تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
چرا یخساز یخچال یخ نمی سازد

چرا یخساز یخچال یخ نمی سازد؟

چرا یخساز یخچال یخ نمی سازد : مردم برای تهیه یخ در یخچال های قدیمی از قالب های یخ استفاده می کردند. این قالب ها به صورت دستی پر از آب می شدند و در داخل فریزر قرار داده می شدند، پس از این که یخ تشکیل شد در زمان لازم مورد استفاده قرار می گرفت. ساخته شدن یخچال های مجهز به یخ ساز باعث شد تا دیگر نیازی به پر و خالی کردن قالب های یخ به صورت دستی نباشد و از همه مهمتر در هر زمان از شبانه روز به مقدار دلخواه خود یخ در دسترس داشته باشید.

تعمیر یخچال فریزر

امروزه یخ سازها بیشتر در یخچال های ساید بای ساید تعبیه شده اند و یخچال های معمولی تنها دارای دیسپنسر آب و جعبه یخ ساز دستی هستند. اگر از آن دسته از افرادی باشید که به میزان زیادی یخ مصرف می کنند خراب شدن یخ ساز یا عملکرد نادرست آن می تواند برایتان به شدت آزار دهنده باشد. البته سیستم یخساز یخچال سیستمی ساده است و اگر کمی در انجام کارهای فنی و تعمیراتی سررشته داشته باشید خودتان قادر به حل برخی از مشکلات آن خواهید بود.

یخ سازها ساختاری ساده دارند و به ندرت دچار مشکل می شوند اما با این حال مانند هر سیستم دیگری ممکن است دچار خرابی یا مشکلات متعدد شوند. از رایج ترین مشکلات یخ سازها می توان یخساز یخ نمی سازد، بیرون نیامدن یخ ها از یخ ساز، کوچک یا بزرگ بودن بیش از حد مکعب های یخ و غیره اشاره کرد که هر کدام راه حل های خاص خود را دارند.

در این میان می توان گفت که کار نکردن یخ ساز و ساخته نشدن یخ در آن مهمترین مشکلی است که می تواند برای یخ ساز به وجود آید. ساخته نشدن یخ در داخل یخ ساز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد نظیر خاموش شدن یخ ساز، فعال شدن حالت مکث یخ ساز، مسدود شدن فیلتر یا شلنگ ورودی آب، سرد نبودن فریزر، خرابی شیر برقی یخ ساز، خرابی قفل درب یخچال و یخ زدن لوله انتقال دهنده آب. در ادامه هر یک از این عوامل را به همراه راه حل های موجود برای آن ها بررسی می کنیم.

شرکت تکنیک سرویس پارس ارائه دهنده خدمات تعمیرات لوازم خانگی از جمله تعمیر یخچال ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر لباسشویی و دیگر لوازم برقی و آشپزخانه می باشد . برای سفارش خدمات مورد نیاز خود از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دلایلی که یخچال یخ نمی سازد

گاهی اوقات یخ ساز یخ می سازد اما این یخ ها بنا به دلایلی از یخ ساز بیرون نمی آیند. این مسئله یک مشکل دیگر است که باید جداگانه بررسی شود و با تشکیل نشدن یخ در یخساز تفاوت دارد.

چرا یخچال یخ نمی سازد

اگر متوجه شدید که در داخل یخ ساز هیچ یخی وجود ندارد قبل از این که به سراغ تعمیرکار بروید یا خودتان دست به تعمیرات یخ ساز بزنید، چک کنید که یخساز روشن باشد. دکمه پاور یخ ساز معمولاً روی نمایشگر یخ ساز یا بدنه فریزر قرار گرفته است.

بعضی از مدل ها هم دارای اهرمی هستند که پایین بودن آن به معنای روشن بودن و بالا بودن آن به معنای خاموش بودن یخ ساز است. این اهرم هنگامی که مخزن یخساز پر می شود به طرف بالا رانده می شود و همین مسئله موجب فعال شدن حالت مکث و متوقف شدن فرآیند تولید یخ می گردد. اهرم را بررسی کنید که در جهت بالا گیر نکرده باشد و موجب متوقف شدن فرآیند تولید یخ نشده باشد.

اگر یخ ساز روشن است اما یخ وجود ندارد می توانید به سراغ اقدامات بعدی بروید. بررسی ها و نکات گفته شده برای انواع یخچال های ساید بای ساید ال جی، سامسونگ، دوو، هیمالیا، الکترواستیل و انواع یخچال های دارای برندهای دیگر نیز قابل استفاده هستند.

  1. شلنگ یا لوله ورودی آب مسدود شده است

برای اینکه بررسی کنید چرا یخساز یخچال یخ نمی سازد ، ابتدا باید بررسی کنید که شیر آب کاملاً باز باشد. اگر از این مسئله اطمینان پیدا کردید باید به سراغ شلنگ و لوله انتقال دهنده آب بروید. اگر این لوله ها در اثر تجمع املاح مسدود شده باشند آب به یخساز نمی رسد و طبعتاً یخی تشکیل نمی شود.

علاوه بر این شلنگ انتقال دهنده آب باید کاملاً صاف و بدون تا خوردگی و پیچ باشد. یخچال خود را از برق بکشید و آن را از دیوار فاصله بدهید تا بتوانید لوله و شلنگ انتقال دهنده آب را بررسی کنید. انتهای شلنگ را از شیر برقی جدا کنید و به دنبال یخ زدگی یا تجمع رسوبات در داخل آن بگردید. سر شلنگ را به طرف داخل یک سطل بگیرید تا ببینید که فشار آب ورودی به یخساز چگونه است. اگر شلنگ دارای یخ زدگی است اجازه دهید یخ های آن ذوب شوند و سپس آن را به شیر برقی متصل کنید.

علاوه بر شلنگ در یخچال های ساید بای ساید یک لوله کوچک وجود دارد که آب را از شیر برقی به یخساز و دیسپنسر آب هدایت می کند. انسداد یا یخ زدگی این لوله هم می تواند مانع ورود آب به یخساز و تشکیل نشده یخ در آن شود. برای بررسی این لوله باید از یک تعمیرکار یخچال کمک بخواهید. اگر لوله یخ زده است باید صبر کنید تا یخ آن باز شود و دوباره یخچال را به برق وصل کنید.

برخی دیگر از سایر خدماتی که تکنیک سرویس پارس ارائه می دهد شامل تعمیر جاروبرقی ، تعمیر پکیج و … می باشد که تمامی خدمات با گارانتی کیفیت انجام کار و استفاده از قطعات اورجینال ارائه می شود.

  1. فیلتر آب مسدود شده است

یخ سازها دارای نوعی فیلتر هستند که آب را تصفیه می کنند. به مرور زمان این فیلتر توسط املاح موجود در آب مسدود می شود و این مسئله مانع از عبور آب از فیلتر و رسیدن آن به یخ ساز می شود. زمانی که یخساز یخچال یخ نمی ساز ، فیلتر آب یخ ساز را بررسی کنید و اگر انسداد آن موجب به وجود آمدن مشکل شده است فوراً برای تعویض آن اقدام کنید.

نوع فیلتری که در یخ ساز شما به کار برده شده در دفترچه راهنمای آن ثبت شده است. شما باید نوع فیلتر را بدانید تا بتوانید فیلتری مشابه فیلتر قبلی تهیه کنید. اگر خودتان قادر به تعویض فیلتر نیستید از یک تعمیرکار متخصص لوازم خانگی کمک بگیرید.

  1. فریزر به اندازه کافی سرد نیست

تنظیم نبودن دمای فریزر یا به وجود امدن مشکلی در آن می تواند موجب گرمتر شدن فضای داخلی فریزر و تشکیل نشدن یخ شود. دمای فریزر و یخ ساز باید حداقل زیر منفی 12 درجه باشد تا یخ ها به خوبی تشکیل شوند. خرابی کمپرسور یا کاهش یافتن میزان گاز یخچال می توانند از علل گرم شدن محیط داخلی فریزر باشند.

همچنین ممکن است که لاستیک دور درب فریزر آسیب دیده باشد و باز ماندن درب فریزر برای مدت زمانی طولانی موجب از دست رفتن سرمای آن شده باشد. فن فریزر هم وظیفه دارد که سرمای لازم را در فریزر ایجاد کند در نتیجه خرابی آن می تواند باعث گرم شدن فضای داخلی فریزر، خراب شدن مواد غذایی و کار نکردن یخ ساز شود. تعمیرکار یخچال باید فن فریزر را بررسی کند و آن را روغن کاری یا تعویض کند.

  1. خرابی شیر برقی یا شیر ورودی آب

شیر برقی به سر شلنگی که آب را از لوله ها به داخل یخ ساز هدایت می کند متصل شده است به همین منظور به آن شیر ورودی آب نیز می گویند. خراب شدن این شیر می تواند موجب انسداد مسیر حرکت آب و نرسیدن آب به یخ ساز شود. برای بررسی شیر برقی باید آب را از فلکه ببندید، شلنگ را از شیر برقی جدا کنید و صفحه توری مانندی که روی آن قرار دارد را بررسی کنید که مسدود نشده باشد.

دلایل یخ نساختن یخچال

اگر این صفحه توری کثیف است آن را با دقت تمیز کنید تا آب دوباره بتواند به داخل یخ ساز جریان پیدا کند. اگر متوجه شدید که توری شیر برقی کثیف نیست قبل از این که اقدام به تعویض شیر برقی بکنید مطمئن شوید که به برق رسانی به آن به درستی انجام می شود.

قبل از این که ولتاژ ورودی به شیر برقی را اندازه گیری کنید حتماً هم شیر آب را ببندید و هم یخچال را از برق بکشید تا دچار سانحه نشوید. پنل پشت یخچال را باز کنید و لوله آب را دنبال کنید تا به محل اتصال آن به شیر برقی برسید و سیم لوله ای که مسئول برق رسانی به شیر برقی و به جریان انداختن آب است را پیدا کنید.

با استفاده از یک مولتی متر وجود جریان در سیملوله را تست کنید. جریان برقی که به سیملوله می رسد از کنترل پنل یخ ساز نشأت می گیرد. تست برق سیملوله کاری تخصصی و کمی خطرناک است. اگر در انجام کارهای فنی و تعمیراتی مهارت و تجربه ندارید بهترین راه این است که این کار را به یک تعمیرکار متخصص یخچال فریزر واگذار کنید.

اگر تمام موارد فوق بررسی شده اند اما هنوز یخ ساز کار نمی کند این احتمال وجود دارد که سایر اجزای تشکیل دهنده یخ ساز دچار مشکل شده باشند. برای مثال خرابی مدول یخ ساز هم می تواند مانع از تشکیل شدن یخ شود. ترموستات یخ ساز هم که مسئول تنظیم دمای آن است نقش مهمی در عملکرد صحیح یخ ساز دارد.

زمانی که دمای قالب یخ ساز به حد معین می رسد یخ ها به داخل مخزن یخ ریخته می شوند و قالب دوباره با آب پر می شود. اگر ترموستات خراب شود نمی تواند دما را درست تشخیص دهد و فرآیند ساخته شدن یخ با مشکل مواجه می شود.

برای سافارش خدمات مورد نیاز خود از قبیل لوله کشی ساختمان ، تعمیر رادیاتور ، گرمایش از کف و … از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد