علائم خرابی هیتر المنت یخچال

اگر بخواهیم مهم ترین وسیله برقی در آشپزخانه را نام ببریم باید از یخچال یاد کنیم که بدون وجود آن زندگی امروز بسیار سخت و دشوار می باشد. برای این که یک یخچال بتواند کار کند باید قطعات به کار رفته در آن کاملا سالم و بدون نقص بوده و در صورت خرابی فورا تعمیر گردند. یکی از قطعات بسیار مهم و حیاتی که در یخچال ها به کار رفته است هیتر المنت می باشد که بدون وجود آن برفک ها بر روی لوله های پشت یخچال تجمع کرده و به خراب شدن دستگاه منجر می گردند. به دلیل اهمیت بالایی که این قطعه در یخچال دارد باید توجه کرد که در صورت مشاهده هر گونه نشانه ای که حاکی از خرابی آن می باشد، سریعا به تعمیرکار مراجعه نموده تا نسبت به تعمیر آن اقدام نماید. علائم مختلفی وجود دارند که نشان دهنده این قطعه می باشند. در این مقاله به طور کامل به علائم خرابی هیتر المنت یخچال و همچنین معرفی جامع آن پرداخته شده است.

هیتر المنت یخچال چیست؟

همانطور که می دانید هیتر به معنای گرمکن بوده و شاید باعث تعجب باشد که در وسیله ای مانند یخچال که وسیله ای سرمایشی می باشد نقش یک گرمکن چیست و چه کاربردی دارد. یخچال های قدیمی به طور دائم دچار برفک در قسمت فریزر و یخچال می شدند و برای برفک زدایی آنها باید یخچال را از برق می کشیدیم و شروع به تمیز کردن برفک ها می کردیم. اما یخچال های امروزی مجهز به سیستم نوفراست بوده که باعث می شود این یخچال ها دچار برفک نشوند. در واقع برفکی که در این نوع از یخچال ها تشکیل می شود در قسمت اواپراتور یخچال تشکیل شده که وجود این برفک ها بر روی این قطعه از یخچال می تواند آسیب های جدی را به دستگاه وارد نماید. وجود برفک بر روی لوله های اواپراتور باعث می شود تا این برفک ها شروع به یخ زدن نموده و گاز مبردی که از درون این لوله ها عبور می کند و عمل خنک سازی یخچال را انجام می دهد قادر به انجام کار خود نباشد و عملکرد یخچال با اختلال مواجه گردد.

البته برفکی که بر روی لوله های اواپراتور تشکیل می شود امری طبیعی بوده و به این علت است که ما دائم در حال باز و بسته کردن درب یخچال می باشیم و با این کار گرمایی که در فشای بیرون می باشد وارد یخچال شده و باعث بر هم خوردن تعادل گرمایی می شود. در این گونه مواقع کمپرسور وارد عمل گشته و گرمای داخل یخچال را گرفته و سرما ایجاد می کند. گرمای از دست داده شده به صورت برفک بر روی لوله های اواپراتور می نشیند.  این برفک باید توسط هیتر المنت یخچال آب شده تا یخچال بتواند به درستی عمل خنک سازی را انجام دهد.

هیتر المنت یخچال

کاربرد هیتر المنت یخچال چیست؟

هیتر المنت ها در انواع مختلفی وجود دارند که با توجه به نوع و مدل یخچال ممکن است از هر یک از آنها استفاده شود. از جمله هیتر المنت های یخچال می توان به نوع میله فلزی، میله پوشانده شده با نوار آلومینیومی و سیم داخل لوله شیشه ای اشاره کرد. وظیفه ای که هیتر المنت در یخچال های نوفراست یا ضد برفک انجام می دهد این است که از قطعات ترمودیسک و برد الکترونیکی دستگاه فرمان گرفته و عمل برفک زدایی را انجام می دهد.

ضخامت و طول هیتر المنت ها در یخچال های مختلف متفاوت بوده و در یخچال هایی که ظرفیت بیشتری داشته و کمپرسور پر قدرت تری دارند از هیتر المنت هایی استفاده می کنند که دارای توان و قدرت بالاتری باشند. محل نصب هیتر المنت ها معمولا در قسمت پشتی یخچال می باشد و در صورت خرابی به راحتی می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

چرا هیتر المنت یخچال می سوزد؟

گاهی ممکن است یخچال شما به درستی عمل خنک کردن را انجام نداده و پس از مراجعه به تعمیرکار و عیب یابی دستگاه، به شما گفته شود که هیتر المنت یخچال سوخته است. اما دلیل این امر چیست و چه عواملی منجر به سوختن این قطعه مهم می گردند؟ یکی از دلایل مهمی که می تواند منجر به سوختن هیتر المنت یخچال گردد نرسیدن آب به آن می باشد. آب مورد نیاز هیتر المنت از ذوب شدن برفک های اواپراتور به دست می آید و در صورتی که کمپرسور یخچال دچار مشکل شود و یا گازی که در آن موجود می باشد تخلیه گردد آب به هیتر المنت نرسیده و امکان سوختن آن وجود دارد. همچنین در مواقعی که درب یخچال به  دفعات زیاد در روز باز گردد و یا واشر دور درب آن پوسیده یا پاره شود نیز هیتر المنت دچار کم آبی شده و می سوزد.

سوختن و خراب شدن هیتر المنت یخچال باعث می شود تا یخچال شما به درستی خنک نکرده و یخ های قسمت پشتی آن نیز ذوب نگردند.

چرخه کار کردن هیتر المنت در یخچال

برای کار کردن هیتر المنت مراحلی باید به صورت چرخه تکرار گردند تا در نهایت یخچال شروع به خنک کردن کرده و یخ های موجود در قسمت اواپراتور نیز آب گردند. در ابتدا گازی که درون کمپرسور وجود دارد توسط کندانسور با فشار زیاد به سمت لوله های اواپراتور فرستاده می شود و اواپراتور سرمای گاز را جذب نموده و توسط فنی که در یخچال وجود دارد این سرما را به داخل یخچال منتقل می کند. در طی این عملیات لوله های اواپراتور دچار برفک شده و این برفک ها بایستی ذوب گردند. اما المنت چگونه تشخیص می دهد که اواپراتور دارای برفک شده و باید آنها را ذوب نماید؟ برای این کار ترمودیسک وارد عمل شده و به عنوان یک سنسور عمل نموده و به وجود برفک بر روی اواپراتور را به برد الکترونیکی یخچال اعلام می کند. برد هم دستور ذوب شدن برفک ها را به المنت داده و المنت شروع به برفک زدایی از لوله های اواپراتور می کند. این چرخه همینطور تکرار شده و باعث می شود تا هیچ گونه برفکی بر روی اواپراتور تجمع نکند.

تعمیر هیتر المنت در یخچال

علائم خرابی هیتر المنت یخچال

از جمله علائمی که می توان از آن طریق متوجه خرابی هیتر المنت یخچال شد خنک شدن بیش از حد یخچال می باشد. زمانی که هیتر المنت خراب بوده و به درستی عمل نکند باعث می شود تا یخ های موجود در اواپراتور آب نشده و عملکرد چرخه خنک سازی یخچال با اختلال مواجه شود و یخچال بیش از اندازه خنک گردد. همچنین گرم نبودن قسمت پشتی یخچال نیز می تواند نشانه ای خراب بودن هیتر المنت دستگاه باشد.

در کنار آن، خنک نکردن یخچال نیز از جمله علائمی است که نشان دهنده خرابی هیتر المنت دستگاه می باشد و باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمود. البته خنک نکردن یخچال می تواند به دلیل خراب شدن قطعات دیگر یخچال نیز باشد که علت یابی دقیق آن باید توسط تعمیرکار متخصص صورت گیرد.

در صورتی که در قسمت پشتی یخچال با توده عظیمی از برفک و یخ مواجه شدید باید به خراب بودن قطعه هیتر المنت شک کنید و در ابتدا توده یخ را برداشته و برای تعمیر این قطعه با تعمیرکار تماس بگیرید.

نحوه تست هیتر المنت یخچال

با استفاده از یک مولتی متر می توان از سالم بودن هیتر المنت یخچال اطمینان حاصل کرد. برای این کار در ابتدا باید دو سر سیم برق ورودی را به مولتی متر متصل نموده و مقاومت ان را اندازه گیری نمایید. اگر هیتر المنت سالم باشد میزان مقاومت نشان داده شده باید بر روی 150 اهم باشد و در صورت خراب بودن این قطعه مقاومت بر روی عدد 600 اهم ثابت می ماند. در حالت استاندارد مقاومت هیتر یخچال باید در بازه 100 تا 500 اهم باشد.

نحوه تعویض هیتر المنت یخچال

برای این کار به هیچ عنوان به سود خودسرانه اقدام ننموده و حتما از تخصص یک تعمیرکار استفاده نمایید. برای تعویض هیتر المنت در ابتدا باید یخچال را از برق جدا کرده و محتویات درون یخچال و فریزر را تخلیه نمایید. گیره ها و پیچ هایی که هیتر توسط آنها به یخچال متصل شده است را با پیچ گوشتی باز کرده و پنل را آزاد نمایید. سیم های اتصال هیتر المنت را بیرون کشیده و هیتر را از یخچال جدا نمایید. در ادامه هیتر جدید را در جای قبلی قرار داده و پیچ و گیره های آن را محکم ببندید.

در نهایت باید این نکته را یادآور شد که به علت حساسیتی که یخچال دارد و گران قیمت بودن آن، در صورتی که هر گونه نشانه ای مبنی بر خراب بودن هیتر المنت یخچال مشاهده کردید به هیچ عنوان تعمیرات را به دست افراد بی تجربه نسپرده و به دنبال یک تعمیرکار حرفه ای یخچال فریزر باشید. این کار هم در صرف هزینه های تعمیرات به شما کمک کرده و هم از بروز خسارات مختلف در دستگاه جلوگیری می نماید.

برای تعمیر یخچال با بخش پشتیبانی تکنیک سرویس پارس در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟