تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
خرابی ترموستات یخچال

دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید

دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید معمولا از طرف مشتری و شخصی که یخچال آن در قسمت یخ ساز ایراد دارد به این شکل بیان می شود که، زماني كه پدال یخ را به روی یخچال ساید باید ساید فشار می دهم، کلا يخ به صورت قالبي بيرون نمی آید.

در این حالت ممکن است یخ به صورت خرد شده بیرون بیاید یا کلا خارج نشود. اکثرا هم مشتریان به قالب باکس یخ مراجعه می کنند و می بینند که یخ ها به هم چسبیده است و علت بیرون نیامدن یخ هم دقیقا این مورد می باشد. در اکثر موارد یخ به صورت خرد شده بیرون می آید و قالبی خارج نمی شود.

خاموش بودن یخچال، برق نداشتن یا قطعی برق، استفاده نکردن مداوم از یخ یخچال، وجود رطوبت به دلیل باز بودن مداوم درب یخچال یا خرابی نوار دور درب یخچال ساید بای ساید و غیره از مهم‌ترین عوامل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ یخچال های ساید بای ساید است که شاید نیاز به تعمیرات یخچال توسط تکنسین ها باشد، در ادامه مفصل تر به این موارد می پردازیم و سپس به مشکلات کلی قسمت یخ ساز در یخچال ها خواهیم پرداخت.

تعمیر یخچال

اهمیت یخ ساز در یخچال ها

یخ ساز یخچال یکی از قسمت های مهم یخچال است. شاید در نگاه اول یخچال، وسیله ای برای تازه نگه داشتن مواد غذایی استفاده شود و ضروری به نظر برسد. اما وقتی نوبت به راحتی و خنک شدن در طول روز مخصوصا روزهای گرم تابستان مطرح باشد یخ ساز بخش مهمی از زندگی ما خواهد بود تا گرمای تابستان را کمتر حس کنیم.

یخ سازها همیشه به صورت 100% کار نمی کنند و به عنوان هر قطعه یا قطعات مکانیکی که به هم مونتاژ شده اند، گاهی اوقات خراب می شوند یا به درستی کار نمی کنند. هنگامی که یخ ساز کار نمی کند، اولین قدم قبل از تماس با تعمیرکار و انجام تعمیرات، شناسایی مشکل می باشد.

حتما بخوانید: نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ

این مورد را بدانید که تعمیر یخ ساز یخچال در کل اغلب به عنوان موضوعی ساده برای تکنسین و تعمیرکار یخچال ساید بای ساید می باشد که حل آن با توجه به علت خرابی و قطعات درگیر، پیچیده نیست.

مهمترین دلایل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید

مهمترین دلایل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید به 4 علت تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

1- اولین و مهمترین علت به عنوان دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید، وجود رطوبت داخل فریزر می باشد که به دلیل باز بودن در فریزر به صورت طولانی مدت یا خراب شدن گسکت یا نوار دور در فریزر می باشد و باعث به وجود آمدن رطوبت می شود.

همچنین زیر پدال یخ ساز یک دمپری هست که با باز و بسته شدن یخ ها را بیرون می دهد، در این حین است که امکان دارد دمپر در حالت کاملا بسته نباشد و ممکن است کمی باز مانده و در نتیجه هوا وارد یخچال شده و با توجه به رطوبت موجود، باعث چسبیدن یخ ها به هم شوند.

در این مواقع معمولا تکنسین یا تعمیرکار یخچال ساید باید ساید علت را با توجه به موارد ذکر شده در بالا بررسی می کند که چرا درب باز می ماند و رطوبت وارد آن می شود. بعد از مشخص شدن عیب اصلی که معمولا از این سه علت بالا در وهله اول خارج نیست، اگه خود شما نتوانید دلیل اصلی را متوجه بشوید بهترین کار تماس با مرکز تخصصی و تعمیرکار است تا در کمترین زمان ممکن مشکل را حل کند.

البته خود شما می توانید نوار گسکت دور درب و یا باز بودن درب یخچال را چک کنید و در صورتی که این موارد مشکلی نداشتند با تعمیرکار تماس بگیرید.

2- دومین علت مربوط به میزان سرمایش قسمت فریزر می باشد. به این ترتیب که اگر فریزر سرمایش لازم را نداشته باشند باعث آب شدن یخ ها شده و در نتیجه یخ ها نیز به هم خواهند چسبید. به همین دلیل امکان دارد کلا مواد غذایی که در فریزر نیز وجود دارند هم در داخل نایلون فریزر یخ هایش آب شده و یخ زدگی کامل را نداشته باشند. در این مواقع باید تکنسین و تعمیرکار یخچال ساید بای ساید را بررسی کند و مشکل را دقیق متوجه شود که چرا این اتفاق می افتد و سپس اقدام لازم را انجام دهد.

3- سومین علت که شما خودتان می توانید این مشکل را به سادگی رفع کنید این است که اگر یخ مدت زیادی است که در یخ ساز یخچال قرار گرفته، مثلا از سه یا 4 ماه پیش و باکس یخ پر شده است و در این مدت زمان به علت باز و بسته شدن درب فریزر رطوبت گرفته و یخ ها به هم چسبیده است. می توانید با خالی کردن باکس یخ و تمیز کردن آن، مجددا برای یخ سازی آماده کنید. به احتمال زیاد با این اقدام مشکل دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید رفع خواهد شد که اگر با مشکل داشتید، باید با تعمیرکار ساید بای ساید تماس بگیرید.

4- خاموش بودن یخچال به علت قطعی برق یا عیب در دوشاخه و اتصال برق یخچال از دیگر علت های چسبیدن یخ های قالبی می باشند که به این موارد نیز باید توجه کنید.

عمده مشکلات قسمت یخ ساز یخچال ها

عمده مشکلات یخ ساز یخچال های عبارتند از:

 • یخ سازی دستگاه متوقف شده است
 • خرابی ترموستات یخچال
 • گیر کردن یخ در قالب یخ
 • مشکل در یخ ساز به علت تراز نبودن یخچال در جای خود
 • مسدود شدن یا نشتی لوله ورودی آب به یخچال
 • وجود بوی بد در یخ های خارج شده از یخ ساز
 • عوض نکردن به موقع فیلتر آب
 • یخ زدن یخساز یخچال

در ادامه به توضیح بیشتر هر یک از موارد ذکر شده می پردازیم.

یخ سازی دستگاه متوقف شده است

ساده ترین مشکلی که وقتی یخ سازی دستگاه متوقف می شود این است که تنظیمات آن را بررسی کنید، چرا که ممکن است شما یا یکی از اعضای خانواده آن را در حالت خاموش قرار داده باشید.

صفحه نمایش دیجیتال یخچال را از طریق پنل روی آن بررسی کنید و در صورت خاموش بودن آن را روشن کنید.

 

خرابی ترموستات یخچال

اگر فریزر یخچال خیلی سرد یا خیلی گرم باشد، یخ ساز نیز به درستی کار نخواهد کرد. پس مشکل دیگری که می تواند باعث درست کار نکردن یخچال شود، ترموستات یخچال می باشد.

با توجه به نوع برند یخچال باید بررسی کنید و ترموستات یخچال خود را پیدا کنید و اگر یخ های یخ ساز شما آب شده است، دمای فریزر را سردتر کنید. اگر یخ در دستگاه خیلی سفت شده است یا نمی ریزد، دمای آن را طوری تنظیم کنید که یخ ها به راحتی از باکس یخ خارج شوند.

refrigerator thermostat failure

گیر کردن یخ در قالب یخ

یکی از رایج ترین مشکلات یخ سازهای یخچال، یخ های بد فرم یا بد شکل، یخ شکسته و یخ به شکل مات است. همه این موارد به دلیل گیر کردن تکه های یخ در قالب یخ اتفاق می افتند. اگر یخ به صورت یک دسته ای گیر کند، تشکیل یخ جدید امکان پذیر نخواهد بود و در خط آب نیز ممکن است مشکل ایجاد کند، چرا که نمی تواند این قسمت را پر کند.

در این حالت یخ ساز یخچال را خاموش کنید و با استفاده از آب گرم یخ ها را ذوب کرده و این قسمت را تمیز کنید.

گیر کردن یخ در قالب یخ

مشکل در یخ ساز به علت تراز نبودن یخچال در جای خود

یک مشکلی که شاید در نگاه اول نادیده بگیرید این است که قبل از تراز بودن یخچال به سراغ یخ ساز برای حل مشکلات آن بروید.

اگر یخ ساز شما در داخل یخچال به درستی نصب نشود، یخ در قالب تراز نمی شود و حتی مجموعه اجکتور یا بیرون انداز یخ، برای استفاده از یخ موقع زدن دکمه آن نیز ممکن است به درستی کار نکند.

پس ابتدا از تراز بودن یخچال مطمئن شوید. این کار را می توانید با استفاده از تراز معمولی حباب دار یا دیجیتال و… انجام دهید. اگر یخچال تراز نیست، پایه‌های یخچال را طوری تنظیم کنید تا کف آن صاف شود.

در هر حال اگر یخچال تراز بود، محل نصب خود یخ ساز را یک بار بررسی کنید و در صورت نیاز و حل نشدن مشکل با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید.

مسدود شدن یا نشتی لوله ورودی آب به یخچال

لوله ورودی آب به یخ ساز برای ساخت یخ با کیفیت ضروری می باشد. اگر مسدود شده باشد، آب نمی تواند خارج شده و یخ سازی به درستی انجام شود. همچنین اگر این لوله شکسته باشد ممکن است از یخچال نشتی وجود داشته باشد.

وجود بوی بد در یخ های خارج شده از یخ ساز

مشکل دیگری که وجود دارد این است که یخی که از یخچال در لیوان یا پارچ خود استفاده می کنید، ممکن است بوی بدی بدهد. این مشکل از وجود غذا در فریزر یا ورود هوای گرم اتفاق می افتد که باید یخساز را با مواد شوینده، سرکه و … تمیزکاری کنید و دوباره استفاده کنید.

عوض نکردن به موقع فیلتر آب

بسیاری از افراد شاید عوض کردن به موقع فیلتر آب را فراموش کنند که باید فیلتر آب را عوض کنند. این کار در نهایت فیلتر یخچال را مسدود می کند، چرا که آب باید از فیلتر عبور کند و اگر نتواند از آن عبور کند. این منجر به فشار کم آب در بهترین حالت شده و وجود یخ کثیف در بدترین حالت خواهد شد.

فیلتر آب یخچال را باید با توجه به توصیه های ذکر شده در دفترچه های راهنمای آن، متناسب با برند دستگاه خود تعویض کنید تا این مشکل پیش نیاد.

یخ زدن یخ ساز یخچال

خراب بودن شیر ورودی آب، تنظیم دمای نامناسب فریزر و یخ زدن لوله پرکننده یخ ساز از مواردی هستند که باعث می شوند یخ ساز یخچال یخ بزند و مشکل ایجاد کند.

شیر ورودی را بررسی کنید و در صورت نیاز با کمک تکنسین مشکل آن را برطرف کنید. ضمنا اگر دمای تنظیمی فریزر را دقیق نمی دانید با مراجعه به دفترچه راهنمای یخچال خود می توانید ببینید و مطابق آن عمل کنید یا از نمایندگی ها در این زمینه کمک بگیرید.

یخ زدن لوله پرکننده یخ ساز را نیز می توانید با ذوب کردن آن با آب گرم رفع کنید.

یخ ساز در یخچال های ساید بای ساید علاوه بر وظیفه خنک نگه داشتن مواد غذایی، در فصل تابستان با خارج نمودن یخ های قالبی عملکرد مهمی دارد. یکی از مشکلات رایج در مورد یخچال های ساید بای ساید، چسبیدن یخ های قالبی در یخ ساز و عدم خروج آن می باشد.

 

سوالات متداول

 1. علت خارج نشدن یخ از یخ ساز یخچال چیست؟

خارج نشدن یخ از یخ ساز یخچال به دلایل متفاوتی از جمله قطعی برق، قرار گرفتن یخ در یخ ساز به مدت طولانی و مرطوب بودن فریزر رخ می دهد.

 1. رسوب گرفتن لوله ورودی آب به یخچال چگونه باعث چسبیدن یخ های قالبی در یخ ساز یخچال می شود؟

یکی از عوامل موثر در کارکرد صحیح یخ ساز یخچال، لوله ورودی آب می بشد. مسدود شدن آن به دلیل وجود رسوب و ته نشین شدن آن ها و هم چنین شکستگی در لوله ورودی آب منجر به نشتی آب و چسبیدن یخ های قالبی در یخ یاز می شود.

 1. اصلی ترین دلیل خارج نشدن یخ از یخ ساز یخچال ساید بای ساید چیست؟

اصلی ترین و ساده ترین دلیل خارج نشدن یخ از یخ ساز یخچال ساید بای ساید مربوط به عدم اتصال برق و دستکاری تنظیمات مربوط به یخ ساز می باشد.

 1. چگونه مشکل یخ زدن یخ ساز را حل کنیم؟
  اهمیت یخ ساز در یخچال های ساید بای ساید بر کسی پوشیده نیست. در صورتی که یخ ساز به درستی کار نمی کند. لازم است دلایل یخ زدن یخ ساز را به طور دقیق بررسی کرده و با کمک تعمیر کار متخصص یخچال اقدام به تعمیر آن کنیم.

برای تعمیرات انواع یخچال و انواع دیگر برای و یا تعمیر لباسشویی سامسونگ ، و برندهای دیگر با ماتماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: نحوه تعمیر برد لباسشویی، ظرفشویی و برد یخچال سامسونگ راهنمای رفع ارور 5E یا 5C در لباسشویی سامسونگ، خطای عدم تخلیه راهنمای رفع ارور 4E ، 4C یا 4C2 در لباسشویی سامسونگ، خطای آبگیری راهنمای رفع ارور 3C ، 3E و 3C2 در تعمیر لباسشویی سامسونگ، خطای موتور
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد