علت بسته نشدن درب یخچال چیست؟

یخچال ها یکی از ضروری ترین لوازم برقی داخل منزل هستند و بدون وجود آن ها نگهداری از بسیاری از مواد غذایی غیرممکن خواهد بود. به همین دلیل است که عملکرد نادرست یا خراب شدن آن ها می تواند به شدت آزار دهنده باشد. رایج ترین مشکلات یخچال فریزرها عبارتند از گرم بودن محیط داخلی یخچال، سروصدای زیاد یخچال، خاموش شدن یخچال، یکسره کار کردن یخچال و غیره. برای این که سرمای داخل یخچال اتلاف نشود و یخچال به خوبی کار کند لازم است که درب آن همیشه بسته باشد. حتی باز و بسته کردن زیاد یخچال یا باز گذاشتن درب آن برای مدت طولانی می تواند مشکلاتی را در عملکرد یخچال ایجاد کند. این درحالی است که یکی از مشکلات رایجی که ممکن است هنگام استفاده از یخچال با آن مواجه شوید بسته نشدن درب آن است.

تصور کنید که شما درب یخچال یا فریزر را باز می کنید تا یک خوراکی بردارید، سپس بعد از چند دقیقه یا چند ساعت که برمی گردید متوجه می شوید که بین یخچال و درب آن شکافی وجود دارد. در این شرایط سرمای یخچال شما به بیرون رفته و مواد غذایی داخل آن به اندازه کافی خنک نخواهند بود. باز ماندن درب یخچال علاوه بر گرم کردن محیط داخلی یخچال و فاسد کردن مواد غذایی می تواند باعث آسیب زدن به کمپرسور یخچال، ایجاد برفک و مشکلات جدی تر شود. عوامل مختلفی باعث به وجود آمدن این مشکل می شوند اما حل کردن این مسئله کار زیاد سختی نیست. در ادامه بررسی می کنیم که چه عواملی مانع از بسته شدن کامل درب یخچال می شوند و بهترین راه حل را برای هر یک از این موارد مطرح می کنیم.  نکاتی که توضیح داده می شود را می توان برای انواع یخچال فریزرهای سامسونگ، ال جی، اسنوا، دوو و غیره استفاده کرد.علت بسته نشدن درب یخچال چیست

دلایل بسته نشدن درب یخچال

  1. یکی از اجسام داخل یخچال مانع از بسته شدن درب می شود

گاهی اوقات یکی از اشیای داخل یخچال درست جا گذاری نشده است و همین مانع از بسته شدن درب می شود. داخل یخچال را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ یک از اجسام داخل یخچال از قفسه بیرون نزده اند. کشوهای جا میوه ای را نیز بررسی کنید که کامل داخل رفته باشند و مانع از بسته شدن درب نشوند.

  1. پر کردن بیش از حد یخچال

یکی دیگر از عواملی که می تواند از بسته شدن کامل درب یخچال جلوگیری کند پر کردن بیش از اندازه قفسه های داخل یخچال یا قرار دادن شیشه ها و بطری های زیاد در داخل درب یخچال است. سنگین شدن درب یخچال می تواند باعث باز شدن ناگهانی درب شود. سعی کنید یخچال را بیش از اندازه پر نکنید تا هوا در داخل یخچال به گردش دربیاید و فضا گرم نشود. از طرف دیگر برای جلوگیری از باز ماندن درب یخچال بهتر است از قرار دادن شیشه های سنگین نظیر شیشه خیارشور، سس، ترشی و همچنین بطری های سنگین نوشیدنی در داخل درب خودداری کنید. سعی کنید آن ها را در قسمت مخصوص نوشیدنی ها و در داخل محفظه یخچال قرار دهید. زمانی که یخچال را بیش از حد پر می کنید ممکن است درب در لحظه اول بسته شود اما چند دقیقه بعد زمانی که آشپزخانه را ترک کردید در اثر فشار مداومی که به آن وارد می شود باز شود و تمام سرمای داخل یخچال به هدر برود.

  1. خراب شدن لولای درب یخچال

پر کردن مداوم درب یخچال از اجسام سنگین به مرور زمان باعث آسیب رسیدن به لولاهای درب می شود و همین مسئله تبدیل به یکی از علل بسته نشدن درب یخچال می شود. دسترسی به لولاهای درب کار سختی نیست و با محکم کردن این لولاها می توان مشکل  درب یخچال را برطرف کرد. درب یخچال را باز کنید و بعد از یافتن پیچ های لولاهای درب با کمک پیچ گوشتی چهارسو یا دو سو آن ها را سفت کنید. ممکن است که این پیچ ها دارای روکش یا محافظ باشند. برای سفت کردن پیچ ها ابتدا پوشش آن ها را بردارید.

اگر با سفت کردن پیچ ها مشکلتان حل نشد بهتر است تعویض لولاها را امتحان کنید. اگر لولای درب کج شده است هرگز سعی نکنید با کشیدن لولا آن را صاف کنید زیرا با بالا کشیدن لولا موم کشی آن هرز می شود و درز یخچال باز می ماند. اگر نمی توانید لولاها را پیدا کنید یا با سفت کردن پیچ ها مشکل برطرف نشد بهتر است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت یکی از تعمیرکاران متخصص ما برای تعمیر درب یخچالتان به محل مورد نظر شما اعزام شود. به این شکل می توانید بدون صدمه زدن به درب یخچال مشکل بسته نشدن آن را حل کنید.

  1. تراز نبودن یخچال

سطح زمین برخی از آشپزخانه ها صاف و یکدست نیست و همین باعث می شود که پایه های یخچال و لوازم برقی دیگر هم تراز نباشند. برای این که تراز بودن یخچال را بسنجید باید از ابزارها یا نرم افزارهای تراز استفاده کنید. ابزار تراز یا گوشی که نرم افزار تراز روی آن نصب شده است را روی یخچال (نه روی درب) قرار دهید. اگر حباب در وسط قرار نگیرد یعنی یخچال فریزر تراز نیست. البته اگر آهنربای داخل لاستیک درب درست کار کند با وجود تراز نبودن پایه ها درب یخچال بسته می ماند. اگر آهنربای درب یخچال کار نمی کند برای حل مشکل باید آهنربا را تعویض کنید. تراز نبودن یخچال می تواند مشکلات دیگری را هم ایجاد کند و عمر مفید یخچال را کاهش دهد بنابراین بهتر است که هرچه سریعتر پایه های یخچال را هم تراز کنید. اگر پایه های یخچال فریزر قابل تنظیم است آن ها را طوری بچرخانید که یخچال صاف شود و حباب ابزار تراز در میانه قرار گیرد.

  1. وجود مشکل در لاستیک دور درب

لاستیک دور درب یخچال می تواند به روش های مختلفی باعث بسته نشدن درب یخچال شود. اول این که گاهی اوقات برخی از قسمت های لاستیک برجسته یا سفت می شوند و از چهارچوب در بیرون می آیند. برای برطرف کردن حالت خشکی لاستیک می توانید از آب و صابون یا وازلین استفاده کنید. گاهی بلند شدن قسمتی از لاستیک به علت شل شدن پیچ های اتصال دهنده است. باید چسب ها و پیچ های متصل کننده لاستیک را دور تا دور درب بررسی کنید و اگر مشکلی وجود دارد آن را حل کنید.وجود مشکل در لاستیک دور درب

گاهی اوقات لاستیک دور درب آنقدر کثیف است که باعث ایجاد مشکل می شود. تجمع چربی و ذرات مواد غذایی روی لاستیک باعث می شود که آهنربای داخل لاستیک به خوبی عمل نکند و درب محکم بسته نشود. برای حل این مشکل باید لاستیک را تمیز کنید. مسواکی را به مواد شوینده  نظیر آب و صابون آغشته کنید و دور تا دور لاستیک را تمیز کنید. سپس با دستمال تمیز خشک کنید تا آهنربا درست عمل کند و سرمای داخل یخچال اتلاف نشود.

در بعضی از مواقع که مشکل جدی تر است و لاستیک آسیب دیده است لازم است که لاستیک تعویض شود تا مشکل برطرف شود. اگر چندین سال است که از یخچال فریزر خود استفاده می کنید ممکن است لاستیک دور درب فرسوده و کهنه شده باشد. برای این که متوجه شوید زمان تعویض لاستیک درب فرا رسیده است یا خیر یک برگه کاغذ بین درب و بدنه یخچال قرار دهید و درب را ببندید. اگر کاغذ به راحتی بیرون کشیده شد یعنی لاستیک فرسوده است و درب محکم بسته نمی شود اما اگر کاغذ بیرون کشیده نشد یا پاره شد یعنی لاستیک مشکلی ندارد و سالم است. برای تعویض لاستیک درب لازم است که از یک تعمیرکار متخصص کمک بخواهید.

نحوه تعویض کردن لاستیک دور درب

درست است که عوامل مختلفی می توانند مانع از بسته شدن درب یخچال شوند اما مهمترین عوامل پر بودن بیش از اندازه یخچال و فرسودگی لاستیک درب هستند. اگر خودتان قادر به تعویض لاستیک درب یخچال هستید می توانید با کمک این راهنما لاستیک را تعویض کنید. بعد از این که از خراب یا کهنه بودن لاستیک درب یخچال مطمئن شدید باید لاستیکی مناسب با مدل یخچال خود تهیه و جایگزین کنید. نوع مدل یخچال فریزر را می توانید از روی جلد یا داخل دفترچه راهنمای آن پیدا کنید. اگر نتوانستید مدل یخچال را پیدا کنید قسمتی از لاستیک را با خود به مغازه ببرید و لاستیک مشابه آن را تهیه کنید. قبل از نصب لاستیک آن را برای چند دقیقه در آب ولرم قرار دهید تا برای نصب آماده شود. لاستیک قدیمی را از محل خود جدا کنید. لاستیک یا با چسب و یا با پیچ به درب متصل شده است. اگر با پیچ متصل شده است تمام پیچ ها را باز کنید و اگر با چسب متصل شده است با استفاده از یک جسم نوک تیز مانند چاقو چسب را برش دهید.

بعد از جدا کردن لاستیک چسب های باقی مانده یا کثیفی های زیر لاستیک را تمیز کنید. تمیز کردن محل با استفاده از اسفنج و آب گرم و مواد شوینده راه حل مناسبی است. اکنون با توجه به دستورالعمل هایی که در راهنمای نصب لاستیک جدید نوشته شده است آن را نصب کنید. مطمئن شوید که لاستیک در تمام قسمت ها درست نصب شده است و لبه ها صاف و بدون برآمدگی در جای خود قرار گرفته اند. اگر خودتان قادر به تعویض لاستیک دور درب نیستید بهتر است از یک تعمیرکار متخصص بخواهید که لاستیک را به درستی و با رعایت اصول استاندارد تعویض کند.

تکنیک سرویس پارس یکی از برترین مجموعه های پیشرو در زمینه تعمیر یخچال در تهران محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟