10 راهکار کاربردی افزایش عمر یخچال و فریزر منزل

قبل از اختراع سیستم های خنک کننده افراد برای خنک و سالم نگه داشتن مواد غذایی خود از برف و یخ استفاده می کردند. ساخت سرداب هایی که پر از برف و یخ بود عمل خنک کردن را به خوبی انجام می داد. در این مقاله روش های کاربردی جهت افزایش عمر یخچال و فریزر را بررسی می‌کنیم.

اما با پیشرفت تکنولوژی و نیاز روز افزون بشر به نگهداری مواد غذایی برای طولانی مدت به اختراع یخچال فریزر منجر شد و امروزه به یکی از وسایل جدایی ناپذیر آشپزخانه تبدیل گشته است. یخچال های امروزی بسیار پیشرفته بوده و امکانات متنوعی در آنها وجود دارد که از آن جمله می توان اتصال یخچال به اینترنت اشاره کرد.

شرکت های بزرگ دنیا به تولید انواع مختلفی از یخچال فریزر می پردازند و برندهای معروفی مانند ال جی، سامسونگ، میدیا و … از تولید کننده های بزرگ یخچال فریزر در دنیا می باشند.

با توجه به قیمت بالایی که یخچال دارد نیاز است تا مراقبت های لازم از آن به عمل آید تا بتوان طول عمر آن را افزایش داد و از به وجود آمدن خرابی های مکرر جلوگیری نمود.

افزایش عمر یخچال و فریزرراهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزر

با توجه به نیازی که افراد دارند یخچال ها را در انواع مختلفی تولید می کنند که هر یک دارای ویژگی ها و ظاهر به خصوصی می باشند. یخچال ساید بای ساید، یخچال دوقلو، یخچال کمبی، یخچال چهار درب، یخچال فرانسوی و … انواعی از یخچال ها می باشند که افراد با توجه به سلیقه و فضای مورد نیاز هر یک را انتخاب می کنند.

اما یخچال فریزر در هر نوعی که باشد نیاز به مراقبت دارد و می توان با استفاده از راهکارهایی طول عمر آن را افزایش داد که در ادامه به تعدادی از این راهکارها اشاره شده است.

  1. محل قرارگیری یخچال از نکات مهم در طول عمر آن

مکانی که یخچال قرار است در آنجا قرار گیرد اهمیت بسیاری دارد. یخچال و فریزر باید در محلی قرار گیرند که هوایی کاملا متعادل داشته باشد چرا که گرمای زیاد باعث آسیب به کمپرسور و لوله های پشت یخچال شده و باعث می شود تا عمل تبخیر که عامل سرد کردن یخچال می باشد انجام نگیرد و یخچال خنک نکند.

در صورتی که در حال ساخت ساختمان هستید و می خواهید تاسیسات آشپزخانه را انجام دهید نیاز است تا دقت کافی را به عمل آورید تا لوله کشی گاز در کنار محل قرار گیری یخچال نباشد.

وجود بخاری، شوفاژ و پکیج در نزدیکی یخچال باعث خرابی قطعات یخچال شده و طول عمر آن را کاهش می دهد. علاوه بر آن باید دقت کرد که یخچال در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد زیرا به شدت باعث کاهش طول عمر دستگاه می گردد.

  1. دقت کافی در هنگام جا به جایی یخچال

یکی دیگر از راهکارهای افزایش عمر یخچال و فریزر دقت کافی در هنگام جا به جایی یخچال است. در صورتی که اسباب کشی دارید و یا می خواهید مکان قرارگیری یخچال را عوض کنید در حین جا به جایی باید توجه لازم را نمایید تا یخچال آسیب نبیند. همانطور که می دانید یخچال با استفاده از گازی که در قسمت پشت آن قرار دارد با جریان پیدا کردن درون لوله ها باعث سرد شدن یخچال می شود.

زمانی که یخچال جا به جا می شود در صورتی که به لوله های در هم پیچیده ای که در پشت یخچال قرار دارند آسیبی وارد شده و این لوله ها دچار شکستگی یا سوراخ گردند، و یا این که کمپرسور یخچال که حامل گاز است آسیب ببیند، باعث تخلیه گاز یخچال شده و عمل خنک کردن انجام نمی گیرد. در نتیجه نیاز است تا جا به جایی به صورت آرام و با احتیاط کامل انجام گیرد.

همچنین نیاز است تا پس از جا به جایی یخچال به مدت 3 ساعت به آن استراحت داده تا گاز از جریان بایستد و سپس آن را وارد پریز برق نمود.

راهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزر

  1. محافظت از موتور یا کمپرسور یخچال

کمپرسور قطعه اصلی یخچال ها می باشد که گاز یخچال را به درون لوله ها می فرستد. خراب شدن موتور می تواند هزینه زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. وجود گرد و غبار و کثیف شدن موتور یخچال می تواند به مرور زمان باعث آسیب دیدن آن شده و کارکرد یخچال را با مشکل مواجه کند. بهتر است کمپرسور یخچال را به صورت دائم نظافت نمود تا از خرابی آن جلوگیری شود.

  1. عدم باز و بسته کردن زیاد درب یخچال

از دیگر موارد راهکارهای افزایش عمر یخچال و فریزر می توان به عدم باز و بسته کردن زیاد درب یخچال اشاره کرد. بسیاری از افراد بر حسب عادت و بدون این که چیزی در یخچال لازم داشته باشند مرتبا درب یخچال را باز و بسته می کنند. این امر می تواند در طولانی مدت به یخچال آسیب رسانده و باعث کاهش طول عمر آن گردد. باز کردن درب یخچال باعث ورود هوای گرم به داخل یخچال شده و هوای سردی که درون آن وجود دارد از یخچال خارج می شود. این کار باعث می شود عمل خنک سازی به درستی انجام نگرفته و یخچال خراب شود.

  1. برفک زدایی یخچال

بسیاری از یخچال ها به دلایل مختلفی ممکن است دچار برفک در قسمت یخچال یا فریزر گردند. در یخچال های قدیمی برفک زدن به وفور اتفاق می افتاد اما یخچال های امروزی که دارای سیستم نوفراست می باشند ضد برفک بوده و خیلی کم دچار برفک می شوند.

در صورتی که یخچال شما برفک زد بهتر است به دنبال دلیل برفک زدن آن باشید و سپس اقدام به برفک زدایی از طریق روش های مختلف نمایید. بهترین کار کشیدن یخچال از برق و آب شدن برفک ها می باشد.

  1. رعایت فاصله مناسب یخچال با دیوار

چسباندن یخچال فریزر به دیوار می تواند باعث فشار آمدن و آسیب به کمپرسور دستگاه گردد که در نهایت باعث عدم خنک کردن یخچال می شود. معمولا فاصله 10 الی 15 سانتی متری فاصله ای مناسب می باشد که حتما باید رعایت گردد. در صورتی که فاصله کمتر باشد هوایی رد و بدل نشده و موتور یخچال داغ می کند و باعث کاهش طول عمر دستگاه می گردد.

  1. تراز کردن یخچال

تراز کردن یخچال و قرار دادن آن بر روی سطحی صاف از نکاتی که حتما باید رعایت گردد. در صورتی که یخچال تراز نباشد مشکلات مختلفی برای آن ممکن است به وجود آید و یخچال به درستی کار نکند. وجود صدا و لرزش بیش از حد، آسیب به کمپرسور، خنک نکردن یخچال و … از جمله مشکلاتی است که در صورت تراز نبودن یخچال ممکن است به وجود آید.

  1. قرار ندادن مواد غذایی داغ در یخچال

حتما بارها شنیده اید که گفته می شود اجازه دهید تا مواد غذایی کاملا خنک شوند و سپس آنها را درون یخچال قرار دهید. در صورتی که غذا را به صورت داغ در یخچال بگذارید باعث می شود تا هوای گرم وارد یخچال شده و یخچال نتواند هوای سرد را دریافت نماید و این باعث خرابی و فشار به کمپرسور دستگاه شده و به طول عمر یخچال را کاهش می دهد.

همچنین بهتر است ظروفی که در یخچال کنار هم قرار می گیرند را با فاصله در کنار هم چید تا هوا بتواند به خوبی در جریان باشد. چسباندن و نزدیک کردن ظروف مختلف به یکدیگر جلویی جریان هوا را گرفته و یخچال به درستی خنک نمی شود.

  1. نظافت یخچال

تمیز کردن و نظافت یخچال از مواردی که باعث می شود یخچال طول عمر مفیدتری داشته باشد و به درستی کار کند. ممکن است مواد غذایی بر روی طبقات مختلف یخچال ریخته شوند که باعث به وجود آمدن بوی بد در یخچال گردند و هر چه سریعتر باید تمیز گردند.

در هنگام تمیز کردن یخچال بهتر است آن را از برق کشیده و سپس اقدام به نظافت نمود زیرا تمیز کردن آن با درب باز باعث خروج هوای سرد و ورود هوای گرم به داخل یخچال شده و باعث کاهش عملکرد آن می گردد.

افزایش عمر یخچال و فریزر

  1. سنگین نکردن درب یخچال

در درب یخچال ها فایی برای قرار دادن انواع بطری ها تعبیه شده است که در صورتی که این طبقات زیاد سنگین گردند احتمال خراب شدن درب یخچال وجود دارد. قرار دادن بطری های زیاد و سنگین کردن درب یخچال باعث افتادگی درب شده که برای تعمیر آن هزینه بالایی را باید پرداخت نمود.

علاوه بر موارد گفته شده نکات دیگری نیز وجود دارند که باید آنها را برای بالا بردن طول عمر یخچال رعایت نمود. از آن جمله می توان به چک کردن واشر و لاستیک دور درب یخچال اشاره کرد که در صورت پوسیدگی باید تعویض گردد.

تنظیم کردن درجه حرارت یخچال با توجه به فصل که در آن قرار داریم یکی دیگر از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. معمولا در فصل تابستان باید از درجه 2 تا 4 و در فصل زمستان از درجه 1 تا 2 استفاده می شود.

بسته بندی درست مواد غذایی وارد شده به یخچال نیز اهمیت زیادی دارد. نباید مواد غذایی را به صورت بدون درب درون یخچال قرار داد زیرا باعث گرفتن بوی بد در یخچال می شود. بهتر است تمام مواد غذایی قرار گرفته در یخچال در ظرفی سر دار نگهداری شوند. برای از بین بردن بوی بد در یخچال می توان از چند تکه زغال درون یخچال استفاده کرد. زغال بوی های بد را به خود جذب کرده و باعث رفع بو در یخچال می گردد.

در این مقاله راهکارهای کاربردی افزایش عمر یخچال و فریزر را با هم بررسی کردیم، تکنیک سرویس پارس یکی از مجموعه‌های پیشرو در زمینه تعمیرات یخچال در تهران محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان تکنیک سرویس پارس تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟