چگونه با ۶ روش بوی بد یخچال فریزر و آب سرد کن را از بین ببریم؟

یکی از موارد آزار دهنده ای که در رابطه با یخچال فریزرها وجود دارد وجود بوی بد در یخچال می باشد. ممکن است گاهی اوقات با باز کردن درب یخچال بوی بدی به مشام برسد و یا در هنگام استفاده از آب سرد کن آبی که می نوشید بوی بدی داشته باشد. این مشکل، مشکل رایجی است که به دلایل مختلفی در انواع یخچال فریزرها به وجود می آید. اما در صورتی که با این مشکل مواجه شدید چه کاری باید انجام دهید؟ داشتن آگاهی از روش های برطرف کردن بوی بد یخچال از مواردی است که باید به آن توجه داشت و هر چه سریع تر در جهت برطرف نمودن آن برآمد. در این مطلب به این که چگونه با 6 روش بوی بد یخچال فریزر و آب سرد کن را از بین ببریم به صورت کامل پرداخته شده است.

دلایل بوی بد یخچال چیست؟

بوی بد یخچال و آب سرد کن از جمله مشکلاتی است که بسیار متداول بوده و همه افراد با آن مواجه شده اند. اما این بوی بد ناشی از چیست و به چه دلیل یخچال و آب سرد کن دچار بوی بد می شوند؟ این بوی نامطبوع می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و باعث اذیت و آزار کاربران گردد. از جمله این دلایل عبارتند از:

دلایل بوی بد یخچال چیستخراب شدن مواد غذایی داخل یخچال: مواد غذایی مختلفی در یخچال نگهداری می شوند که فاسد شدن این مواد غذایی به همراه میوه ها و سبزیجات مختلف می توانند عامل اصلی وجود بوی بد در یخچال باشند. ماندن بیش از 3 روز مواد غذایی در یخچال بوی بدی را در یخچال ایجاد می کند.

 • تمیز نبودن یخچال: نظافت و تمیز کردن یخچال از مواردی است که باید به صورت کامل آن را رعایت نمود. نظافت یخچال باید به صورت دوره ای و دو هفته ای یک مرتبه به صورت کامل انجام گیرد. در صورتی که یخچال فریزر برای مدتی طولانی تمیز نشود ممکن است باعث بوی بد یخچال شده و آزار دهنده باشد.
 • ریختن مواد غذایی در یخچال: حتما برای شما هم پیش آمده است که مواد غذایی مختلف موجود در یخچال مانند شیر و دیگر مواد درون طبقات مختلف یخچال می ریزند و در صورت تمیز نکردن آنها باعث ایجاد بوی بد در یخچال می گردند.
 • وجود نقص فنی در یخچال: خراب بودن قطعات مختلف یخچال ممکن است باعث عدم تبادل هوای سرد و در نتیجه گرفتن بوی بد در یخچال گردد. خراب یا فرسوده بودن واشر و لاستیک دور درب یخچال نیز می تواند دلیلی برای وجود بوی بد یخچال باشد.
 • زیاد ماندن آب در آب سرد کن: به علت این که جنس محفظه آب سردکن از پلاستیک می باشد زیاد ماندن آب در آن باعث به وجود آمدن بوی بد می گردد که نیاز است این آب را دائما تعویض نمود.
 • استفاده از فیلترهای بی کیفیت: فیلترهای آبی که در داخل آب سردکن یخچال ها قرار دارند باعث تصفیه آب داخل آب سرد کن می گردد. در صورتی که این فیلترها از کیفیت کافی برخوردار نباشند بوی بدی را در آب سردکن ایجاد می کنند. نیاز است تا به علت جمع شدن باکتری های مختلف در این فیلترها، آنها را پس از مدتی کار کردن فیلتر نمود.

از بین بردن بوی بد یخچال فریزر

علاوه بر علت های ذکر شده که باعث ایجاد بوی بد می شود موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد بوی بد می شود مواردی از جمله بسته بودن درب یخچال برای مدت بیش از 72  ساعت، قرار دادن مواد بد بو مثل سیر، پیاز، ماهی و میگو درون یخچال، لکه های چربی ناشی از مواد غذایی، وجود شربت های دارویی در یخچال و… از جمله مواردی است که باعث بد بو شدن یخچال می شود.

برطرف کردن بوی بد یخچال و آب سرد کن با استفاده از 6 روش

همانطور که در بالا ذکر شد، علل مختلفی باعث بوی نامطبوع در یخچال می گردد که با رعایت نکات ذکر شده تا میزان زیادی از این مشکل می توان جلوگیری کرد. اما اگر به هر علتی این مشکل برای یخچال شما پیش آمد با ارائه مطالبی که در ادامه برای شما ارائه می شود؛ می توانید این مشکل را حل نمایید.

 • برای اینکه یخچال شما بوی نامطبوعی ندهد اولین نکته این است که قفسه های یخچال را هر به چند وقت از جای خود بیرون آورید  با دستمال تمیز و آب گرم بشویید. آب گرم با خاصیت میکروب زدایی که دارد تا حد زیادی به از بین بردن بوی نامطبوع کمک می کند. توجه داشته باشید در صورتی که قفسه ها را بیرون آورده اید آن ها را در جای مناسب خود قرار دهید تا از آسیب رسیدن به آن ها خودداری نمایید.
 • قرار دادن زغال در یخچال: زغال یکی از عنصرهای طبیعی است که به علت کربن هایی که در آن وجود دارد، مزه و بوی بد را به خود جذب می کند. برای اینکه بتوانید از این فیلتر طبیعی استفاده نمایید؛ تنها کافی است یه تکه کوچک زغال را درون ظرفی قرار داده و در گوشه یخچال قرار دهید. بعد از گذشت مدت زمان دو روز بوی یخچال شما برطرف می شود.
 • استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی بد یخچال: جوش شیرین یک مواد ضد عفونی کننده است، که تاثیر زیادی در رفع بوی بد و رطوبت یخچال ایفا می کند. برای این کار یک ظرف جوش شیرین را درون یخچال قرار دهید و خیلی زود متوجه این نکته می شوید که بوی بد یخچال از بین رفته است. همچنین برای عملکرد قوی تر می توانید مواد غذایی درون یخچال را خالی کنید و برق آن را قطع کنید و مدت حداقل 7 ساعت درب آن را باز نکنید تا جوش شیرین واکنش نشان بدهد و به رفع بوی بد یخچال کمک کند.
 • استفاده از سرکه نیز یک محلول بسیار موثر است که خاصیت ضد عفونی دارد وبا قرار دادن مقداری از این محلول در یخچال بوی نامطبوع را از میان می برد. می توان برای تمیز کردن یخچال از سرکه نیز استفاده نمود به این صورت که پارچه ای را آغشته به سرکه نمایید و برای تمیز کردن آن استفاده نمایید. این کار به از بین بردن لکه های چربی نیز بسیار موثر عمل می کند. لازم به ذکر است در صورت استفاده از سرکه بهتر است که از سرکه سیب یا سرکه سفید استفاده نمایید.
 • استفاده از لیمو نیز یکی از موثرترین روش های از بین بردن بوی نامطبوع می باشد. لیمو یک حالت اسیدی دارد و باعث زدودن لکه ها می باشد. برای این کار لیمو را نصف کنید و در قفسه های یخچال قرار دهید بعد از چند مدت برایتان مشهود خواهد بود که یخچال بوی بسیار خوشایندی به خود گرفته است.
 • استفاده از جو دوسر در یخچال نیز یکی از عواملی است که به از بین بردن بوی بد یخچال کمک می کند. قرار دادن جو در یخچال به صورت همیشگی علاوه بر نگهداری بهتر این ماده به گرفتن بوی بد یخچال نیز کمک می کند.
 • قهوه نیز یکی از خوراکی هایی هست که در حالت عادی بوی خوبی دارد، گذاشتن مقداری قهوه در یخچال، باعث ایجاد بوی خوبی در یخچال می شود. برای این کار کافی است مقداری قهوه را درون ظرف خشکی قرار دهید و در قفسه های یخچال قرار دهید. زمان 72 ساعت زمان لازم است تا قهوه بوی خوب را به یخچال انتقال دهد. اگر بوی یخچال بسیار شدید است می توانید جوش شیرین و قهوه را باهم مخلوط کنید تا سریع تر به بر طرف کردن بوی نامطبوع کمک نماید.

رفع بوی بد آبسردکن

برای همه ما پیش آمده است که هنگام نوشیدن آب از آبسردکن یخچال، آب مزه طبیعی ندارد و بوی ناخوشایندی دارد. این مشکل که آزار دهنده می باشد، ممکن است عوامل مختلفی داشته باشند.

برخی مشکلات  با رعایت چند نکته توسط خود شخص حل می شود اما گاهی در صورت شدید بودن مشکل ممکن است نیاز باشد از تعمیرکار حرفه ای کمک بخواهید.رفع بوی بد آبسردکن

اگر یخچال خود را تازه خریداری کرده اید و آب آبسردکن بوی خوبی نمی دهد مشکل چندان جدی نیست و با چند بار تعویض کردن آب  مشکل حل می شود.

ماندن آب درون مخزن به مدت زیاد نیز می تواند باعث بوی بد آب گردد. سعی کنید آب درون آبسردکن یخچال را زود به زود عوض کنید تا علاوه بر جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع به سلامتی خود کمک کرده باشید. فیلتر تصفیه در آبسردکن یخچال تعبیه شده است در صورت خراب شدن این فیلتر، ممکن است آب مورد استفاده بوی بدی بدهد.

ذکر چند نکته در خصوص تمیز کردن یخچال برای جلوگیری از بوی بد آن

به علت استفاده مکرر از یخچال در طول روز، هر به چند روز طبقه های یخچال را بیرون آورید و آن ها را تمیز کنید.

برای  نگهداشتن مواد غذایی درون یخچال، از ظروف در بسته استفاده نمایید. از نگهداشتن انواع گوشت در یخچال فریزر برای مدت طولانی خودداری کنید زیرا علاوه بر از دست دادن خاصیت خود، باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود.

برای تمیز کردن یخچال، از مواد شوینده شیمیایی استفاده ننمایید و برای تمیز کردن از بالای قفسه ها به پایین اقدام نمایید. برای تمیز کردن یخچال آن را از برق بکشید و با احتیاط کامل اقدام به انجام این کار نمایید.

شرکت تکنیک سرویس پارس با بهره مندی از تکنسین های حرفه ای شما را برای عملکرد بهتر  و تعمیر یخچال کمک می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟