روش های برطرف کردن صدای یخچال

خانه هر یک از ما حداقل یک یخچال با خصوصیات و ویژگی‌ها و مدل‌های خاص با تکنولوژی پیشرفته می‌باشد و یا می‌تواند از مدل‌های قدیمی و دارای سیستمی ساده باشد یخچال تنها وسیله برقی در خانه است که در هر زمان چه زمستان و چه تابستان در حال کار کردن می‌باشد اما یکی از معضلات موجود در یخچال‌ها به خصوص یخچال‌هایی با تکنولوژی پیشرفته می‌تواند صدای یخچال باشد

یخچال صدا می دهد؟

ایجاد صدا توسط یخچال می‌تواند باعث از بین رفتن آرامش خانه شده حتی با وجود این‌که می‌تواند این صدا بلند نباشد اما کلافه کننده باشد. در ادامه به بحث در رابطه با علت به وجود آمدن این صداها می‌پردازید زیرا می‌دانیم وجود صدا نمی‌تواند بی‌دلیل باشد.

انواع صدای خارج شده از یخچال

در بعضی از یخچال ها کمپرسورهایی وجود دارد که کاربرد آن تنظیم دما به درستی می‌باشد این دستگاه اگر به درستی کار کند صدایی ایجاد نمی‌کند و مشکل زمانی به وجود می‌آید که این صدا بیش از اندازه‌ طبیعی و آزار دهنده نشود این صداها انواع مختلفی دارد مانند:

صدای ویبره یخچال

علت این صدا می‌تواند تراز نشدن یخچال روی سطح زمین باشد. راه حل از بین بردن این صدا این است که پایه های یخچال را هم سطح با زمین قرار داده و برای اطمینان بیشتر می‌توانید از ابزار تراز استفاده کنید.

صدای چکه آب یخچال

علت به وجود آمدن صدا می‌تواند به دلیل ذوب یخ‌هایی که طی چرخه دیفراست یا یخ زدگی ایجاد شده‌است باشد. و این صدا کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

صدای چکه آب در یخچال

صدای جوشیدن و یا قل قل کردن یخچال

این صدا مانند جوشیدن آب است و احتمالاً وجود این صدا به دلیل وجود روغن در کمپرسور می‌باشد که این روغن وارد اپراتور و کندانسور شده و جریان پیدا کرده‌است و اگر اخیراً یخچال تان را جابجا کرده اید ممکن است این صدا در یخچال شما ایجاد شود. راه حل از بین بردن این صدا این است که با تخلیه گاز شستشو و درنهایت شارژ مجدد گاز این مشکل را حل کنید.

صدای تق تق یخچال

این صدایی شبیه صدای شکستن یخچال می‌باشد لوله‌های داخل یخچال به کمک فوم به بدنه یخچال متصل شده‌اند و وقتی این لوله ها از بدنه جدا شوند باعث می‌شود که این صدا شنیده شود. این صدا طبیعی بوده و گاهی شدت بیش از حد صدا باعث آزرده شدن می‌شود

صدای خرخر یخچال

با جریان پیدا کردن گاز و یا روغن درون کمپرسور یخچال باعث به وجود آمدن این صدا می‌شود و این صدا نیز طبیعی است و وجود این صدا باعث نگرانی نمی‌باشد.

 صدای کلیک یخچال

اگر یخچال شما از نوع دیفراست باشد یعنی برفک می‌زند و گاهی باعث می‌شود که این صدا شنیده شود این صدا عادی بوده و نیازی نیست نگران شوید.

صدای کمپرسور یخچال به مدت طولانی

در اکثر یخچال‌ها کمپرسورها حتی مدل‌های امروزی و جدید یک صدای تقریباً یکنواخت از خود ایجاد می‌کنند اما اگر شدت این صدا زیاد باشد حتما مشکل از کمپرسور بوده و باید کمپرسور یخچال بررسی شود تا مشکل آن حل شود.

صدای بوق یخچال

این صدا بسیار بیشتر از صداهای دیگر روی اعصاب می باشد دلیل به وجود آمدن این صدا اگر باز ماندن درب یخچال به مدت طولانی نباشد احتمالا می‌تواند یکی از دلایل زیر را داشته باشد: ایراد در لاستیک دور درب باشد و یا گرفتگی دریچه هوا یا فن مشکل داشته باشد ، ایراد در برد یخچال بوده و یا یخ زدگی اپراتور در یخچال به وجود آمده باشد اگر مشکل از برد یخچال باشد باید حتماً از تعمیرکار کمک گرفته شود و اگر لاستیک یخچال شل شده باشد یا این که اپراتور یخ زده باشد احتمال دارد که خودتان نیز بتوانید این مشکل را برطرف کنید.

علت به وجود آمدن صدا در یخچال

حال که با انواع صدای آشنا شده می‌توانیم به اصلی‌ترین علت‌های ایجاد صدا در یخچال بپردازیم

 شکستگی پره‌های یخچال

امکان دارد پروانه یخچال در هنگام چرخش با سرعت بالا صداهایی زیاد و نامناسب از خود ایجاد کند ؛ دلیل این موضوع می‌تواند این باشد که در حین جابجایی یخچال و یا  در زمان راه اندازی یخچال ممکن است ضربه ای به پروانه خنک کننده موتور آن وارد شده باشد و یا ممکن است یکی از اجزای اطراف موتور یخچال مانند سیم و یا لوله سر راه چرخش پروانه قرار گرفته باشد.

تراز نبودن جایگاه یخچال

اگر کمپرسور ، موتور و بقیه اجزای یخچال در سطح صافی قرار نگرفته باشند نمی‌توانند به درستی کارکنند دلیل این به درستی قرار نگرفتن می‌تواند هم تراز نبودن جایگاه یخچال باشد به همین دلیل است که ممکن میباشد یخچال صداهای غیر معقول از خود ایجاد کند.

 مشکلات موجود در یخ‌ساز یخچال

در هنگام پر کردن منبع آب یخ ساز صدایی شنیدید این صدا بیشتر اوقات طبیعی بوده اما گاهی اوقات این صدا غیرعادی می‌شود اگر یخ‌ساز یخچال شما بعد از پرکردن منبع آن هنوز هم به صورت مداوم و پس از هر چند دقیقه صدا ایجاد کرد احتمالاً این صدا نشانه این است که مشکلی وجود دارد.فراموش نکنید روشن کردن یخ‌ساز یخچال بدون وجود آب کافی در درون منبع آن می‌تواند در آینده برای یخچال شما مشکل ایجاد کند

دریچه هوا و تاثیر آن در صدای یخچال

بسته به نوع یخچالی که دارید تعدادی دریچه هوا در داخل و خارج از آن قرار گرفته‌شده‌ است اگر یخچال شما از طرفین و یا پشت با فاصله کمی از دیوار باشد و یا وسایل دیگر به فاصله نزدیکی آن باشد می‌توانند موجب شود که برخورد جریان هوا با آن وسایل و یا دیوار باعث ایجاد صدا شود اگر یخچال شما از داخل دارای فن باشد بهتر است محتویاتی که داخل یخچال می گذارید نسبت به فن با فاصله باشند تا در هنگام برخورد هوا با آن‌ها ایجاد صدا نکند.

علت صدای یخچال

کثیف بودن کمپرسور یخچال

یکی از دلایلی که ممکن است باعث صدا ایجاد در یخچال شود کثیف بودن کمپرسور و فن آن می‌باشد شاید این عامل به نظر دلیل ناچیزی برسد اما ممکن است دقیقا دلیل اصلی صدای ایجاد شده در یخچال باشد پس ابتدا از نبود آلودگی و جرم روی کمپرسور مطمئن شوید و سپس به دلایل دیگر بپردازید و اگر کمپرسور شما جرم گرفته بود یا آلوده شده بود می‌توانید آن را به کمک یک برس نرم تمیز کنید.

مشکل فن موتور اپراتور یخچال

یکی از مهم‌ترین اجزای یخچال خانگی موتور فن اپراتور آن می‌باشد گاهی ممکن است همین قطعه باعث ایجاد صدای زیاد در یخچال شود و علاوه بر آن ممکن است کارکرد بقیه قسمت‌های یخچال را دچار مشکل کند.

نشانه هایی وجود دارد که اگر با آن‌ها روبرو شدید احتمال می‌رود که مشکل صدای یخچال شما از قطعه فن موتور اپراتور آن باشد مشکلات عبارتست از : صدای یخچال را از قسمت های بالایی و نزدیک فریزر بشنوید و یا یخ زدن فریزر و به طور کلی سرد شدن یخچال کمی دیرتر از قبل از مشکل ایجاد صدا صورت بگیرد.

برای حل این مشکل باید بررسی دقیق این قطعه با بدنه محافظ فن در فریزر انجام شود به طوری که باید بدنه محافظ فن را در فریزر در آورده و پروانه آن را بررسی کنید برای این کار می‌بایستی برفک های اضافی ایجاد شده از روغن موتور اپراتور را تمیز کرده و فن را بچرخانید این فن از قدرت چرخندگی بالایی برخوردار است پس اگر چرخش آن با مقاومت بود احتمالاً دلیل صدای یخچال این می‌باشد . گاهی اوقات این مشکلات با یک روغن کاری ساده حل می‌شود اما بعضی مواقع نیازمند تعویض قطعه است.

ایراد موتور فن کندانسور

اگر یخچالی که دارید از نوع یخچال بدون برفک می‌باشد یکی از دلایل ایجاد صدای زیاد آن ایراد در سیستم موتور فن کندانسور آن می‌تواند باشد این موتور در یخچال های بدون برفک می‌باشد البته وجود ایراد در این قسمت دارای نشانه های دیگری نیز هست که می‌توانید بیشتر به آن‌ها شک کنید نشانه هایی مانند : روشن و خاموش شدن یخچال به صورت مکرر ، جمع شدن آب در پایین ،یخچال کاهش خنکی یخچال و… اگر این نشانه ها را در یخچال تان مشاهده کردید به سراغ کندانسور بروید ابتدا آن را تمیز کنید سپس آن را روغن کاری کرده و اگر مشکل از این قسمت یخچال باشد این صدای آزاردهنده برطرف خواهد شد.

اتصالات کوچک و ریز در یخچال

به پشت یخچال با دقت نگاه کنید می‌توانید ببینید که قطعات کوچک مختلفی در پشت آن قرار دارد، قطعاتی مثل بست‌های پلاستیکی که پشت یخچال و اطراف موتور متصل هستند با گذشت زمان ممکن است این قطعات کوچک دچار فرسایش و شکستگی شده و از جای اصلی خود خارج شوند به این صورت در زمان روشن بودن موتور از برخورد آن‌ها با بدنه و قسمت‌های دیگر می‌تواند این موضوع دلیل اصلی یخچال شما شود بنابراین برای اطمینان بیشتر این مورد را هم بررسی کنید.

 برفک‌های یخچال

صدای ایجاد شده در یخچال‌اه می‌تواند مربوط به برفک گرفتگی قطعات داخلی یخچال مانند پروانه ها باشد. از بین بردن این برفک ها بسیار زمان‌بر بوده و برای این‌که بتوانید همه برفک‌ها را به راحتی انجام بدین می‌توانید برای ۲ یا ۳ روز یخچال را خالی کرده و آن را خاموش کنید و به این صورت است که برفک در فضای درون آب شده و از یخچال خارج می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا حدی به مشکل ایجاد صدای یخچال و دلایل آن آگاهی پیدا کنیم ولی  این موضوع به این معنا نمی‌باشد که شما می‌توانید خودتان دست به کار شده و یخچال را درست کنید درست کردن درست کردن بعضی از ایرادات و تعمیر یخچال باید توسط فردی متخصص و کاربلد انجام بگیرد و برای همین باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟