تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس

نحوه تست و تعمیر ترموستات یخچال

یکی از قطعات اصلی یخچال که وظیفه تنظیم دما را برعهده دارد ترموستات است. هنگامی که ترموستات یخچال احساس می کند که هوای داخل یخچال گرم شده است با ارسال فرمان به کمپرسور آن را روشن می کند تا هوای سرد جایگزین هوای گرم شود.

تعمیر یخچال

اگر ترموستات یخچال نتواند دما را روی درجه مورد نظر شما نگه دارد این بدان معناست که یا ترموستات دمای محیط را درست احساس نمی کند و یا سیگنال لازم را به کمپرسور نمی فرستد تا آن روشن شود. در هر دو حالت لازم است که با پیروی از دستورالعمل های خاصی که مناسب یخچال شما هستند ترموستات را تعویض کنید. در این مطلب به نحوه تعویض ، تست و تعمیر ترموستات یخچال برندهای مختلف امرسان ، فیلور،پارس و ….می پردازیم.

تکنیک سرویس پارس خدمات نصب و تعمیر یخچال و دیگر لوازم خانگی نظیر تعمیر لباسشویی ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر چرخ گوشت و … را با گارانتی تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید.

علائم خرابی ترموستات یخچال و روش تعمیر

زمانی که یخچال شما کهنه می شود با مشکلات متعددی رو به رو می شوید. هر چه زمان بیشتر می گذرد قطعات داخلی یخچال شما بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. ترموستات هم یکی از قطعات اصلی یخچال است که خراب شدن آن می تواند دردسر ساز شود. خرابی ترموستات مشکلات مختلفی را به وجود می آورد که در ادامه به بررسی تعدادی از آن ها می پردازیم.

علائم خرابی ترموستات یخچال

 • یخچال به اندازه کافی سرد نیست

اگر به طور ناگهانی متوجه شدید که مواد غذایی شما آن گونه که باید سرد نیستند یا هوای داخل یخچال به اندازه کافی سرد نیست احتمال دارد که این مشکل ناشی از خرابی ترموستات باشد. ابتدا یک درجه دما را افزایش دهید و منتظر باشید که موتور یخچال کار کند. اگر اتفاقی نیفتاد یعنی ترموستات خراب شده است.

 • سرد و گرم شدن محیط یخچال

وظیفه ترموستات این است که دمای هوای داخل یخچال را نسبتاً ثابت نگه دارد. بالا و پایین رفتن دما موجب فاسد شدن مواد غذایی می شود. اگر متوجه شدید که دمای یخچال ثابت نیست و مواد غذایی فاسد می شوند احتمالاً ترموستات مشکل پیدا کرده است.

 • یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

یخ زدن مواد غذایی نشان دهنده این است که ترموستات به درستی کار نمی کند و کمپرسور به صورت دائم کار می کند. به عنوان اولین اقدام بررسی کنید که تنظیمات ترموستات را به صورت اتفاقی تغییر نداده باشید. اگر تنظیمات ترموستات درست است اما مواد غذایی یخ زده اند سعی نکنید که دما را بالا ببرید.

وقتی ترموستات یخچال کار نکند روی هیچ تنظیماتی کار نمی کند. فقط باید مواد غذایی را از پنل پشتی یخچال دورتر کنید و فوراً با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا در حل این مشکل به شما کمک کند.

تست ترموستات یخچال

ترموستات همچون کلیدی است که زمان رسیدن به دمای مطلوب، برق ورودی به کمپرسور را قطع می کند. خراب شدن ترموستات علائم مختلفی دارد از جمله گرم شدن هوای داخل یخچال، برفک زدن یخچال، یکسره کار کردن کمپرسور و به هم خوردن تایم استراحت و کار کردن یخچال و غیره.

تست ترموستات یخچال

 1. روش اول تست ترموستات یخچال

در اولی روش تست ترموستات یخچال ، برای این که متوجه شوید ترموستات خراب است یا خیر باید کمپرسور را چک کنید. ابتدا سیم برق پشت یخچال را بررسی کنید تا مطمئن شوید که برق رسانی انجام می شود و کار نکردن ترموستات ناشی از عدم برق رسانی نیست. سپس، کمپرسور را لمس کنید. اگر کمپرسور سرد باشد یعنی ترموستات خراب است.

 1. روش دوم تست ترموستات یخچال

سیم های اصلی ترموستات را جدا کنید و به هم متصل کنید. اگر با انجام این کار کمپرسور شروع به کار کرد یعنی ترموستات خراب شده است.

 1. روش سوم تست ترموستات یخچال

ترموستات را تا انتها بچرخانید و سپس به حالت اول باز گردانید. اگر با انجام این کار کمپرسور شروع به کار کرد یعنی ترموستات سالم است. اما اگر کمپرسور کار نکرد یعنی ترموستات مشکل دارد و باید تعویض شود.

تکنیک سرویس پارس امتیاز نمایندگی تعمیرات یخچال ال جی ، تعمیرات یخچال دوو ، تعمیرات یخچال الکترواستیل را در اختیار دارد. این مرکز همچنین برای تعمیرات سایر برندهای این دستگاه خدمات تعمیرات حرفه ای ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات دبا ما تماس بگیرید.

مراحل تعویض ترموستات یخچال

 1. یخچال را از برق بکشید

قبل از این که کار خود را شروع کنید باید یخچال را از برق بکشید یا کلاً برق مربوط به آشپزخانه را از داخل جعبه فیوز قطع کنید. مواد غذایی حساس را به یک جای خنک ببرید تا خراب نشوند زیرا یخچال باید تا 30 دقیقه به برق وصل نشود. این مدت زمان تأثیری بر روی مواد غذایی یخ زده نخواهد داشت.

تعویض ترموستات یخچال

 1. محل قرار گرفتن ترموستات را پیدا کنید

در بیشتر یخچال فریزرهایی که فریزر در قسمت بالا و یخچال در قسمت پایین قرار دارد ترموستات درست در پشت یخچال یا سقف یخچال یعنی زیر پنل فریزر قرار گرفته است. اگر یخچال شما ساید است و یخچال و فریزر در کنار هم قرار گرفته اند، ترموستات در پشت فریزر قرار دارد.

 1. درجه تنظیم دما را جدا کنید

برای این که بتوانید به ترموستات دسترسی پیدا کنید لازم است که با کمک پیچ گوشتی درجه کنترل کننده آن را ابتدا جدا کنید و کنار بگذارید. اکنون می توانید شفت ترموستات را ببینید که با مهره ای به جای خود متصل شده است. با استفاده از یک انبردست مهره را شل کنید.

 1. محفظه کنترل را جدا کنید

محفظه ای که ترموستات و اتصالاتش در داخل آن قرار گرفته اند را از یخچال جدا کنید. برای این کار لازم است پیچ هایی که محفظه را به یخچال متصل کرده اند باز کنید. یک دست خود را در زیر محفظه نگه دارید تا پس از باز کردن آخرین پیچ محفظه و اتصالات نیفتند. هنوز سیم هایی به محفظه متصل هستند که از افتادن کامل آن جلوگیری می کنند.

 1. ترموستات خراب را باز کنید

گیره هایی که ترموستات را به محفظه متصل کرده اند کنار بزنید تا ترموستات آزاد شود. اکنون ترموستات و لوله های حسگر را از محفظه کنترل جدا کنید.

 1. جدا کردن اتصالات

برای این که هنگام نصب ترموستات جدید دچار مشکل نشوید از نحوه اتصال سیم ها به ترموستات عکس بگیرید. حالا سیم ها را به آرامی و با کمک موچین از ترموستات جدا کنید و ترموستات را کنار بگذارید. توجه داشته باشید که اگر به سیم ها فشار زیادی وارد کنید ممکن است باعث قطع شدن آن ها شوید.

 1. تعویض روکش لوله مویی

کار دیگری که باید انجام دهید این است که روکش لوله مویی یخچال را عوض کنید. لوله مویی در دیواره داخلی یخچال قرار دارد و با کشیدن آن و بدون نیروی اضافه می توانید آن را بیرون بیاورید. البته در بسیاری از مدل ها در انتهای لوله مویی یک دندانه وجود دارد که می توانید با کمک پیچ گوشتی آن را جدا کنید.  روکش لوله مویی را در بیاورید و آن را روی لوله مویی ترموستات جدید بکشید. سپس لوله را دوباره داخل یخچال بفرستید و اتصالات آن را مانند قبل انجام دهید.

 1. متصل کردن ترموستات جدید

مطابق با عکسی که در دست دارید سیم های ترموستات جدید را متصل کنید. مجدداً مهره شفت را سفت کنید و محفظه کنترل دما را در جای خود در داخل یخچال قرار دهید. پیچ های محفظه را ببندید تا سر جای خود بماند. کاور روی ترموستات را  جاگذاری کنید و دستگیره مدرج را نیز نصب کنید.

پس از انجام این مرحله تعویض و جایگزینی ترموستات یخچال با موفقیت به اتمام رسیده است و می توانید عملکرد آن را تست کنید. دو شاخه یخچال را به برق بزنید و صبر کنید تا یخچال روی دمای مورد نظر قرار گیرد.

اگر در انجام کارهای فنی و تعویض قطعات الکترونیکی مهارت و تجربه کافی را ندارید بهتر است که تست کردن ، تعویض و تعمیر ترموستات یخچال را به تعمیرکاران متخصص بسپارید. شرکت تکنیک سرویس پارس در هر ساعت از روز می تواند متخصصان فنی خود را در اختیار شما بگذارد تا عیب یابی و تعمیرات یخچال و تعمیر برد یخچال فریزر را برایتان انجام دهند.

علاوه بر خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی ، تکنیک سرویس پارس خدمات اجرا و تعمیر تاسیسات ساختمانی نظیر  تعمیر پکیج ، تعمیر کولر گازی ، نصب پکیج ، نصب رادیاتور ، لوله کشی ساختمان و … را توسط تکنسین های ماهر و با ضمانت کیفیت انجام کار ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید
11 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
داود

این نطالبی که فرمودید تعویض ترموستات بود
تعمیر ترموستات نبود
لطفا تعمیر ترموستات را هم بگویید

پشتیبان
پاسخ به  داود

سلام. بله حتما

داود

این مطالبی که فرمودید تعویض ترموستات بود
تعمیر ترموستات نبود
لطفا تعمیر ترموستات را هم بگویید

پشتیبان
پاسخ به  داود

سلام. در اولین فرصت در مورد تعمیر ترموستات هم مطلب منتشر می کنیم

حبیب نبوی

سلام اگر موتور یکسره کار میکند باز هم از ترموستات است.

علی فغفوری

با عرض سلام و خسته نباشید برادر گرامی یخچال ما جنرال استیل است، ترموستات را تازه عوض کردم ولی متاسفانه ازنوع چینی استفاده کردم که خیلی طول می کشد تا اتوماتیک کند تقریبا ۲۸دقیقه کار میکنه بعد خاموش میشه و دوباره بعد از ۲۰دقیقه دوباره روشن میشه. علت دیر روشن وخاموش شدن ترموستات چی میتونه باشه.

بابک

دو عدد پیچ داخل ترموستات های چینی وجود داره ، ممنون میشم بفرمایین اون دو تا پیچ برا چیه و اگر برا تنظیم ترموستات هست تنظیمش چطوریه , چون من هر ترموستاتی روی یخچال انداختم دو سه ماه بیشتر درست کار نکرده و بعد از دو سه ماه یخچال در پایین ترین درجه اش یکسره کار میکنه و شاید در چند ساعت ده دقیقه خاموش بشه و بازهم باید ترموستات عوض کنی ، یخچال بنده سینجر دوقلوی قدیمی هست

حسین تیموری

سلام دو تا پیچ تنظیم بر روی ترموستات قرار دارد. پیچ خورشیدی در قسمت فلزی ترموستات برای تنظیم مدت کار می‌باشد. اگر کمپرسور مداوم کار میکند ،با چرخاندن پیچ در جهت عقربه ساعت،مدت کار کاهش می‌یابد.
پیچ دوم روی کلید پلاتینی قرار دارد،با چرخاندن پیچ در جهت عقربه های ساعت،مدت استراحت کمپرسور کاهش می‌یابد.
پاینده باشید.

بهمن

مطالبتون خیلی بدردم خورد ممنون

پشتیبان
پاسخ به  بهمن

سلام وقتتون بخیر. خواهش می کنم

موسی

سلام خسته نباشید برادر گرامی
یخچال ما وقتی کار کرد و خاموش شد دیگه زیر بار نمیره
ولی با یه ضربه زدن به درجه کنترل دوباره زیر بار می‌ره مشکلش چی می‌تونه باشه

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد