تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی

با تنظیم ماشین لباسشویی و شروع به کار شستشوی لباس ها، درب ماشین لباسشویی به طور اتوماتیک بسته و قفل می شود و تا انتهای چرخه شستشو امکان باز شدن درب وجود ندارد. این امر باعث خارج نشدن آب دستگاه به بیرون شده و درصد وقوع خطرات احتمالی را کاهش می دهد. با پایان یافتن زمان شستشو قفل درب ماشین لباسشویی غیر فعال شده و پس از یک یا دو دقیقه  قادر به خارج نمودن لباس ها خواهید بود. اما در شرایطی امکان دارد به دلایل متفاوت میکرو سوئیچ درب ماشین لباسشویی در انتهای کار باز نشده و به یک موضوع آزار دهنده برای افراد تبدیل شود.

گاهی اوقات خود فرد می تواند به بررسی و عیب یابی درب ماشین لباسشویی بپردازد و در صورت وجود مشکل جدی با تکنسین های حرفه ای تعمیر لباسشویی سامسونگ , یا انواع دیگر تعمیر لباسشویی تماس حاصل فرمایید.

تعمیر لباسشویی

دلایل قفل درب لباسشویی

از دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی در انتهای کار می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • باقی ماندن آب در ماشین لباسشویی و تخلیه نشدن آن
 • خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی
 • معیوب بودن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی
 • پوسیدگی لولا درب ماشین لباسشویی
 • قفل حرارتی
 • فعال شدن قفل کودک
 • گرمای بیش از حد در ماشین لباسشویی
 • آسیب دیدگی دستگیره درب ماشین لباسشویی
 1. باقی ماندن آب در ماشین لباسشویی و تخلیه نشدن آن

علت اصلی و عمده باز نشدن میکرو سوئیچ درب ماشین لباسشویی در انتهای کار، باقی ماندن آب در دیگ ماشین لباسشویی و عدم تخلیه آن می باشد. در قدم اول، ماشین لباسشویی را برای شستشو یا آبکشی دوباره تنظیم نمایید. در صورتی که پس از پایان عملیات باز هم درب ماشین لباسشویی باز نشود، باید آب داخل ماشین لباسشویی راب بررسی نمایید. اگر آب داخل ماشین لباسشویی کثیف باشد، اشکال از شیر برقی دستگاه می باشد و در حالتی که آب داخل ماشین لباسشویی تمیز باشد، متوجه می شویم فرآیند تخلیه به خوبی انجام نشده است و اشکالی در مسیر تخلیه وجود دارد. زمانی که تخلیه آب به درستی انجام نگیرد، هیدروستات با تشخیص سطح آب موجود به برد الکترونیکی فرمان باز نشدن درب ماشین لباسشویی را می دهد.

دلایل تخلیه نشدن آب داخل ماشین لباسشویی عبارتند از:

 • مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه
 • خرابی پمپ تخلیه
 • خرابی هیدروستات
 • بسته شدن شیلنگ هیدروستات
 • موقعیت نامناسب شیلنگ تخلیه
 • گرفتگی مسیر خروجی آب
 • بسته شدن شیلنگ تخلیه
 • معیوب بودن تایمر
 • استفاده بیش از حد از مواد شوینده

مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه

برای شما هم پیش آمده که اشیایی مانند سکه، کلید و دستمال در جیب لباس باقی مانده باشد و اقدام به شستشوی آن ها کنید. حتی ممکن است در حین عملیات شستشو دکمه های لباس شل شده و جدا شود. در زمان تخلیه آب ماشین لباسشویی، تمام این اشیا در بخشی به نام فیلتر که قبل از پمپ تخلیه قرار دارد رفته و فیلتر از ورود اشیا به داخل پمپ جلوگیری می کند. اگر تعداد این وسیله ها زیاد باشد به طوری که باعث بسته شدن راه خروج آب ماشین لباسشویی شده و لازم است فیلتر را پس از جدا نمودن و تمیز کردن آن مجددا در جای خود قرار داد.

باز نشدن میکروسوئیچ درب لباسشویی

خرابی پمپ تخلیه

در صورتی که تار و پود لباس از فیلتر پمپ تخلیه عبور کند و به قسمت پمپ تخلیه ماشین لباسشویی برسد ممکن است پمپ تخلیه خراب و یا نیم سوز شده باشد که در این حالت اجازه تخلیه آب داخل ماشین لباسشویی داده نمی شود. به منظور حل مشکل باید پمپ تخلیه را توسط تکنسین های ماهر تعویض نمود.

خرابی هیدروستات

وظیفه هیدروستات در ماشین لباسشویی، اندازه گیری و تعیین سطح آب می باشد. در حالتی که این قطعه خراب باشد و به درستی کار نکند، قادر به تشخیص و حس کردن صحیح سطح آب نبوده و در نتیجه اطلاعات نادرست در اختیار برد الکترونیکی قرار می دهد و در نتیجه ممکن است با وجود خالی بودن دیگ ماشین لباسشویی از آب در اتمام کار، هیدروستات سطح بالای آب را تشخیص دهد و برد الکترونیکی دستوری مبنی بر باز نشدن درب ماشین لباسشویی را صادر نماید.

قفل درب لباسشویی پس از اتمام شستشو

بسته شدن شیلنگ هیدروستات

در صورت گرفتگی در شیلنگ هیدروستات، هیدروستات قادر به تعیین صحیح سطح آب داخل ماشین لباسشویی نبوده و موجب بسته ماندن میکرو سوئیچ درب ماشین لباسشویی در انتهای کار شود.

موقعیت نامناسب شیلنگ تخلیه

فاصله مجاز برای شیلنگ تخلیه از سطح زمین 90 سانتی متر می باشد. اگر این فاصله بیش از حد معمول شود و فاصله زیادی از سطح زمین پیدا کند، در فرآیند تخلیه آب داخل ماشین لباسشویی مشکل ایجاد شده و. به این ترتیب درب ماشین لباسشویی در انتهای کار باز نمی شود.

گرفتگی مسیر خروجی آب

در مواردی ممکن است تکه ای از لباس به قسمت تخلیه وارد شده و در مسیر خروجی آب قرار گرفته و در نهایت مانع از خروج آب شوید و باعث باز نشدن درب ماشین لباسشویی شود. بدین منظور باید دریچه فیلتر دستگاه را باز کرده و پس از تخلیه کردن آب جا مانده در داخل دیگ، لباس ها را برداشته و ماشین لباسشویی به عملکرد درست خود برسد.

بسته شدن شیلنگ تخلیه

شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی به بخش خروجی فاضلاب وصل است. در صورتی که یک گرفتگی در شیلنگ تخلیه وجود داشته باشد از خروج آب و در نهایت باز شدن درب ماشین لباسشویی جلوگیری می کند . طول استاندارد شیلنگ تخلیه باید بین7 تا 8 متر باشد و اگر بیشتر از حد معمول باشد دچار تاخوردگی شده و باعث مشکل در تخلیه آب می شود. در این حالت باید شیلنگ تخلیه را کامل بررسی نموده و تا خوردگی ها و گرفتگی ها را برطرف نمود.

معیوب بودن تایمر

اگر تایمر معیوب باشد و زمان درست به پایان رسیدن عملیات شستشو را محاسبه نکند، در صورتی که عملیات به پایان رسیده است ولی تایمر تمام شدن زمان را به برد گزارش نداده و به این ترتیب برد الکترونیکی هم اجازه باز شدن میکرو سوئیچ درب ماشین لباسشویی را صدر نمی دهد. در این مواقع با تعمیر برد توسط تعمیرکاران ماشین لباسشویی مشکل برطرف خواهد شد.

استفاده بیش از حد از مواد شوینده

استفاده بیش از حد از مواد شوینده باعث تولید کف بیشتر و بروز خطا در ماشین لباسشویی می شود. این موضوع باعث اختلال در روند شستشو توسط دستگاه شده و اجرای مراحل به درستی صورت نمی گیرد.

 1. خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی اصلی ترین قطعه ماشین لباسشویی بوده و اصطلاحا مغز دستگاه می باشد که  تمامی دستورات به منظور عملکرد صحیح تمام قطعات از سوی برد الکترونیکی صادر می شود. ممکن است قطعه برد دچار مشکل شده و با پایان یافتن زمان شستشو نتواند دستور باز شدن میکرو سوئیچ درب ماشین لباسشویی را صادر کند.

برای تعمیر برد الکترونیکی لازم است برد را از بدنه لباسشویی جدا نموده و سپس اتصالات قطعات الکترونیکی روی برد را بررسی کرده و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کرده و در صورت وجود قطعات نیم سوخته به تعویض این قطعات می پردازیم. از آن جایی که عیب یابی و تعمیر برد لباسشویی از حوزه های تخصصی تعمیرات لوازم خانگی می باشد، باید توسط تکنسین های حرفه ای مورد بررسی قرار گیرد.

 1. معیوب بودن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

یکی از قطعه هایی که در تمام مدل های ماشین لباسشویی وجود دارد، میکروسوئیچ یا قفل دستگاه می باشد. میکروسوئیچ روی درب ماشین لباسشویی قرار گرفته و وظیفه بسته نگه داشتن درب ماشین لباسشویی در حین کارکرد را بر عهده دارد و مانع از انتشار آب به بیرون و بروز خطرات احتمالی می شود. نحوه عملکرد میکروسئیچ بدین صورت است که با آغاز چرخه شستشو، فرمان بسته نگه داشتن درب ماشین لباسشویی، از فعال شدن مارپیچ قفل موتور به وسیله کنترل کننده موتور مولد دستگاه صورت می گیرد. با پایان یافتن چرخه شستشو، کنترل کننده اجازه غیر فعال نمودن درب را می دهد. مارپیچ موتور طوری طراحی شده است که زمان فعال و غیر فعال شدن آن به معمولا یک یا دو دقیقه می باشد.

معیوب بودن میکروسوئیچ درب لباسشویی

این قطعه مکانیزم ساده ای داشته و در صورت معیوب بودن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی، با به اتمام رسیدن چرخه درب باز نمی شود. خرابی قفل با نمایش یک کد خطا بر روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی به کاربر اطلاع داده می شود.

برای حل مشکل باز نشدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی و غیر فعال نمودن آن از ضامن دستی که در بخش مواد شوینده یا زیر قفل قرار دارد استفاده کرده و درب را باز کنید. پس از بررسی قطعه در صورت خرابی و پوسیدگی آن لازم است میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را تعویض کنید. بهتر است خرید قفل با کیفیت و نصب آن را به تعمیرکاران حرفه ای بسپارید.

 1. پوسیدگی لولا درب ماشین لباسشویی

درب ماشین لباسشویی از لولا و زبانه تشکیل شده است که از لولا برای قفل و چفت کامل درب ماشین لباسشویی استفاده می شود. این قطعه به چرخش و راحت باز شدن  درب دستگاه کمک می کند. لولا از جنس پلاستیک ساخته شده و در اثر گذر زمان ممکن است پوسیده و خراب شود و در باز و بسته کردن درب ماشین لباسشویی با مشکل روبرو شویم. اعمال فشار بیش از حد هنگام باز و بسته کردن باعث می شود کار را برای تعمیر و تعویض لولا توسط تعمیرکاران سخت خواهد کرد.

برای رفع این مشکل درب را به کلی مورد بررسی قرار داده و از بسته شدن کامل پیچ ها اطمینان حاصل کرد. اگر قطعه ای معیوب باشد باید توسط تکنسین های مجرب عوض شود.

 1. قفل حرارتی

به فاصله دو دقیقه بعد از اتمام کار، قفل حرارتی فعال شده و درب ماشین لباسشویی باز می شود. قفل حرارتی از گسترش گرما در ماشین لباسشویی جلوگیری می نماید. پس نتیجه می گیریم با وجود خاموش بودن ماشین لباسشویی، بلافاصله قفل باز نمی شود.

به منظور رفع این مشکل، دستگاه را مدت زمان کوتاهی خاموش نموده تا زمان برای خنک و آزاد شدن قفل فراهم شود. سپس می توانید به راحتی درب را به راحتی باز کنید. اگر قفل حرارتی گیر کند، با ضربه زدن به ناجیه زبانه سعی کنید درب را باز کنید.

 1. فعال شدن قفل کودک

از دیگر دلایل باز نشدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی، فعال شدن قفل کودک است. روش غیر فعال کردن قفل کودک در هر مدل متفاوت بوده و باید از دفترچه راهنمای مخصوص مدل ماشین لباسشویی استفاده کنید. ساده ترین راهی که برای غیر فعال سازی قفل کودک به ذهن می رسد این است که کلید مربوط به قفل کودک را فشار داده و مشکل حل شود. البته باید توجه کنید از فشردن تمامی دکمه ها بپرهیزید چون ممکن است دستگاه هنگ کند.

باز نشدن درب لباسشویی

 1. گرمای بیش از حد در ماشین لباسشویی

ممکن است گرم شدن بیش از حد ماشین لباسشویی در حین کار باعث از کار افتادن مدارات داخلی و باز نشدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی شود. اگر با لمس درب متوجه گرمای زیاد شدید، کافی است مدت زمانی را برای خنک شدن دستگاه صرف کنید.

 1. آسیب دیدگی دستگیره درب ماشین لباسشویی

آسیب دیدگی دستگیره درب ماشین لباسشویی شامل شل شدگی فلاپی و شکستگی دستگیره می باشد که در اثر اعمال فشار زیاد  ایجاد می شود. تعمیر و تعویض دستگیره آسیب دیده باید توسط تعمیرکار حرفه ای انجام شود.

تکنیک سرویس پارس مرکز تخصصی تعمیر و نصب لوازم خانگی نظیر تعمیر ظرفشویی ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر آبمیوه گیری ، تعمیر یخچال و سایر وسایل برق و آشپزخانه می باشد که خدمات خود را با پوشش تمامی مناطق تهران و توسط تعمیرکاران حرفه ای و آموزش دیده ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات مورد نیاز خود از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 و یا فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

مقالات مرتبط:

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی

مقالات مشابه: علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی علائم و دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد