تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت خالی شدن گاز یخچال

دلایل خالی شدن گاز یخچال و نحوه تشخیص آن

همانطور که می دانید وظیفه یخچال خنک کردن و نگهداری مواد غذایی مختلف جهت جلوگیری از فاسد شدن آنها می باشد. در زندگی پر از مشغله امروز، فریز کردن مواد غذایی مختلف مانند انواع سبزیجات و گوشت ها باعث می شود تا در هنگام نیاز، این مواد را به صورت آماده و فریز شده از یخچال خارج نموده و استفاده کرد و در صورت کمبود تایم نیازی به خرید کردن و خرد کردن و یا سرخ کردن مواد مختلف نمی باشد. اما این خنکی یخچال از کجا منشاء می گیرد؟ در این مطلب قصد داریم علت و علائم خالی شدن گاز یخچال و پاسخ به این سوال که چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است را بررسی کنیم، در ادامه با تکنیک سرویس پارس همراه باشید.

علت خالی شدن گاز یخچال

یخچال ها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که با همکاری تمامی این قطعات و مکانیسمی که برای عملکرد آنها وجود دارد یخچال خنک می شود. اما حتما شنیده اید که علاوه بر قطعات مختلف موجود در یخچال، گازی نیز وجود دارد که با چرخش این گاز در لوله‌های‌یخچال، دستگاه خنک شده و قادر به نگهداری از مواد غذایی می باشد.

اما گاهی مشاهده می شود که گاز‌یخچال خالی شده و دستگاه دیگر خنک نمی شود که این مشکل به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد. از آنجایی که وظیفه اصلی یخچال خنک کردن بوده و بدون وجود دمای پایین قفسه ای بیش نیست، نیاز است تا در صورت تخلیه گاز‌یخچال حتما به تعمیرکار جهت تعمیر آن مراجعه نمود. در این مطلب به دلایل خالی شدن گاز‌یخچال و نحوه تشخیص آن پرداخته شده است.

شرکت تکنیک سرویس پارس با ارائه خدمات مختلف در محل و برخورداری از تعمیرکاران و تکنسین های حرفه ای و با تجربه، قادر به تعمیر یخچال فریزر و تعویض گاز به آنها می باشد. این مرکز خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی مختلف نظیر تعمیر لباسشویی و تعمیر ظرفشویی را با تضمین کیفیت و ارائه گارانتی انجام می دهد. برای سفارش خدمات با ما تماس بگیرید.

گاز یخچال چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در ابتدا نیاز است تا بدانیم که اصلا گاز یخچال چیست و وجود آن در یخچال باعث چه چیز می شود؟ دلیل اصلی خنک بودن یخچال، وجود گاز‌یخچال می باشد که توسط لوله های مختلف در یخچال جریان می یابد.

در یخچال های قدیمی تر از گاز CFC یا فریون به عنوان گاز یخچال استفاده می کردند که بعدها به علت ثابت شدن مضراتی که این نوع گاز برای لایه اوزون داشت جایگزین دیگری را برای آن پیدا کرده و از ترکیبات دیگری مانند R134، R600 و … استفاده نمودند.

با استفاده از این ترکیبات اثرات مخرب و زیست محیطی که وجود داشت و به لایه اوزون آسیب می رساند بسیار کاهش پیدا کرد. پس می توان گفت که گاز یخچال یک سیال مبرد می باشد که وظیفه آن خنک کردن فضای داخلی یخچال است.

مکان گاز در یخچال کدام قسمت می باشد؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که گاز‌یخچال در کدام قسمت آن قرار گرفته است و چرا ما آن را به چشم مشاهده نمی کنیم. در قسمت پشتی همه یخچال ها لوله هایی وجود دارد که از قسمت پایین تا بالای دستگاه وجود دارد.

این لوله کشی به صورت اتفاقی انجام نگرفته است و از قطعات مختلف یخچال مانند اواپراتور کندانسور، کمپرسور، رادیاتور، یخ ساز و … عبور کرده است. کمپرسور با عملکرد خود گاز را به درون لوله ها فرستاده و آن را فشرده سازی می کند.

پس از این که گاز توسط لوله ها به قسمت جایخی یخچال رفت در آنجا به جایخی سرما داده و خود گرم می شود و به سمت مبرد جهت انجام مجدد عملیات بازمی گردد.

مکان گاز در یخچال کدام قسمت می باشد؟

علت خالی شدن گاز یخچال چیست؟

همان طور که گفته شد مسیر عبور گاز‌یخچال از درون شبکه ای از لوله ها می باشد که در پشت یخچال تعبیه شده اند. جنس مواد به کار رفته در این لوله ها اهمیت زیادی دارد چرا که در صورتی که کیفیت لوله ها مرغوب نباشد امکان پوسیدگی سوراخ شدن آنها وجود دارد و در این صورت گاز از درون لوله ها خارج شده و هزینه زیادی را برای فرد به دنبال دارد.

بهترین جنس برای این لوله ها مس می باشد که از مقاومت بالایی در برابر ضربه برخوردار بوده و همچنین در برابر خوردگی و پوسیدگی نیز مقاوم می باشند.

اما برخی از شرکت ها از لوله های فولادی استفاده کرده که ممکن است پس از مدتی دچار پوسیدگی شوند و مشکلاتی را به بار آورند. یکی از دلایل خالی شدن گاز‌یخچال ایجاد ضربه و یا پوسیدگی و سوراخ شدن در این لوله ها می باشد که بلافاصله امکان خروج گاز را فراهم می سازد.

همچنین اواپراتور دارای لوله هایی می باشد که این لوله ها نیز از حساسیت زیادی برخوردار بوده و ممکن است در صورت جا به جایی نادرست یخچال دچار مشکل شده و گاز از درون آنها خارج گردد.

بایستی در هنگام ساخت این لوله ها استانداردهای لازم به طور کامل و دقیق رعایت شود زیرا با کمی کم و زیاد شدن در قطر و اندازه لوله ها امکان خروج گاز از آنها وجود خواهد داشت. به عنوان مثال در صورت طراحی ضخامت کمتر این لوله ها، گاز به لوله فشار زیادی وارد کرده و باعث سوراخ شدن و در نهایت خروج گاز از آن گردد.

به طور کلی جا به جا کردن یخچال و امکان آسیب دیدن لوله ها و کمپرسور آن و تعمیر یخچال فریزر توسط فرد ناشی و بی تجربه از دلایل خالی شدن گاز یخچال می باشند. همچنین گاهی برای برفک زدایی از فریزر برخی افراد توسط چاقو این کار را انجام می دهند که در صورت بی توجهی امکان ضربه خوردن به لوله های مبرد وجود داشته و باعث تخلیه گاز‌یخچال می گردد.

نحوه تشخیص تخلیه گاز یخچال

علائم مختلفی وجود دارند که از طریق آنها می توان متوجه شد که گاز یخچال تخلیه شده است و باید به تعمیرکار مراجعه کرد. در صورتی که تخلیه گاز به تازگی صورت گرفته است و در اثر ضربات مختلف به جایخی توسط چاقو رخ داده باشد در لحظه سوراخ شدن لوله های مبرد بوی بدی از یخچال خارج می شود که این بو در واقع بوی همان گاز فریون می باشد.

اما گاهی ممکن است تخلیه گاز به آهستگی انجام شده باشد که در این صورت ممکن است بوی تندی به مشام نرسد و تشخیص تخلیه گاز توسط خود فرد کاری دشوار می باشد. ممکن است به طور ناگهانی متوجه تغییر صدای کمپرسور یخچال شوید که این می تواند علامتی از تخلیه گاز یخچال باشد.

همچنین در صورتی که گاز تخلیه شود و یخچال‌گازی نداشته بباشد دیگر امکان خنک کردن آن وجود نداشته و یخچال سرمایی نخواهد داشت. البته نداشتن سرما صرفا به علت تخلیه گاز نمی باشد و دلایل مختلف دیگری نیز ممکن است برای آن وجود داشته باشد که توسط تعمیرکار قابل تشخیص خواهد بود.

اگر در ابتدایی اواپراتور یخچال متوجه ایجاد برفک شدید نیز می توان آن را علامتی برای تخلیه گاز یخچال دانست چرا که با نشت گاز، کمپرسور به صورت یکسره کار می کند و امکان برفک زدن اواپراتور وجود دارد.

نکته دیگری که ممکن است از روی آن متوجه خارج شدن گاز‌یخچال شوید این است که بدون افزایش مصرف برق، قبض شما بیشتر شده و این می تواند به علت کارکرد بیشتر یخچال شما باشد که دلیل این افزایش کارکرد ممکن است خالی شدن و یا کم شدن گاز آن باشد که به مصرف بیشتر منجر می شود.

نحوه تشخیص تخلیه گاز یخچال

نشت گاز از یخچال

گاهی می توان جهت اطمینان از این که گاز‌ از یخچال‌نشت می کند یا نه روش هایی را امتحان کرد تا نسبت به نشتی گاز اطمینان حاصل کرد.

می توان با دست زدن به لوله های پشت یخچال‌از‌تخلیه گاز مطمئن شد. در صورتی که گاز تخلیه نشده باشد، لوله ها گرم بوده و گاز درون آنها جریان دارد اما اگر متوجه شظید که لوله ها و همچنین کمپرسور یخچال سرد می باشد می توانید اطمینان حاصل کنید که گاز یخچال تخلیه شده است.

همچنین اگر یخچال را از برق خارج کنید در صورتی که گاز در یخچال‌وجود داشته باشد باید صدایی را از یخچال حس کنید اما اگر هیچ گونه صدایی وجود نداشت نشان دهنده این است که گاز تخلیه شده است.

اگر مشکوک هستید که قسمتی از لوله ها دچار سوراخ شدگی و نشتی شده اند می توانید مقداری آب و محلول مایع ظرفشویی را درست کنید و با قرار دادن این محلول بر روی محلی که به آن مشکوک هستید از نشتی گاز مطمئن شوید. در صورت مشاهده حباب می توان گفت که یخچال دچار نشتی گاز شده است.

تعمیر یخچالی که دچار نشتی گاز شده است

باید بدانید که تعمیر یخچالی که دچار تخلیه گاز شده است کار هر کسی نبوده و نیازمند مراجعه به تعمیرکار می باشد. با توجه به این که جا به جایی یخچال ممکن است باعث تخلیه بیشتر گاز و آسیب به یخچال گردد در صورتی که بتوان از تعمیرکاران در محل استفاده کرد، امکان به وجود آمدن این مشکلات وجود نخواهد داشت.

برخی دیگر از سایر خدمات شرکت تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر جاروبرقی ، تعمیر پکیج و تعمیر قهوه ساز می باشد. برای سفارش خدمات مورد نیاز خود از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 با ما تماس بگیرید.

3/5 - (2 امتیاز)
مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد