولتاژ وارد شده به کمپرسور با توجه به آن تنظیم شود.
 • سنسور دیفراست یخچال : اصطلاح دیفراست به معنای برفک زدایی یا یخ زدایی است. یخچال های جدید به سیستم دیفراست مجهز هستند تا از تجمع یخ و برفک در داخل فریزر جلوگیری شود. سنسور دیفراست وظیفه دارد بر دمای هیتر نظارت داشته باشد و زمانی که هیتر به دمای مناسب برای ذوب یخ ها رسید آن را خاموش کند. فعالیت سنسور دیفراست از آسیب رسیدن به اواپراتور جلوگیری می کند.

سنسور دیفراست یخچال

 • سنسور رب یخچال : این سنسور زمانی که درب یخچال یا فریزر بسته نشود با فعال کردن بوق یا روشن کردن چراغ به شما هشدار می دهد. به این ترتیب از ورود هوای گرم به داخل یخچال و خراب شدن مواد غذایی جلوگیری می شود.
 • سنسور دیسپنسر : در یخچال هایی که دارای دیسپنسر آب و یخ هستند در آن قسمت سنسوری تعبیه شده است که می تواند قرار گرفتن لیوان در قسمت دیسپنسر را شناسایی کند و اجازه خروج آب یا یخ را صادر کند.
 • سنسور دمای کمپرسور : به منظور جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کمپرسور برای آن سنسوری تعبیه شده است که وقتی دمای کمپرسور به حد معینی رسید آن را خاموش می کند.

عملکرد سنسور دیفراست یخچال

معمولاً بعد از ده ساعت فعالیت کمپرسور یک بار عمل یخ زدایی یا دیفراست انجام می شود. همان طور که قبلاً گفته شد سنسور دیفراست وظیفه دارد زمانی که دمای ذوب کننده یخ ها یا هیتر به حد معینی رسید آن را خاموش کند تا از گرما دهی بیش از اندازه جلوگیری کند.

معمولاً سنسورهای یخچال از نوع NTC هستند. این بدان معناست که هرچه دما بالاتر می رود میزان هدایت الکتریکی افزایش و میزان مقاومت الکتریکی کاهش می یابد.

ترمیستور نوعی مقاومت است که نسبت به دما حساس است. این قطعه از مواد نیمه هادی ساخته می شود و مقاومت الکتریکی آن به تغییرات دمایی حساس است. به این ترتیب می توان با اندازه گرفتن مقاومت ترمیستور دمای آن را محاسبه کرد به همین دلیل از آن به عنوان سنسور دما استفاده می شود.

نحوه تست انواع سنسور یخچال

هر کدام از سنسورها برای هدف خاصی در یخچال قرار داده شده اند و خرابی یا عملکرد نادرست آن ها می تواند یخچال را درگیر مشکلات بزرگتری کند. در ادامه علائمی که نشان دهنده خرابی سنسورهای مختلف یخچال هستند توضیح داده شده اند.

نحوه تست سنسور یخچال

 • عیب یابی سنسور دمای یخچال

از آن جا که این سنسور وظیفه دارد دمای یخچال را روی میزان تنظیم شده نگه دارد خراب شدن آن باعث می شود که دمای یخچال بیش از حد پایین بیاید. چون این سنسور به کمپرسور فرمان متوقف کردن چرخه تولید سرما را نمی دهد ممکن است خرابی آن باعث یکسره کار کردن کمپرسور شود. همه این موارد در نهایت باعث افزایش فعالیت یخچال و بالا رفتن مصرف انرژی آن خواهند شد. در صورتی که سنسور دمای فریزر خراب شود هم دقیقاً همین مشکلات به وجود می آیند.

 • عیب یابی سنسور محیطی

گفتیم که سنسور دمای محیط با توجه به دما و شرایط محیطی تعیین می کند که ولتاژ ورودی به کمپرسور چقدر باشد. به همین دلیل است که قرار دادن یخچال در معرض تابش مستقیم خورشید باعث می شود که کمپرسور بیشتر کار کند و یا سایر عملکردهای یخچال با اختلال مواجه شود. اگر سنسور دمای محیط خراب شود نمی تواند ولتاژ ورودی به کمپرسور را تنظیم کند به همین دلیل میزان مصرف انرژی یخچال افزایش پیدا می کند.

 • تست سنسور دیفراست

از آن جا که سنسور دیفراست در سیستم برفک زدایی نقش مهمی را برعهده دارد خراب شدن آن یا باعث جمع شدن مقدار زیادی یخ و برفک داخل فریزر می شود یا باعث گرم شدن بیش از اندازه هیتر و آسیب رسیدن به اواپراتور می گردد. خرابی سنسور دیفراست روی عملکرد المنت یخچال نیز تأثیر گذار است.

نحوه تست سنسور دیفراست یخچال

 • عیب یابی سنسور دمای کمپرسور

اگر سنسور دمای کمپرسور خراب شود نمی تواند دمای کمپرسور را اندازه گیری کند. در نتیجه، این مسئله باعث داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور خواهد شد. داغ شدن کمپرسور می تواند موجب سوختن آن یا ایجاد مشکلاتی در قسمت های دیگر یخچال شود.

نحوه تعویض سنسور یخچال

برای این که دست به کار شوید و سنسور مورد نظرتان را تعویض کنید ابتدا باید یخچال را از برق بکشید. پس از آن یخچال را بررسی کنید تا محل دقیق سنسور مورد نظر خود را بیابید. برای یافتن محل سنسور می توانید از دفترچه راهنمای یخچال هم کمک بگیرید.

روی سنسور یک پوشش پلاستیکی وجود دارد که باید آن را بردارید. اکنون می توانید ببینید که سنسور با یک سوکت به یخچال متصل شده است. سوکت را از سنسور جدا کنید و سنسور جدیدی که تهیه کرده اید را به همان صورت به یخچال وصل کنید.

دقت کنید که نوع و مدل سنسور دقیقاً مشابه سنسور معیوب باشد. در انتها پوشش سنسور را روی آن قرار دهید و دوباره یخچال را به برق متصل کنید.

علت خراب شدن سنسور یخچال چیست؟

عوامل مختلفی می توانند باعث خراب شدن سنسور یخچال فریزر شوند. برای مثال یکی از رایج ترین عواملی که باعث خراب شدن سنسور یخچال می شود باز ماندن درب آن است. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که بیش از حد در یخچال را باز نگذارید یا در را زیاد باز و بسته نکنید.

یکی دیگر از دلایل خراب شدن سنسورها معیوب بودن ترموستات است. ترموستات وظیفه دارد که دمای یخچال را کنترل کند و زمانی که دما به درجه تنظیم شده رسید برق رسانی به کمپرسور را متوقف کند. به همین دلیل است که خراب شدن ترموستات باعث تغییرات دمایی شدید یخچال می شود و سنسورها را از کار می اندازد.

عامل دیگری که سنسورها را از کار می اندازد خراب شدن کمپرسور است. زمانی که کمپرسور خراب شود چرخه سرما سازی متوقف می شود و سرمای مورد نیاز یخچال تأمین نمی شود. نبودن سرمای کافی هم می تواند منجر به خراب شدن سنسورهای مختلف شود.

زمانی که سیستم دیفراست یا برفک زدایی با مشکل رو به رو می شود در داخل فریزر یخ و برفک زیادی جمع می شود و این یخ ها می توانند باعث از کار انداختن سنسور دیفراست شوند.

مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس همچنین خدمات اجرا و تعمیرات تاسیسات ساختمانی نظیر نصب و تعمیر رادیاتور ، نصب پکیج ، تعمیر پکیج ، لوله کشی ساختمان ، تعمیر کولر گازی و … را با تضمین کیفیت انجام کار و گارانتی تعمیرات ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 و یا ثبت سفارش از طریق فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عبداله جیهانی راد

سنسور دما آیا همان سنسور دیفراست است .یخچال من برانت فرانسه است .خواستم راهتمایی بفرمایید سنسورها اساسا برچه مبنایی بررسی میشوند وآیا بر اساس ولتاژ است یخچال من ارور میدهد اما خوب کار میکند .یکبار اینجور شد از سنسور ۲/۵ پارس استفاده کردیم یک سال خوب بود اما اخیرا دوباره ارور میدهد .

صلاح‌الدین

آیا بجای سنسور۵اهم از سنسور۱۰ اهم استفاده شود چه پیشمیاد؟

پشتیبان
پاسخ به  صلاح‌الدین

سلام صلاح الدین عزیز وقت بخیر
در این صورت قطع و وصل سریع انجام می شود و باعث اخلال در دستگاه میشود

مصطفی لو

سلام . یخچال فریزر گرنیه دارم چند روزی بود که یکسره کار میکرد و بعد از مراجعه سرویس کار گفتن گاز کم کرده و گاز تزریق کردن ولی یکسره کار کردنش درست نشد گفتن مشکل از سنسور محیطی هست و تعویض کردن یه سنسور ۱۰ اهم اسنوا نصب کردن ولی ۱۰ دقیقه که روشن میشه خیلی زود اتومات میکنه و بیش از ۲ ساعت طول میکشه تا دوباره روشن بشه ممکنه سنسور اشتباهی گذاشته باشن ؟

مصطفی لو

سلام . یخچال فریزر گرنیه دارم سنسور دیفراست مشکل پیدا کرده ولی سرویس کار نمیدونه کجای یخچال قرار داره و چطوری باید تعویض کنه متاسفانه لطفا راهنمایی کنید

احمد

سلام محل نصب دیفراست کجاست؟

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد