تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
تعویض شیر اطمینان پکیج

آموزش نحوه تعويض شير اطمينان پکيج

شیر اطمینان پکیج به عنوان وسیله ای جهت تنظیم فشار یا بار دستگاه می باشد. شیر اطمینان به عنوان شیر سه بار نیز معروف است، چرا که قطعات پکیج تا 3.5 بار را معمولا تحمل می کنند و اگر بیشتر از این شود، به پکیج دیواری شما احتمالا آسیب می رسد.

اگر فشار سیستم بالا رود، این شیر باز شده و با خارج شدن آب فشار کاهش می یابد. پس شیر اطمینان پکیج باعث می شود تا فشار بار پکیج به نوعی تنظیم شود و جلوی آسیب های احتمالی را بگیرد.

با توجه به این که امروزه در اکثر خانه ها پکیج ها جای سیستم گرمایشی مرکزی و موتورخانه ها را گرفته اند، باید با شناخت کمی از قطعات آن، مشکلات مربوط به آن را بدانیم، چرا که این شناخت هر چند کم، باعث جلوگیری از آسیب های جدی به پکیج شده و هزینه های ما را نیز کاهش خواهد داد. در ادامه مقاله مواردی را بررسی خواهیم کرد تا به شما در این مورد کمک کند. این موارد عبارتند از:

 • وظایف شیر اطمینان
 • نحوه عیب یابی شیر اطمینان
 • تعویض شیر اطمینان پکیج

تعمیر پکیج

جهت سفارش خدمات تعمیر پکیج و دیگر تاسیسات ساختمانی نظیر تعمیر کولر گازی ، تعمیر رادیاتور ، تعمیرات موتورخانه و … از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 با متخصصین تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید. تمامی خدمات با ارائه گارانتی تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال انجام می شود.

فیلم آموزش تعویض شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان و وظیفه آن در پکیج چیست؟

شیر اطمینان یا شیر اطمینان 3 بار جزو اجزای محافظتی پکیج می باشد که جلوی بالا رفتن فشار زیاد در دستگاه را می گیرد. علت نام گذاری شیر سه بار هم به همین علت است که، بار بیش از این باید با آب تخلیه شده کم شود و نگذارد تا اجزای داخلی آسیب ببیند یا در بدترین وضعیت ممکن این که کمترین آسیب را بینند. این شیر در فشار بالا به صورت اتوماتیک باز شده و مانع افزایش فشار می شود.

نحوه عملکرد شیر اطمینان پکیج

هنگامی که سیستم گرم می شود، آب منبسط شده و فضای بیشتری را اشغال می کند. در نتیجه فشار در پکیج تا 0.5 بار افزایش می یابد و موقعیت پمپ سیرکولاسیون در سیستم نیز عاملی است که می تواند کمی فشار را در گیج تغییر دهد.

نحوه عملکرد شیر اطمینان پکیج

باری را که گیج پکیج نشان می دهد، باید بین 1تا 1.5 باشد و بیشترین بار نباید از 2.5 افزایش پیدا کند. این مورد در برخی گیج های فشار با علامت سبز و قرمز ناحیه را مشخص می کنند تا برای اشخاصی که سواد کمی دارند و علم کمی در این مورد دارند  از پکیج راحت تر استفاده کنند.

اگر فشار به ناحیه قرمز و به سمت 3 بار یا بیشتر افزایش یابد، پکیج به درستی کار نمی کند و علامت وجود مشکل در سیستم می باشد و باید منشاء آن توسط تعمیرکار پکیج مشخص شده و تعمیر یا تعویض شود.

به همین دلیل است که پکیج ها باید همیشه دارای شیر اطمینان فشار باشند. اگر فشار بیش از حد بالا رفت، این شیر با تخلیه آب از آسیب سیستم جلوگیری می کند.

اکثر شیرهای اطمینان 3 بار دارای کلاهک قرمز هستند (گاهی اوقات سیاه). چرخاندن این درپوش، شیر را از روی نشیمنگاه بلند کرده و باعث تخلیه آب می شود و فشار را کاهش می دهند. در صورتی که شیر اطمینان خراب شود و در فشارهای زیاد باز نشده و تخلیه انجام نشود، می تواند خطرناک بوده و آسیب های زیادی را به کل سیستم پکیج وارد کند.

در مواقع اضطراری، جایی که آب از پکیج نشت می کند، سریعترین راه برای کاهش فشار سیستم پیچاندن درپوش یا کلاهک قرمز می باشد، اما شما نباید از این روش برای کاهش فشار استفاده کنید، مگر در شرایط اضطراری.

بهترین روش برای تخلیه آب توسط شما، باز کردن شیر تخلیه می باشد که با بستن فلکه آب ورودی سرد به سیستم پکیج و باز کردن شیر آب گرم می توانید آب را تخلیه کرده و فشار را از این طریق کم کنید.

معمولا برای پایین آوردن فشار از 3 بار به صفر باید چند لیتر آب از پکیچ تخلیه شود. هنگامی که فشار هم کم شد، نشتی ها بسیار کم شده، یا کلا قطع شود.

البته اگر نشیمنگاه کلاهک شیر اطمینان با املاح آب گرفته شود، تخلیه نیز درست انجام نخواهد شد و باید به این موضوع نیز دقت کرده و بررسی نمائید.

تغییرات فشار عادی در سیستم پکیج عادی چگونه است؟

در حالت عادی، فشار پکیج کلا تغییری نمی کند. وقتی سیستم خاموش است، فشار باید بین 1 تا 1.5 بار باشد. البته کمی بالاتر یا کمتر از این اعداد نیز مشکلی ندارد. هنگامی که پکیج روشن می شود و کار پمپ شروع می شود، فشار با توجه به برندهای مورد استفاده ممکن است کمی افزایش یا کاهش یابد. این مورد فوری است و مشکلی ندارد. این مورد، یعنی افزایش یا کاهش کم فشار، بستگی به پمپ و محل قرارگیری آن نسبت به گیج فشار نیز دارد.

با گرم شدن سیستم، همان طوری که در بالا نیز اشاره شد، فشار باید به آرامی افزایش یابد. این افزایش معمولا تا زمانی که سیستم کاملا داغ شود، ادامه داشته و کلا تا نیم بار خواهد بود. این افزایش معمولا از نظر زمانی نیز 15 تا 30 دقیقه طول می کشد که باید آهسته و تدریجی باشد.

فشار بالا و پایین پکیج نشانه چیست؟

اگر فشار پکیج شما با وجود تخلیه آب، خیلی بالا یا پایین باشد، پکیج و قطعات آن ایراد دارد.

اگر آب سیستم تخلیه شود و گیج فشار با وجود تخلیه آب، بیش از 3 بار را نشان دهد، این احتمال وجود دارد که شیر تخلیه باز مانده است و باعث کاهش فشار می شود. همچنین احتمال خرابی شیر اطمینان نیز وجود دارد. در حالت کلی:

احتمال افت فشار در پکیج عبارتند از:

 • وجود هوا در پکیج
 • خرابی منبع انبساط
 • باز بودن شیر پرکن
 • نشتی در پکیج
 • وجود سوراخ در مبدل حرارتی

احتمال افزایش فشار در پکیج نیز دارای عواملی است که عبارتند از:

 • آب زیاد در پکیج و افزایش فشار
 • وجود نقص در عملکرد پکیج
 • خرابی پمپ پکیج
 • خرابی شیر تخلیه پکیج

بهترین روش تخلیه آب جهت کاهش بار پکیج در سیستم های مختلف پکیج ها

کارکرد شیر پرکن پکیج ها جهت بار زدن یا بالا بردن فشار در سیستم پکیج می باشد. البته در بعضی از پکیج ها با توجه به این که شیر تخلیه وجود ندارد نیز می توان آب را با شیر پرکن و به روش زیر تخلیه کرد. مراحل تخلیه و کم کردن فشار پکیج عبارتند از:

 • بستن آب سرد ورودی به پکیج
 • باز کردن شیر پرکن جهت تخلیه کردن آب سیستم
 • باز کردن پایین ترین شیر آب گرم خانه جهت تخلیه شدن آب
 • بعد از تخلیه آب، بستن شیر پرکن پکیج
 • باز کردن آب سرد ورودی به پکیج

علت های خرابی شیر اطمینان پکیج

علت های خرابی شیر اطمینان پکیج یا علائمی که با توجه به آن ها می توانیم متوجه خرابی شیر اطمینان دستگاه خود شویم عبارتند از:

 • نشتی از شیر اطمینان
 • بیش از حد بالا رفتن بار پکیج

نشتی آب ممکن است به مرور اتفاق بیافتد و با تمام شدن عمر قطعه ها، نصب نادرست یا بالا رفتن بیش از حد فشار مجبور به تعویض شیر اطمینان شوید.

خرابی شیر اطمینان پکیج

فشار بالا نیز همانطوری که در متن مقاله و بالا نیز اشاره شد، به بار یا فشار بیش از 2.5 و عدم ثابت ماندن آن گفته می شود.

پیشنهاد ویژه: تعمیرات پکیج ایران رادیاتور و تعمیرات پکیج بوتان با 30% تحفیف و ارائه ضمانت استفاده از قطعات اصل در صورت نیاز به تعویض قطعه در مرکز تخصصی تکنیک سرویس پارس

چگونه شیر اطمینان پکیج را تعویض کنیم؟

شیر اطمینان در پکیج ها، به صورت معمول در بین شلنگ برگشت و آب سرد سیستم گرمایشی می باشد. ولی با توجه به دفترچه پکیج می توانید مکان دقیق آن را پیدا کنید. مراحل تعویض شیر اطمینان پکیج عبارتند از:

 • دستگاه کامل خاموش شود تا بتوانید به قسمت های مختلف پکیج با خیال راحت دست بزنید.
 • بستن شیر پر کن برای کاهش فشار و بار دستگاه
 • جهت سرد شدن اجزاء و قطعات مختلف پکیج باید صبر کنید و سپس شروع به تعویض شیر اطمینان نمائید.
 • باز کردن شیر تخلیه دستگاه جهت تخلیه کامل آب سیستم، تا گیج فشار پکیج روی صفر بیاید و سپس می توانید آن را ببندید.
 • در این مرحله باید شیر اطمینان پکیج را با آچار مناسب این کار باز کرده و از پکیج جدا کنید. البته باید به نحوه اتصال دقت کنید تا موقع نصب شیر اطمینان جدید اشتباه نبندید.
 • لوله تخلیه شیر اطمینان را در صورت وجود باز کنید.
 • بعد از پوشاندن چندین رزوه پایین با لوله رزوه، شیر اطمینان جدید را جایگزین شیر اطمینان قبلی کرده و به پکیج ببندید.
 • لوله تخلیه شیر اطمینان را نیز متصل کنید.
 • بعد از اطمینان از اتصالات انجام شده، برای بالا رفتن فشار پکیج تا 1 یا 1.5 باید شیر پرکن را باز کنید، تا سیستم از آب پر شود.
 • نشتی شیر اطمینان بسته شده را چک کنید و از این مورد مطمئن شوید.
 • همچنین جهت تنظیم دوباره پکیج باید شوفاژ ها را هواگیری کنید.

چگونه شیر اطمینان پکیج را تعویض کنیم

درست است که تعویض شیر اطمینان پکیج راحت به نظر می رسد و با این آموزشی که نوشته شده می توانید آن را راحت انجام دهید، اما همیشه و در همه حال باید کار را به کاردان و متخصص تعمیرکار پکیج بسپارید تا همه جوانب ایمنی لازم را در نظر گرفته و قطعه مورد نظری را که آسیب دیده را تعویض کند و تنظیمات لازم را جهت جلوگیری از خسارات بعدی نیز انجام دهد.

برخی دیگر از خدمات تکنیک سرویس پارس شامل اجرای گرمایش از کف ، لوله کشی ساختمان ، سیم پیچی موتور ، لوله کشی استخر و … می باشد. برای سفارش خدمات مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم موجود در داخل سایت اقدام نمایید.

مطالب مرتبط:

چه عواملی باعث بروز مشکل در برد پکیج می شوند؟

مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فراسو

راجب تنظیم شیراطمینان وعلامت کم وزیادشدن واینکه باپیچاندن در۲جهت اب راتخلیه میکندودراخربایددرکدام جهت باشدوفلش ودرجات مندرج در روی کلاهک قرمز چه کاری انجام میدهد،د هیچکدام ازتوضیحاتتان چیزی توضیح داده نشده که این نشانه ظعف اموزش کامل است

پشتیبان
پاسخ به  فراسو

سلام محمد عزیز وقت بخیر ممنون که بهمون پیام دادین
کار شیر اطمینان فشار آب مدار بسته گرمایشی به 3 بار برسه تخلیه میکنه.

یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد