تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت بوی بد یخچال چیست؟

علت بوی بد یخچال چیست؟

تصور کنید که در یخچال را باز می کنید و متوجه می شوید بوی بدی از آن بیرون می آید که نمی توان آن را نادیده گرفت. ممکن است این اتفاق برای هر کسی بیفتد. در این هنگام سعی می کنید متوجه شوید که چه چیزی باعث تولید این بوی بد شده است. آیا سبزیجات مدت زیادی داخل یخچال مانده اند و مقداری از آن ها فاسد شده اند؟ آیا باقی مانده غذایی که داخل یخچال گذاشته اید باعث بوی بد شده است؟ آیا شیر داخل یخچال فاسد شده است؟ با این حال فقط مواد غذایی فاسد باعث ایجاد بوی بد در یخچال نمی شوند بلکه عوامل دیگری هم ممکن است در این موضوع نقش داشته باشند.

با توجه به این که سازوکار یخچال های مختلف با همدیگر مشابه است دلایلی که در ادامه توضیح داده می شود می تواند در مورد یخچال های سامسونگ، دوو، اسنوا، ال جی، امرسان و غیره صدق کند. در ادامه علاوه بر این که در رابطه با علت تولید بوی بد یخچال صحبت می کنیم، روش هایی را هم برای از بین بردن این بوی بد شرح می دهیم که می توانند بسیار کاربردی و مؤثر باشند. علت بوی بد یخچال چیست؟

چرا یخچال بوی بدی می دهد؟

همان طور که گفته شد موارد مختلفی می توانند باعث ایجاد بوی بد در داخل یخچال شوند. این عوامل عبارتند از :

 1. قرار دادن مواد غذایی نظیر میوه ها و سبزیجات در داخل یخچال برای مدتی طولانی.
 2. قرار دادن غذاهای مختلف در داخل یخچال درون ظروف در باز.
 3. پر کردن بیش از اندازه یخچال.
 4. تمیز نکردن یخچال برای مدت زمانی طولانی.
 5. جمع شدن آب در داخل سینی تخلیه و بخار نشدن این آب.
 6. فاسد شدن مواد غذایی مختلفی که داخل یخچال قرار داده شده اند.
 7. ریختن مواد غذایی در نقاط مختلف یخچال.
 8. استفاده نکردن از یخچال برای بیش از 72 ساعت.

بعضی از این عوامل گفته شده باعث بوی بد داخل یخچال و برخی باعث بوی بد در پشت یخچال می شوند. برای این که بتوانید مشکل را فوراً حل کنید بهتر است که اول علت بو گرفتن یخچال را متوجه شوید تا بتوانید نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

مناسب نبودن دمای یخچال

علاوه بر تمامی موارد گفته شده نامناسب بودن دمای یخچال هم می تواند از عوامل تولید بوی بد در یخچال باشد. برای این که متوجه شوید بهترین دما برای یخچال شما چه دمایی است بهتر است که به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید یا در داخل اینترنت مدل یخچال خود را جستجو کنید. به طور کلی دمای درون یخچال باید بین 2 الی 3 درجه سانتی گراد باشد تا مواد غذایی زود فاسد نشوند. در مناطق مرطوب هم باید دمای یخچال کمی متفاوت تر تنظیم شود.

رطوبت و باکتری

آن چه که به وفور در داخل یخچال یافت می شود مواد غذایی و رطوبت است. بدیهی است که باکتری ها در چنین مکانی رشد می کند و باعث فاسد شدن مواد غذایی شما می شوند. با تمیز کردن مداوم فضای داخل یخچال می توانید از رشد این گونه باکتری ها در داخل یخچال و به دنبال آن فاسد شدن مواد غذایی و تولید بوی بد جلوگیری کنید.

چگونه باعث از بین رفتن بوی بد یخچال شویم؟

پس از این که متوجه شدید یخچال بوی بدی می دهد باید فوراً برای حل مشکل اقدام کنید. برای این منظور اقدامات مختلفی می توانید انجام دهید.چگونه باعث از بین رفتن بوی بد یخچال شویم؟

 1. بیرون آوردن مواد غذایی فاسد

در بیشتر مواقع فاسد شدن میوه و سبزیجات علت بوی بد یخچال هستند. در این شرایط برای از بین بردن بوی بد باید مواد غذایی داخل یخچال را یک به یک بیرون بیاورید و آن ها را به صورت مجزا چک کنید.

قبل از انجام هر کاری یخچال را از برق بکشید یا اگر دکمه خاموش/ روشن روی یخچال وجود دارد با استفاده از آن دستگاه را خاموش کنید. بعد از غیرفعال شدن یخچال تمامی قفسه ها و کشوهای آن را تک تک بررسی و خالی کنید.

باقی مانده غذاها، غذاهای دریایی، گوشت، شیر و غیره بیشتر از سایر مواد غذایی مستعد خراب شدن و بو گرفتن هستند. هر قسمتی از میوه ها، سبزیجات یا سایر مواد غذایی که فاسد شده اند را بیرون بیاندازید. به این صورت یخچال را از مواد غذایی فاسد و بدبو پاک سازی کرده اید.

 1. داخل یخچال را تمیز کنید

بعد از این که مواد غذایی را کامل بیرون آورده و بررسی کردید می توانید تمامی کشوها و قفسه های داخل یخچال را تمیز کنید.

برای از بین بردن بهتر بوی بد می توانید از محلول جوش شیرین و آب یا سرکه سفید برای تمیز کردن طبقات و کشوهای یخچال استفاده کنید.

زمانی که با این گونه مواد یخچال را تمیز می کنید از رشد انواع باکتری ها و قارچ هایی که باعث فساد مواد غذایی می شوند پیشگیری خواهید کرد.

استفاده از مواد شوینده نظیر مایع ظرف شویی باعث می شود که لایه ای از مواد شوینده با عطر و رایحه خاص روی طبقات باقی بماند و همین موجب ایجاد بوی بدتری شود.

استفاده از پاک کننده های عطری هم می تواند روی عطر و طعم مواد غذایی داخل یخچال تأثیر بگذارد. به این ترتیب بهترین ماده ای که می تواند برای تمیز کردن یخچال و از بین بردن باکتری ها و قارچ ها مورد استفاده قرار بگیرد جوش شیرین است.

 1. تمیز کردن لاستیک و درب یخچال

با استفاده از اسفنج و محلول جوش شیرین درب یخچال و دور تا دور لاستیک آن را نیز تمیز کنید. درب یخچال از قسمت های مهمی است که مواد غذایی مخلفی داخل آن می گذاریم و باید تمیز کردن آن را مانند سایر قسمت ها جدی بگیریم.

 1. تمیز کردن سینی کف یخچال

اکثر یخچال های جدید که مجهز به سیستم ضدبرفک هستند دارای یک سینی تخلیه هستند که آب حاصل از چرخه برفک زدایی در داخل آن جمع می شود.

به علت مرطوب بودن این سینی ممکن است با گذشت زمان قارچ و باکتری روی آن رشد کند و باعث ایجاد بود بدی در پشت یخچال شود. برای حل این مشکل سینی از از زیر یخچال بیرون بکشید و آن را با آب گرم و  جوش شیرین کامل تمیز کنید. بعد از تمیز کردن سینی را دوباره سرجای خود بگذارید.

 1. از مواد بوگیر استفاده کنید

برخی از مواد دارای خاصیت بوگیری هستند. بعد از این که یخچال را کامل تمیز و خشک کردید در داخل یک نعلبکی یا پیاله مقداری وانیل یا جوش شیرین بریزید و آن را داخل یخچال بگذارید تا همچون بوگیر عمل کند.

دانه های قهوه هم می توانند باعث ایجاد بوی مطبوع درون یخچال شوند بنابراین برای از بین بردن سریع بوی بد مقداری دانه قهوه را بدون نیاز به ظرف داخل درب یا روی طبقات یخچال بریزید. اجازه دهید وانیل، جوش شیرین یا دانه های قهوه دو الی سه روز در یخچال باقی بمانند تا کامل بوی بد باقی مانده را از بین ببرند.

 1. اجازه دهید هوا در داخل یخچال به گردش دربیاید

با توجه به این که یخچال یک محیط بسته برای نگهداری مواد غذایی است بعد از تمیز کردن آن و از میان برداشتن تمام مواد غذایی فاسد شده می توانید درب آن را کمی باز بگذارید تا هوا در داخل آن به گردش در بیاید.

یخچال را از برق بکشید و درب آن را حداقل برای نیم ساعت باز بگذارید تا تمام رایحه های داخل آن به بیرون هدایت شوند و هوا در سرتاسر یخچال به گردش درآید. در این مدت سعی کنید مواد غذایی حساسی که سریع فاسد می شوند را به یک یخچال دیگر انتقال دهید تا دوباره گرفتار بوی بد مواد غذایی فاسد نشوید.اجازه دهید هوا در داخل یخچال به گردش دربیاید

 1. تمیز کردن کویل های کندانسور و موتور

یکی دیگر از دلایل بو گرفتن پشت یخچال کثیفی کویل های کندانسور و موتور یخچال است. اگر یخچال شما دارای سینی تخلیه نیست به احتمال زیاد کثیفی کندانسور و موتور علت بو گرفتن قسمت های پشتی یخچال هستند.

کثیف شدن کندانسور هم موجب پایین آمدن کارآیی یخچال می شود و هم باعث می شود که صدایی شبیه به سوختگی به مشام برسد. برای تمیز کردن کویل ها باید ابتدا یخچال را از برق بکشید و سپس پنل پشتی را باز کنید.

با استفاده از یک مسواک ذرات چسبیده به کویل های کندانسور را کامل تمیز کنید. در نهایت اگر نتوانستید با اقدامات گفته شده بوی بد یخچال را از بین ببرید با تکنسین های متخصص ما تماس بگیرید تا فوراً برای حل مشکل یخچال شما اقدام کنند.

تکنیک سرویس پارس یکی از مجموعه های پیشرو در زمینه تعمیر یخچال محسوب می شود، شما میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد