تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
روشن نشدن مشعل موتور خانه

دلایل روشن نشدن مشعل موتور خانه

مشعل موتور خانه بخش مرکزی یا به اصطلاح قلب موتور خانه محسوب خواهد شد و نقش مهمی را ایفا می کند. در صورتی که هر گونه خرابی قطعات مشعل گازی و قسمت ‌های دیگر رخ دهد، کلا سیستم خاموش  می ‌شود و برای تعمیر باید از یک فرد با دانش فنی متناسب کمک بگیرید. ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد دلایل مختلفی که برای روشن نشدن مشعل موتورخانه وجود دارد صحبت کنیم.

تعمیرات موتورخانه

تکنیک سرویس پارس خدمات تعمیرات موتورخانه و اجرای دیگر تاسیسات ساختمانی از جمله گرمایش از کف ، تعمیر کولر گازی ، تعمیر پکیج و … را با تضمین کیفیت خدمات توسط تکنسین های حرفه ای و آموزش دیده ارائه می دهد. برای سفارش خدمات با شماره های 09337788989 – 02166175744 تماس بگیرید.

فیلم دلایل روشن نشدن مشعل موتورخانه + راه حل

مشعل موتورخانه چیست ؟

مشعل یکی از مهم ترین عضو های مهم در موتور خانه محسوب می شود و هدف اصلی آن گرمایش است. در واقع مشعل موتورخانه مقدار مشخصی از هوا و سوخت را با هم تلفیق می کند و با برخورد این دو با هم، اشتعال به وجود خواهد آمد، با تبدیل انرژی سوخت به انرژی گرمایشی، آب در حال گردش در دیگ گرم می شود و انرژی گرمایی که تولید می شود به دو روش جابجایی و تشعشع به اطراف انتقال می یابد. مشعل موظف به تولید گرما وتنظیم میزان شعله با توجه به دستوراتی که می گیرد است.

انواع مشعل موتورخانه از نظر سوخت مصرفی

 • مشعل گازسوز

می توان گفت که مشعل های گاز سوز یکی از پر کاربرد ترین نوع مشعل ها هستند که از آن ها در تاسیسات مکانیکی و موتورخانه استفاده می شود و سوخت مصرفی در این نوع مشعل ها، گاز طبیعی یا همان گاز شهری است. در این نوع مشعل ها، هوایی که برای احتراق نیاز است از طریق یک فن گریز از مرکز یا ونتیلاتور تامین می گردد. موتور این فن  هم می تواند از نوع تک فاز باشد هم می تواند از نوع سه فاز باشد. در مشعل های گازسوز، کنترل هوا از طریق دمپر صورت می گیرد.

انواع مشعل موتورخانه

کنترل سوخت  در این مشعل ها توسط شیر برقی انجام می شود. شیر برقی علاوه بر قابلیت قطع و وصل، قابلیت کنترل دبی سوخت را نیز دارد. رله کنترلی موجود روی مشعل های گاز سوز موجب می شود تا با کاهش فشار هوای ورودی و یا تغییر میزان سوخت ورودی، مشعل خاموش شود.

مشعل ها امروزی به دلیل این که سیستم هوشمند PLC دارند،  می توانند به صورت خودکار نسبت سوخت و هوا را تنظیم کنند. شعله پخش کنی که در خروجی نازل سوخت وجود دارد، عمل پایداری و یکنواخت سازی شعله را انجام می دهد. هنگامی که شعله تشکیل می شود، در مسیر آن یک میله وجود دارد که با برخورد حرارت با آن، جریان الکتریسیته به وجود خواهد آمد و اگر هر تغییری در شعله ایجاد شود، شعله خاموش خواهد شد.

اجزای تشکیل دهنده مشعل گازی

اجزایی که مشکل گازی را تشکیل می دهند عبارت اند از:

 1. لامپ ریست
 2. کابل میله یونیزاسیون
 3. کابل الکترود جرقه
 4. جعبه تقسیم
 5. الکتروموتور
 6. ونتیلاتور
 7. شیر مغناطیسی قابل تنظیم

اجزای تشکیل دهنده مشعل گازی

 • مشعل گازوئیل سوز

همان گونه که از اسم این نوع مشعل پیدا است، سوخت مصرفی آن گازوئیل است. اغلب هنگامی که دسترسی به گاز شهری وجود نداشته باشد، از گازوئیل استفاده خواهد شد. این نوع از مشعل از اجزای مختلفی تشکیل شده است، که هر کدام وظیفه خود را انجام خواهند داد. در ادامه به معرفی این اجزا می پردازیم.

اجزای تشکیل دهنده مشعل گازوئیل سوز

اجزای تشکبل دهنده مشعل گازوئیل سوز عبارت اند از:

 1. دینام و یا الکتروموتور
 2. فن و یا بادزن
 3. پمپ گازوئیل
 4. شیر مغناطیسی
 5. متصل کننده (coupling )
 6. ترانس جرقه زن
 7. شعله پخش کن
 8. دمپر تنظیم هوا
 9. فتوسل
 10. بدنه مشعل
 11. منبع ذخیره گازوئیل
 12. لوله های حمل کننده
 13. رله مشعل گازوئیلی

اجزای تشکیل دهنده مشعل گازوئیل سوز

 • مشعل مازوت سوز

مشعل مازوت سوز نیز یکی دیگر از انواع مشعل موتورخانه می باشد که سوخت مورد نیاز خود را از طریق مازوت و یا نفت سیاه تامین می کند. اساس کارکرد مشعل های مازوت سوز همانند مشعل های گازوئیلی است. این نوع از مشعل ها متناسب با ظرفیتشان در صنایع مختلف به کار می روند. از این مشعل ها اغلب در واحد های پالایشگاهی به منظور تامین گرمایش بویلرها و کوره ها استفاده می شود.

 • مشعل دوگانه و سه گانه سوز

هنگامی که کارکرد مشعل موتورخانه به بیش از یک نوع سوخت نیاز داشته باشد، این مشعل ها را مشعل دوگانه سوز و یا سه گانه سوز می گویند. سوخت مصرفی مشعل های دوگانه سوز اغلب گاز و گازوئیل است اما در صورتی که یک مشعل علاوه بر این دو نوع سوخت با مازوت هم کار کند، به آن مشعل سه گانه سوز می گویند.

 • مشعل جامد سوز

سوخت مورد نیاز مشعل های جامد توسط سوخت های جامد نظیر چوب، زغال سنگ، زغال کک، خاک اره و غیره تامین می شود. ازاین نوع مشعل ها در گذشته استفاده می شد اما با افزایش سوخت هایی نظیر نفت، گاز و گازوئیل، استفاده از این سوخت ها محدود شد.  لازم به ذکر است که هنوز در صنایعی همچون ذوب آهن و یا واحد های نیروگاهی از مشعل های جامد سوز استفاده می شود.

نحوه روشن کردن مشعل موتورخانه

قبل از روشن کردن مشعل موتورخانه به این موارد توجه فرمایید:

 • بایستی که درجه مناسب ترموستات‌ها و آكوستات بررسی گردد.
 • مشعل به برق متصل باشد
 • آب در شوفاژ ها باشد
 • بررسی این که گاز به مشعل وارد شود

برای روشن کردن مشعل باید به این شکل عمل کنید:

قبل از باز کردن شیر گاز به طور کامل، دريچه تنظيم هوا را به صورت كامل باز كنید و مدار كليد فشاري گاز را اتصال كوتاه کنید. حال كليد را استارت نمایید. با انجام این کار مشعل پس از اتمام زمان ايمني خاموش می‌ شود و این به این معنی است که رله دستگاه را ریست می کند. پس از قطع شدن کلید، اتصال کوتاه کلید فشاری گاز را بردارید و سپس دوباره مشعل را روشن کنید. به این نکته توجه داشته باشید که هنگام كارکردن مشعل ، شيردستي گاز حتما بسته باشد. حال باید پس از بستن مشعل روشن شود.

بعد از این که مطمئن شدید که همه قطعات مشعل سالم هستند ، دریچه تنظیم هوا را بسته و سپس میزان گاز را از طریق رگولاتور یا شیر مغناطیسی کم کنید. پس از این کار مشعل را روشن کرده تا مدتی با حداقل ظرفيت خود كار كند و سپس محل اتصالات گاز را برای چک کردن نداشتن نشتی با کف صابون چک کنید.

در آخر، دبي ‌گاز را زیاد کنید و با افزایش هواي ورودي می توانید که شعله را تنظيم کنید. پس از رسیدن دماي آب به ۷۰۰ درجه سانتی گراد ، تنظيم كامل را انجام بدهيد.

چرا مشعل موتور خانه روشن نمی شود؟

دلایلی که سبب روشن نشدن مشعل موتور خانه می شود عبارت اند از:

 • مشکل در سوخت رسانی

ممکن است که سوخت کافی برای مشعل موجود نباشد. این به این معنا است که احتمال دارد فیلتر گاز دچار گرفتگی شده باشد یا این که فشار گاز پایین باشد و یا حتی لوله های ارتباطی که برای گاز به مشعل متصل شده است، دچار قطعی شده باشند و یا مورد های دیگر همچون تا خوردگی شلنگ را داشته باشیم.

چرا مشعل موتورخانه روشن نمی شود؟

 • اختلال در تنظیم کنترل کننده های فشار هوا و سوخت

در مشعل های موتور خانه به غیر از این که فشار سوخت داریم، فشار هوا را نیز داریم. این به این دلیل است که خیلی از مشعل ها فن دار هستند و فشار هوا سبب می شود تا هوای لازم با سوخت ترکیب شود و در مشعل بسوزد و آب موجود در دیگ گرم شود.

 • اختلال در اجزای هوا رسانی

اجزای هوارسانی همانند دودکش و یا دمپر ممکن است که دچار مشکل شوند. در این صورت ممکن است که مشعل روشن نشود و یا پس از روشن شدن، بعد از این که رله متوجه بشود که هوای کافی نداریم و  دمپر نمی تواند هوای کافی را به مشعل برساند، مکش دودکش کافی نداشته باشیم، دیگ خفه باشد و یا محیط بسته باشد و هوای مناسب برای موتور خانه موجود نباشد، احتمال این که مشعل خاموش شود وجود دارد.

 • اختلال در نوع شعله تشکیل شده در مشعل

این مورد به این معنا است که گاز و سوخت باید به گونه ای ترکیب شوند که درست بسوزند و اگر این ترکیب درست نباشد و یا شعله آبی نداشته باشیم، احتمال این وجود دارد که شعله پس بزند و مشعل روشن نشود.

 • اختلال در کنترل کننده های شعله

در صورت خرابی کنترل کننده های شعله همانند یون، وایر ها و یا در بعضی مشعل ها قطعاتی که تشخیص می دهند که شعله داریم تا اجازه بدهند شعله پایدار بماند، مشعل روشن نخواهد ماند.

 • اختلال در سیستم جرقه زنی

می دانیم که در مشعل ما ترکیبی از هوا و گاز را داریم ولی ممکن است که جرقه زن معیوب باشد ، فاصله جرقه زن درست نباشد، رله جرقه زن خراب باشد و جرقه نزند و شعله تشکیل نشود.

 • کارکرد دودکش

در صورتی که از دودکش مناسبی در موتورخانه استفاده نشده باشد و همچنین فضای موتور خانه به طوری باشد که هوای کمی به آن وارد شود و از اکسیژن کافی برخوردار نباشد امکان دارد که مشعل روشن نشود.

 • برعکس بودن نازل

اشتباه وصل کردن سیستم برقی و یا الکتریکی مشعل و یا بر عکس بودن نازل عاملی دیگر برای روشن نشدن مشعل می باشد.

 • عدم وجود و یا سالم نبودن اتصال ارت

در مشعل های گازی گاها برعکس کار کردن فاز و نول هم می تواند باعث این باشد که مشعل موتور خانه شما روشن نشود.

 • متصل بودن الکترود به بدنه

در صورتی که الکترود به بدنه متصل باشد و باعث شودتا برق برگشتی به سمت رله داشته باشیم، مشعل روشن نخواهد شد.

 • اختلال در رله

از این مورد می توان به عنوان شایع ترین دلیل برای روشن نشدن مشعل موتور خانه نام برد. رله قطعه الکتریکی است به کمک آن تشخیص داده خواهد شد که چه زمانی باید جرقه زنی صورت بگیرد، فشار باید چقدر باشد و غیره. در واقع رله برد الکترونیکی مشعل است و سبب می شود که تمام کار ها به درستی انجام بپذیرد و در صورت خرابی این قطعه مهم، به احتمال بسیار زیاد مشعل روشن نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه: تعمیرات پکیج ایران رادیاتور و تعمیرات پکیج بوتان با 30% تحفیف و ارائه ضمانت استفاده از قطعات اصل در صورت نیاز به تعویض قطعه در مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس

دلایل خاموش شدن مشعل موتورخانه

عواملی که سبب خاموشی مشعل موتورخانه خواهند شد عبارت اند از:

 • کثیفی چشم الکترونیکی

یکی از دلایل خاموشی مشعل های گازوئیلی، کثیفی و یا معیوبی چشم الکترونیکی است.

 • خرابی در خازن الکتروموتور

یکی دیگر از دلایل خاموشی مشعل گازوئیلی، شعله ناقص ، خراب بودن رله کنترل و همچنین مشکل در خازن الکتروموتور است. جهت رفع این مشکلات، بایستی از یک تکنسین ماهر درخواست کمک کنید.

 • وجود آب یا هوا در مدار اشتعال

در صورتی که آب و یا هوا در مدار اشتعال وجود داشته باشد، سبب خاموشی مشعل گازوئیلی خواهد شد. جهت رفع این مشکل، بایستی که هم هواگیری انجام شود و هم آب خارج شود.

 • مسدودی خروجی گاز‌های قابل اشتعال

در صورتی که  مسیر خروجی گاز ها تمیز نباشد، مسیر دچار انسداد خواهد شد و این امر سبب خاموش شدن مشعل می شود.

 • فشار ناکافی

از سایر دلایل خاموشی مشعل موتور خانه می توان به کافی نبودن فشار اشاره نمود. از دلایل، کافی نبودن فشار نیز می توان به کم بودن فشار گاز و یا به هم خوردن تنظیمات کلید فشار اشاره نمود. جهت برطرف کردن مشکل  بایستی که تنظیمات انجام شود و در صورتی که نیاز باشد، تعویض صورت گیرد. چنانچه مهارت کافی در این زمینه ندارید بهتر است تا از یک متخصص کمک بگیرید.

 • خاموشی سریع مشعل

در صورتی که مشعل روشن شده باشد اما پس از مدت کوتاهی بعد خاموش می‌شود،سبب می تواند نشتی و یا اتمام سوخت باشد. به همین خاطر بایستی که نشتی لوله ها بررسی  و سوخت نیز چک شود. در صورتی که دودکش مسدود باشد و یا این که دچار گرفتگی باشد، باید مشکل حل شود تا خاموشی مشعل را شاهد نباشیم.

 • خاموش و روشن شدن مشعل موتورخانه

در صورتی که مشعل به طور مکرر روشن و خاموش ‌شود، مشکل از تنظیم نبودن شعله و همچنین فاصله زیاد الکترود ها و یا اختلال در عملکرد ترانسفورمر جرقه است.

 • پس زدن شعله

در صورتی که مشاهده می کنید که شعله پس می زند، احتمالا مشکل سیستم جرقه زنی و نیاز به گاز بیشتر است.  در چنین موردی بایستی که اتصال الکترودها به کابل جرقه بررسی گردد. بررسی این مورد باید توسط تعمیر کار ماهر انجام بپذیرد.

 • ریست شدن رله

امکان دارد که  مدتی پس از ایجاد شعله، رله ریست شود. در چنین موقعیتی امکان دارد که میله یونیزاسیون خراب و یا کثیف شده باشد.

برخی دیگر از سایر خدمات مجموعه تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر رادیاتور ، لوله کشی ساختمان و نصب پکیج می باشد. همچنین این مرکز خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی را با گارانتی تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال ارائه می دهد. برای سفارش خدمات با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم داخل سایت اقدام نمایید.

مطالب مرتبط:

معرفی قطعات پکیج و کاربرد هر کدام

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد