تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
تست و تعویض هیتر المنت یخچال

تست و تعویض هیتر المنت یخچال

اگر بخواهیم مهم ترین وسیله برقی در آشپزخانه را نام ببریم باید از یخچال یاد کنیم که بدون وجود آن زندگی امروز بسیار سخت و دشوار می باشد. برای این که یک یخچال بتواند کار کند باید قطعات به کار رفته در آن کاملا سالم و بدون نقص بوده و در صورت خرابی فورا تعمیر گردند.

تعمیر یخچال و فریزر

یکی از قطعات بسیار مهم و حیاتی که در یخچال ها به کار رفته است هیتر المنت می باشد که بدون وجود آن برفک ها بر روی لوله های پشت یخچال تجمع کرده و به خراب شدن دستگاه منجر می گردند. به دلیل اهمیت بالایی که این قطعه در یخچال دارد باید توجه کرد که در صورت مشاهده هر گونه نشانه ای که حاکی از خرابی آن می باشد، سریعا به تعمیرکار مراجعه نموده تا نسبت به تعمیر آن اقدام نماید.

علائم مختلفی وجود دارند که نشان دهنده این قطعه می باشند. در این مقاله به طور کامل به علائم خرابی هیتر المنت یخچال و همچنین نحوه تست و تعویض المنت یخچال پرداخته شده است.

مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس خدمات نصب تعمیر یخچال و دیگر لوازم خانگی نظیر تعمیر چرخ گوشت ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر لباسشویی ، تعمیر ظرفشویی و … را با ارسال سریع تعمیرکار ، گارانتی تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید و یا از طریق فرم داخل سایت اقدام نمایید.

هیتر المنت یخچال چیست؟

همانطور که می دانید هیتر به معنای گرمکن بوده و شاید بپرسید معنی heater در یخچال چیست و باعث تعجب باشد که در وسیله ای مانند یخچال که وسیله ای سرمایشی می باشد نقش یک گرمکن چیست و چه کاربردی دارد. یخچال های قدیمی به طور دائم دچار برفک در قسمت فریزر و یخچال می شدند و برای برفک زدایی آنها باید یخچال را از برق می کشیدیم و شروع به تمیز کردن برفک ها می کردیم.

هیتر المنت یخچال چیست

یخچال های امروزی مجهز به سیستم نوفراست بوده که باعث می شود این یخچال ها دچار برفک نشوند. در واقع برفکی که در این نوع از یخچال ها تشکیل می شود در قسمت اواپراتور یخچال تشکیل شده که وجود این برفک ها بر روی این قطعه از یخچال می تواند آسیب های جدی را به دستگاه وارد نماید.

وجود برفک بر روی لوله های اواپراتور باعث می شود تا این برفک ها شروع به یخ زدن نموده و گاز مبردی که از درون این لوله ها عبور می کند و عمل خنک سازی یخچال را انجام می دهد قادر به انجام کار خود نباشد و عملکرد یخچال با اختلال مواجه گردد.

البته برفکی که بر روی لوله های اواپراتور تشکیل می شود امری طبیعی بوده و به این علت است که ما دائم در حال باز و بسته کردن درب یخچال می باشیم و با این کار گرمایی که در فشای بیرون می باشد وارد یخچال شده و باعث بر هم خوردن تعادل گرمایی می شود.

در این گونه مواقع کمپرسور وارد عمل گشته و گرمای داخل یخچال را گرفته و سرما ایجاد می کند. گرمای از دست داده شده به صورت برفک بر روی لوله های اواپراتور می نشیند.  این برفک باید توسط هیتر المنت یخچال آب شده تا یخچال بتواند به درستی عمل خنک سازی را انجام دهد.

کاربرد هیتر المنت یخچال چیست؟

هیتر المنت ها در انواع مختلفی وجود دارند که با توجه به نوع و مدل یخچال ممکن است از هر یک از آنها استفاده شود. از جمله هیتر المنت های یخچال می توان به نوع میله فلزی، میله پوشانده شده با نوار آلومینیومی و سیم داخل لوله شیشه ای اشاره کرد. وظیفه ای که هیتر المنت در یخچال های نوفراست یا ضد برفک انجام می دهد این است که از قطعات ترمودیسک و برد الکترونیکی دستگاه فرمان گرفته و عمل برفک زدایی را انجام می دهد.

ضخامت و طول هیتر المنت ها در یخچال های مختلف متفاوت بوده و در یخچال هایی که ظرفیت بیشتری داشته و کمپرسور پر قدرت تری دارند از هیتر المنت هایی استفاده می کنند که دارای توان و قدرت بالاتری باشند. محل نصب هیتر المنت ها معمولا در قسمت پشتی یخچال می باشد و در صورت خرابی به راحتی می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

علت سوختن المنت یخچال

گاهی ممکن است یخچال شما به درستی عمل خنک کردن را انجام نداده و پس از مراجعه به تعمیرکار و عیب یابی دستگاه، به شما گفته شود که هیتر المنت یخچال سوخته است. اما دلیل این امر چیست و چه عواملی منجر به سوختن این قطعه مهم می گردند؟ یکی از دلایل مهمی که می تواند منجر به سوختن هیتر المنت یخچال گردد نرسیدن آب به آن می باشد.

علت سوختن المنت یخچال

آب مورد نیاز هیتر المنت از ذوب شدن برفک های اواپراتور به دست می آید و در صورتی که کمپرسور یخچال دچار مشکل شود و یا گازی که در آن موجود می باشد تخلیه گردد آب به هیتر المنت نرسیده و امکان سوختن آن وجود دارد. همچنین در مواقعی که درب یخچال به  دفعات زیاد در روز باز گردد و یا واشر دور درب آن پوسیده یا پاره شود نیز هیتر المنت دچار کم آبی شده و می سوزد.

سوختن و خراب شدن هیتر المنت یخچال باعث می شود تا یخچال شما به درستی خنک نکرده و یخ های قسمت پشتی آن نیز ذوب نگردند.

چرخه کار کردن هیتر المنت در یخچال

برای کار کردن هیتر المنت مراحلی باید به صورت چرخه تکرار گردند تا در نهایت یخچال شروع به خنک کردن کرده و یخ های موجود در قسمت اواپراتور نیز آب گردند. در ابتدا گازی که درون کمپرسور وجود دارد توسط کندانسور با فشار زیاد به سمت لوله های اواپراتور فرستاده می شود و اواپراتور سرمای گاز را جذب نموده و توسط فنی که در یخچال وجود دارد این سرما را به داخل یخچال منتقل می کند. در طی این عملیات لوله های اواپراتور دچار برفک شده و این برفک ها بایستی ذوب گردند.

اما المنت چگونه تشخیص می دهد که اواپراتور دارای برفک شده و باید آنها را ذوب نماید؟ برای این کار ترمودیسک وارد عمل شده و به عنوان یک سنسور عمل نموده و به وجود برفک بر روی اواپراتور را به برد الکترونیکی یخچال اعلام می کند. برد هم دستور ذوب شدن برفک ها را به المنت داده و المنت شروع به برفک زدایی از لوله های اواپراتور می کند. این چرخه همینطور تکرار شده و باعث می شود تا هیچ گونه برفکی بر روی اواپراتور تجمع نکند.

علائم خرابی هیتر المنت یخچال

از جمله علائمی که می توان از آن طریق متوجه خرابی هیتر المنت یخچال شد خنک شدن بیش از حد یخچال می باشد. زمانی که هیتر المنت خراب بوده و به درستی عمل نکند باعث می شود تا یخ های موجود در اواپراتور آب نشده و عملکرد چرخه خنک سازی یخچال با اختلال مواجه شود و یخچال بیش از اندازه خنک گردد. همچنین گرم نبودن قسمت پشتی یخچال نیز می تواند نشانه ای خراب بودن هیتر المنت دستگاه باشد.

علائم خرابی هیتر المنت یخچال

در کنار آن، خنک نکردن یخچال نیز از جمله علائمی است که نشان دهنده خرابی هیتر المنت دستگاه می باشد و باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمود. البته خنک نکردن یخچال می تواند به دلیل خراب شدن قطعات دیگر یخچال نیز باشد که علت یابی دقیق آن باید توسط تعمیرکار متخصص صورت گیرد.

در صورتی که در قسمت پشتی یخچال با توده عظیمی از برفک و یخ مواجه شدید باید به خراب بودن قطعه هیتر المنت شک کنید و در ابتدا توده یخ را برداشته و برای تعمیر این قطعه با تعمیرکار تماس بگیرید.

نحوه تست هیتر المنت یخچال

با استفاده از یک مولتی متر می توان از سالم بودن هیتر المنت یخچال اطمینان حاصل کرد. برای این کار در ابتدا باید دو سر سیم برق ورودی را به مولتی متر متصل نموده و مقاومت ان را اندازه گیری نمایید. اگر هیتر المنت سالم باشد میزان مقاومت نشان داده شده باید بر روی 150 اهم باشد و در صورت خراب بودن این قطعه مقاومت بر روی عدد 600 اهم ثابت می ماند. در حالت استاندارد مقاومت هیتر یخچال باید در بازه 100 تا 500 اهم باشد.

نحوه تست المنت یخچال

نحوه تعویض هیتر المنت یخچال

برای این کار به هیچ عنوان به سود خودسرانه اقدام ننموده و حتما از تخصص یک تعمیرکار استفاده نمایید. برای تعویض هیتر المنت در ابتدا باید یخچال را از برق جدا کرده و محتویات درون یخچال و فریزر را تخلیه نمایید. گیره ها و پیچ هایی که هیتر توسط آنها به یخچال متصل شده است را با پیچ گوشتی باز کرده و پنل را آزاد نمایید. سیم های اتصال هیتر المنت را بیرون کشیده و هیتر را از یخچال جدا نمایید. در ادامه هیتر جدید را در جای قبلی قرار داده و پیچ و گیره های آن را محکم ببندید.

در نهایت باید این نکته را یادآور شد که به علت حساسیتی که یخچال دارد و گران قیمت بودن آن، در صورتی که هر گونه نشانه ای مبنی بر خراب بودن هیتر المنت یخچال مشاهده کردید به هیچ عنوان تعمیرات را به دست افراد بی تجربه نسپرده و به دنبال یک تعمیرکار حرفه ای یخچال فریزر باشید. این کار هم در صرف هزینه های تعمیرات به شما کمک کرده و هم از بروز خسارات مختلف در دستگاه جلوگیری می نماید.

علاوه بر خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی ، مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس خدمات اجرا و تعمیرات تاسیسات ساختمانی نظیر لوله کشی ساختمان ، تعمیر پکیج ، تعمیر کولر گازی ، تعمیر رادیاتور ، نصب پکیج و … را با تضمین کیفیت انجام کار و استفاده از قطعات اورجینال توسط تکنسین های مجرب و آموزش دیده ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید و یا از طریق فرم داخل سایت اقدام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید
5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بیرامی

اسلام ووقت بخیر
من کمتراز 5سال است یخچال ناسیونال 6در قدیمی زاپنی کارکرده خریدم
2 سال اول باتعویض المنت خوب کارکرد ولی از پارسال درعرض یکسال 3بار المنت عوض کردیم که دردفعه اخری بجای یک المنت دوالمنت نصب شد ولی بااین حال باز یک ماه کارکرد وبعدازیک ماه سرد نمی کرد یخچال
الان هم اگه یک ماه اینها از برق دربیاریم البته با ترانس 110 کارمی کنه و دوباره برق بزنیم حدود یکماه خوب سرد می کنه ولی باز بعدازیک ماه دیگه سرد نمی کنه نمی دونم مشکل از المنت است یا تایمرو ارتباطی هم یخ درست کن با قسمت فریزر است یانه
البته تعمیرکار که اومده بودن پارسال دفعه اول می گفتن المنت سوخته و اتصال داده . شاید ارتباطی با اب اینها داشته من دقیق نمی دونم
ساکن تبریزم اگر سرویس کار ماهر توتبریز سراغ دارید در این زمینه ممنون میشوم راهنمایی بفرمائید
یخ سازشم قبلا خیلی عالی کارمی کرد یخ قالبی می ساخت ولی از پارسال خوب کارنمی کنه

e25@yahoo.com

احتمالا فیوز حرارتی سوخته و اصلا هیتر در مدار نیست

پشتیبان
پاسخ به  e25@yahoo.com

سلام کاربر عزیز وقت بخیر
ممنون میشم اگر سوال یا مشکلی دارین واضح بیان کنید تا ما بتونیم کمکتون کنیم

مهدی سلطانی

سلام، اگر مقدار مقاومت هیتر 52باشد هیتر سوخته است یا نه؟

منصور

سلام شما گفتین که موقع تست هیتر المنت یخچال مقاومت آن روی ۱۵۰ باشد و این یعنی سالم است اما اگر روی ۶۰۰ باشد یعنی خراب است وقتی هیچ عددی نشون نمیده یعنی چی لطفاً راهنمایی کنید با تشکر

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد