تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت خاموش شدن و روشن نشدن لامپ یخچال

علت خاموش شدن و روشن نشدن لامپ یخچال و نحوه تعویض آن

در این مطلب به بررسی علت خاموش شدن لامپ یخچال و پاسخ به این سوال که چرا لامپ یخچال روشن نمی شود می پردازیم. لامپ یخچال یکی از تجهیزات ضروری یخچال است به ویژه برای کسانی که عادت دارند شبانه سری به یخچال بزنند. اما اگر این لامپ درست کار نکند په باید کرد؟ لامپی که هنگام باز کردن درب یخچال یا فریزر روشن می شود معمولاً یک لامپ 120 ولتی است.

برق مورد نیاز این لامپ از طریق سیم کشی که از داخل یخچال صورت گرفته است تأمین می شود. این لامپ از طریق یک اهرم یا دکمه فشاری که در انتهای درب نصب شده است کار می کند.

به این صورت که وقتی درب یخچال را می بندید به این دکمه یا اهرم فشار وارد می شود، مدار قطع می شود و لامپ خاموش می گردد اما وقتی در باز می شود سوئیچ مدار را کامل می کند و باعث روشن شدن لامپ می شود.

زمانی که لامپ روشن نمی شود و درست کار نمی کند یا باید لامپ را تعویض کنید و یا سوئیچ روی درب هم باید تعویض گردد که هر دوی این ها کار آسانی است.علت خاموش شدن و روشن نشدن لامپ یخچال

چرا لامپ یخچال خاموش شده و روشن نمی شود؟

با وجود این که انواع و مدل های مختلفی از یخچال ها وجود دارند اما نحوه عملکرد لامپ های همه آن ها مشابه یکدیگر است. بنابراین دلایلی که توضیح داده می شود می تواند در مورد انواع یخچال فریزرها و ساید بای ساید های الکترواستیل، ميديا، ال جی ، هیمالیا، سامسونگ و غیره صدق کند. قبل از انجام هر کاری برای حفظ ایمنی خود باید یخچال را از برق بکشید.

  1. سوختن لامپ یخچال

اولین و مهم ترین عاملی که مانع از روشن شدن لامپ یخچالتان می شود سوختن لامپ است. با وجود این که لامپ یخچال عمر طولانی دارد اما بعد از چندین سال در اثر خاموش و روشن شدن مداوم ممکن است بسوزد.

لامپ های یخچالی دو نوع هستند. یکی لامپ های رشته ای که سوختن آن ها مشهود است و بیشتر در یخچال های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفتند و دیگری لامپ های ال ای دی که بیشتر در مدل های جدید یخچال فریزر به کار برده می شوند و بسیار کم مصرف هستند.

زمانی که لامپ های رشته ای می سوزند سیاه می شوند و وقتی آن ها را تکان می دهید صدای رشته داخل لامپ را که سوخته و افتاده است را خواهید شنید.

این درحالی است که طول عمر لامپ های ال ای دی بسیار زیاد است و به ندرت پیش می آید که بسوزند. اگر متوجه شدید که مشکل روشن نشدن چراغ یخچالتان از سوختن لامپ است باید یک لامپ مشابه لامپ قبلی تهیه کنید و آن را تعویض کنید. در ادامه نحوه تعویض کردن لامپ یخچال را نیز به شما آموزش می دهیم.

  1. وجود مشکل در میکروسوئیچ درب یخچال

میکروسوئیچ همان قطعه ای است که با باز شدن درب مدار لامپ را تکمیل می کند و باعث روشن شدن لامپ می شود. به این ترتیب سالم بودن میکروسوئیچ در روشن شدن لامپ نقش بزرگی دارد.

میکروسوئیچ دارای یک فنر است که وقتی درب یخچال باز می شود آن هم باز می شود و مدار را وصل می کند. به این ترتیب به لامپ برق رسانی می شود و لامپ روشن می شود.

زمانی که درب یخچال بسته می شود فنر میکروسوئیچ فشرده می شود و مدار قطع می گردد. اگر سوئیچ درب خراب باشد این اتفاقات رخ نمی دهد و لامپ روشن نمی شود یا همیشه روشن می ماند.

سوئیچ لامپ معمولاً در بالای یخچال قرار می گیرد. در این مواقع باید سوئیچ را پیدا کرده و آن را تست کنید. با دقت سوئیچ را بیرون بیاورید و مراقب سیم های متصل به آن باشید. با مولتی متر هر دو حالت باز و فشرده فنر را تست کنید و اگر فنر معیوب بود آن را با یک قطعه مشابه دیگر جایگزین کنید.وجود مشکل در میکروسوئیچ درب یخچال

  1. وجود مشکل در سرپیچ لامپ یا سوکت آن

سرپیچ لامپ قسمتی است که لامپ به آن متصل می شود. اگر لامپ یخچال شما خاموش شده و دیگر روشن نمی شود ممکن است مشکل از سرپیچ آن باشد.

رطوبتی که در داخل یخچال وجود دارد می تواند به مرور زمان این سرپیچ را دچار زنگ زدگی کند، در این حالت دیگر سرپیچ به لامپ برق رسانی نمی کند.

علاوه بر زنگ زدگی احتمال سوختن یا خراب شدن سرپیچ هم وجود دارد. در این مواقع باید پیچ های سوکت لامپ باز شوند و اگر لازم است سرپیچ تعویض گردد.

با استفاده از یک مولتی متر جریان عبوری از سیم ها و پایه های سرپیچ یا سوکت لامپ را نیز اندازه بگیرید.

  1. وجود مشکل در منبع برق

گاهی اوقات یک قطعی برق ساده علت روشن نشدن لامپ یخچال است. مشکلات برقی می تواند از قسمت های مختلفی سرچشمه بگیرد.

برای مثال، ممکن است دو شاخه برق یخچال به پریز برق متصل نباشد. قبل از انجام هر اقدامی مطمئن شوید که دوشاخه محکم به پریز وصل شده است.

ممکن است ناخواسته باعث بیرون آمدن دوشاخه شده باشید. این احتمال هم وجود دارد که فیوز برق خانه پریده باشد.

اگر متوجه شدید که برق خانه یا فقط آشپزخانه قطع شده است به جعبه فیوز مراجعه کنید و فیوز را روشن کنید. گاهی اوقات یک اتصالی برق یا مشکل در جعبه فیوز باعث پریدن مداوم فیوز می شود. در این مواقع به یک برقکار متخصص نیاز دارید.

عامل دیگری که می تواند مانع از برق رسانی به لامپ یخچال شود قطع شدن سیم برق یخچال یا از بین رفتن روکش آن است.

اگر سیم برق یخچال بسوزد یا آسیب ببیند برق رسانی متوقف می شود. برای حل این مشکل باید از یک برقکار بخواهید که سیم یخچال شما را تعویض کند.

در نهایت، گاهی اوقات پریزی که یخچال را به آن وصل کرده اید مشکل دارد و برق رسانی نمی کند. یک دستگاه سالم دیگر را به پریز متصل کنید تا متوجه شوید پریز برق رسانی کی کند یا خیر.

  1. معیوب بودن برد الکترونیکی دستگاه

اگر هیچ یک از موارد گفته شده علت روشن نشدن لامپ یخچال شما نبود احتمال دارد که مدار لامپ یخچال شما دچار مشکل شده باشد، مثلاً یکی از خازن های آن سوخته باشد و همین مسئله مانع از برق رسانی به لامپ شده باشد.

تعمیر برد یخچال و مدار لامپ یک فعالیت تخصصی است و لازم است که توسط تعمیرکار ماهر انجام شود. پس برای انجام این کار با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید تا مشکل یخچال شما را برطرف کند.معیوب بودن برد الکترونیکی دستگاه

چگونه لامپ یخچال را تعویض کنیم؟

حتماً یخچال را از برق بکشید. سپس اولین کاری که باید انجام دهید این است که محل قرار گرفتن لامپ یخچال خود را پیدا کنید.

لامپ یخچال در مدل های جدید در بالای یخچال و در مدل های قدیمی در کنار ترموستات قرار دارد. معمولاً یک حباب یا محافظ روی لامپ قرار می گیرد تا نور آن را بیشتر کند.

پیچ محافظ را باز کنید یا گیره های نگهدارنده آن را در حالت آزاد قرار دهید. محافظ را کامل بردارید و لامپ سوخته را با پیچاندن از سرپیچ جدا کنید. لامپ جدید را که مشابه لامپ قبلی است ببندید و محافظ را مجدداً نصب کنید. دو شاخه یخچال را به پریز متصل کنید و لامپ جدید را تست کنید.

تعویض کردن لامپ یخچال کار نسبتاً ساده ای است و بیشتر افراد خودشان قادر به انجام دادن آن هستند. با این حال اگر نمی توانید محل قرار گرفتن لامپ را پیدا کنید یا در انجام ارهای فنی هیچ تجربه ای ندارید می توانید با متخصصین این حوزه تماس بگیرید و از آن ها بخواهید که عواملی که می توانند منجر به روشن نشدن لامپ یخچال شوند را بررسی کنند و در صورت لزوم لامپ یخچالتان را تعویض کنند.

شما می‌توانید برای تعمیر یخچال با کارشناسان خبره تکنیک سرویس پارس تماس حاصل فرمایید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد