علت یکسره و مداوم کار کردن یخچال – علت خاموش نشدن یخچال

یخچال فریزر یکی از وسایل ضروری منزل است که با توجه به کاربردی که دارد باید دائم در حال کار کردن باشد و جزء لوازمی است که جز برای نظافت و تمیز کردن یخچال، از برق خارج نمی شود. ممکن است این سوال برای افراد پیش بیاید که با وجود کار کردن دائمی یخچال آیا مشکلی برای آن به وجود نمی آید و موتور آن دچار مشکل نمی شود؟ در این مقاله علت یکسره و مداوم کار کردن یخچال را در این مقالهَ باَ هم بررسی می‌کنیم.

در پاسخ به این سوال باید گفت که بر خلاف چیزی که مشاهده می کنیم، یخچال ها در ساعاتی از شبانه روز به صورت اتوماتیک خاموش شده و در این مدت زمان موتو دستگاه استراحت می کند. حتما شما هم متوجه این مسئله شده اید و صدای خاموش و روشن شدن یخچال را در ساعات خاصی از شبانه روز شنیده اید.

به این عمل یخچال فریزرها، اتومات کردن یخچال گفته می شود. اما گاهی ممکن است به علت وجود مشکلاتی این اتومات شدن اتفاق نیفتد و یخچال فریزر به صورت یکسره کار کند که این مشکل می تواند سبب بروز خرابی و مشکلاتی در موتور دستگاه شده و مشکلات دیگری را به بار آورد. در این مطلب به علت یکسره و مداوم کار کردن یخچال و علت خاموش نشدن یخچال اشاره شده است.

مداوم کار کردن یخچالچگونگی اتومات شدن یخچال

حتما بارها دیده اید که چه یخچال های قدیمی و چه یخچال های جدید در فواصل زمانی مشخصی به طور خودکار خاموش و روشن می شوند و در هنگام این کار صدایی از یخچال به گوش می رسد. به طور کلی یخچال ها 35 تا 85 درصد از شبانه روز را روشن هستند و در بقیه موارد در حالت خاموشی و استراحت به سر می برند.

اما این عمل اتومات شدن به چه صورت انجام می گیرد؟ قطعه ای از یخچال که باعث اتومات شدن یخچال می گردد ترموستات نام دارد. وظیفه ترموستات در یخچال این است که دمای یخچال را با توجه به شرایط تنظیم نماید و برای این کار باید به کمپرسور فرمان دهد که یخچال روشن و خاموش گردد.

گاهی اوقات اختلال در عملکرد این سیستم تنظیم دما باعث می شود تا یخچال اتومات نکند و به صورت یکسره کار کند و خاموش نشود. دلایل مختلفی وجود دارند که باعث ایجاد این مشکل می شوند که در ادامه به آنها پرداخته شده است.

علت یکسره و مداوم کار کردن یخچال

چه دلایلی وجود دارند که باعث می شوند یخچال یکسره کار کند و دیگر خاموش نشود؟ یافتن علت این مشکل اهمیت بسیاری دارد چرا که با پیی بردن به علت آن و رفع مشکل، می توان از به وجود آمدن مشکلات بعدی در یخچال جلوگیری کرد. برخی از این دلایل ممکن است بسیار سطحی بوده و با ترفندهای ساده ای قابل برطرف شدن باشند اما گاهی اوقات این مشکل به علت خرابی قطعه ای اصلی در یخچال فریزر است که در این صورت نیاز به تعمیر توسط تعمیرکار متخصص و حرفه ای می باشد. دلایل مختلفی که برای یکسره کار کردن یخچال وجود دارند عبارتند از:

  1. قرار گرفتن یخچال در شرایط نامناسب

گاهی اوقات ممکن است دلیل عدم اتومات کردن یخچال فریزر، قرارگیری آن در شرایط نامناسب باشد. به عنوان مثال قرار دادن یخچال در معرض نور مستقیم آفتاب نامناسب بوده و می تواند خرابی های بسیاری را برای یخچال از جمله یکسره کار کردن آن داشته باشد. محیطی که یخچال در آن قرار می گیرد باید دارای دمای مناسبی باشد و بیش از حد گرم نباشد. گرمای بیش از حد در محیط اطراف یخچال نیز می تواند باعث عدم اتومات کار کردن آن گردد. باز و بسته کردن زیاد در ب یخچال و یا قرار دادن غذای گرم درون یخچال می توانند دلایلی برای مشکل یکسره کار کردن یخچال باشند. این موارد به راحتی قابل برطرف کردن بوده و با رعایت آن ها می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

علت یکسره و مداوم کار کردن یخچال

  1. وجود مشکل در کمپرسور دلیلی برای یکسره کار کردن یخچال

کمپرسور قطعه اصلی و حیاتی در انواع یخچال فریزر می باشد که عملکرد اصلی آن تبدیل گاز یخچال به سرما می باشد. اگر کمپرسور دچار مشکل باشد و قادر به تامین سرمای مورد نیاز یخچال نباشد، امکان این که اتوماتیک کننده جریان برق، از سنسور یخچال دمای مورد نظر را دریافت نکند وجود دارد. در این صورت برق کمپرسور قطع نخواهد شد و یخچال به صورت یکسره کار خواهد کرد. در این صورت نیاز است تعمیرکار متخصص کمپرسور را چک کرده و در صورت وجود مشکل به تعمیر آن بپردازد.

  1. خراب شدن دیفراست

خراب شدن دیفراست یخچال می تواند یک علت خاموش نشدن یخچال باشد. دیفراست قطعه ای در یخچال است که وظیفه آن به کار انداختن برنامه یخ زدایی می باشد. دیفراست دارای تایمری می باشد که هر 8 ساعت یک بار برنامه یخ زدایی را فعال کرده و این فرایند حدود 20 الی 30 دقیقه زمان می برد. پس از این که این مدت زمان طی شد کمپرسور یخچال مجددا شروع به کار خواهد کرد.

  1. وجود مشکل در سنسورهای یخچال

در صورتی که مشکل یکسره کار کردن یخچال از سنسورهای یخچال باشد؛ دمای مورد نظر را تشخیص نداده و فرمان قطع شدن و خاموش شدن کمپرسور را از طریق برد الکترونیکی نمی دهد. در این حالت کمپرسور خاموش نشده و باعث می شود تا یخچال خاموش نشده و یه صورت یکسره کار کند. در صورتی که تشخیص داده شود که مشکل خاموش نشدن یخچال از سنسورها می باشد نیاز است تا تعمیرکار به تعمیر و یا تعویض این قطعات بپردازد.

  1. خاموش نشدن یخچال به علت وجود مشکل در کندانسور

کندانسور و لوله هایی که گاز سرد کننده یخچال را حمل می کنند در پشت یخچال قرار داشته و در صورتی که کندانسور خراب شده و یا لوله ها کثیف باشند امکان این وجود دارد که تبادل دمایی کم شود و یا اصلا صورت نگیرد و در نتیجه منجر به تلاش بیشتر موتور برای خنک کردن یخچال گردد که در نهایت باعث یکسره کار کردن یخچال خواهد شد. خرابی فن های موتور نیز باعث پس ندادن گرما توسط کندانسور خواهد که منجر به کار کردن بیشتر موتور و عدم اتومات شدن آن می گردد.

  1. نشتی گاز از یخچال دلیلی برای اتومات نشدن یخچال

گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی مانند خراب کمپرسور، سوراخ بودن لوله ها و دیگر موارد، یخچال دچار نشتی گاز گردد. در صورتی که گاز سرد کننده از یخچال نشت کند باعث می شود تا یخچال نتواند سرمای مورد نیاز خود را تامین نماید و در نتیجه کمپرسور تلاش بیشتری برای خنک سازی نموده و باعث شود تا یخچال به صورت یکسره کار کند. برطرف نمودن این مشکل نیاز به تعمیرکار حرفه ای دارد تا بتواند پس از عیب یابی دقیق، به پر کردن گاز یخچال اقدام کرده و مشکل خاموش نشدن دستگاه را برطرف نماید.

  1. خراب بودن واشر و لاستیک دور درب یخچال

باز و بسته کردن مداوم درب یخچال باعث می شود تا هوای خنک یخچال خارج شده و هوای گرم به داخل آن نفوذ کند و باعث کار کردن بیشتر موتور گردد. گاهی ممکن است با وجودی که درب یخچال زیاد باز و بسته نمی شود نیز این مشکل به وجود آید و یخچال دچار عدم خاموش شدن گردد.

در ابتدا نیاز است تا واشر و لاستیکی که دور درب یخچال وجود دارد را بررسی نمود. گاهی این واشر به علت فرسودگی یا پاره شدن، آسیب دیده و باعث می شود درب یخچال به صورت کامل بسته نشود و هوای گرم بتواند وارد یخچال گردد و موتور فشار بیشتری را برای خنک نمودن یخچال وارد نماید و در نتیجه موتور زیاد کار کرده و به صورت یکسره کار کند. در این صورت نیاز است تا تعمیرکار واشر دور درب را تعویض نماید تا مشکل عدم اتومات شدن یخچال برطرف شود.

برطرف نمودن مشکل یکسره کار کردن یخچال

برطرف نمودن مشکل یکسره کار کردن یخچال

برای این که مشکل یکسره کار کردن یخچال و خاموش نشدن آن برطرف گردد در ابتدا نیاز است تا به صورت دقیق چک کرد که غذای گرمی در یخچال وجود نداشته باشد و پس از آن هم مواد غذایی را پس از سرد شدن کامل در یخچال قرار داد. اطمینان از این که یخچال در محل مناسبی قرار داشته و در معرض نور مستقیم خورشید و یا گرمای بیش از حد قرار ندارد از دیگر مواردی است که باید انجام داد. درجه ای که در یخچال قرار دارد را باید مجددا تنظیم نمود زیرا ممکن است علت خاموش نشدن یخچال تنظیم نبودن درجه آن باشد.

در صورتی که این موارد کنترل شد و هنوز هم یخچال دچار مشکل عدم اتومات شدن بود نیاز است تا به یک تعمیرکار متخصص مراجعه نمود تا به عیب یابی دقیق یخچال بپردازد. در صورتی که ایراد از واشر دور درب باشد باید به سرعت آن را تعویض نماید و در صورتی که ایراد از کمپرسور، ترموستات، سنسور دیفراست، کندانسور و … باشد باید اقدام به تعمیر آنها نماید.

این نکته قابل ذکر است که به علت حساسیتی که یخچال دارد به هیچ عنوان نباید اقدام به تعمیر خودسرانه آن نمود زیرا امکان بروز مشکلات بعدی در آن وجود خواهد داشت و ممکن است هزینه های زیادی را برای شما به بار آورد. استفاده از یک تعمیرکار متخصص می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کرده و به سرعت یخچال فریزر شما در هر نوعی که باشد تعمیر گردد.

پیشنهاد ویژه: مجموعه تکنیک سرویس پارس یکی از مجموعه‌های پیشرو در زمینه تعمیر انواع خانگی اعم از تعمیرات یخچال در تهران می باشد، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟