تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت روشن نشدن پکیج

ده علت روشن نشدن پکیج + روش برطرف نمودن

دلايل روشن نشدن پکيج علت های مختلفی می تواند داشته باشد. از فشار بسیار پایین آب، نشتی در سیستم، سنسورهای خراب و غیره می توانند علت روشن نشدن پکیج دیواری باشند.

تعمیر پکیج

بسیاری از مردم برای داشتن آب گرم مصرفی و سیستم گرمایش مناسب در خانه خود به صورت مجزا از پکیج برای این کار استفاده می کنند.

هنگامی که پکیج روشن نشود، می تواند منجر به این شود که شما بدون آب گرم و گرمایش کل روز را بگذرانید و باید هر چه سریع تعمیر شود تا بتوانید آب گرم داشته باشید.

پکيج ها دارای قطعات پیچیده ای از قطعات مختلف هستند که با توجه به نوع برند این پیچیدگی ها حتی می تواند بیشتر باشد. این پیچیدگی در نوع خود می تواند باعث شود گاهی اوقات با توجه به خرابی یک قطعه کوچک به سادگی پکیج کار نکند و از کار بیافتد.

شناسایی دقیق مشکل مهم می باشد، چرا که همه قطعات یک پکیج با کمک هم می توانند کار خود را به نحو احسن انجام دهند. به همین دلیل هست که اگر می‌دانید مشکل چیست و از نظر ایمنی مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد می ‌توانید آن ها را طبق نکاتی که در ادامه اشاره می کنیم چک کنید. در غیر این صورت باید کار تعمیر پکیج را به یک متخصص بسپارید.

فیلم تشریح دلایل روشن نشدن پکیج

چگونه بفهمم پکیج من خراب است؟

ساده ترین روش برای تشخیص اینکه آیا پکیج کار می کند یا نه، این است که آب را چک کنید و ببنید آب گرم دارید یا نه.

گرم نبودن آب مصرفی و رادیاتورهایی که گرم نیستند و گرما نمی دهند از علائم واضح هستند که می تواند نشان دهد که پکیج کار نمی کند.

در مرحله بعد نوبت به چک کردن برق و گاز سیستم می رسد که آیا پکیج برق دارد یا نه. این مورد را نیز می توان از نمایشگر دیجیتال یا آنالوگ دستگاه با روشن بودن چراغ های آن متوجه شد.

مرحله بعدی، راه اندازی مجدد پکیج یا اتصال مجدد آن به برق و گاز است و با ریست کردن می توان دستگاه را دوباره راه اندازی کرده و پکیج را مجددا بررسی کرد.

اگرچه اینها فقط مشکلات ظاهری و راحتی بودند که با تست چشمی ساده می توان متوجه شد، در خیلی مواقع مشکلات بسیار جدی تری هستند و شاید رفع آنها زمان زیادی طول بکشد. به عنوان مثال، اگر متوجه افت فشار گیج شدید، امکان نشتی در سیستم و حتی لوله ها نیز وجود دارد که باید به متخصص بسپارید که کاری سخت را که عیب یابی نشتی است را انجام دهند.

علت های اصلی روشن نشدن پکیج

علت های اصلی روشن نشدن پکیج را در ادامه بررسی می کنیم که عبارتند از:

 1. وجود نشتی در پکیج
 2. خرابی مشعل و شمعک پکیج
 3. مسائل مربوط به گاز و برق پکیج
 4. مسدود شدن مدار گرمایشی و خوردگی در سیستم
 5. نمایش ارورها یا کدهای خطای مختلف روی پکیج
 6. خرابی برد و روشن نشدن پکیج
 7. پایین بودن فشار یا افزایش فشار دستگاه
 8. خرابی فن و روشن نشدن پکیج به این دلیل
 9. وجود هوا در سیستم پکیج
 10. خرابی ترموستات و روشن نشدن پکیج

چرا پکیج روشن نمی شود

وجود نشتی در پکیج

وجود نشتی در پکیج یکی از رایج ترین دلایل کار نکردن آن است. نشتی می تواند در قسمت های مختلف سیستم گرمایشی وجود داشته باشد و فشار آن را پایین بیاورد.

بهترین کار در اول این است که علائم نشتی در سیستم خود را بررسی کنید که عبارتند از:

 • کاهش مداوم فشار یا بار پکیج
 • نشتی در رادیاتورها
 • چکه کردن آب از قسمت های مختلف پکیج
 • و…

یافتن نوع نشتی شاید سخت باشد. چرا که باید از لوله کشی تا خود پکیج را به صورت دقیق بررسی کنید.

اگر بعد از بار زدن به پکیج متوجه شدید که فشار آن همچنان کاهش می‌ یابد، ممکن است نشانه ‌ای از نشتی در سیستم باشد.

هر یک از موارد بالا، مانند رادیاتورها و پکیج را بررسی کنید. اگر نتوانید علامت واضحی از چکه آب بینید، باید با یک تعمیرکار پکیج تماس بگیرید تا آنها کل سیستم گرمایشی را بررسی کنند.

خرابی مشعل و شمعک پکیج

خرابی مشعل و شمعک پکیج باعث عدم گرم شدن آب و نداشتن آب گرم برای گرمایش و مصرف است.

علت های خرابی مشعل و شمعک پکیج عبارتند از:

 • ایراد در جرقه زن پکیج
 • خرابی برد پکیج
 • مشکل در شیر کنترل گاز پکیج
 • ایراد از برق دستگاه
 • فشار کم مدار
 • خرابی مانومتر پکیج
 • و…

اگر نمی‌ توانید به شخصه در این مورد اظهار نظری داشته باشید که شمعک خراب است و روشن نمی شود، می توانید دستگاه را ریست کرده و آن را مجددا راه ‌اندازی کنید، در صورت حل نشدن مشکل باید از تعمیر کار و تکنسین های متخصص پکیج کمک بگیرید تا قطعه آسیب دیده را به درستی شناسایی کند. زیرا احتمال بیشتری دارد که اجزای دیگری غیر از شمعک نیز مشکل داشته باشند.

اگر شعله در پکیج وجود نداشته باشد یا شعله نامنظم باشد، این امکان وجود دارد که دی اکسید کربن بیشتر از اکسیژن  وجود داشته و هیچ هوایی برای مصرف شعله وجود ندارد.

ضمنا این احتمال نیز وجود دارد که شعله کلا روشن نشده باشد، به خصوص اگر اجزای اصلی مشعل و شمعک فرسوده شده باشند. کثیف بودن گاز و گرفتگی مجرا نیز به همین علت می باشد و مشکل را ایجاد می کند.

هنگامی که مشعل پکیج مشتعل نمی شود، معمولا به این معنی است که زباله ها شمعک را مسدود کرده اند. حتی کوچکترین ذره خاک می تواند شمعک را مسدود کند و مشعل نتواند روشن شده و مشتعل شود.

بعضی وقت ها جرقه زن نیز با توجه به کم بودن فشار گاز یا ایراد در آن باعث می شود که پکیج روشن نشود.

مسائل مربوط به گاز و برق پکیج و روشن نشدن آن به این دلیل

برای این که پکیج شروع به کار کند و آب گرم را تولید کند، گاز و برق از اساسی ترین موارد هستند که برای عملکردهای خود به آنها نیاز دارد. اگر برق یا گاز قطع شده اند و مجددا وصل شده اند یا …، می توانید همه چیز را دوباره چک کرده و وصل کنید و امتحان کنید.

روشن نشدن پکیج دیواری

اگر پریز و سیم برق متصل به برق پکیج آسیب ببیند و بیشتر مربوط به برق سیستم باشد. کابل های برق مرطوب می توانند به طور غیرمستقیم به مدارهای پکیج نیز آسیب وارد کند. مثلا نشتی از پکیج باعث بروز مشکلات برقی می شود که باید به این مورد نیز توجه کنید.

همه وسایل گازسوز برای درست کار کردن به گازی نیاز دارند که دارای فشار ثابتی باشد تا بتواند روشن شود و با فشار یکسان به سوختن و گرم کردن آب ادامه دهد. اگر در سیستم گاز پکیج مشکلی وجود داشته باشد، مطئنا گرم کردن آب نیز به درستی انجام نخواهد شد.

این امکان وجود دارد که مشعل پکیج در زمستان مشتعل نشود. چرا که استفاده از گاز زیاد است و ممکن است فشار پایین بیاید. حتی در مناطق خیلی سرد نیز کنتورهای گاز می توانند در دمای پایین یخ بزنند.

مسدود شدن مدار گرمایشی و خوردگی در سیستم

تجمع رسوب در سیستم اگر زیاد باشد می ‌تواند لوله ‌های اصلی، پمپ یا مبدل حرارتی را مسدود کند که باعث از کار افتادن پکیج خواهد شد.

رسوبات موجود در لوله ها و رادیاتورها به دلیل سختی آب و لوله های قدیمی نیز عاملی موثر بر روشن نشدن پکیج است.

خوردگی نیز می تواند مثل گرفتگی و رسوبات بر یک قسمت یا کل پکیج  تاثیر بگذارد و آب نتواند در سیستم به خوبی گردش کند.

در این حالت با رسوب زدایی و عوض کردن لوله های ایراد دار در سیستم می توان مشکل را حل کرد که باید توسط تکنسین تعمیرکار این کار انجام شود.

نمایش ارورها یا کدهای خطای مختلف روی پکیج

با توجه به نوع برند و مدل پکیج خود که دارای کدهای خطا هستند می توان متوجه شد که مشکل دستگاه از کدام قسمت می باشد.

این کدهای خطا به شما کمک می کند علت کار نکردن پکیج را حداقل موقع توضیح به تعمیرکار پکیج بگوئید تا ایراد را شناسایی کرده و با توجه به آن قطعه مورد نظر را نیز با خود برای تعمیر یا تعویض همراه داشته باشند.

اگر متوجه شدید که پکیج شروع به چشمک زدن یا نمایش کدهای خطا در پکیج های دیجیتالی کرده است، دفترچه راهنمای پکیج را کامل بررسی کنید تا دقیق بفهمید مشکل از کجا می باشد.

خیلی از کدهای خطا کمی با هم دیگر متفاوت هستند که ممکن است شما یا تعمیرکار را به اشتباه بیاندازند و باید این کار را با دقت انجام دهید.

خرابی برد و روشن نشدن پکیج

پکیج های جدید قطعه ای به نام برد دارند که مثل یک کامپیوتر تمام سیستم را کنترل کرده و روی آن ها نظارت دارند.

پس از بررسی و تست فیوزهای خانه، پریز و سیم برق و این که سالم هستند یا نه، وقتی هنوز پکیج برق ندارد برد اولین موردی است که باید شک کرد. برد هر وسیله الکترونیکی، گران ترین قطعه برای آن وسیله است که اول باید دقیق بررسی شود و در صورتی که مشکل می تواند با تعمیر حل شود را آن را امتحان کرد.

عواملی که می تواند باعث خرابی برد پکیج شود و پکیج روشن نشود عبارتند از:

 • قدیمی شدن برد و تمام شدن عمر بعضی از قطعات آن
 • اتصال کوتاه در قطعات نصب شده روی برد
 • نصب پکیج در مکان هایی که دارای رطوبت و گرد و غبار زیاد هستند.
 • و…

نکته مهم این است که گاهی اوقات یک قطعه معیوب دیگری باعث خرابی برد می شود. مثلا پمپ ها، فن ها و … می توانند جریان اضافی را به مدار برد پکیج منتقل کنند و باعث اتصال در آن شوند.

پایین بودن فشار یا افزایش فشار دستگاه

پکیج برای درست کارکردن به فشار معینی نیاز دارد که بتواند آب عبوری را تنظیم کند. کاهش فشار باعث می شود که آب کافی جهت استفاده از پکیج شما عبور نکند. پس فشار آب خیلی کم نمی تواند برای روشن و گرم شدن پکیج مناسب باشد.

مشکل روشن نشدن پکیج

یک پکیج به دلایل مختلفی می تواند فشار خود را از دست بدهد که نشتی یا قطعه آسیب دیده از مهمترین آن ها می باشد.

اگر متوجه شدید فشار یا بار دستگاه پایین است، می توانید با زدن بار، اگر مشکل جدی نباشد آن را برطرف کنید که با رسیدن عقربه گیج فشار به 1 الی 1.5 یا منطقه سبز در بعضی پکیج ها، می توانید آن را تنظیم کنید.

از طرف دیگر، فشار پکیج ممکن است خیلی زیاد شود. این افزایش فشار در سیستم برای اهداف ایمنی از می باشد که شاید پکیج خاموش شود. درست است افزایش سریع فشار غیرعادی است، اما ممکن است مشکلی در پمپ یا مخزن انبساط پکیج شما وجود داشته باشد. با این حال، خیلی از پکیج ها با نشتی آب فشار آب زیاد داخل سیستم را خالی می کنند.

شیر اطمینان از اجزای محافظتی پکیج می باشد و نمی گذارد فشار آن بیش از سه بار بالا رود. به همین دلیل است که به آن شیر اطمینان 3 بار نیز گفته می شود. بالا رفتن فشار بیش از سه بار می تواند به اجزای داخلی دستگاه آسیب وارد کند که باعث می شود کمترین آسیب به قطعه های مختلف برسد.

شیر اطمینان به صورت اتوماتیک در فشار بالای 3 بار باز می شود و از افزایش فشار جلوگیری می کند.

خرابی فن و روشن نشدن پکیج به این دلیل

هنگامی که پکیج جهت تهیه آب گرم مصرفی یا از گرمایش شروع به کار می کند و ما مصرف و استفاده می کنیم، فن پکیج شروع به کار می کند تا گازهای حاصل از احتراق و سوختن را به بیرون هدایت کند و داخل خانه نیاید.

حل مشکل روشن نشدن پکیج

پس این فن برای خنک کردن پکیج نیست و برای خارج کردن گازهای مضر از دودکش است. اگر فن فعال نباشد، مشعل پکیج نیز مشتعل نمی ‌شود و این باعث می شود که پکیج به نوعی قفل شود و کلا کار نکند یا ناقص کار کند و خاموش شود.

مسدود بودن و یا نصب غیر اصولی دودکش نیز علت روشن نشدن پکیج دیواری می باشد.

وجود هوا در سیستم پکیج

وجود هوا در سیستم پکیج باعث ایجاد سر و صدا و روشن نشدن پکیج می شود. اگر پمپ به جای آب، آب همراه با هوا را پمپ کند برد پکیج مثل وقتی که فشار آب کم است، کمبود آب را تشخیص داده و پکیج را خاموش می کند.

سرویس مداوم سالیانه و هواگیری مداوم رادیاتورها می تواند هوای موجود در سیستم را خارج کند و این مشکل نیز به وجود نیاید.

خرابی ترموستات و روشن نشدن پکیج

ترموستات پکیج وظیفه کنترل دمای آن را به عهده دارد و یکی از علت های روشن نشدن پکیج خرابی ترموستات است.

ترموستات خراب دمای آب را به درستی نمی تواند تشخیص دهد و کلا در تنظیمات مناسب خود کار نمی کند که اگر به این شکل عمل کند باید تعویض شود.

درصورت روشن نشدن پکیج خود تمامی موارد زیر را قبل از تماس با تعمیرکار انجام دهید

سعی نکنید پکیج را خودتان تعمیر کنید. مخصوصا اگر پکیج را جدیدا تهیه کرده باشید و گارانتی آن هنوز تمام نشده است به راحتی می توانید به نمایندگی تعمیرات پکیج برند خود مثل بوتان و ایران رادیاتور تماس بگیرید تا آن ها، مشکل شما را بدون دریافت هزینه یا دریافت هزینه کم حل کنند.

ولی می توانید در صورت روشن نشدن پکیج خود تمامی موارد زیر را اول انجام دهید و سپس با تعمیرکار پکیج تماس بگیرید تا مشکل را حل کنند. این موارد عبارتند از:

 • جعبه فیوز و برق خانه را بررسی کنید.
 • گیج فشار را بررسی کنید تا بین 1 تا 1.5 باشد و در صورت نیاز دوباره پکیج را خاموش و روشن و امتحان کنید.
 • مشکلات فشار را از نظر بالا و پایین بودن بررسی کنید.
 • نشتی آب را به صورت چشمی کنترل کنید.
5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد