تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس

علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند

برد الکترونیکی در یک ماشین لباسشویی به عنوان مغز آن می باشد که اجزای ماشین های لباسشویی مانند موتور و پمپ تخلیه را راه اندازی کرده و بعد از انجام وظیفه در آن چرخه شستشو، سپس متوقف می کند. چرخه ها یا برنامه های لباسشویی مانند شستشو، آبکشی، تخلیه و چرخش دستگاه را مدیریت می کند. برای سفارش خدمات تعمیر لباسشویی سامسونگ و انواع دیگر تعمیر لباسشویی و تعمیر برد لباسشویی با شماره های 09337788989 / 02166175744 تماس بگیرید.

تعمیر لباسشویی

علائمی که نشان می دهد برد کنترل الکترونیکی لباسشویی می تواند مشکل داشته باشد عبارتند از:

 • اگر صفحه نمایش برد کنترل روشن نمی شود،
 • اگر ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند،
 • اگر ماشین لباسشویی از آب پر نمی شود،
 • اگر ماشین لباسشویی کلا کار نمی کند و نمی چرخد،
 • اگر ماشین لباسشویی تخلیه نمی کند،
 • و…

از آنجایی که تشخیص مشکل در برد کنترلی به متخصص این کار نیاز دارد و در نوع خود سخت می باشد، توصیه می کنیم با تعمیرکار ماشین لباسشویی تماس بگیرید تا مشکل را به صورت دقیق بررسی کند و ایراد را پیدا کند.

در صورت خرابی برد الکترونیکی، اگر خودتان می توانید، باید آن را با قطعه اصل تعویض کنید یا این که در صورت امکان توسط متخصص به صورت اصولی تعمیر شود.

تکنیک سرویس پارس خدمات تعمیر و سرویس ماشین لباسشویی را برای برندهای مختلف از جمله تعمیر لباسشویی سامسونگ ، تعمیر لباسشویی آبسال و تعمیر لباسشویی ال جی با مجوز رسمی و امتیاز نمایندگی این برندها ارائه می دهد. برای سفارش خدمات با ما تماس بگیرید.

مشکلات و خرابی های عمده ماشین لباسشویی

چه هر روز یا فقط یک بار در هفته لباس های خود را را با لباسشویی بشویید، داشتن ماشین لباسشویی در زندگی امروزی در هر خانه و هر سطح درآمدی تقریبا ممکن است. برای خانه های لوکس نیز خراب بودن این دستگاه خیلی زود خود را نشان می دهد و ضروری برای هر خانه ای است.

چرا که لباس‌ها را در ظرف چند ساعت شسته و تمیز می کند و چیزهایی که ناخوشایندتر است خرابی ماشین لباسشویی به خصوص زمانی که به یک حوله یا لباس مورد علاقه خود نیاز دارید می باشد.

مشکلات برد لباسشویی

چند نکته مهم در نگهداری روزانه ماشین لباسشویی را باید بدانید. مثلا باید بدانید که چگونه از مواد شوینده به صورت مناسب استفاده کنید، لاستیک درب را بعد از هر بار استفاده پاک کنید، از شوینده مناسب استفاده کنید، حجم و وزن شستشوی ماشین را در نظر بگیرید و ….

در این حال است که با این که جزئی از زندگی روزمره ما شده است، وقتی ماشین لباسشویی اصلا روشن نمی شود، چه کار باید کرد؟

در ادامه به خرابی ها و مشکلات کلی ماشین لباسشویی پرداخته و سپس علائم و نشانه های خرابی برد ماشین لباسشویی را بیان خواهیم کرد.

اگر ماشین لباسشویی شما کار نمی کند، با موارد بدیهی که امکان دارد شروع به بررسی کنید. ین موارد عبارتند از:

 1. دوشاخه ماشین لباسشویی به برق باشد.
 2. پریز برق سالم باشد. (با استفاده از یک وسیله الکتریکی دیگر می توانید این را چک کنید.)
 3. سیم برق سالم باشد. (اگر سیم برق آسیب دیده است، آن را تعویض کنید.)
 4. اگر ماشین لباسشویی صفحه نمایش دیجیتال دارد باید اتصالات بین برد کنترل اصلی و اجزاء را چک و بررسی کنید. (برای این مورد اگر خودتان نمی توانید، بهتر است به تعمیرکار ماشین لباسشوئی آن را بسپارید تا دقیق بررسی کند.)
 • روشن نشدن لباسشویی به دلیل سوئیچ درب و باز ماندن آن

سوئیچ درب و باز ماندن آن یکی دیگر از دلایل روشن نشدن و کار نکردن ماشین لباسشویی است. اگر به نظرتان درب ماشین لباسشویی باز است، پس تا وقتی بسته نشود و فرمانی ارسال نشود روشن نمی‌ شود. ماشین لباسشویی برای شستشوی ایمن چرخه شستشو درب را پس از بسته شدن و قبل از شروع به برنامه تنظیمی قفل می کند. پس اگر در باز باشد، نمی تواند این کار را انجام دهد، بنابراین ماشین لباسشویی روشن نمی شود. ماشین لباسشویی بسته شدن در را توسط زبانه فشاری حس می کند و شروع به برنامه شستشو بی خطر می کند.

در صورت خرابی سوئیچ درب هرگز سیگنال بسته شدن را به برد ارسال نمی کند و ماشین لباسشویی شما نیز با توجه به مغز خود که برد می باشد هرگز بسته شدن در را احساس نمی کند که شروع به کار کند.

علاوه از سوئیچ درب لباسشویی که به عنوان سوئیچ ایمنی بود. سوئیچ های دیگری نیز در ماشین لباسشویی وجود دارند که عبارتند از:

 1. سوئیچ درجه حرارت آب که جهت تنظیم درجه حرارت آب استفاده می شود.
 2. سوئیچ جهت کنترل سطح آب
 3. سوییچ قطع کن فشار پایین و بالا، برای وقتی که فشار آب کم یا زیاد است جهت محافظت از پمپ استفاده می شوند.
 • خرابی دکمه های روی پنل و ایراد در تایمر

دکمه شروع یا تایمر خراب یکی دیگر از چالش برانگیزترین مشکلات ماشین لباسشویی می باشد. کلید شروع، دکمه ای است که برای شروع به کار ماشین لباسشویی فشار می دهید تا برنامه شستشورا آغاز کند. تایمر  هم قطعه ای است که جهت کنترل برنامه ها و چرخه های در حال اجرا است و زمانی که ماشین لباسشویی متوقف می ‌شود چرخه بعدی را شروع می‌ کند.

در ماشین های لباسشویی تایمر عملکردهایی مانند پر کردن، تخلیه و چرخش و طول هر چرخه را کنترل می کند.

 • مشکلات مربوط به موتور ماشین لباسشویی

در بیشتر مواردی که به نظر می رسد موتور ماشین لباسشویی مشکلی دارد، مشکلات موتور لباسشویی به دلیل فرسودگی ذغال ماشین لباسشویی می باشد.

این قسمت از ماشین لباسشویی طوری طراحی شده‌ است که با قسمت متحرک موتور که آرمیچر نامیده می‌ شود، تماس پیدا کرده و جریان برق و نیرو را از آن عبور می‌ دهند. به همین دلیل و با توجه به میزان استفاده از دستگاه به مرور زمان از بین می‌ روند و بدیهی است که نیاز به تعویض خواهند داشت.

از دلایل مهم استفاده از ذغال به جای سیم در موتورهای برق می توان به چرخش هسته مرکزی دانست که سیم نمی توان استفاده کرد. دومین دلیل این است که بدون افت ولتاژ و آمپر کشیدن دستگاه کار می کند و خاصیت لغزشی و سایشی دارد. سومین دلیل هم این است که جریان منظم و بدون نویز خواهد بود، یعنی انتقال جریان برق بدون تخلخل و جرقه که در موتورها به دلایل استفاده زیاد و تمام شدن ذغال وجود دارد.

اگر ذغال ها تمام شوند و به مرور زمان فرسوده شوند ما می توانیم از کارکرد دستگاه متوجه آن شویم. در این حالت است که مثلا دستگاه در حالت عادی و معمول از آب پر و خالی می شود اما برای شستشو نمی چرخد، ایجاد سر و صدا نیز یکی دیگر از علایم است و جرقه هایی در حین کار از دیگر علائم آن می باشد که شما باید آنها را تعویض کنید. برای این کار از یک متخصص تعمیرکار ماشین لباسشویی کمک بگیرید تا این را برای شما انجام دهد.

نحوه تشخیص مشکلات از برد کنترلی و برنامه های ماشین لباسشویی

اکثر ماشین‌ های لباسشویی جدید به شکلی طراحی شده‌ اند که در صورت تشخیص عیب در سیستم ماشین لباسشویی خاموش می ‌شوند و با کدها خطای مختلف (به صورت ترکیبی از حروف و چراغ ها یا اعداد) علت را نشان می دهد که باید از روی دفترچه آن را تشخیص داده و به تعمیرکار موقع تماس اعلام کنید. این کدهای خطا با توجه به برندها و سازنده های مختلف متفاوت هستند.

خرابی برد ماشین لباسشویی

 • روشن کردن ماشین بعد از فشار دادن کلید شروع

هنگامی که ماشین لباسشویی را روشن می کنید، اولین کار این است که در را قفل می کند و همانطوری که بالا نیز اشاره شد، سپس سوئیج درب را قفل و شروع به اجرای برنامه شستشو می کند.

اگر در بررسی خودکار خود قبل از شروع به کار، در جایی از سیستم ایرادی را تشخیص دهد، خاموش می شود و کد خطایی را نمایش می دهد، اگر درب نیز به درستی قفل نشده باشد، آن را نیز با یک کد خطا نشان می دهد و کار را شروع نمی کند.

 • تشخیص پر شدن ماشین لباسشویی از آب

بعد از چک کردن اولیه توسط دستگاه، ماشین لباسشویی با شیرهای برقی با آب پر می شود. اگر دستگاه تشخیص ندهد که ظرف چند دقیقه پر شده است، به احتمال زیاد خاموش می شود و یک کد خطا برای جلوگیری از سر ریز شدن آب نشان می دهد.

تشخیص خرابی برد لباسشویی

 • گرم کردن آب و ادامه چرخه شستشو

بعد از اینکه دستگاه از آب پر شد و به سطح معینی رسید، دستگاه شروع به چرخش و شستشو می نماید.

همچنین در صورت نیاز آن چرخه خاص، آب را گرم می کند. در صورت گرم نشدن باز دستگاه خاموش می شود و کد خطا را مطابق با برند آن نمایش می دهد.

 • تخلیه آب و ادامه برنامه شستشو

پس از مرحله بالا اگر درست انجام شود و خطایی وجود نداشته باشد، پس از تخلیه آب، چرخش کوتاهی انجام می شود و سپس آبکشی انجام می شود. چرخه آبکشی به چرخه شستشو شبیه است.

اکثر ماشین ‌ها حداقل دو شستشو در هر چرخه آبکشی دارند و در آخرین آبکشی شیر برقی دستگاه باز می ‌شود و نرم‌ کننده را از کشوی مواد شوینده به داخل ماشین لباسشویی هدایت می کند.

سپس ماشین لباسشویی آخرین مرحله آبکشی را تمام می کند که اگر وزن لباس ها زیاد باشد نیز در این مرحله باز ارور خواهد داد.

نشانه های رایج خرابی برد زمانی که موتور ماشین های لباسشویی کار نمی کند چیست؟

اتصالی در خازن در اثر نوسان برق، نفوذ آب به درون دستگاه، خرابی فیوز، خرابی پنل کنترلی و … از جمله خرابی های احتمالی و روشن نشدن برد ماشین لباسشویی می باشند.

نشانه های رایج خرابی برد زمانی که موتور ماشین های لباسشویی کار نمی کند را در ادامه بررسی می کنیم.

علائم خرابی برد لباسشویی

اگر برد الکترونیکی خراب شده باشد همانطوری که در بالا نیز اشاره شد، ماشین لباسشویی اول کار هر برنامه قفل می کند و شروع به آبگیری می کند و اگر بعد این این کار هیچ عکس العملی نشان ندهد و موتور حرکت نکند میتواند نشانه ای از خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی باشد که با نشانه های زیر می توانید به صورت قطع به این مهم پی ببرید.

 1. اولین علامت این است که ماشین شما روی برنامه ۱۵ دقیقه ای هستش که وقتی به دقیقه ۱۳ میرسد، دوباره پرش تایم کرده و به تایم اول برنامه ریزی بر می گردد. مثلا در یک برنامه آبکشی خشک کن که کلا 15 دقیقه است گذاشته می شود و ولوم را می چرخانید و لباسشویی شروع به کار می کند و با توجه به ایراد برد، دوباره تایم به اول کار یعنی 15 دقیقه باز می گردد که در این حالت 100% علت کار نکردن خرابی برد است. یعنی زمانی که می خواهد موتور را برای چرخه شستشو بچرخاند و شروع به کار کند چون آی سی راه انداز موتور عکس العملی از خودش ندارد به همین دلیل تایم می پرد و هی برمیگردد که خرابی آن را نشان می دهد.
 2. دومين علائمي براي راه اندازي موتور كه خرابی برد را نشان می دهد، این است که موتور ماشین نمی چرخد یا مثلا پنج دقيقه كار مي كند و بعد دوباره از حرکت می ایستد و بعد کلا هیچ حرکتی انجام نمی دهد که اين مورد هم باز صد درصد خرابي از برد الكترونيكي می باشد. البته در این حالت ایراد از سیم کشی نیز می تواند باشد که مثلا متوجه مي شويم موتور می چرخد. يعني ما مي توانيم نتيجه بگيريم كه موتور سالم است و برد الكترونيكی با توجه به دلايل مختلفی قسمت آی سی راه اندازي موتور ايراد دارد و علامتی برای خرابی آن است.
 3. علت ديگری كه جز علائم خرابی برد در قسمت راه اندازي موتورها می باشد، نوع خود موتور است. اين را خود شما به عنوان مشتری می توانید با استفاده از موارد و اطلاعاتی که روی دستگاه می نویسد تشخیص دهید که مثلا روی دستگاه نوشته شده، ديجيتال اینورتر (در حالت کلی دارای دو موتور یونیورسال واینورتر هستیم که در این مورد خاص و مثال اینورتر می باشد). خود موتورهای اینورتر نیز به دو نوع تسمه ای و دایرکت درایو (Direct Drive) تقسیم می شوند که معمولا خرابی راه اندازي موتورهای تسمه ای خیلی زیاد اتفاق می افتد.

زماني كه می بینید دستگاه شما از نوع ديجيتال اینورتر است و موتور کلا شروع به کار نمی کند، تا نود درصد احتمال دارد كه برد آن خراب شده باشد. دليلش هم اين است كه موتورهاي اینورتر دارای خرابي خيلي كمي هستند و معمولا استهلاک کمی دارند و براي همين ما این نتیجه را خواهیم که راه انداز برد به مشکل خورده است و برد باید تعمیر شود و در صورت تعمیر نشدن توسط تعمیرکار متخصص برد ماشین لباسشویی باید آن را تعویض کند.

 1. علت آخر نیز مربوط به ارورهای دستگاه می شود که بالا نیز گفتیم. اگر برد در قسمت راه اندازي موتور خراب باشد و زمانی که موتور نچرخد ارور روی دستگاه نمايش داده خواهد شد که مثلا روي دستگاه سامسونگ ارور 3E (نشان از ایراد از خازن، ذغال و…) مي زند يا روي دستگاه های ال جی ارور LE (ایرادات سیم کشی موتور، روتور و …) را نشان می دهد كه معمولا اگر موتور ديجيتال اینورتر تسمه ای باشد به احتمال خیلی زياد، برد الكترونيكی ماشین لباسشویی سوخته است و قسمت راه اندازي و آی سی های آن خراب شده و نیاز به تعمیر و تعویض خواهد داشت.

برخی دیگر از خدمات تکنیک سرویس پارس در زمینه نصب و تعمیرات لوازم خانگی شامل تعمیر آبمیوه گیری ، تعمیر یخچال و تعمیر ظرفشویی می باشد.  تمامی خدمات این مرکز با مجوز و ارائه گارانتی تعمیرات و در تمامی مناطق تهران ارائه می شود. جهت سفارش خدمات با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

مقالات مرتبط:

برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی علائم و دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد