5 دلیل داغ شدن کمپرسور یخچال + راهکارهای برطرف کردن آن

یکی از لوازم ضروری در تمامی منازل یخچال فریزر می باشد که به علت کاربرد گسترده ای که دارد تصور لحظه ای زندگی کردن بدون وجود یخچال غیر ممکن است. امروزه یخچال فریزرها را در انواع و مدل های مختلفی طراحی و روانه بازار می کنند به گونه ای که شکل ظاهری یخچال های امروزی با چیزی که در گذشته وجود داشت کاملا متفاوت می باشد. در این مطلب قصد داریم دلایل داغ شدن کمپرسور یخچال را بررسی نماییم.

یخچال ساید بای ساید، یخچال دوقلو، یخچال فرانسوی، یخچال 4 درب و 5 درب و … از جمله یخچال فریزرهایی هستند که طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده اند. برندهای مختلفی از انواع یخچال فریزر از قبیل ال جی، سامسونگ، میدیا و … وجود دارند که این برندها شهرت جهانی داشته و محصولات آنها به سایر نقاط جهان صادر می شود. شرکت هایی مانند الکترواستیل، امرسان و هیمالیا نیز از جمله شرکت های تولید کننده انواع یخچال فریزر در ایران می باشند که محصولاتی با کیفیت را تولید و به بازار عرضه می کنند.

یخچال فریزرها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که یکی از این قطعات کمپرسور می باشد که در این مطلب به معرفی کمپرسور و دلایل داغ شدن کمپرسور یخچال اشاره شده است.

داغ شدن کمپرسور یخچالمعرفی اجزای یخچال

در ابتدا نیاز است تا به معرفی اجزای مختلف یخچال و آشنایی با عملکرد آنها بپردازیم. همه یخچال ها از یک سری قطعات مکانیکی و یک سری قطعات الکتریکی تشکیل شده اند که هر یک عملکرد ویژه ای را در یخچال انجام می دهند.

ترموستات، لوله مویی، لوله بلو، فانوسک محتوی گاز، پیچ تنظیم و اهرم ها از اجزای الکتریکی یخچال بوده و اجزایی مانند کندانسور، کمپرسور، اواپراتور، فیلر و کاپیلاری تیوپ از اجزای مکانیکی انواع یخچال فریزر می باشند. در ادامه به معرفی کمپرسور و 5 دلیل داغ شدن کمپرسور یخچال پرداخته شده است.

کمپرسور یخچال چیست و چه وظیفه ای دارد؟

کمپرسور compressor که در واقع همان موتور یخچال می باشد اصلی ترین قطعه در یخچال می باشد و بدون وجود کمپرسور، یخچال اصلا کار نخواهد کرد. حتما همه شما جعبه سیاه رنگی را که در پشت یخچال های قدیمی و جدید وجود دارد دیده ایید.

این جعبه سیاه رنگ همان کمپرسور یا موتور یخچال می باشد. وظیفه کمپرسور این است که گازی که درون آن وجود دارد را داخل لوله ها و کانال های اواپراتور و کندانسور یخچال فشرده می کند. این گاز فشرده شده در کندانسور به مایع تبدیل شده و باعث سرد کردن یخچال خواهد شد.

کمپرسور از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از این اجزا می توان به پیستون، میلنگ و  سوپاپ های آن اشاره کرد. فشرده سازی گاز یخچال با همکاری این اجزا صورت می گیرد به این صورت که میلنگ موجود در کمپرسور به صورت دورانی می چرخد و باعث می شود تا پیستون ها به سمت بالا و پایین حرکت کنند و این کار باع می شود تا سوپاپ ها باز و بسته شده و گاز در داخل لوله ها جریان یافته و فشرده گردد.

5 دلیل داغ شدن کمپرسور یخچال

مشکلات مختلفی ممکن است در کمپرسور یخچال به وجود آیند که از جمله این مشکلات می توان به سر و صدای زیادی که در یخچال ایجاد می شود اشاره کرد. این سر و صدا ممکن است به علت خراب بودن کمپرسور و یا شل بودن پیچ های نگهدارنده کمپرسور به بدنه یخچال باشد که باید توسط تعمیرکار برطرف گردند.

گاهی نیز مشاهده می شود که موتور یا کمپرسور یخچال بسیار داغ شده و داغی آن به بدنه یخچال هم می رسد. این داغ شدن کمپرسور تا حدی طبیعی می باشد و به علت روشن بودن مداوم یخچال و کارکرد آن می باشد، اما گاهی دمای کمپر‌سور به حدی می رسد که نگران کننده بوده و نیاز به عیب یابی و تعمیر توسط تعمیرکار متخصص در این کار می باشد.

شرکت تکنیک سرویس پارس با برخورداری از تعمیرکارانی حرفه ای و با تجربه در زمینه تعمیرات یخچال فریزر فعالیت نموده و قادر به تعمیر دستگاه شما در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد. اما دلایل مختلفی برای داغ شدن کمپرسور یخچال وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

داغ شدن کمپرسور یخچال

  1. کثیفی کندانسور و فن یخچال

ممکن است که کندانسور دستگاه به علت آلودگی محیط در معرض انواع آلاینده ها و گرد و غبار قرار گیرد و وجود این آلودگی ها بر روی کندانسور باعث شود تا گرمای داخلی توسط کندانسور جذب نشده و همچنین گرمایی به بیرون منتقل نگردد که این اتفاق می تواند باعث شود تا کمپرسور زور بیشتری زده و فشار بیشتری را برای کار کردن متحمل شود که به مرور زمان این کار کردن زیاد باعث داغ شدن آن می گردد. همچنین علت داغ شدن کمپرسور می تواند به خرابی فن دستگاه نیز مرتبط باشد. قرار دادن فن در قسمت کندانسور یخچال باعث خنک کردن کندانسور و ایجاد جریان هوا در آن می باشد که در صورت خرابی فن جریان هوا ایجاد نخواهد شد و باعث داغ شدن کمپرسور می گردد.

  1. وجود مشکل در رله استارت یخچال

رله استارت قطعه ای در یخچال می باشد که وظیفه آن راه اندازی کمپرسور یخچال می باشد. این قطعه از اهمیت بالایی در یخچال برخوردار است، در واقع انرژی که نیاز است تا کمپرسور کار کند از رله استارت تامین می شود. در صورت به وجود آمدن مشکل در رله استارت، کمپرسور نیز خراب شده و قادر به خنک کردن یخچال نخواهد بود. در صورت خراب بودن رله استارت سیم پیچ کمکی برای کار کردن کمپرسور عملی انجام نمی دهد و در نتیجه موتور تلاش زیادی می کند تا روشن شود و این عمل را هر 2 دقیقه یک بار انجام می دهد که در نهایت منجر به داغ شدن بیش از حد کمپرسور می گردد.

  1. کار کردن زیاد موتور یخچال

کار کردن زیاد یخچال باعث می شود تا به موتور فشار وارد شده و کمپرسور یخچال داغ شود. منظور از کار کردن زیاد یخچال باز بودن درب آن به مدت طولانی می باشد که این کار باعث کار کردن یکسره موتور شده و کمپرسور داغ خواهد شد. همچنین در صورتی که حجم زیادی از مواد غذایی در یخچال نگهداری شود نیز امکان وارد شدن فشار به موتور یا کمپرسور دستگاه وجود دارد که در نهایت باعث گرم شدن موتور و در نهایت بدنه یخچال خواهد شد.

  1. قرار گرفتن یخچال در محیطی نامناسب

محل قرارگیری یخچال در ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است و حتی اصول فنگ شویی نیز به این موضوع توجه زیادی داشته و گفته می شود که یخچال و سینک ظرفشویی و اجاق گاز باید در زوایای مناسب نسبت به هم قرار گیرند. قرار گرفتن یخچال در کنار اجاق گاز می تواند باعث انتقال حرارت از گاز به یخچال شده و به کمپرسور یخچال صدمه وارد کند و باعث داغ شدن آن گردد. همچنین قرار دادن یخچال در معرض نور مستقیم خورشید نیز می تواند باعث آسیب دیدن کمپرسور و داغی آن گردد.

  1. خراب بودن فیلتر یخچال

در یخچال ها قطعه ای به نام فیلتر وجود دارد که وظیفه آن این است که هوای وارد شده به کمپرسور و کندانسور یخچال را تصفیه نماید. گاهی اوقات ممکن است این فیلتر دچار مشکل شده و قادر به تصفیه هوا نباشد که این مشکل باعث می شود که گرد و غبار بر روی کمپرسور نشسته و باعث اختلال در عملکرد آن گردد. وارد شدن فشار به کمپرسور به علت وجود کثیفی و ذرات گرد و غبار باعث داغ شدن آن می گردد.

برطرف کردن داغ شدن کمپرسور یخچال

راهکارهای برطرف کردن داغ شدن کمپرسور یخچال

دلایلی که برای داغ شدن کمپرسور یخچال گفته شد برخی قابل پیشگیری توسط خود فرد می باشد. به عنوان مثال باید مراقب بود تا حجم زیادی از مواد غذایی را در یخچال قرار نداد و یا درب یخچال را به مدت طولانی باز نگذاشت.

همچنین قرار دادن یخچال در محیط مناسب و خنک می تواند از به وجود آمدن مشکلاتی مانند داغ شدن کمپر‌سور جلوگیری نماید. اما در صورتی که این مشکل برای یخچال شما به وجود آمد نیاز است تا در اسرع وقت به تعمیرکاری که در این حوزه تخصص دارد مراجعه نمایید.

تعمیر خودسرانه یخچال باعث خرابی بیشتر آن شده و خطرات مختلفی را برای شما به دنبال دارد. شرکت تکنیک سرویس پارس با ارائه خدمات مختلف مانند عیب یابی و تعمیرات مشکلات مختلف انواع یخچال در برندهای مختلف قادر به تعمیر و برطرف نمودن مشکل داغ شدن یخچال می باشد.

این شرکت خدمات مختلف را در منزل و محلی که یخچال در آنجا قرار دارد انجام می دهد و نیازی به مراجعه حضوری به شرکت جهت دریافت خدمات نمی باشد. این کار باعث صرفه جویی بیشتر در زمان و هزینه افراد شده و دردسرهای جا به جایی را برای افراد به دنبال نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟