تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت جرقه زدن مداوم پکیج

علت جرقه زدن مداوم پکیج

امروزه پکیج‌ها به دلیل بالا رفتن سطح ایمنی و کاربرد‌های متنوع در انواع ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل حساسیت بالای قطعات ممکن است هر یک از آن‌ها دچار مشکل شده و موجب توقف کارکرد عادی دستگاه شود. یکی از مشکلات رایج در پکیج‌ها، جرقه زدن مداوم آن‌ها می‌باشد.

در این مقاله به منظور یافتن علت جرقه زدن مداوم پکیج، ضمن آشنایی با الکترود جرقه زن و حسگر شعله پکیج، دلیل جرقه زدن مداوم پکیج را مورد بررسی قرار داده و راه حل‌هایی را برای رفع مشکل پیشنهاد می‌دهیم.

تعمیرات تخصصی پکیج در تهران

الکترود جرقه زن در پکیج چیست؟

بار‌های الکتریکی تولید شده توسط برد الکترونیکی پکیج باید به طور صحیح و کامل در مسیر خروجی گاز از پرده‌های مشعل تخلیه و خارج شود. در طی این فرآیند، واکنش گرمایی حاصل از بار دار شدن مولکول‌های جرقه رخ می‌دهد. در واقع عمل احتراق در پکیج به تداوم این فرآیند با شدت جریان مناسب گفته می‌شود.

پکیج‌ها ممکن است از یک الکترود یا دو الکترود تشکیل شده باشند. در دستگاه‌های تک الکترود، پس از ایجاد جرقه، به مشعل پکیج برخورد کرده و سپس به قسمت خروجی گاز اصابت می‌کند. در این دستگاه‌ها به منظور انجام صحیح عملیات احتراق، باید فاصله الکترود با سطح مشعل به درستی تنظیم شود. در مقابل عملیات احتراق در پکیج‌های دارای دو الکترود، در فاصله بین دو الکترود انجام شده و محدودیت کمتری دارد.

روش تست الکترود جرقه زن

برای تست الکترود جرقه زن کافی است، به نحوه اتصال الکترود به بدنه دستگاه و جرقه زدن آن توجه کنید. الکترود جرقه زن نباید از هیچ طرفی به بدنه دستگاه اصابت کرده باشد. روش تست الکترود جرقه زن به این صورت است که از عدم اتصال سطح سرامیکی و نوک الکترود به بدنه اطمینان حاصل کنید. همچنین در صورت وجود مشکل در ترانس جرقه یا عدم تنظیم صحیح فاصله بین الکترود در پکیج، جرقه زدن پکیج به درستی صورت نمی‌گیرد.

حسگر شعله در پکیج چیست؟

حسگر شعله در پکیج عملکردی شبیه جرقه زن داشته و با ارتباط مستقیم از طریق نوک الکترود به شعله موجب برقرار شدن جریان ضعیف بین بدنه مشعل و الکترود می‌شود.

حسگر شعله در پکیج چیست؟

دلیل جرقه زدن مداوم شعله پکیج

از مشکلات مربوط به پکیج‌ها می‌توان به جرقه زدن مداوم شعله پکیج اشاره کرد. این مشکل به صورت ناگهانی اتفاق افتاده و برای رفع آن باید به بررسی و تست قطعات بپردازیم و قطعات معیوب را تعویض نماییم. در این مراحل لازم است از یک تعمیر کار حرفه‌ای پکیج کمک بگیریم. دلایل متنوعی منجر به جرقه زدن مداوم شعله پکیج می‌شود. دلیل جرقه زدن مداوم شعله پکیج عبارتند از:

1)      نوسانات جریان برق

2)      کمبود میزان آب داخل مدار گرمایش پکیج

3)      هوا گرفتن مدار گرمایش پکیج

4)      ورود آب به داخل شعله پکیج

5)      خرابی پمپ سیرکولاتور پکیج

6)      معیوب شدن الکترود یون

7)      کم شدن فشار گاز ساختمان

8)      عدم تخلیه صحیح دود

9)      خراب شدن برد الکترونیکی دستگاه

10)  عدم تنظیم درست فاصله جرقه زن با بدنه پکیج

نوسانات جریان برق

از دلایل اصلی جرقه زدن مداوم پکیج، نوسانات جریان برق درون دستگاه بوده که علاوه بر آسیب به سیستم احتراق پکیج، موجب خرابی قطعات دیگر نیز خواهد شد. اتصالی کردن مشعل پکیج و سوختن آن موجب عدم کارکرد صحیح شعله پکیج و جرقه زدن یکسره آن می‌شود. هم چنین نوسانات جریان برق و اتصالی برق منطقه علت یکسره روشن ماندن پکیج می‌باشد. بدین ترتیب برای رفع مشکل کافی است از یک ترانس کنترل جریان برق استفاده کنید.

کمبود میزان آب داخل مدار گرمایش پکیج

خرابی منبع انبساط پکیج و وجود نشتی در مسیر جریان آب یا پوسیدگی اتصالات و شیر‌های مربوطه موجب کمبود میزان آب داخل مدار گرمایش پکیج خواهد شد. به منظور حفظ ایمنی پکیج هنگامی که میزان آب داخل دستگاه از مقدار نیم بار کاهش پیدا کند، کلید نیم بار فعال شده و از روشن شدن پکیج جلوگیری می‌کند. در این حالت متوجه جرقه زدن مداوم پکیج خواهیم بود.

هوا گرفتن مدار گرمایش پکیج

هوا گرفتن مدار گرمایش پکیج ممکن است به دلیل عدم انجام هوا‌گیری درست و به موقع رخ دهد. در این شرایط آب به درستی در سیستم رادیاتور و پکیج جریان پیدا نکرده و پمپ پکیج هوا را به جای آب به داخل سیستم وارد کند. عدم رسیدن آب به بخش‌های داخلی و هوا به بخش احتراق دستگاه موجب جرقه زدن مداوم پکیج می‌شود. از نشانه‌های هوا گرفتن مدار گرمایش پکیج می‌توان به بالا رفتن عقربه روی فشار سنج دستگاه اشاره کرد. در‌ این حالت باید تمامی رادیاتور‌های پکیج توسط تعمیرکار پکیج هوا‌گیری شود.

ورود آب به داخل شعله پکیج

ورود آب به داخل شعله پکیج باعث قطع شدن عملکرد عادی سیستم احتراق شده و مشعل پکیج را دچار اتصالی می‌کند. همچنین سنسور‌های ایمنی به کار رفته در این قسمت فعال شده و موجب جرقه زدن یکسره پکیج می‌شود. به منظور رفع مشکل جرقه زدن مداوم پکیج به دلیل ورود آب به داخل شعله پکیج باید با استفاده از دستمال نرم و خشک، قسمت‌های داخلی سیستم احتراق را خشک کرده و با استفاده از سشوار از خشک بودن کامل آن اطمینان حاصل کنید.

خرابی پمپ سیرکولاتور پکیج

یکی از دلایل جرقه زدن مداوم پکیج، خرابی پمپ سیرکولاتور پکیج می‌باشد. ضعیف بودن پمپ پکیج و روشن نشدن آن باعث عدم جریان یافتن آب در سیستم شده و عملکرد عادی سیستم احتراق و روشن شدن مشعل پکیج را دچار مشکل می‌کند. برای تست پمپ پکیج لازم است، با علائم خرابی پمپ پکیج آشنا شوید و پس از بررسی پمپ و اتصالات آن در صورت نیم سوز شدن یا سوختن کامل پمپ اقدام به تعویض یا تعمیر آن توسط تعمیرکار نمایید.

خرابی پمپ سیرکولاتور پکیج

معیوب شدن الکترود یون

الکترود یون یکی از قطعات به کار رفته در سیستم احتراق پکیج بوده که وظیفه تشخیص شعله را بر عهده دارد. معیوب شدن الکترود یون موجب عدم تشخیص صحیح تشکیل شده و در نهایت ارسال فرمان غلط به برد الکترونیکی دستگاه می‌شود. در این حالت دستگاه به صورت یکسره جرقه می‌زند. برای تعمیر پکیج در این حالت باید اقدام به تعمیر الکترود یون با استفاده از سمباده یا تعویض آن کرد.

کم شدن فشار گاز ساختمان

یکی از علل جرقه زدن مداوم پکیج، کم شدن فشار گاز ساختمان می‌باشد. این اتفاق در فصل زمستان بیشتر رخ می‌دهد. عامل اصلی تشکیل شعله در پکیج، وجود گاز به میزان کافی می‌باشد. در صورت کم شدن فشار گاز، تشکیل شعله به درستی انجام نشده و شعله ضعیف می‌باشد. به این ترتیب موجب جرقه زدن مداوم پکیج خواهد شد. به دلیل وجود تفاوت‌های کوچک در نحوه تنظیم فشار و هوای گاز پکیج بهتر است از یک تعمیر کار پکیج متخصص بگیرید.

کم شدن فشار گاز ساختمان

عدم تخلیه صحیح دود

در مدل‌های قدیمی‌تر پکیج‌ها، به دلیل نداشتن سیستم امنیتی پیشرفته جان افراد خانواده به دلیل عدم تخلیه صحیح دود از پکیج در خطر بود. با پیشرفت تکنولوژی ساخت پکیج‌ها و روانه شدن مدل‌های جدید با سیستم ایمنی تقویت شده، عدم تخلیه صحیح دود به جان افراد آسیبی وارد نکرده و باعث متوقف شدن عملکرد پکیج خواهد شد.

در این حالت ممکن است به دلیل وجود هوا در مسیر و اعلام وجود دود به برد دستگاه، سیستم احتراق دوباره کار کرده و موجب ایجاد جرقه شود. در نهایت می‌توان یکی ازعلت‌های جرقه زدن مداوم پکیج را می‌توان عدم تخلیه صحیح دود در نظر گرفت. این مشکل به دلیل عدم رعایت استاندارد‌های ضروری نصب دودکش و قرار‌گیری اشتباه محل خروجی دود حاصل از سوختن پکیج اتفاق می‌افتد.

خراب شدن برد الکترونیکی دستگاه

برد الکترونیکی پکیج در واقع مغز دستگاه بوده و وظیفه ارسال فرمان به تک تک قطعات و نظارت بر عملکرد آن‌ها را دارد. در مواردی که برد الکترونیکی پکیج خراب شود، دقت و توانایی خود را مبنی بر پیگیری کارکرد قطعات الکترونیکی و مکانیکی از دست می‌دهد. در این صورت ممکن است با توجه به اطلاعات غلط منتقل شده به برد، دستورات اشتباهی را ارسال نموده و موجب جرقه زدن مداوم پکیج شود.

عدم تنظیم درست فاصله جرقه زن با بدنه پکیج

عدم تنظیم درست فاصله جرقه زن با بدنه پکیج یکی از دلایل جرقه زدن مداوم پکیج می‌باشد. در این حالت خارج شدن گاز و تشکیل شعله به درستی انجام نمی‌شود. هم چنین گرفتگی منافذ پکیج نیز می‌تواند دلیل جرقه زدن یکسره پکیج شود. در این حالت چراغ قرمز رنگ پکیج روشن شده و با نمایش دادن کد خطای مربوط به نوع دستگاه، وجود چنین مشکلی در پکیج را گزارش می‌دهد. به دلیل حساسیت بالای قطعات به کار رفته در پکیج، لازم است تعمیر پکیج را زیر نظر متخصصان حرفه‌ای انجام دهید.

عدم تنظیم درست فاصله جرقه زن با بدنه پکیج

دلیل اصلی جرقه زدن مداوم پکیج در حالت زمستانه

همان طور که می‌دانیم پکیج‌ها دارای عملکرد تابستانه و زمستانه هستند. در فصل زمستان به دلیل کاهش شدید دما و یخ زدن لوله‌های انتقال گاز شاهد افت شدید فشار گاز در ساختمان‌ها هستیم. عدم قرار‌گیری درست شعله روی یون‌های الکترود هنگام روشن شدن پکیج باعث عدم تشخیص وجود شعله توسط یون شده و در نتیجه برد الکترونیکی دستگاه دستوری را مبنی بر قطع شعله صادر می‌کند. در صورت تکرار این مسأله و خاموش و روشن شدن شعله، شاهد جرقه زدن مداوم پکیج خواهیم بود. به همین دلیل برد کنترلی موجب قطع عملکرد شعله شده و در نهایت چراغ دستگاه قرمز ثابت خواهد شد.

به منظور برطرف کردن مشکل جرقه زدن مداوم پکیج در حالت زمستانه کافی است پیچ پلاستیکی شیر کنترل گاز را در جهت عقربه ساعت چرخانده یا موقعیت میله یون تشخیص شعله را پس از باز کردن درب محفظه احتراق جا به جا نمایید.

سوالات متداول علت جرقه زدن مداوم پکیج

1-دلیل اصلی جرقه زدن مدام پکیج چیست؟

عوامل متعددی منجر به جرقه زدن پکیج می شود. دلیل اصلی جرقه زدن مداوم پکیج مربوط به نوسانات جریان برق می شود. این امر علاوه بر آسیب رساندن به سیستم احتراق پکیج، باعث ایجاد اختلال در کارکرد قطعات دیگر پکیج می شود.

2-راهکار حل جرقه زدن مداوم پکیج در حالت زمستانه چیست؟

برای رفع مشکل جرقه زدن مداوم پکیج در حالت زمستانه باید شیر کنترل گاز پکیج را به میزان کافی در جهت عقربه های ساعت بچرخانیم تا میله یون در موقعیت صحیح قرار گرفته شود.

3-عدم تنظیم درست فاصله جرقه زن با بدنه پکیج چگونه باعث جرقه زدن مداوم پکیج می شود؟

عدم تنظیم درست فاصله جرقه زن با بدنه پکیج یک عامل موثر در کارکرد سیستم احتراق پکیج می باشد. عدم توجه به این مورد باعث عدم تشکیل شعله و در نتیجه جرقه زدن مداوم پکیج خواهد شد.

4-چه عاملی در مدل های قدیمی تر پکیج باعث جرقه زدن مداوم آن می شود؟

در مدل های قدیمی تر پکیج، دود حاصل از اشتعال به درستی تخلیه نشده و همین امر موجب جرقه زدن مداوم دستگاه و بروز مشکلات خطرناک جانی و مالی شده است.

5-معیوب شدن الکترود یون پکیج چگونه باعث جرقه زدن مداوم پکیج می شود؟

معیوب شدن الکترود یون پکیج منجر به عدم تشخیص صحیح شعله و در نتیجه عدم ارسال فرمان به برد الکترونیکی مبنی بر تشکیل شعله می شود. در نتیجه شاهد جرقه زدن مداوم پکیج خواهیم بود.

برای تعمیرات انواع یخچال و پکیج و انواع دیگر برای و یا تعمیر لباسشویی سامسونگ ، و برندهای دیگر با ماتماس بگیرید.

4/5 - (3 امتیاز)
مقالات مشابه: علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور علل انواع صدا در کولرگازی
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امید متقیانی

سلام وقت بخیر . داخل توضیحات نوشتین که نباید الکترود وقسمت سرامیک با بدنه پکیج اتصال داشته باشه. ولی یک بست فلزی به قسمت سرامیکی وصل هستش که با پیچ به بدنه دستگاه وصل میشه. یعنی قسمت سرامیکی با بدنه دستگاه اتصال پیدا میکنه پس مشکلی پیش نمیاد؟ مشکل من این هستش که الکترود دائم جرقه میزنه و شعله تشکیل میشه و پس از چند ثانیه شعله خاموش میشه. الکترود رو عوض کردم بازم مشکل برطرف نشد ممنون میشم راهنمایی کنید

پشتیبان

سلام امید عزیز وقت بخیر
این ایراد احتمالا ترک مویی داشته باشه ،دوباره تعویض کنید.

عبدالله

سلام بعداز چند بار جرقه زدن روشن میشودپکیج علتش چی هست. ممنون

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد