یخساز یخچال | نحوه خاموش و روشن کردن یخ ساز یخچال

یخچال های ساید بای ساید مجهز به سیستمی هستند که آن ها را از یخچال های دیگر متمایز می کند. این سیستم یخ ساز است که در تمامی فصول سال شما را از یخ بی نیاز می کند. در این مقاله آموزش طرز کار و طریقه نصب یخ ساز یخچال و هم چنین علت خارج نشدن یخ از یخساز را بررسی می‌کنیم.

از مزایای خرید یخچال های ساید این است که می توان در هر زمان از یخ ساز آن ها استفاده کرد زیرا یخ ساز به لوله آب متصل می شود و نیازی به پر کردن آن به شکل دستی نیست. البته یخچال های دیگر هم نوعی یخ ساز ساده دارند که باید آن را به صورت دستی پر از آب کرد تا یخ ها ساخته شوند.

یخ سازها ساختار ساده ای دارند و همین امر باعث می شود که اگر در عملکردشان مشکلی پیش بیاید عیب یابی و عمیر آن ها بسیار ساده باشد.

طرز کار یخ ساز یخچالطرز کار یخ ساز یخچال چگونه است؟

به طور کلی سه نوع یخ ساز وجود دارد. یخ ساز پیمانه ای، سینی قالبی و سینی مشبک. یخ ساز های سینی مشبک از نیروی گردشی برای آزاد کردن یخ ها از سینی مشبک (قالب های کوچک یخ) استفاده می کنند. این در حالی است که یخ ساز های پیمانه ای و سینی قالبی دارای قالب های یخ فلزی هستند و برای جدا شدن از هیتر برقی استفاده می کنند.

طرز کار یخ ساز به این صورت است که آب از طریق شیری که پشت یخچال یا زیر سینک قرار دارد و به یخچال متصل شده است به طرف پشت فریزر حرکت می کند.

لوله های آب معمولاً از جنس مس یا پلاستیک هستند. انتهای لوله آب به یک شیر ورودی متصل می شود که میزان ورود آب به یخچال را کنترل می کند. زمانی که یخ ساز به شیر ورودی برق رسانی می کند سیم لوله روی شیر فعال می شود و به آب اجازه ورود می دهد. آبی که وارد فریزر می شود داخل قالب های یخ پر می شود.

معمولاً فرآیند تولید یخ با فعالیت ترموستاتی که به قالب یخ متصل شده است آغاز می شود. ترموستات دمای قالب یخ را اندازه گیری می کند و زمانی که دمای آن بیش از حد تنظیم شده پایین می رود ترموستات سیگنال می دهد که فرآیند یخ سازی شروع شود.

موتور باعث چرخش تیغه های خارج کننده می شود و این تیغه ها تا زمانی که به یخ برخورد نکنند از چرخش نمی ایستند. بعد از این که تیغه ها به یخ ها فشار وارد کردند هیتر برقی فعالیت خود را شروع می کند و قالب یخ را گرم می کند. زمانی که یخ ها شل می شوند تیغه های خارج کننده یخ می گردند، هیتر خاموش می شود و یخ ها بیرون می آیند.

روی سبد یخ یک بازوی خاموش کننده وجود دارد که با خالی شدن یخ ها بالا می آید و دوباره سر جای خود باز می گردد. اگر سبد پر از یخ باشد و به بازو اجازه ندهد که کامل پایین بیاید یخ ساز متوقف می شود و دیگر یخ تولید نمی کند.

بعد از این که مقداری از یخ مصرف شود و سطح یخ به اندازه کافی پایین بیاید بازو هم پایین آمده و فرآیند یخ سازی ادامه پیدا می کند.

در یخ ساز های سینی قالبی، در حین گردش موتور خارج کننده یک بادامک سوئیچ نگهدارنده و سوئیچ ورودی آب را درگیر می کند. سوئیچ نگهدارنده به صورت موقت یخ ها را خارج می کند حتی اگر بازوی خاموش کننده بالا آمده باشد.بعد از جدا شدن یخ ها از قالب سوئیچ ورودی به شیر ورودی سیگنالی ارسال می کند تا آب بیشتری وارد یخ ساز شود. تا زمانی که سوئیچ ورودی توسط بادامک فشرده می شود آب وارد سیستم یخ ساز می گردد.

در بیشتر یخ سازها یک دکمه یا اهرم وجود دارد که به کمک آن می توان اندازه مکعب های یخ را تعیین کرد. مدت زمانی که سوئیچ ورودی توسط بادامک فشرده می شود تعیین کننده میزان آب ورودی به قالب یخ و در نتیجه تعیین کننده اندازه یخ است.

اگر یخ های یخ ساز بیش از اندازه بزرگ یا کوچک هستند باید اندازه آن ها را تنظیم کنید. برای تنظیم اندازه یخ ها باید پوشش یخ ساز را بردارید. منظور از پوشش صفحه سفیدی است که جلوی یخ ساز قرار دارد.

زیر این پوشش پیچ و مهره ای وجود دارد که کنار آن علامت مثبت و منفی نوشته شده است. برای افزایش اندازه یخ پیچ را به طرف علامت مثبت و برای کاهش اندازه یخ پیچ را به طرف علامت منفی بچرخانید.

چگونه می توان یخ ساز را غیر فعال کرد؟

شما می توانید بنا به دلایل مختلفی یخ ساز یخچال را غیر فعال کنید. اگر قصد رفتن به مسافرت را دارید یا مشکلی برای یخ ساز پیش آمده است بهتر است که آن را غیر فعال کنید در غیر این صورت میزان مصرف انرژی یخچال شما بین 14 الی 20 درصد افزایش می یابد.

در یخچال هایی با مدل های مختلف نحوه غیر فعال کردن یخ ساز متفاوت است. در مدل های دکمه دار زیر یخ ساز به دنبال دکمه off یا O باشید. اگر یخ ساز شما دکمه ای ندارد برای غیر فعال کردن آن باید اهرمی که کنار یخ ساز قرار دارد را به آرامی بالا ببرید.

در نهایت اگر یخ ساز شما نه دکمه ای دارد و نه اهرم فلزی برای آن تعبیه شده است باید از فشردن چند دکمه خاص برای غیر فعال کردن یخ ساز استفاده کنید. برای این که بفهمید کدام دکمه ها و به چه مدت باید فشرده شوند لازم است که به دفترچه راهنما یا سایت تولید کننده یخچال خود مراجعه کنید.

غیر فعال کردن یخ ساز یخچال

چگونه می توان یخ ساز یخچال را فعال کرد؟

معمولاً یخ ساز یخچال ها به صورت پیش فرض روشن است و نیازی به روشن شدن ندارد. اما اگر یخ ساز خاموش است و نیاز به فعال شدن دارد سه حالت پیش روی شما است. اگر یخ ساز شما دارای دکمه فعال سازی است باید دکمه ای که روی آن On یا حرف I نوشته شده است را فشار دهید، اگر یخ ساز دکمه ندارد باید اهرم فلزی تعبیه شه در کنار یخ ساز را به سمت پایین بکشید، و اگر یخچال شما از مدل های جدید و پیشرفته است که فعال سازی یخ ساز آن نیاز مند فشردن چند دکمه است باید به دفترچه راهنمای یخچال یا سایت تولید کننده آن مراجعه کنید تا دستورالعمل مربوطه را پیدا کنید.

زمانی که یخ ها بیرون نمی آیند چه کار کنیم؟

اگر آب داخل یخ ساز وارد می شود و قالب ها پر از یخ هستند یعنی که شیر ورودی آب و لوله ها مشکلی ندارند. خارج نشدن یخ ها از یخ ساز می تواند به این دلیل باشد که شما به صورت ناخواسته بازوی خاموش کننده را بالا برده باشید و باعث متوقف شدن فعالیت یخ ساز شده باشید.

اگر مشکل همین است بازو را پایین بیاورید. اگر بازو سر جای خود است و قالب یخ هم پر است احتمالاً در اتصالات برقی، گیربکس یا موتور مشکلی وجود دارد. برای حل این مشکل باید بررسی کنید که تمامی اتصالات الکتریکی درست سر جای خود باشند.

فعال کردن یخ ساز یخچال

سپس، یخچال را از دیوار فاصله بدهید، منبع آب را قطع کنید و یخچال را از برق بکشید. محل اتصال سیم ها به فریزر را بررسی کنید و اتصالات برقی را دوباره بررسی و محکم کنید.

بعد از این کارها یخچال را به برق بزنید و بازوی کنترل کننده را بالا ببرید تا یخ ساز خاموش شود. بعد از حدود 10 ثانیه بازو را پایین بیاورید تا سیم لوله فعال شده و قالب یخ را پر کند. چند ساعت صبر کنید تا متوجه شوید یخ ساز درست کار می کند یا نه.

اگر مشکل حل نشد احتمالاً لازم است که موتور یا گیربکس (جعبه دنده) را تعویض کنید. این کار باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود. اگر خودتان نتوانستید مشکل یخ ساز را حل کنید با یک متخصص تماس بگیرید و از او بخواهید که یخ ساز یخچال شما را عیب یابی و تعمیر کند.

پیشنهاد ویژه: تکنیک سرویس پارس یکی از برترین مجموعه‌های تعمیر انواع لوازم خانگی اعم از تعمیر یخچال در تهران محسوب می‌شود، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان تکنیک سرویس پارس با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟