آموزش نحوه شارژ گاز یخچال

یکی از لوازم برقی آشپزخانه که وجود آن اهمیت بسیار زیادی دارد یخچال است. یخچال از اجرا و قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر یک کار خود را انجام می دهند تا عملکرد سیستم دچار مشکل نشود. در این مطلب قصد داریم آموزش نحوه شارژ گاز یخچال و مقدار مناسب گاز یخچال را بررسی نماییم.

یکی از آیتم هایی که در خنک نگه داشتن فضای یخچال نقش مهمی دارد گاز یخچال است. حتماً تاکنون این کلمه به گوشتان خورده است اما ممکن است که ندانید گاز یخچال چیست و چه نقش و کاربردی دارد.

تعمیر یخچال

در این مقاله قصد داریم در رابطه با تست گاز یخچال، طریقه شارژ کردن گاز یخچال های معمولی و شارژ کردن گاز یخچال های ساید بای ساید صحبت کنیم. اگر تمایل دارید که در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید بهتر است این مطلب را تا انتها بخوانید.

گاز یخچال چیست و چه نقشی دارد؟

گاز یخچال نوعی گاز شیمیایی با نقطه تبخیر پایین است که فشرده شده است تا محیط داخلی یخچال را خنک کند. در یخچال های قدیمی از گاز آمونیاک به عنوان گاز یخچال استفاده می شد که گازی سمی است و احتمال انفجار آن نیز زیاد است.

به همین دلایل کم کم این گاز کنار گذاشته شد و گاز فریون جایگزین آن شد. فریون نوعی نام تجاری است که به مبرد یا ماده خنک کننده یخچال ها گفته می شود. این گاز بی رنگ و بی بو است اما ممکن است نشتی آن باعث ایجاد بوی بد شود.

شارژ گاز یخچال

گاز یخچال دائماً چرخه ای را پشت سر می گذارد که طی آن به صورت مداوم تبخیر و مجدداً فشرده می شود. گاز یخچال در داخل لوله های کندانسور کمی از گرمای هوای اطراف را می گیرد. زمانی که ماده مبرد یا همان گاز یخچال که به صورت فشرده است در کویل های اواپراتور به گردش در می آید در اثر جذب گرمای هوای اطراف کویل ها به بخار تبدیل می شود. سپس با وارد شدن به کمپرسور دوباره فشرده می شود و همین چرخه تکرار می شود تا فضای داخل یخچال خنک بماند.

از آن جا که این گاز در خنک کردن یخچال نقش مهمی بر عهده دارد مناسب بودن اندازه آن اهمیت زیادی دارد. گاهی اوقات بنا به دلایلی همچون نشتی گاز از لوله های کندانسور یا اواپراتور مقداری از گاز یخچال تخلیه می شود.

در این صورت باید گاز یخچال خود را مجدداً شارژ کنید. هنگام تمیز کردن یخچال باید مراقب باشید که به کویل های کندانسور آسیبی وارد نکنید زیرا به وجود آمدن کوچکترین سوراخ می تواند باعث خالی شدن تدریجی ماده مبرد شود.

چگونه متوجه شویم که گاز یخچال کم شده است؟

به دلیل این که گاز یخچال در فرآیند خنک سازی هوای داخل یخچال نقش مهمی دارد کم بودن میزان آن باعث بالا رفتن دمای یخچال خواهد شد. علائم مختلف به شما نشان می دهند که گاز یخچال شما کاهش پیدا کرده است و نیاز به شارژ دارد. یکی از نشانه های کم شدن گاز یخچال یکسره کار کردن موتور یا کمپرسور است.

چگونه گاز یخچال را شارژ کنیم

زمانی که میزان مبرد کم باشد کمپرسور یخچال سعی می کند بیشتر فعالیت کند تا بتواند یخچال را به دمای مناسب برساند و کمبود مبرد را جبران کند در نتیجه به صورت طولانی مدت یا حتی یکسره کار می کند. اگر متوجه شدید که زمان استراحت یخچال کم شده است یا موتور پیوسته کار می کند به احتمال زیاد گاز یخچال نیاز به شارژ دارد.

گاهی متوجه می شوید که فریزر سرد اما یخچال گرم است، گاهی هم فریزر و هم یخچال گرم هستند هر دوی این ها از علائم کم شدن گاز یخچال هستند. مصرف برق بیشتر یکی دیگر از نشانه های کم شدن گاز یخچال است.

زمانی که موتور و سایر اجزا بطور پیوسته کار می کنند برای فعالیت خود نیاز به انرژی الکتریکی دارند در نتیجه هزینه مصرف برق شما را افزایش می دهند. همان طور که گفته شد نشتی گاز فریون بوی بد و نامطبوعی ایجاد می کند، پس اگر در اطراف یخچال بوی بدی احساس کردید این احتمال وجود دارد که گاز یخچال شما نشتی کرده است.

برای این که عملکرد یخچال های معمولی یا ساید بای ساید خود را در بالاترین سطح نگه دارید باید هر چند وقت یک بار یخچال فریزر خود را سرویس کنید. از یک تعمیرکار بخواهید که میزان گاز یخچال را اندازه بگیرد و قطعات مهم و اصلی یخچال را بررسی کند تا از سالم بودن آن ها مطمئن شوید.

در صورت لزوم گاز یخچال را شارژ کنید تا مشکلات ناشی از کمبود گاز برطرف شوند. شرکت تکنیک سرویس پارس تعمیرکاران متخصصی در اختیار دار که می توانند در محل مورد نظر شما حاضر شوند و انواع خدمات مربوط به یخچال را به شما ارائه دهند.

تست میزان گاز یخچال

برای این که متوجه شویم میزان گاز یخچال کم شده است یا نه می توانیم از دو روش استفاده کنیم:

  1. کندانسور را لمس کنید؛ اگر سرد باشد و یخچال در حال کار کردن باشد یعنی گاز نشت کرده است. از آن جا که کندانسور گرمای هوا را می گیرد لوله های آن باید کمی گرم باشند. البته سرد بودن کندانسور به طور قطعی نشان دهنده خالی شدن گاز یخچال نیست و می تواند علت دیگری داشته باشد.
  2. یخچال را از برق بکشید و به صداهای آن گوش بدهید. اگر صدای جریان گاز یخچال را می شنوید یعنی گاز در داخل لوله ها موجود است در غیر این صورت احتمالاً باید گاز یخچال شارژ شود.

شارژ گاز یخچال

  1. شارژ کردن گاز یخچال همان تزریق گاز به داخل سیستم است که باید توسط افراد متخصص انجام شود. قبل از این که گاز یخچال را شارژ کنید باید از سوراخ نبودن کویل ها مطمئن شوید. برای این منظور می توانید از محلول آب و صابون استفاده کنید. محلی که نشتی داشته باشد باعث ایجاد حباب خواهد شد. می توانید از از نشتی یاب الکترونیکی هم استفاده کنید. نحوه عملکرد نشتی یاب الکترونیکی به این صورت است که در نزدیکی ماده فریون بوق می زند. اگر نشتی وجود دارد ابتدا باید تعمیر شود و سپس گاز فریون وارد لوله ها گردد.
  2. بعد از تعمیر نشتی باید مطمئن شوید که سیستم از مواد خنک کننده قبلی، هوا و رطوبت کاملاً تخلیه شده است. برای این منظور از یک دستگاه وکیوم استفاده می کنند. عمل وکیوم باید کامل و با دقت انجام شود.
  3. بعد از تمام شدن وکیوم دستگاه را برای چند دقیقه به گیج فشار ضعیف متصل کنید تا مقدار وکیوم را نشان دهد. اگر هنوز نشتی وجود داشته باشد با پایین آمدن گیج مشخص می شود اما اگر هیچ نشتی وجود نداشته باشد گیج با گذشت زمان تغییری نخواهد کرد. اکنون می توانید شارژ کردن گاز یخچال را شروع کنید.
  4. برای شارژ کردن گاز یخچال لوله گیج را به کپسول گاز وصل کنید و گاز را باز کنید تا وارد سیستم شود. سپس سمت دیگر لوله را که به گیج متصل شده است شل کنید تا مقداری از گاز خارج شود. این کار باعث می شود گازهای باقی مانده در یخچال آزاد شوند.
  5. اکنون والف گیج را باز کنید تا گاز وارد یخچال شود. برای این که بفهمید چقدر گاز وارد یخچال شده است، شارژ کردن گاز را باید در حین فعالیت کمپرسور و به آرامی انجام دهید.
  6. زمانی که عدد روی گیج در تابستان روی عدد 10 و در زمستان روی عدد 7 یا 8 قرار گرفت می توانید بفهمید که گاز یخچال کاملاً پر شده است.

شارژ گاز یخچال ساید بای ساید

نحوه شارژ کردن گاز یخچال های ساید بای ساید هم مانند یخچال های دیگر است و به روشی که توضیح داده شد انجام می شود. در یخچال های ساید بای ساید از گاز R600 استفاده می شود.

شارژ گاز یخچال

این که شارژ گاز یخچال توسط افراد متخصص و حرفه ای انجام شود بسیار مهم است زیرا اگر گاز یخچال بیشتر از حد لازم شارژ شود لوله های پشت یخچال یخ می زنند. هزینه شارژ گاز یخچال برای مدل ها و برند های مختلف کمی متفاوت است.

همچنین این که لوله ها سوراخ هستند و نیاز به تعمیر دارند یا نه روی هزینه شارژ گاز یخچال تأثیر می گذارد. برای شارژ گاز انواع یخچال های معمولی و ساید بای ساید می توانید با کارشناسان ما در تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید تا آن ها یک تعمیرکار متخصص را به محل مورد نظر شما اعزام کنند تا به همراه شارژ گاز یخچال شما، بررسی های لازم را نیز انجام دهد.

بعد از این که گاز یخچال شارژ شد ممکن است به صورت 10 الی 14 ساعت به صورت یکسره کار کند. این مسئله طبیعی است و جای نگرانی ندارد زیرا یخچال می خواهد گرمای هوا را از بین بررد و دمای یخچال را به دمای تنظیم شده برساند.

تکنیک سرویس پارس یکی از نمایندگی های نصب و تعمیرات لوازم خانگی از جمله شارژ گاز یخچال و  تعمیر یخچال ، تعمیر پکیج ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر جاوربرقی ، تعمیر کولر گازی ، نصب پکیج ، تعمیر کولر آبی و … محسوب می شود، شما می‌توانید برای دریافت خدمات و همچنین مشاوره رایگان می‌توانید از طریق شماره های 02166175744  یا 09337788989  با کارشناسان خبره سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟