تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علائم خرابی پمپ پکیج

علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید

یک پمپ گرمایش مرکزی در یک پکیج آب گرم را از دیگ بخار گرفته و آن را در اطراف لوله‌های موجود در ساختمان شما پمپ می‌کند. این کار رادیاتور‌ها و شیر‌ها را تغذیه می‌کند. اگر پمپ پکیج به درستی کار نکند، می‌تواند کل سیستم گرمایشی شما را خراب کند. اغلب، یک پمپ پر سر و صدا نشانه وجود اشکال در پکیج بوده و باید در اسرع وقت با کمک تعمیر کار پکیج، آن را تعمیر کرد.

دلایل زیادی منجر به معیوب شدن پمپ پکیج می‌شود که در مدل‌های مختلف پکیج کمی تفاوت دارد. در این مقاله، ضمن اشاره به علائم خرابی پمپ پکیج، راه حل‌هایی را برای رفع مشکل ارائه می‌دهیم. در برخی موارد ممکن است افراد به تنهایی بتوانند مشکل را رفع کرده در حالی که با تخصصی شدن مشکل باید از تعمیرکاران تخصصی پکیج کمک بگیرید.

تعمیر پکیج دیواری

علائم خرابی پمپ پکیج عبارتند از:

 1.     کیفیت نامناسب پمپ پکیج
 2.     یکسره روشن ماندن پکیج
 3.     روشن نشدن پمپ پکیج
 4.     تولید صدای بالای پمپ پکیج
 5.     نشتی آب در پکیج
 6.     گرم نشدن آب پکیج
 7.     تمیز نبودن فیلتر یا صافی برگشت
 8.     عدم گردش آب در پکیج با وجود کار کردن پمپ
 9.     گرفتگی مسیر بازگشت پمپ
 10. قفل کردن یا گیرپاژ پمپ پکیج

کیفیت نامناسب پمپ پکیج

یکی از مشخصه‌های ظاهری خرابی پمپ پکیج، کیفیت نامناسب پمپ پکیج می‌باشد. واضح است که عدم رعایت استاندارد‌های لازم در ساخت هر قطعه باعث پایین بودن کیفیت آن و خراب شدن آن در مدت زمان کوتاهی پس از استفاده می‌شود. پمپ پکیج نیز در صورت نداشتن کیفیت لازم قادر به انجام وظیفه خود در پکیج نبوده و منجر به خرابی پمپ پکیج می‌شود. در این شرایط کارکرد عادی پکیج با مشکل روبرو شده و به تعمیر پکیج توسط تعمیرکاران متخصص پکیج نیاز داریم.

کیفیت نامناسب پمپ پکیج

راه حل

در این مورد می‌توان با استفاده از یک نمونه پمپ پکیج با کیفیت مشکل را حل کرد. برای انتخاب نمونه مناسب با مدل پکیج و مرغوب می‌توانید از تعمیرکاران پکیج مشاوره بگیرید.

یکسره روشن ماندن پکیج

بیشتر مشکلات پمپ پکیج، مربوط به کار نکردن آن است. با این حال، در موارد نادری ما با مشکلاتی مواجه می‌شویم که دلیل آن این است که پمپ دائماً کار می‌کند و خاموش نمی‌شود.

پمپ‌های پکیج معمولاً زمانی که شما به گرما یا آب گرم نیاز دارید روشن شده و مدتی بعد به کار خود ادامه می‌دهند، اما ممکن است متوجه شده باشید که پمپ شما همیشه روشن است. یکی دیگر از علائم خرابی پمپ پکیج، یکسره روشن ماندن پکیج می‌باشد. ادامه دار بودن این مشکل منجر به سوختن برد الکترونیکی پکیج و جرقه زدن مداوم پکیج خواهد شد. برای تعیین این که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر، بررسی کنید که چه زمانی از دیگ بخار استفاده نمی‌شود تا ببینید آیا پمپ در زمانی که نباید کار می‌کند یا نه؟

یکسره روشن ماندن پکیج می‌تواند به دلایل مختلفی باشد:

 •         خرابی برد پکیج
 •         وضعیت نامناسب قرار‌گیری پمپ پکیج
 •         گیر کردن شیر موقعیت میانی پکیج

راه حل

برای رفع مشکل یکسره روشن ماندن پکیج باید در وهله اول با بررسی برد پکیج و استرادور، در صورت خرابی آن‌ها، علت جرقه زدن مداوم پکیج را بررسی نموده و سپس به تعمیر پکیج بپردازیم. ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه پمپ پکیج وجود داشته باشد.

روشن نشدن پمپ پکیج

روشن نشدن پمپ پکیج را می‌توان اصلی‌ترین نشانه خرابی پمپ نام برد. دلایل زیادی منجر به روشن نشدن پمپ پکیج خواهد شد. ممکن است عدم روشن شدن پمپ به دلیل وجود مشکلاتی در قطعات دیگر یا برد الکترونیکی دستگاه، عدم قرار‌گیری صحیح دودکش پکیج و عدم تنظیم فشار گاز دستگاه اتفاق بیفتد.

راه حل

برای تعمیر پکیج ناشی از روشن نشدن پمپ آن باید عوامل مختلف را مورد بررسی قرار داده و با تنظیم دقیق فشار گاز پکیج، نحوه قرار‌گیری دودکش و قطعات اقدام به تعمیر و تعویض پمپ پکیج کنیم.

تولید صدای بالای پمپ پکیج

اگر صدایی از پمپ گرمایش مرکزی شنیدید که طبیعی به نظر نمی‌رسد، احتمالاً مشکل قفل هوا است. بسیاری از مشتریان از صدای زمزمه مداوم قفل هوا ، شکایت دارند. یک پمپ گرمایش مرکزی در حالت کار کرد کامل دارای یک زمزمه خفیف و یک لرزش جزئی خواهد بود. تولید صدای بالای پمپ پکیج، نشانه واضحی است که چیزی به درستی کار نمی‌کند و نیاز به تعمیر پکیج وجود دارد.

یکی دیگر از مشکلات رایج پمپ گرمایش، قفل هوا است. اگر هوا در پمپ جمع شود، پمپ به درستی کار نمی‌کند. بسیاری از پمپ‌های گرمایش مرکزی دارای یک پیچ تخلیه هستند که می‌توان از آن برای حذف هوا استفاده کرد و به پمپ اجازه می‌دهد تا دوباره بدون تعویض قطعات داخلی کار کند.

راه حل

اکثر پمپ‌های پکیج، به‌ویژه پمپ‌هایی که توسط سازندگان پمپ‌های باکیفیت عرضه می‌شوند، دارای پیچ تخلیه هستند. این یک جزء کوچک است که می‌تواند برای حذف هوا از سیستم استفاده شود. توصیه قطعی ما این است که هنگام انجام این کار، از دستورالعمل‌های موجود در دفترچه راهنما پکیج پیروی کنید.

هنگامی که پمپ را روی دیگ قرار دادید، به دنبال یک پیچ کوچک تخلیه پمپ گرمایش مرکزی باشید. لطفاً توجه داشته باشید که پمپ پر از آب است. پیچ را بسیار آهسته باز کنید. معمولاً کمتر از یک چهارم دور کافی است. زیرا به محض تخلیه تمام هوا، احتمالاً مقدار کمی آب از پمپ به بیرون نشت می‌کند.

اگر با انجام اقدام بالا، مشکل برطرف نشد، احتمالاً صدا‌های پمپ همیشه وجود داشته است. برخی از تولید‌کنندگان براکت‌های ضد لرزش را عرضه می‌کنند که به راحتی با ابزار مناسب نصب می‌شوند.

نشتی آب در پکیج

نشتی آب در پکیج یکی از علائم خرابی پمپ پکیج می‌باشد. پکیج‌ها به دلایل مختلف نشت می‌کنند. یکی از رایج‌ترین دلایل نشتی آب در پکیج، مشکلات پمپ است. این می‌تواند به دلیل نصب نادرست، شل شدن پمپ، یا حتی دمیدن آب‌بندی به دلیل تنظیمات نادرست فشار باشد.

نشتی آب در پکیج

راه حل

به منظور حل مشکل نشتی آب در پکیج باید تمام اتصالات پمپ پکیج را به دقت بررسی کرده و در صورت وجود خوردگی یا خرابی پمپ اقدام به تعویض آن با یک نمونه با کیفیت نمایید. در بعضی موارد نشتی آب پمپ پکیج به دلیل شل بودن محل اتصال پمپ پکیج می‌باشد که در این شرایط با سفت کردن پیچ و مهره می‌توان به تعمیر پکیج پرداخت.

گرم نشدن آب پکیج

یکی از علائم خرابی پکیج، گرم نشدن آب در پکیج می‌باشد. در این حالت، با وجود کار کردن پمپ، آب گرم مصرفی نداشته و می‌تواند به دلیل پایین بودن فشار گاز پکیج و فشار آب ورودی اتفاق بیفتد.

راه حل

در صورتی که فشار گاز و آب پکیج بررسی شد و مشکل همچنان ادامه پیدا کند، باید در صورت سوختن پمپ آن را تعویض کنیم.

تمیز نبودن فیلتر یا صافی برگشت

یکی از علائم خرابی پمپ پکیج، تمیز نبودن فیلتر یا صافی برگشت می‌باشد. با بالا رفتن مدت استفاده از پکیج، خاک و ذرات فلزی رادیاتور‌ها و لوله‌ها شکسته می‌شوند و از طریق اجزای اصلی مانند پمپ گرمایش شروع به جریان می‌کنند. این کثیفی در اجزای اصلی جمع شده و باعث از کار افتادن آن‌ها می‌شود. خوشبختانه، رفع گرفتگی پمپ بسیار آسان است، زیرا تنها چیزی که نیاز دارد کمی تمیز کردن است. وقتی این اتفاق می‌افتد، متوجه می‌شویم که سیستم گرمایشی به آرامی گرم می‌شود، به دمای کامل نمی‌رسد یا اصلاً گرم نمی‌شود. یا با وجود این که دیگ و پمپ شما هر دو قدرت دارند، آب گرم ندارند.

راه حل

برای تمیز کردن فیلتر یا صافی به منظور تعمیر پکیج، اولین نکته این است که سیستم گرمایشی پکیج را با مواد شیمیایی گرم کنید. این اقدام از بالا رفتن فشار در دستگاه جلوگیری می‌کند. افزایش فشار بر روی سیستم‌های قدیمی می‌تواند باعث تضعیف اتصالات و قطعات و ایجاد نشتی شود.

هنگامی که سیستم را شستشو دادید و پمپ تمیز شد، یک اقدام پیشگیرانه خوب نصب فیلتر سیستم مغناطیسی است. فیلتر سیستم مغناطیسی بسیاری از زباله‌ها را جمع می‌کند و به جلوگیری از هر گونه مشکل پمپ در آینده کمک می‌کند. هم چنین شما می‌توانید با سرویس سالانه پکیج، مانع از خرابی قطعات به خصوص پمپ پکیج شوید.

عدم گردش آب در پکیج با وجود کار کردن پمپ

یکی از مشکلات پمپ پکیج این است که در حالی که پمپ کار می‌کند، اما در واقع آب را به اطراف سیستم پمپاژ نمی‌کند. عدم گردش آب در پکیج با وجود کار کردن پمپ نیز یکی از علائم خرابی پمپ پکیج می‌باشد. این موضوع پیچیده‌ای است که می‌تواند ناشی از چندین مشکل باشد. به احتمال زیاد پروانه روی پمپ گیر کرده است. این ممکن است به دلیل مسدود شدن پروانه پمپ یا همان شفت باشد، یا ممکن است یکی از پروانه‌ها واقعاً آسیب دیده باشد. این امر معمولاً در سیستم‌های گرمایشی که مدتی بلا استفاده مانده ر‌ها شده‌اند رایج است.

راه حل

اگر یکی از اجزای پمپ مانند پروانه یا شفت گیر کرده باشد و پمپ آب در گردش نباشد، گاهی اوقات یک ضربه ملایم باعث آزاد شدن اجزای گیر کرده می‌شود.

گرفتگی مسیر بازگشت پمپ

گرفتگی مسیر بازگشت پمپ نیز از علائم خرابی پمپ پکیج به شمار می‌رود که این گرفتگی باعث عدم جریان یافتن آب در مسیر شده و کارکرد اصلی پکیج را دچار مشکل می‌کند. پمپ در پکیج‌ها از نوع سیرکولاسیون بوده به این معنی که لازم است آب به طور مداوم در پکیج در حال گردش باشد. حال در صورت وجود گرفتگی در مسیر بازگشت پمپ، آب در مبدل‌های پکیج چرخش نداشته و عدم رسیدن آب به شفت و اجزای دیگر شاهد افزایش دمای پکیج و بالا رفتن درجه فشار روی فشار سنج دستگاه خواهیم بود. این امر موجب خرابی کل پکیج و نیاز به تعمیر آن در اسرع وقت می‌شود.

راه حل

از بین بردن رسوبات داخلی و همچنین تمیز کردن پکیج و اتصالات پمپ از اقدامات ضروری برای حل کردن مشکل می‌باشد.

قفل کردن یا گیرپاژ پمپ پکیج

قفل کردن یا گریپاژ پمپ پکیج نیز یکی از نشانه‌های معیوب بودن پمپ پکیج می‌باشد که باید فوراً اقدام به تعمیر پکیج نمود. موارد متعددی منجر به قفل کردن پمپ پکیج می‌شود که از نمونه‌های آن می‌توان به عدم استفاده طولانی مدت از پکیج، رسوب گرفتگی پمپ پکیج، نشتی پمپ پکیج و ضعیف شدن استاتور پمپ پکیج اشاره کرد.

فرسودگی قطعات به کار رفته در پمپ و عدم نصب صحیح پمپ می‌تواند موجب روشن نشدن پمپ یا به اصطلاح گریپاژ پمپ پکیج شود.

راه حل

برای تعمیر پکیج ناشی از قفل شدن پمپ پکیج لازم است تمام اتصالات را مورد بررسی قرار داده و در صورت امکان استفاده مجدد از آن‌ها به تعمیر آن‌ها توسط متخصصان پکیج بپردازید. در غیر این صورت باید نمونه جدیدی را خریداری کرده و با نمونه قبلی تعویض کنید.

سوالات متداول

1-چگونه می توان مشکل تولید صدای بالا پکیج را به منظور رفع خرابی پمپ پکیج حل کرد؟

در این شرایط لازم است با توجه به دفترچه راهنمای پکیج، اقدام به باز کردن شیر تخلیه پکیج به منظور حذف هوا سیستم نمود.

2-رایج ترین نشانه خرابی پمپ پکیج چیست؟

از آن جا که خرابی پمپ پکیج علائم فراوانی دارد، می توان نشت آب از دستگاه را به عنوان رایج ترین نشانه خرابی پمپ پکیج نام برد.

3-تمیز نبودن فیلتر یا صافی برگشت چگونه باعث خراب شدن پمپ پکیج می شود؟

در طول استفاده طولانی مدت از پکیج، ذرات ریز و گرد و غبار باعث گرفتگی و تمیز نبودن فیلتر صافی یا برگشت شده و در نتیجه مانع از عبور و گردش جریان آب در سیستم می شود. به همین دلیل قطعات پکیج علی الخصوص پمپ دچار عیب شده و عملکرد درستی نخواهد داشت.

4-آیا می توان از ظاهر پمپ پکیج به خرابی آن پی برد؟

تشخیص خرابی پمپ پکیج از ظاهر آن امر آسانی نمی باشد. اما در صورت بالا بودن تجربه تعمیر کار پکیج، می توان از روی کیفیت نا مناسب و عدم رعایت استاندارد های لازم در ساخت آن به معیوب بودن پمپ پکیج پی برد.

برای تعمیرات انواع یخچال و پکیج و انواع دیگر برای و یا تعمیر لباسشویی سامسونگ ، و برندهای دیگر با ماتماس بگیرید.

4/5 - (2 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور علل انواع صدا در کولرگازی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد