تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت بوی بد آبسردکن یخچال

علت بوی بد آبسردکن یخچال و روش های مختلف برطرف کردن آن

یخچال هایی که با تکنولوژی جدید تولید می شوند مجهز به سیستم آبسردکن بوده و برای این که بتوان از آب خنک استفاده کرد نیازی به باز و بسته کردن درب یخچال نمی باشد و به راحتی می توان با فشرن دکمه یا اهرمی که بر روی درب یخچال قرار دارد آب سردی که مخزن آن درون یخچال می باشد استفاده نمود. اما با وجود این که استفاده از آبسردکن روشی بسیار راحت برای برداشتن آب خنک می باشد اما بسیاری از افراد علاقه ای به استفاده از آن ندارند و زمانی که علت آن را جویا می شویم در پاسخ به بوی بد آبسردکن اشاره می کنند.

مشکل بوی بد یخچال نه تنها در آبسردکن بلکه در یخچال های قدیمی نیز وجود داشته و معمولا ظرف آبی که در جایخی یخچال قرار می دهند پس از مدتی بوی بد یخچال را به خود می گیرد.

اما برای این که بتوان از قابلیت آبسردکن استفاده نمود بهتر است در ابتدا علت هایی که به ایجاد بوی بد آن منجر می گردند را پیدا کرده و درصدد برطرف نمودن آنها برآمد. در این مقاله به علت بوی بد آبسردکن یخچال و روش های مختلف برطرف کردن آن پرداخته شده است.

توضیحی در رابطه با ساختار آبسردکن

آبسردکن ها از قطعاتی شامل فیلتر آب، شیر ورودی آب و میکروسوئیچ و محرک آن تشکیل شده اند. فیلترها را عموما از جنس پارچه و کربن می سازند و وظیفه دارند تا از ورود مواد اضافی آب به درون مخزن جلوگیری نمایند و آب را به صورت کاملا زلال و عاری از هرگونه مواد اضافی در مخزن وارد کنند. در بسیاری از شهرها ممکن است آب دارای سختی زیادی بوه و نیاز باشد تا از فیلترهای مخصوصی برای آبسردکن استفاده نمود. شیر ورودی آب نیز از دیگر قطعاتی است که در آبسردکن مورد استفاده قرار گرفته و با وجود سیم پیچ هایی که دارد باعث تسهیل ورود به آب به آبسردکن می گردد.

در محلی از آبسردکن که آب خارج می شود قطعه ای به نام محرک میکروسوئیچ قرار دارد و زمانی که لیوان در محل فشار داده می شود باعث خروج آب می گردد. در قسمت پشتی اهرم آبسردکن نیز میکروسوئیچ آن قرار دارد که با فشردن محرک، برق سیم پیچ را برای این که آب به جریان بیفتد تامین می نماید. آبسردکن ها دارای برد الکترونیکی نیز بوده و در صورت خرابی این قطعه عملکرد آبسردکن با اختلال مواجه می گردد.

علت بوی بد آبسردکن

 بوی بد آبسردکن به چه علت ایجاد می شود؟

استفاده از آب سرد موجود در آبسرد کن در فصل تابستان می توان انرژی مضاعفی به شما داده و خستگی یک روز کاری گرم را از تنتان بیرون کند. اما اگر در هنگام نوشیدن آب متوجه بوی بدی در آب شدید این لذت از بین رفته و شما را آزرده خاطر می نماید. بوی بدی که در آب آبسردکن یخچال وجود دارد می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که با شناخت این عوامل می توان در جهت رفع هرچه سریع تر آنها اقدام نمود. در ادامه به تعدادی از دلایل اشاره شده است:

  • وجود بوی بد در آبسردکن یخچال نو: حتما دیده اید زمانی که یخچال جدیدی را خریداری می نمایید تا چند مدت بوی مواد پلاستیکی از آن خارج می شود که این امر طبیعی بوده و به مرور زمان این بو برطرف می گردد. آبسردکن یخچال های جدید نیز از این قاعده مستثنی نبوده و پس از پر کردن مخزن آن تا مدتی بوی بدی از آن خارج می شود. ممکن است برخی افراد تصور کنند که وجود این نشان از خراب بودن یخچال است و تا آخر این بو ادامه خواهد داشت اما این تصوری کاملا غلط بوده و به راحتی این بوی بد از بین خواهد رفت.

برای برطرف کردن بوی بد آبسردکن یخچال نو، کافی است چند بار مخزن آن را پر و خالی نموده تا حالت نو بودن آن از بین رفته و بوی بد آن خارج شود.

  • وجود آب در آبسردکن به مدت طولانی و عدم استفاده از آن: در اکثر مواقع بدبو بودن آب موجود در آبسردکن به علت ماندگی آب برای مدتی در آبسرد یخچال می باشد. همانطور که می دانید ماندن آب در یک مکان می تواند باعث تغییر رنگ و بوی آن شود و نیاز است تا زمانی که آبسردکن یخچال آب دارد حتی در صورتی که تمایلی برای نوشیدن آب ندارید مقداری آب از آن خالی کرده تا بوی بد به خود نگیرد.
  • وجود فیلتر نامناسب در آبسردکن: فیلترهایی در آبسردکن یخچال ها تعبیه می کنند که این فیلترها باعث حذف کلر و سایر مواد از آب شده و آبی سالم و بدون هیچ گونه مواد آلوده را به ما تحویل می دهند. این فیلترها باید از نوع با کیفیت و خوب خریداری شده و پس از مدتی استفاده نیز تعویض گردند. انواع میکروب ها و آلودگی ها جذب این فیلترها شده و باعث می شوند پس از مدتی استفاده بوی بدی را به خود بگیرند. در واقع تعویض ماهانه فیلترها نکته ای است که با رعایت آن می توان از ایجاد بوی بد در آبسردکن جلوگیری کرد. البته بسته به کیفیتی که فیلترها دارند این مت زمان می تواند بیشتر گشته و نیاز به تعویض دیر هنگام تر داشته باشند. اگر فیلتر با کیفیتی را تهیه کرده اید حتما به تاریخ انقضای آن توجه نموده و پس از پایان این تاریخ آن را با یک فیلتر جدید تعویض نمایید. بهتر است با صرف هزینه ای اندک برای خریداری فیلتر با کیفیت، به سلامتی خود اهمیت داده و از آبی استفاده نکنید که دارای انواع میکروب ها و آلودگی ها باشد.
  • وجود مواد غذایی فاسد در یخچال: گاهی اوقات ممکن است مواد غذایی بدون این که دارای سرپوشی باشند در یخچال مانده و ایجاد بوی بد نمایند. نیاز است تا هر بار یخچال را بررسی کرده تا مواد غذایی مانند تخم مرغ شکسته شده یا بطری شیر سر باز در یخچال وجود نداشته باشد چرا که این مواد می توانند موجب بو گرفتن مخزن آبسردکن گردند.
  • کثیف بودن بدنه بیرونی آبسردکن: نیاز است تا به طور دائم بدنه بیرونی آبسردکن با پارچه ای تمیز نظافت گردد چرا که ممکن است در اثر کثیف بودن بدنه بیرونی یا شیر تخلیه آبسردکن نیز امکان تجمع میکروب های مختلف و نفوذ آنها به داخل آب وجود داشته و موجب بروز بوی بد آب گردد.
  • خراب شدن لوله و اتصالات مربوط به آبسردکن: ممکن است لوله هایی که در آبسردکن موجب انتقال آب به مخزن می گردند خراب شده و یا شکاف هایی در آنها ایجاد گردد. این مشکل می تواند باعث نفوذ بوی بد به درون لوله ها و در ادامه به مخزن شده و آبی که از آبسردکن خارج می شود نیز بوی بدی داشته باشد.

روش های مختلف برطرف کردن بوی بد آبسردکن یخچال

با توجه به این که وجود بوی بد در آبسردکن می تواند آزار دهنده بوده و همینطور به علت تجمع کپک و میکروب های مختلف می تواند بیماری زا باشد، نیاز است تا هرچه سریعتر برای رفع این بوی د اقدام نمود. روش ای ساده و خانگی بسیاری وجود دارد که می توان به راحتی بوی بد را از بین برد و آبی بدون بو و گوارا را نوش جان کرد. در ادامه به تعدادی از این روش ها اشاره شده است.

  • سرکه ضدعفونی کننده ای بوی برای رفع بوی بد یخچال: معمولا از سرکه به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی خانگی یاد می کنند و افراد برای تمیز کردن سطوحی مانند سینک ظرفشویی، لگن ماشین لباسشویی و ظرفشویی و غیره از آن استفاده می نمایند. استفاده از سرکه سفید برای رفع بوی بد یخچال و آبسردکن نیز بسیار موثر بوده و برای این کار باید مقداری سرکه را با آب مخلوط نموده و در مخزن آبسردکن بریزید. این کار باعث می شود تمام میکروب ها و باکتری های بیماری زا درون مخزن از بین رفته و بوی بد مخزن نیز برطرف گردد. پس از شست و شوی مخزن با آب بوی سرکه نیز برطرف شده و مخزن آبسردکن کاملا تمیز و عاری از هرگونه میکروب می گردد.
  • استفاده از جوش شیرین: جوش شیرین یا بیکربنات نیز ماده ای ضدعفونی کننده خانگی می باشد که می توان به کمک آن بوی بد آبسردکن را به راحتی از بین برد. برای این کار در ابتدا نیاز است تا مایع شوینده داخل مخزن را شسته تا هرونه کپک و ماده اضافی از آن زدوده شود. در ادامه مقداری جوش شیرین را در آب حل کرده و به داخل مخزن بریزد و پس از گذشت مدتی این محلول را خارج نمایید. نیاز است تا چندین بار مخزن را از آب پر و خالی کرده تا تمام محلول جوش شیرین از مخزن خارج شود. البته برای انجام این کار نیاز است تا یخچال را از برق کشیده تا مشکلی برای دستگاه به وجود نیاید.

با استفاده از محلول جوش شیرین و آب به احتمال زیاد بوی بد آبسردکن از بین می رود اما اگر هنوز هم بویی را احساس کردید می توانید مجددا این مراحل را تکرار نمایید.

 آبسردکن یخچال

  • تمیز کردن آبسردکن با آب و وایتکس: درست کردن محلولی از آب و وایتکس و شست و شوی مخزن با آن نیز می تواند در از بین بردن آلودگی های موجود در آبسردکن موثر بوده و بوی بد دستگاه را ازبین ببرد. اما توجه داشته باشید که پس از شست و شوی مخزن با وایتکس حتما چندین بار آن را پر از آب کرده و مجددا خالی نمایید تا کوچکترین ذره ای از وایتکس بر روی مخزن آبسردکن به جای نماند چرا که بلعیدن وایتکس می تواند سبب آسیب به سیستم تنفسی شده و حساسیت هایی را ایجاد نماید.

جمع بندی

آب یکی از موادی است که نوشیدن آن در طول روز ضروری بوده و نیاز است این آب به صورت کاملا بهداشتی و سالم مصرف گردد. آبسردکن هایی که در یخچال های جدید وجود دارند می توانند آب خنک و سالم را در اختیار ما قرار دهند اما به دلایل مختلفی این آب می تواند در آبسردکن بو گرفته و لذت نوشیدن آب را از ما بگیرد. اما این بو بد به راحت قابل برطرف کردن بوده و در ابتدا با پیدا کردن دلیل آن می توان با روش هایی بسیار ساده آن را برطرف نمود.

اما برای این که آبسردکن یخچال شما بو نگیرد نیاز است تا همیشه یخچال خود را تمیز کرده و مواد غذایی مانده را در آن قرار ندهید. تمام مواد غذایی که وارد یخچال می شوند باید در ظروف سر دار نگهداری شده تا بوی بد آنها وارد آبسردکن نگردد. همچنین آبسردکن یخچال نیز باید به صورت مرتب تمیز شده و اجازه نداد تا آب در داخل آن تجمع پیدا کند. در نهایت استفاده از فیلترهای نانو می تواند در پیشگیری از بوی بد یخچال و آبسردکن و همچنین برطرف نمودن این بو به شما کمک بسیاری نماید.

شرکت تکنیک سرویس پارس ارائه دهنده خدمات از جمله تعمیر یخچال در تهران می باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت سر و صدای یخچال چیست؟ دلیل چسبیدن یخ های قالبی در باکس یخ ساید بای ساید علت چشمک زدن درجه های یخچال یا فریزر در ساید بای سایدها زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد