تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت نشت آب پکیج

علت نشت آب پکیج + نحوه رفع آن

یکی از رایج ترین عیب هایی که کاربران پکیج از آن شکایت می کنند، نشتی آن است. در این مقاله قصد داریم تا در مورد دلایل مختلف نشتی آب از زیر پکیج صحبت کنیم.

تعمیر پکیج

فیلم معرفی دلایل نشت آب پکیج و روش رفع آن

دلایل نشت آب از زیر پکیج و راه حل های رفع آن

عوامل  متعددی می توانند سبب نشت آب از زیر پکیج شوند. در ادامه می خواهیم به توضیح این دلایل بپردازیم.

 • سوراخی  و پوسیدگی مبدل های پکیج

یکی از دلایلی که برای نشت آب از زیر پکیج وجود دارد، سوراخی مبدل های پکیج است. چنانچه این مبدل ها سوراخ شوند و یا این که دچار ترک شوند، آب از آن ها سرازیر می شود. در این صورت پکیج دیگر کاربرد نخواهد داشت.

سوراخی و پوسیدگی مبدل های پکیج

راه حل: هنگام بروز نشتی آب پکیج به این دلیل تنها راه این است که مبدل ها تعویض گردند که این کار باید توسط یک تعمیر کار مجرب صورت بگیرد.

 • پارگی لوله ها و اتصالات پکیج

پاره شدن لوله و اتصالات پکیج  می تواند دلیل دیگری برای نشت آب از پکیج باشد. لوله ها و اتصالاتی که در پکیج وجود دارند، از جنس برنج هستند و دیر خراب می شوند. اتصالات زیادی در پکیج موجود هستند. اورینگ و یا واشر از جمله این اتصالات هستند که حرارت زیاد سبب خراب شدن آن ها می شود. لازم به ذکر است که گاها رسوب گرفتن و ضربه خوردن لوله ها سبب ترک در آن ها شده و در دستگاه نشتی خواهیم داشت.

راه حل: در این هنگام شما باید در ابتدا لوله ‌ای که دچار مشکل شده است را بیابید و سپس باید لوله پاره شده را عوض کنید.

 • عدم آب بندی اتصالات زیر پکیج

به مرور زمان ممکن است که مهر و موم های لاستیکی از قبیل مهر و موم و لاستیک های آب بندی پمپ گرمایشی شروع به سخت شدن کرده و یا این که توسط اجزا و قطعاتی که در سیستم گرمایش در حال حرکت هستند از بین بروند. هنگام  نصب پکیج، اتصالات زیر پکیج باید آب بندی شوند در غیر این صورت شاهد نشت آب از زیر پکیج خواهیم بود.

راه حل: برای این که این مشکل را رفع کنیم کافی است تا اتصالات معیوب را شناسایی و سپس تعویض کنیم. توصیه ما به شما این است که خودتان این کار را انجام ندهید چرا کهه ممکن است که مشکلاتی پیش بیاید. برای انجام این کار بهتر است تا از یک تعمیرکار کمک بخواهید.

 • خرابی شیر تخلیه پکیج

شیر تخلیه پکیج یکی از قطعات مهمی به شمار می رود که در صورت خرابی روند تخیه آب با مشکل روبرو خواهد شد. شیر تخلیه فشار پکیج موظف به کنترل میزان فشار در پکیج است. میزان فشاری که برای پکیج مناسب می باشد چیزی بین  1.5 الی 2 bar می باشد. اگر فشار دستگاه شما بیش از این مقدار بود، شیر اطمینان فعال شده و برای جلوگیری از آسیب، بخشی از آب را تخلیه می کند. دلایلی که سبب خراب شدن این شیر خواهند شد عبارت اند از: فرسودگی، وارد شدن شوک گرمایی و یا ضربات غیر منتظره.

خرابی شیر تخلیه پکیج

راه حل: برای رفع مشکل بایستی شیر تخلیه تعویض گردد که این کار باید توسط فردی با دانش فنی مناسب انجام بگیرد.

 • خرابی شیر پر کن پکیج

شیر پر کن پکیج، قطعه ای است که به منظورتنظیم فشار آب مدار گرمایش و رادیاتور ها از آن استفاده می شود. نحوه عملکرد این قطعه بدین صورت است که  هنگام کاهش فشارآب شوفاژ، شیر پرکن را چرخانده و باز کنید. هنگامی که فشار آب مدار گرمایش بین 1 تا 2 bar رسید، آن را می بندیم. در صورتی که این قطعه خراب شود، تنظیم فشار آب با مشکل روبرو خواهد شد.

خرابی شیر پر کن پکیج

راه حل: در صورتی که شیر پر کن دچار مشکل شده باشد باید ابتدا به دقت بررسی شود. شیر پرکن به دقت بررسی شود. چنانچه خود شیر خراب شده باشد بایستی که آن را تعویض کرد در غیر این صورت  اگر مشکل از لاستیک ها و واشر های آن باشد کافی است تا این واشر ها تعویض شوند.

 • خراب بودن پمپ پکیج

از پمپ پکیج به منظور گردش آب در مسیر مدار گرمایش و همچنین گرم کردن رادیاتور ها استفاده می شود. این پمپ ها دارای مقاومت بالایی هستند و اغلب پس از چند سال دچار خرابی، سوختگی و از این دسته مشکلات خواهند شد. پمپ هایی که در پکیج به کار می روند، به ویژه پمپ های به کار رفته  در پکیج های دو مبدله، بایستی که به صورت مرتب کار کنند. به همین دلیل است که عمر کمتری خواهند داشت و سریع تر خراب می شوند. هنگامی که  عمر این پمپ ها به پایان می رسد، امکان دارد که آب از زیر پکیج نشت کند. این نکته را  فراموش نکنید که خرابی پمپ پکیج باعث افت فشار پکیج شده و باید در اولین فرصت تعمیر و یا تعویض گردد.

خراب بودن پمپ پکیج

راه حل: لازم به ذکر است که در صورت خرابی پمپ، فشار موجود در پکیج کاهش می یابد و به همین خاطر پمپ باید تعویض گردد.

 • خرابی دیافراگم منبع انبساط

دیافراگم در منبع انبساط پکیج قطعه‌ ای است که وظیفه ان کنترل حجم آب  به تناسب افزایش دما، وظیفه کنترل حجم آب است. در صورتی که دیافراگم منبع انبساط خراب شود، حجم آب اضافی موجود در پکیج از آن سرریز خواهد شد.

راه حل: در صورتی که دلیل آب دادن پکیج شما خرابی منبع انبساط بود، کافی است تا از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

 • خرابی دریچه دمای پکیج

ممکن است که  که پروب دما در پکیج دیواری  دچار مشکل شده باشد. در چنین مواقعی این خرابی ممکن است که سبب آب دادن پکیج در ناحیه دریچه دما شود.

راه حل: بهترین راه حل برای رفع این مشکل کمک گرفتن از یک فرد با دانش فنی مناسب است.

 • زنگ زدگی مبدل پکیج

زنگ زدگی مبدل پکیج دلیلی دیگر برای نشت آب از پکیج است. مبدل های پکیج قطعات تقریبا گران قیمتی به حساب می آیند. به مرور زمان این قطعات پوسیده و دچار ترک خوردگی شده و در پی آن نشت آب را خواهیم داشت.

راه حل: باید مبدل ها تعویض گردند. در صورتی که خودتان دانش فنی مناسب را دارید می توانید این کار را انجام دهید اما در صورتی که از پس ان بر نمی آیید بهتر است تا از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

 • پوسیدگی و خوردگی اجزا پکیج

عامل دیگری که سبب نشت آب از پکیج می شود،خوردگی و پوسیدگی لوله ها یا مخزن آب است که به مرور زمان خراب می شود.

راه حل: پوسیدگی و خوردگی قطعات راه حلی به جز تعویض ندارد.

چه نکاتی را باید هنگام نشت آب پکیج رعایت کنیم؟

نکاتی که هنگام نشت آب پکیج باید رعایت کنیم عبارت اند از:

 • دستگاه را ازبرق بکشید.
 • شیر گاز را ببندید.
 • همه شیر های آب را از فلکه ببندید.
 • دلایلی که سبب نشت آب از پکیج می شوند را بررسی کنید.
 • با تعمیر کار پکیج تماس بگیرید.
 • عواملی که سبب ریزش آب از پکیج می شوند را برطرف کنید.

دلیل تخلیه آب پکیج و وسایل مورد نیاز آن

در دلایلی که برای نشت آب از پکیج آورده شد، به نشت آب  به  دلیل خرابی شیر تخلیه اشاره شد. برای این که بتوانیم شیر تخلیه را تعویض کنیم، باید ابتدا آب پکیج را تخلیه نماییم.

برای تخلیه آب پکیج به وسایلی همچون یک پارچه برای جلوگیری از خیس شدن دستگاه و منزل، یک سطل یا تشت برای ریختن آب پکیج در آن و همچنین ابزارهایی از قبیل آچار فرانسه پیچ گوشتی آچار لوله گیر نیاز است.

آیا با وجود نشتی آب در پکیج می شود از آن استفاده کرد؟

در صورتی که متوجه نشتی آب در پکیج شدید و فشار در مدت زمان کوتاهی دچار کاهش شد، بهتر است که از دستگاه استفاده نکنید و آن را به تعمیر کار بسپارید.

آیا نشتی پکیج موجب کاهش فشار می شود؟

پاسخ به این سوال مثبت است. نشتی پکیج سبب کاهش فشار دستگاه می شود. لازم به ذکر است که در صورتی که فشار دستگاه کم باشد، کارآیی مناسبی نخواهد داشت. به همین دلیل باید توسط تعمیرکار تعمیر گردد.

آیا وجود نشتی در پکیج خطرناک است؟

احتمال این که نشت آب بر روی اجزای الکتریکی تاثیر بگذارد زیاد است و این امر می تواند خسارت ها و خطرات متعددی داشته باشد.

تمامی خدمات تاسیسات ساختمانی و همچینی نصب و تعمیرات لوازم خانگی برقی و آشپزخانه توسط متخصصین تکنیک سرویس پارس در کوتاهترین زمان ممکن و با هزینه مصوب اتحادیه انجام می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مصطفی

نشتی از درز وسط پمپ هست ابتدا چکه میکرد یکبار پمپ رو باز کردم دیدم پمپ سالم هست مجدد پمپ رو بستم اینبار نشتی آب از اطراف پمپ بیشتر شد علت چیست ؟ پکیج بوتان پارما هست 15ماه هست نصب کردم البته دوهفته پیش پکیج خاموش شد از طریق شیر پر کن فشار رو خواستم افزایش بدم خیلی بالارفت و حجم آب زیادی تخلیه شد از زیر پکیج ولی بعدش که شیر پرکن رو سفت کردم آب قطع شد ولی بعد ازدوهفته این مشکل پیش اومد لطفآ راهنمایی فرمایید

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد