تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت کار نکردن یخ ساز یخچال

خرابی و علت کار نکردن یخ ساز یخچال

به طور کلی می‌توان گفت علت خرابی یخ ساز یخچال ها دو حالت اساسی و کلی دارد.در حالت اول یخ ساز به درستی فرآیند ساخت یخ را انجام نمی‌دهد و به عبارتی یخ سازی دچار مشکل شده است. در حالت دوم در قسمت یخ ساز یخچال فرآیند یخ سازی به درستی انجام می‌شود اما یخ ریزی دچار مشکل بوده و یخ‌ها به همدیگر چسبیده هستند و نمی‌توان از آنها استفاده کرد. در ادامه به تشریح این دو مورد می‌پردازیم.

بررسی دلایل کار نکردن یخ ساز یخچال ال جی، سامسونگ و دوو

جهت اطمینان از روشن بودن کلید یخ ساز ساید بای ساید آن را باید مورد بررسی قرار داد. زیرا ممکن است کلید یخ ساز را خاموش کرده باشید و یا به صورت تصادفی این کلید خاموش شده باشد. به طور کلی یافتن علت خرابی یخ ساز یخچال‌ها دو حالت دارد.

در بعضی مدل‌های یخچال به جای تعبیه کلید، اهرمی وجود دارد که به آن اهرم یخ ساز می‌گویند. در چنین یخچال‌هایی برای روشن بودن یخ ساز دستگاه باید اهرم را در موقعیت پایین قرار داد.

بعضی از افراد در فصول سرد سال یخ ساز دستگاه خود را خاموش می‌کنند و به محض گرم شدن هوا تصمیم به روشن کردن یخ ساز می‌گیرند. ممکن است در برخی مواقع بعد از روشن کردن کلید یخ ساز ساید بای ساید، دستگاه سریعا شروع به یخ سازی نکند که بهتر است یخچال را به مدت 5 دقیقه از پریز برق بکشید و مجددا به برق متصل کنید البته مدنظر داشته باشید فرآیند یخ سازی حداقل چیزی در حدود 2 ساعت زمان می‌برد.

در یخچال‌های تازه نصب شده‌ی ساید بای ساید ال جی فرآیند یخ سازی دستگاه 12 ساعت زمان می‌برد.

اگر از روشن بودن یخ ساز یخچال خود مطمئن هستید ولی همچنان دستگاهتان یخ نمی‌سازد لازم است تا به موارد زیر توجه کنید و آن‌ها را بررسی نمایید:

هنگامی که یخ ساز ساید بای ساید فرآیند یخ سازی را به درستی انجام نداد بهتر است قبل از هر کاری آبریز دستگاه را بررسی کنید تا از خروج آب از قسمت آبریز و یا عدم آب ریزی آن مطمئن شوید. از باز بودن شیر آب یخچال اطمینان حاصل فرمایید همچنین مورد بسیار مهم بررسی شلنگ آب می‌باشد، شلنگ آب نباید دچار تاخوردگی و پیچ خوردگی باشد زیرا این مساله می‌تواند باعث ایجاد مشکل در قسمت یخ ساز دستگاه شود. پس مطمئن شوید هیچ مانعی برای انتقال آب وجود ندارد. توجه داشته باشید، لوله ای که باعث انتقال آب به یخ ساز می‌شود، یخ نزده باشد. نکته بعدی که بسیار مهم است بررسی فیلترهای یخچال می‌باشد. زیرا مسدود شدن فیلترهای یخچال (که به میزان رسوب موجود در آب مصرفی بستگی دارد)، باعث از کار افتادن ویا حتی کارکرد نا درست یخ ساز یخچال می‌شود. اگر دستگاه شما تنها یک فیلتر آب دارد و آن یک فیلتر هم مسدود شده است باید آن را سریعا تعویض کنید. همچنین اگر دستگاه شما دارای دو فیلتر است باید هر دو فیلتر مورد بررسی قرار گیرد. توجه داشته باشید که مدت زمان استفاده از فیلترهای یخچال محدود است، پس اگر از تعویض آن زمان زیادی گذشته است، نسبت به تعویض مجدد آن اقدامات لازم را انجام دهید. نکته ای که همواره باید به آن اقدام نمود، چک کردن مرتب دمای فریزر می باشد. دما همیشه باید کمتر از 12- درجه سانتیگراد باشد تا دستگاه آسیب نبیند.

عدم سرمای کافی در یخچال یکی از مواردی است که باعث عملکرد نادرست یخ ساز یخچال می‌شود. کافی نبودن سرمای یخچال ممکن است ناشی از خرابی کمپرسور و یا گاز یخچال باشد. اما عدم سرمای کافی در یخ ساز به دلیل مشکل در فن فریزر می‌باشد پس لازم است تا این قسمت را حتما بررسی کنید تا اگر هرگونه مشکلی وجود داشت سریعا مرتفع شود و در صورت عدم تعمیر آن، در صورت لزوم تعویض گردد، لازم به ذکر است سرویس فن یخچال که شامل روغن کاری آن می‌باشد مدت زمان کوتاهی کار آمد است و ممکن است فن در یک لحظه از کار بایستد.

ایجاد برفک درون یخ ساز یخچال ال جی، سامسونگ و دوو

برفک زدن یخ ساز، یکی از مشکلات رایج در یخ ساز تمام یخچال‌ها به شمار می‌رود. یکی از دلایل از کار افتادن یخ ساز ساید بای ساید سامسونگ نیز برفک زدن آن می‌باشد. برطرف نمودن این مشکل کار ساده ای است. جهت خروج یخ از قسمت یخ ساز یخچال فریزر و ساید بای ساید نیاز است تا درب یخ ساز که اصطلاحا به آن درب دمپر گفته می‌شود، به راحتی باز و بسته شود. این درب توسط مواد ویژه ای پوشش داده شده است که در برابر فشار یخ‌ها مقاومت داشته باشد.

به مرور زمان بر روی درب دمپر مقداری گرد و غبار می نشیند، و باعث می‌شود درب بطور کامل بسته نشود و به دنبال آن مقداری از هوای مرطوب به داخل نفوذ کند. هنگامی که این هوا سرد می‌شود، باعث ایجاد برفک شده و مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. یکی دیگر از این مشکلات خنک نکردن کافی می باشد. راه حل برطرف کردن این مشکل، تمیز کردن این قسمت می‌باشد.

بررسی دلایل خارج نشدن یخ از یخ ساز یخچال ال جی، سامسونگ و دوو

اگر شیر ورودی آب یخچال سالم باشد و در فرآیند ساختن یخ مشکلی وجود نداشته باشد امکان دارد مشکلی در قسمت خروج یخ از یخ ساز یخچال رخ داده باشد. ممکن است یکی از چند موردی که به تشریح آن می‌پردازیم از عوامل ایجاد این مشکل باشد که بهتر است پس از تشخیص، برطرف گردد.

خرابی و مشکل در ماژول یخ ساز یخچال ال جی، سامسونگ و دوو

ماژول یخچال دارای موتوری است که برای به حرکت در آوردن و انتقال قطعات ساخته شده یخ، به داخل سطل، از بازوها یا تیغه‌های خاصی استفاده می‌کند. اگر در هر کدام از قسمت‌های بیان شده مشکلی ایجاد شود، جا به جایی و انتقال یخ‌های ساخته شده با مشکل مواجه شده و باید پس از انجام بررسی‌های لازم توسط تکنسین‌های مربوطه، سریعا نسبت به تعمیر دستگاه اقدام شود.

مشکل و خرابی در قفل درب یخ ساز یخچال ال جی، سامسونگ و دوو

اگر قفل درب یخ ساز دچار مشکل شود درمواقعی که درب یخچال باز است، باعث از کار انداختن آبسردکن و یخ ساز می‌شود. البته در حالت بسته بودن درب نیز، یخ ساز یخچال در ممکن است آسیب دیده و از کار بیافتد.

مشکل در سیستم دیسپنسر یخچال ال جی، سامسونگ و دوو

این مشکل می‌تواند ناشی از خرابی در برد کنترلی دیسپنسر باشد. توجه داشته باشید محل قرار گرفتن برد کنترلی دیسپنسر، در پشت صفحه نمایشگر یخ ساز و دکمه‌های عملکردی آن قرار دارد. وظیفه‌ی این برد، کنترل تمامی دکمه‌ها و عملیات‌های یخ ساز می‌باشد. کار کرد درست برد کنترلی برای دستگاه امری حیاتی به شمار می‌رود، زیرا در صورت خراب بودن برد کنترلی یخ ساز یخچال، کل سیستم یخ ساز از کار می‌افتد.

مشکل در سلونوئید دیسپنسر یخچال ال جی، سامسونگ و دوو

وظیفه این قسمت باز و بسته کردن درب خروجی یخ می‌باشد. اگر سلونوئید دیسپنسر دچار مشکل شود درب خروجی یخ‌ها قادر به باز شدن نخواهد بود در این صورت یخ از یخ ساز خارج نشده و داخل یخ ساز باقی می‌ماند و باعث ایجاد مشکلات زیادی برای یخ ساز یخچال می‌شود. تست سالم بودن سلونوئید دیسپنسر توسط مولتی متر انجام می‌شود.

مشکل در سلونوئید دیسپنسر

علت به هم چسبیده شدن یخ‌ها

اگر مصرف یخ و دریافت یخ از یخچال کم باشد، پر شدن بیش از حد مخزن یخ ساز باعث چسبیده شدن یخ‌ها به یکدیگر شده و یخ ساز نمی‌تواند درست عمل کند. پس بهتر است جهت جلوگیری از چنین رخدادی، یخ ساز را خاموش کنید تا عملیات یخ سازی متوقف شود. این کار توسط دکمه خاموش و روشن کردن یخ ساز که روی صفحه دیسپلی یا کنار یخ ساز یخچال قرار دارد، انجام می‌شود. استفاده نکردن و پر شدن بیش از حد یخ ساز به مرور زمان باعث فشار آوردن یخ‌ها به یکدیگر و در نهایت چسبیدن یخ‌ها به هم می‌شود. هنگامی که با این مشکل مواجه شدید بهتر است محفظه یخ‌ها را بیرون بکشید و تمام یخ‌های به هم چسبیده که شبیه قالب‌های بزرگی شده است را داخل سینک ظرفشویی بریزید؛ حال محفظه را در جای اصلی خود قرار دهید.

عدم سرمای کافی موجود در یخ ساز یخچال باعث می‌شود تا یخ‌ها زودتر ذوب شوند و به دنبال آن به یکدیگر بچسبند. اگر ذره ای از سرمای درون یخ ساز کم شود، یخ‌ها کمی ذوب می‌شوند هنگامی که سرمای درون یخ ساز به اندازه مورد نیاز برسد، مجددا یخ‌های ذوب شده منجمد می‌شوند و به هم می‌چسبند.

دلایل دیگری که باعث کار نکردن درست یخ ساز می‌شوند عبارتند از:

یخ زدن مسیر ورودی یخ ساز، مشکل در برق رسانی یخ ساز، مشکل در موتور یخ ساز، ایجاد خرابی در سنسور و یا خرابی برد الکتریکی یخچال فریزر از دلایل دیگری است که باید بررسی شود تا در صورت لزوم دستگاه، توسط تکنسین‌های مرتبط تعمیر شود.

نکاتی که باید حتما به آنها توجه کرد:

اگر متوجه شوید هنگام دریافت یخ از یخ ساز، خروجی یخ دچار مشکل شده است و یخ در قسمت یخ ساز یا یخ ریز دستگاه گیر کرده است، حتما آن را به آرامی توسط دست‌هایتان خارج کنید.

در صورت وجود مشکل در قسمت در پوش خروج یخ، باید کاملا توجه داشته باشید که اگر درپوش یخ ریز باز نمی‌شود باید جهت بررسی بیشتر از تکنسین‌های مرتبط و کار آمد کمک گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

از نشت آب قسمت یخ ساز یخچال جلوگیری کنید زیرا این مشکل باعث چسبندگی یخ‌ها می‌شود، در هنگام مشاهده چنین موردی از تکنسین‌های مرتبط کمک خواسته و سریعا نسبت به رفع مشکل اقدام فرمایید.

شرکت تکنیک سرویس پارس ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله تعمیر یخچال می باشد .برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد