تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت پایین آمدن دمای یخچال فریزر

علت پايين آمدن دمای يخچال فريزر

علت پايين آمدن دمای یخچال فریزر به مشکلاتی چون سیستم یخ زدایی، کویل های کندانسور کثیف، خرابی فن، نشتی از لاستیک درب یا مشکلات برد الکترونیک و … می تواند ربط داشته و منجر به سرد نشدن کافی فریزر شود. اولین سوال که در این حین در ذهن نقش می بندد این است که:

چرا یخچال فریزر من به اندازه کافی سرد نیست؟

در این حالت معمولا با باز کردن درب یخچال متوجه می‌شوید که یخچال و فریزر به اندازه کافی خنک نیستند و برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی، باید به سرعت مشکل را برطرف کنید تا علاوه از خود یخچال هزینه اضافی برای خرید مواد غذایی بیشتر را نیز نپردازید.

تعمیر یخچال

در ادامه مقاله با انواع مشکلاتی که باعث پایین آمدن دمای یخچال فریزر می شوند آشنا خواهیم شد. این موارد عبارتند از:

 1. نشتی هوای یخچال
 2. از کار افتادن سیستم یخ زدایی خودکار
 3. تایمر یخ زدایی
 4. فن اواپراتور و پایین آمدن دمای یخچال فریزر
 5. کویل های کندانسور از نظر کثیفی و فن
 6. مشکل سنسور دما یا ترمیستور
 7. برد کنترل الکترونیکی
 8. عدم تشخیص درست دما با ترموستات

برای دریافت خدمات تعمیر یخچال فریزر از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید. این مرکز نصب و تعمیرات لوازم خانگی مختلف از جمله تعمیر لباسشویی ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ظرفشویی و … را با گارانتی تعمیرات توسط تعمیرکاران آموزش دیده و حرفه ای ارائه می دهد.

 • نشتی هوای یخچال

اگر فریزر شما خیلی گرم است که نمی‌تواند بستنی را کاملا سرد نگه دارد و یخ زدگی زیادی در کل قسمت فریزر مشاهده کردید، امکان دارد هوای گرم و مرطوب به داخل یخچال نشت می کند.

علت پایین آمدن دمای فریزر

چگونه از نشتی هوا که مانع سرد شدن کافی فریزر شما می شود جلوگیری کنید؟

لاستیک درب را از نظر آسیب بررسی کرده و اگر لاستیک درب یخچال فریزر شما پاره شده یا آسیب دیده، آن را تعویض کنید.

اگر لاستیک درب وضعیت خوبی دارند اما در روی لولاهای خود آویزان شده و بین لاستیک در و بدنه یخچال شکاف ایجاد می کند، لولاهای درب یخچال را تنظیم کنید تا لاستیک به خوبی به اطراف بدنه یخچال موقع بسته شدن درب به صورت کیپ قرار گیرد.

درهای یخچال یا فریزر روی لولاهایی می چرخند که ممکن است با گذشت زمان آسیب ببینند یا خم شوند. تعمیر یخچال برای این قسمت شامل تنظیم یا تعمیر لولاها می شود تا درها به درستی کار کنند و در یک راستا یا خط بمانند.

 • از کار افتادن سیستم یخ زدایی خودکار

سیستم یخ زدایی (دیفراست) خودکار یخچال به صورت دوره ای یخ اواپراتور را ذوب می کند تا تبادل حرارت را بهبود بخشد. در حین یخ زدایی، کمپرسور متوقف می شود، المنت گرم کننده یخ زدایی (هیتر دیفراست) روشن شده و یخ زدگی از پره های اواپراتور ذوب می شود و به سینی اواپراتور در زیر اواپراتور می چکد و سپس از طریق لوله تخلیه یخ زدایی به یک تشت تخلیه در کنار کمپرسور در محفظه دستگاه جریان می یابد. آب قبل از چرخه یخ زدایی بعدی از ظرف تخلیه تبخیر می شود. اگر این چرخه درست انجام نشود آب نیز تبخیر نخواهد شد.

همچنین اگر یخ زدگی را فقط در دیواره قسمت پشتی فریزر مشاهده کردید، ممکن است سیستم یخ زدایی خودکار از کار افتاده باشد. هنگامی که سیستم یخ زدایی خودکار به درستی کار می کند، سیستم یخ زدایی هر 8 ساعت یا بیشتر یخ زدگی را از روی کویل های اواپراتور را ذوب می کند تا مسیرهای هوا از طریق اواپراتور باز بمانند تا محفظه های فریزر و یخچال به درستی خنک شوند. اگر سیستم یخ زدایی خودکار خراب شود، یخ زدگی روی اواپراتور و دیواره قسمت پشتی فریزر ایجاد می شود. در نتیجه یخ زدگی مسیرهای هوای خنک کننده را از طریق اواپراتور مسدود می کند و فریزر به خوبی خنک نمی شود.

اگر سیستم یخ زدایی یخچال شما کار نمی کند، ممکن است لازم باشد سنسور (حسگر) یخ زدایی، هیتر دیفراست یا سایر اجزای قسمت یخ زدایی را بسته به نوع برند و سیستم یخ زدایی که یخچال شما استفاده می کند، تعویض کنید.

بخش های مختلف سیستم یخ زدایی یا دیفراست یخچال

سیستم یخ زدایی دارای چهار بخش اصلی است زیر می باشند.

 • دیفراست هیتر یخ زدگی پره های اواپراتور را ذوب می کند. اگر هیتر بشکند، یخ باقی می ماند.
 • برد کنترل الکترونیکی چرخه یخ زدایی را شروع می کند و تعداد دفعات تحریک آنها را تنظیم می کند. اگر برد کنترل الکترونیکی خراب شود، یخچال شما نمی تواند به طور خودکار یخ زدایی کند.
 • ترمیستور (thermistor) که سنسور دمای یخ زدایی نیز نامیده می شود دمای اواپراتور را حس می کند و سیگنال هایی را به برد کنترل الکترونیکی ارسال می کند. اگر ترمیستور درست کار نکند و دمای اشتباه را حس کند، برد کنترل الکترونیکی هیتر یخ زدایی را روشن نمی کند.
 • دیفراست بی متال نیز هیتر یخ زدایی یخچال را خاموش می کند. اگر این کار انجام نشود هیتر به اندازه ای گرم می شود که به اواپراتور آسیب می رساند.

بررسی سریع مشکل باعث آسیب کم به یخچال و تعویض قطعات این قسمت خواهد شد. می توانید از ولت/اهم متر برای بررسی کار درست سنسور یخ زدایی استفاده کنید.

تایمر یخ زدایی

تایمر یخ زدایی یک وسیله الکترومکانیکی است که فواصل بین چرخه های یخ زدایی خودکار در یخچال را کنترل می کند. در واقع موتور تایمر یخ زدایی کار می کند و اجزای کنترلی دستگاه را به حرکت در می آورد. هنگامی که کنتاکت های کنترلی در تایمر یخ زدایی وارد چرخه یخ زدایی می شوند، کمپرسور متوقف می شود و بخاری یخ زدایی برای مدت زمان مشخصی روشن می شود تا یخ زدگی پره های اواپراتور ذوب شود. این امر باعث تبادل موثرتر گرما در سراسر اواپراتور می شود.

علت سرد نکردن فریزر یخچال

هنگامی که دوره مشخص شده یخ زدایی به پایان می رسد، کنتاکت های تایمر یخ زدایی مجددا تغییر می کنند تا عملیات خنک سازی در یخچال امکان پذیر شود. اگر تایمر یخ زدایی درست کار نکند فواصل بین چرخه های یخ زدایی خودکار دچار مشکل خواهد شد و در نتیجه عمل خنک کردن و گرم کردن درست انجام نمی شود.

سایر مشکلاتی که باعث پایین آمدن دمای یخچال فریزر می شوند، فن کویل و اواپراتور، کثیفی کویل ها، برد الکترونیکی و … می باشد که در ادامه آن ها را نیز بررسی می کنیم.

 • فن اواپراتور و پایین آمدن دمای یخچال فریزر

فن اواپراتور قبل از گردش هوای خنک شده به قسمت فریزر و یخچال، هوا را از طریق اواپراتور می دمد. اگر موتور فن اواپراتور کار نکند، هوای یخچال و فریزر گرم می شود.

اگر هنگام بررسی سرمایش داخل محفظه فریزر متوجه شدید که فن اواپراتور کار نمی ‌کند، اول باید این مورد را بررسی کنید که چرا فن اواپراتور کار نمی‌ کند و مشکلات فن اواپراتور یخچال خود را عیب ‌یابی کنید، از جمله بررسی ‌ها برای شناسایی مشکل و اطمینان از این مورد، بررسی موتور فن، برد کنترل الکترونیکی و سیم‌کشی ها می باشد که آنها را به هم متصل می‌کند و باید به به درستی کار ‌کنند. اگر مشکل با توجه به این موارد گفته شده حل نشد، فن اواپراتور خراب است و باید توسط تکنسین تعمیرکار آن را تعویض کنید.

 • کویل های کندانسور از نظر کثیفی و فن

کویل های کندانسور کثیف می توانند باعث ایجاد مشکلات خنک کنندگی کم در فریزر شوند. یخچال را از برق بکشید و کویل های کندانسور را از نظر گرد و غبار و کثیفی بررسی کنید و اگر کثیف هستند تمیز کنید. هنگام انجام تعمیرات یخچال هم می توانید کویل ها را تمیز کنید.

کم شدن سرمای یخچال فریزر

همچنین وقتی می بینید فریزر به اندازه کافی سرد نمی شود، بررسی کنید که آیا فن کندانسور کار می کند یا خیر. اگر فن کندانسور کار نکند کندانسور مبرد را به طور موثر خنک نمی کند. فن کندانسور در محفظه ای در داخل یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد. هوا را در سراسر کویل های کندانسور حرکت می دهد تا به خنک شدن مبرد داغ که از کمپرسور خارج می شود کمک کند. اگر فن کندانسور هنگام روشن شدن کار نمی کند، آن را باید تعویض کنید.

برای تمیز کردن کویل های کندانسور دستورالعمل های موجود در کتابچه راهنمای مالک را مطالعه کنید. اول یخچال را از برق بکشید و سپس متناسب با یخچال خود که کویل ها در کجای یخچال است (جلو یا عقب) آن ها را پیدا کنید و کویل های کندانسور را با برس کویل تمیز کنید.

 • مشکل سنسور دما یا ترمیستور

ترمیستور به عنوان سنسور، دمای داخل یخچال را حس کرده و برد کنترل الکترونیکی ترمیستور را کنترل می کند و دمای یخچال را بر اساس سیگنال های ترمیستور کنترل می کند. بنابراین، اگر یخچال شما خنک نمی شود، مشکل شاید از این دو مورد باشد.

سنسورهای معیوب نیز می توانند از خنک شدن خوب فریزر جلوگیری کنند. اگر قسمت غذای تازه یخچال شما به درستی خنک نمی شود، ممکن است ترمیستور یا سنسور دمای یخچال شما مشکل داشته باشد.

همانطوری که گفتیم برد کنترل الکترونیکی ترمیستور را کنترل می کند و دمای یخچال را بر اساس سیگنال های ترمیستور کنترل می کند. یک ترمیستور خراب می تواند اطلاعات اشتباهی را به برد کنترل ارسال کند و در نتیجه دمای یخچال خیلی سرد یا به اندازه کافی سرد نباشد.

اگر ترمیستور از کار بیفتد، یخچال در دمایی که شما تنظیم کرده‌اید نمی‌ماند و در نتیجه مواد غذایی یخ زده یا خراب می‌شوند، زیرا دمای یخچال یا خیلی سرد خواهد بود یا خیلی گرم.

 • برد کنترل الکترونیکی

برد کنترل الکترونیکی، مغز یخچال است که اجزای اصلی مانند کمپرسور و فن ها را کنترل می کند. در هنگام خرابی برد کنترل الکترونیکی، یخچال نمی تواند به درستی خنک شود. اگر رله برد کنترلی که کمپرسور را روشن می کند از کار بیفتد اصلا خنک نمی شود. این مورد رایج ترین مشکل برد کنترل الکترونیکی یخچال است.

برد سنسورهای دما را کنترل می کند و کمپرسور و فن ها را برای خنک کردن یخچال راه اندازی می کند. همچنین چرخه یخ زدایی را کنترل می کند. خرابی برد کنترل دما، حسگرهای دما را اشتباه می خواند و باعث می شود دمای یخچال ناسازگار و معمولا خیلی سرد باشد.

همان طوری که در بالا نیز اشاره شد سایر قطعات خراب یخچال نیز می توانند از کارکردن برد کنترل الکترونیکی جلوگیری کنند. یکی دیگر از علائم خرابی برد کنترل یخچال این است که فن ها، چراغ ها یا سایر قطعات نیز کار نمی کنند.

از آنجایی که مشکلات قطعات غیر از برد کنترل الکترونیکی نیز می تواند علائم مشابهی ایجاد کند، یک متخصص  و تعمیرکار یخچال باید برد کنترل الکترونیکی را اول آزمایش کند و بعد به قسمت های دیگر یخچال بپردازد.

 • عدم تشخیص درست دما با ترموستات

ترموستات کنترل دمای یخچال را بر عهده دارد و در محفظه کنترل قرار دارد. ترموستات که یک سنسور یا حسگر به آن متصل است دمای داخل یخچال را تشخیص می دهد. ترموستات کنترل، دما را با روشن و خاموش کردن کمپرسور، بر اساس دمایی که توسط سنسور حس می‌شود، دمای داخل یخچال را کنترل می‌کند. اگر ترموستات دما را به درستی تشخیص نمی دهد یا اگر کمپرسور را به درستی روشن و خاموش نمی کند باید تعویض کنید.

تکنیک سرویس پارس همچنین اجرا و تعمیر تاسیسات ساختمانی مختلف نظیر تعمیر پکیج و تعمیر کولر گازی را با تضمین کیفیت انجام کار و ارائه گارانتی تعمیرات انجام می دهد. برای دریافت خدمات مورد نظر خود با شماره های 09337788989 / 02166175744 تماس بگرید و یا از طریق فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

3.2/5 - (4 امتیاز)
مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد