تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
تعمیر تایمر لباسشویی

تعمیر تایمر لباسشویی + علت خرابی

 تایمر ماشین لباسشویی در واقع یکی از اصلی ترین بخش‌های آن است که مصرف کننده به طور مستقیم هر بار از آن استفاده میکنند و همین موضوع احتمال خراب شدن آن بیشتر است. بنابراین اگر در روند عملکرد ماشین لباسشویی خود اخلالی مشاهده کردید، باید به فکر تعویض و تعمیر تایمر لباسشویی باشید.

برای تعمیر لباسشویی سامسونگ و تعمیر لباسشویی میتوانید از متخصصین این حوزه استفاده کنید و به راحتی با فشردن چند کلید در گوگل میتوانید شماره تماس هزاران تعمیرکار ماشین لباس شویی را پیدا کنید. اما اگر میخواهید خودتان دست به کار شوید، این مقاله دقیقا برای شما است. اگر تنها کمی فنی باشید، به راحتی میتوانید با توضیحات قدم به قدم که در این مقاله برای شما عزیزان ارائه شده است، نحوه تعویض و تعمیر تایمر لباسشویی را بیاموزید و به راحتی خودتان آن را تعمیر کنید.

تعمیر لباسشویی

موضوعاتی که در این مطلب مورد برسی قرار میگیرند عبارت اند از، آموزش تعمیر و تعویض تایمر لباسشویی و برسی موتور و اتصالات آن، نحوه صحیح برسی سنسور کنترل سطح آب در ماشین لباس شویی و برسی سوئیچ درب آن. از شما خواهشمندیم که تا انتهای مقاله به طور پیوسته با ما همراه باشید تا به صورت گام گام به تعویض و تعمیر تایمر لباسشویی بپردازیم.

تایمر ماشین لباسشویی چیست؟

تایمر ماشین لباسشویی قطعه ای است که همه اعمال ماشین لباسشویی را تنظیم و هماهنگ می کند. تایمر از حسگرهای مختلف اطلاعات لازم را می گیرد و با توجه به تنظیماتی که صورت گرفته است به قطعات مختلف دستورات لازم را ارسال می کند.

برای مثال کنترل سطح آب، چرخش دیگ شست و شو،آب گیری و تخلیه آب ماشین لباسشویی همه تحت فرمان و هماهنگی تایمر ماشین لباسشویی انجام می شود.

اجرای برنامه های مختلف شست و شو به شدت به عملکرد تایمر ماشین لباسشویی وابسته است زیرا این قطعه تعیین می کند که چه زمانی شست و شو، آب گیری و تخلیه صورت گیرد یا چرخه خشک کن چه زمانی شروع شود و چه زمان پایان یابد. برنامه های شست و شوی سریع و تأخیر در شست و شو نیز به عملکرد تایمر بستگی دارند.

عوامل مختلفی می توانند باعث کار نکردن تایمر شوند. خرابی بعضی از قطعات داخلی یا حتی جا به جا کردن ماشین لباسشویی و ضربه خوردن آن همگی می توانند باعث ایجاد مشکل در عملکرد تایمر شوند. در ادامه عواملی که می توانند باعث خراب شدن تایمر شوند به صورت مجزا توضیح داده شده اند.

تیم تکنیک سرویس پارس به عنوان بزرگترین مرکز خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی در تهران از جمله تعمیر ظرفشویی و لباسشویی برندهای مختلف ، تعمیر یخچال و دیگر لوازم خانگی با مجوز رسمی فعالیت می کند. تمامی خدمات این شرکت با ارئه گارانتی و ضمانت تعمیرات انجام می شود.

عملکرد تایمر لباسشویی

قبل از اینکه به آموزش نحوه تعمیر و تعویض تایمر لباس شویی بپردازیم یک سوال اصلی مطرح میشود، آن هم این است که در واقع علت اصلی دچار نقص شدن و خرابی تایمر ماشین لباسشویی چیست؟ چه مواردی در این موضوع دست دارند و چه مواردی باعث میشوند که تایمر دیگر مانند روز اول دقیق و بدون اشکال نباشد؟!

پاسخ این سوالات که در تعویض و تعمیر تایمر لباسشویی بسیار کمک کننده هستند، در واقع به نحوه کار کردن تایمر ماشین لباسشویی مربوط است. اگر شما بدانید که تایمر ماشین لباس شویی در اصل یه چه شکلی کار میکند و با چه قطعات و مواردی در ارتباط است، آن وقت بهتر و دقیق‌تر میتوانید به تعمیر و تعویض تایمر لباس شویی بپردازید و شک نکنید که مشکل را بر طرف میکنید.

و اما میرسیم به نحوه عملکرد تایمر ماشین لباسشویی که به شرح زیر است:

 • تایمرها در ابتدا به دریافت اطلاعات از سنسورهای لباس شویی میپردازند.
 • سپس با توجه به آن اطلاعات، به موتور، سلونویدها و پمپ‌ها دستوراتی را ارسال میکنند.

اگر عملکر ماشین لباس شویی شما دچار اخلال شده، قطعا در یکی از این بخش هایی که نام برده شد، موضوعی اشکال ایجاد کرده است. شما باید تک تک این بخش ها را به شکل دقیقی برسی و کنترل کنید. همچنین نکته ای را باید بدانید که این مطلب به صورت عمومی میباشد زیرا امروزه اکثر ماشین های لباس شویی به یک روش مشترک کار میکند و تعمیر و تعویض تایمر لباسشویی ها آسان تر از گذشته شده است.

مراحل عیب یابی تایمر لباسشویی

همانطور که در قسمت بالا برایتان توضیح دادم، تایمر ماشین لباسشویی با بخش ها و اجزای مشخصی کار میکند و با آنها در ارتباط است و مشاهده هر گونه اخلال، به یکی از این بخش ها مربوط میشود. میزان سلامت و کیفیت این بخش ها هستند که یک روند صحیح شست و شو را به مشتریان ارائه میدهند.

در روند تعویض و تعمیر تایمر لباسشویی مرحله برسی و عیب یابی از اهیمت یکسانی برخوردار است. همانقدر که داشتن تخصص و مهارت در نحوه تعمیر و تعویض تایمر اهمیت دارد، همانقدر نیز باید در پیدا کردن علت اصلی ایجاد اخلال نیز توانمند باشید. اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که برای اولین بار تصمیم به انجام این کارفته اید، به شما توصیه میکنم که تا انتهای این بخش همراه ما باشید تا به توضیح هر یک از این بخش های اصلی بپردازیم.

مواردی اصلی که باید به طور دقیق و تخصصی برسی شوند به شرح زیر هستند:

 1. برسی و عیب یابی سوئیچ درب
 2. برسی و عیب یابی موتور تایمر
 3. برسی و عیب یابی سنسور کنترل سطح آب
 4. بررسی دکمه های تنظیم کننده
 5. بررسی پمپ تخلیه
 6. بررسی شیر ورودی آب

علت خرابی تایمر لباسشویی

 • خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی

میکروسوئیچی که در داخل درب ماشین لباسشویی تعبیه شده است نوعی سوئیچ ایمنی است که باعث می شود تا زمانی که درب لباسشویی باز است موتور کار نکند و فعالیتی انجام نشود. اهرمی که روی در وجود دارد هنگام بسته شدن میکروسوئیچ را فعال می کند.

علت خرابی تایمر لباسشویی

تا زمانی که سوئیچ فعال نشود موتور کار نمی کند و به تایمر برق رسانی نمی شود، پس زمانی که تایمر کار نمی کند این احتمال وجود دارد که سوئیچ درب لباسشویی مانع از فعالیت آن شده باشد.

ابتدا ماشین لباسشویی را از برق بکشید و سپس اهرم ها و فعال کننده ها را چک کنید که درست سوئیچ را فعال می کنند یا خیر. برای این که متوجه شوید سوئیچ به تایمر برق رسانی می کند یا نه می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید.

ابتدا سیم های متصل به سوئیچ را جدا کنید (نباید سوئیچ از مدار حذف شود) و سپس با مولتی متر وجود جریان را تست کنید. اگر برق رسانی انجام نمی شود یعنی میکروسوئیچ خراب است و باید تعویض شود، اما اگر برق رسانی صورت می گیرد باید به سراغ بررسی خود تایمر و قطعات مرتبط دیگر بروید.

 • تایمر و موتور تایمر

شاید برایتان جالب باشد که بدانید خود تایمر نیز یک موتور دارد. گاهی اوقات وجود برخی اشکالات در آن باعث میشود که تایمر ماشین لباسشویی به درستی کار نکند به همین دلیل باید موتور آن را در قدم دوم برسی کنید. تایمر تعدادی اتصالات برقی دارد که توسط یک قطعه بادامی شکل فعال می شوند و خود این قطعه هم انرژی مورد نیاز خود را از موتور تایمر دریافت می کند.

اگر تایمر به درستی کار نمیکند اشکال کار یا به نحوه عملکرد موتور آن مربوط است و یا اتصالات موتور به تایمر. برای بررسی سالم بودن تایمر و موتور آن به مولتی متر و نقشه مدارها نیاز است. احتیاج دارید. ابتدا باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

اکنون بعد از پیدا کردن نمودار سیم پیچی لباسشویی در داخل دفترچه راهنما، عملکرد پایانه هایی که موتور تایمر را کنترل می کنند با مولتی متر بسنجید. سپس، وجود جریال در داخل موتور را با مولتی متر بسنجید.

 اگر بعد از برسی و عیب جویی این بخش هنوز هم تایمر به درستی کار نکرد باید وارد مرحله بعدی از تعمیر و تعویض تایمر لباسشویی بپردازیم. با این حال اگر تایمر سالم باشد و فقط موتور آسیب دیده باشد هم باید کل مجموعه تایمر را جایگزین کنید زیرا موتور تایمر به صورت مجزا فروخته نمی شود.

 • کنترل سطح آب

بخش سنسور کنترل سطح آب ماشین لباس شویی است. گاهی اوقات این بخش دچار اخلال میشود و ما شاهد سرازیر شدن آب میشویم. این موضوع به شدن خطرناک است و باید بلافاصله برای تعمیر آن اقدام کنید. زیرا سرازیر شدن آب نشانه از این است که آن شلنگ کوچکی که به آن متصل است، یا قطع شده و یا اینکه شل شده است به همین دلیل آب به داخل لباسشویی سرازیر میشود. در چنین شرایطی باید آن قسمت آسیب دیده و شلنگ را جدا کرده و دوباره آن را وصل کنید و به کمک یک بست، از اتصال محکم آن مطمئن شوید. اما اگر خود سنسور کار نکند باید آن قطعه را عوض کنید.

در بیانی دیگر ، موتور تایمر که به تایمر برق رسانی می کند خودش توسط سیگنال هایی که سوئیچ کنترل سطح آب برایش ارسال می کند فعال می شود. آب در داخل دیگ پر می شود و زمانی که سطح آب به حد کافی رسید کنترل سطح آب فعال می شود و به موتور تایمر سیگنال ها را ارسال می کند.

با این اوصاف زمانی که تایمر لباسشویی پیش نمی رود باید مطمئن شویم که کنترل سطح آب پس از پر شدن دیگ شست و شو سیگنال های لازم را به موتور تایمر ارسال می کند. برای بررسی این مسئله باید حواستان به چرخه شست و شو باشد و زمانی که دیگ پر شد و شیر ورودی آب بسته شد ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

سوئیچ کنترل سطح آب را می توانید در پشت کنسول کنترل اصلی که روی آن دکمه ها ی مختلف برای تنظیم برنامه شست و شوی ماشین لباسشویی وجود دارد پیدا کنید.

اکنون با استفاده از شماتیک الکتریکی سیم هایی که باید از کنترل کننده سطح آب جدا شوند را پیدا کرده و آن ها را جدا کنید. اکنون با مولتی متر سالم بودن سوئیچ کنترل سطح آب را بررسی کنید.

اگر تمامی این مراحل را طی کردید اما باز هم تایمر ماشین لباسشویی شما به درستی کار نکرد، به این معنا است که خودش به تنهایی دچار مشکل شده است و باید آن قطعه را عوض کنید. برای تعویض تایمر ماشین لباسشویی باید از مواردی که در ادامه مطالعه خواهید نمود را استفاده کنید.

 • دکمه های تنظیم کننده تایمر ماشین لباسشویی

دکمه تایمر ماشین لباسشویی به شفت تایمر متصل است و با گذشتن زمان تایمر می چرخد. از طریق همین دکمه تایمر تنظیم می شود در نتیجه اگر این دکمه فرسوده شده باشد و کار نکند ضمن این که دیگر نمی توان تایمر را تنظیم کرد، امکان چرخش آن به همراه شمارشگر تایمر نیز وجود نخواهد داشت.

برای بررسی دکمه تایمر ابتدا لباسشویی را از برق بکشید. تایمرها دارای یک شمارشگر هستند که زمانی که ولوم تنظیم کننده تایمر چرخانده می شود یا دکمه تایمر زده می شود (بسته به این که تایمر شما دارای ولوم است یا دکمه) دکمه یا ولوم با آن درگیر می شوند.

برای جدا کردن دکمه تایمر باید آن را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. در بعضی از مدل ها هم کلاهکی وجود دارد که ابتدا آن باید برداشته شود.

 • پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

زمانی که چرخه آبکشی تمام می شود، در ابتدا و در حین چرخه خشک کن آب از طریق پمپ تخلیه از ماشین لباسشویی خارج می شود. اگر در تخلیه آب مشکلی به وجود بیاید ماشین لباسشویی وارد چرخه بعدی نخواهد شد زیرا ماشین لباسشویی این سیگنال را دریافت نمی کند که آب دیگر شست و شو خالی شده است.

در ماشین لباسشویی های جدید که دارای صفحه نمایش هستند این مشکل یک کد خطا را روی صفحه نمایش به دنبال خواهد داشت. شما با مراجعه به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی و بررسی معنای کدهای خطا می توانید مشکل ماشین لباسشویی را بفهمید و برای رفع آن اقدام کنید.

 • شیر ورودی آب

در چرخه شست و شو و چرخه آبکشی، آب از طریق شیر ورودی به داخل مخزن ماشین لباسشویی راه پیدا می کند. بنابراین اگر ماشین لباسشویی شما در مرحله شست و شو یا آبکشی متوقف شده است و تایمر پیش نمی رود احتمال دارد که شیر ورودی آب مسدود شده باشد یا شلنگ ها و لوله هایی که آب را به داخل ماشین لباسشویی هدایت می کنند گرفته باشند.

قبل از هر کاری ماشین لباسشویی را از برق بکشید و شلنگ های ورود آب به لباسشویی را جدا کنید. بررسی کنید که شلنگ ها پیچ نخورده باشند و صفحه توری مانند فیلتر آن ها با ذرات خارجی و رسوبات مسدود نشده باشد. اگر مشکلی وجود ندارد با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید که سیم لوله هایی که دستور باز شدن شیر را می دهند مدارشان باز نباشد.

نحوه تعویض تایمر ماشین لباسشویی

گاهی اوقات خود قطعه تایمر قدیمی شده و یا خراب شده است و باید آن را تعویض کرد. برای تعویض کردن آن باید مراحل زیر را دنبال کنید. ممکن است که نحوه تعویض کردن تایمرهای ماشین لباسشویی های مختلف کمی با همدیگر متفاوت باشد اما این راهنما می تواند برای اکثر مدل ها به کار برده شود.

تعویض تایمر لباسشویی

در ابتدا از عدم اتصال برق اطمینان حاصل فرمایید. برای اینکه بتوانید تایمر را خارج کنید باید دستگیره های مربوط به کنترل و پنل را بردارید. حال باید سیم‌های تایمر را که به بخش های دیگر اتصال ایجاد میکند را با دقت برسی کنید. این سیم ها اکثرا به صورت سوکتی هستند و باید از نحوه اتصال دقیق آنها مطمئن شوید که شل نباشند و یا اینکه در صورت مشاهده پوسیدگی و یا خراشیدگی آن را تعمیر کنید. نگران نباشید کار با این سیم ها راحت است و به راحتی با یکدیگر چفت میشوند.

اگر میخواهید تایمر را تست کنید باید از ابزار اهم متر استفاده کنید. اما باید نکته ای را رعایت کنید و آن هم این است که اهم متر باید بر روی کمترین درجه تنظیم شده باشد. حال باید خروجی‌های برق را از تایمر جدا کنید و به هر خروجی اهم متر را وصل کنید. اگر تایمر شما سالم باشد، اهم متر عدد صفر را نشان خواهد داد. اما اگر عدد بالاتر از صفر باشد، به معنای خرابی تایمر می باشد و باید تعویض گردد.

یک نکته مهم را باید بدانید و آن هم این است که تمام خروجی‌ها را باید تک به تک برسی کنید. اگر تایمر نیاز به تعویض داشت باید پیچ‌های اتصال آن را باز کنید و سپس تایمر را قطع کنید. حال میتوانید تایمر جدید را نصب و جایگزین کنید. پیچ ها و سیم های جدا شدن را دوباره وصل کنید.

بطور خلاصه مراحل تعویض تایمر لباسشویی بصورت زیر است:

 1. ابتدا باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید.
 2. پیچ های پنل جلویی ماشین لباسشویی را باز کرده و پنل را جدا کنید.
 3. سیم ها و اتصالات تایمر را از آن جدا کنید.
 4. تایمر جدیدی که تهیه کرده اید جا گذاری کنید و سیم ها را به همان شکل قبل به آن متصل کنید.
 5. پنل جلویی را جا گذاری کرده و پیچ های آن را محکم ببندید.
 6. ماشین لباسشویی را به برق وصل کنید و یک برنامه شست و شوی ساده و کوتاه انتخاب کنید تا عملکرد تایمر جدید را تست کنید.

ماشین لباسشویی یک وسیله برقی است که از اجزای پیچیده و ریزی تشکیل شده است. اگر خودتان در انجام کارهای فنی و تعمیرات ماشین لباسشویی مهارت کافی ندارید بهتر است که اقدام به تعمیر تایمر لباسشویی خود نکنید و آن را به یک متخصص بسپارید.

به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً با کارشناسان ما در تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید تا با ارسال بهترین تعمیرکاران هرگونه مشکلی که برای ماشین لباسشویی شما به وجود آمده است را تعمیر کنند.

این شرکت همچنین خدمات نصب و تعمیر سایر لوازم خانگی از جمله تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ماکروفر  و … را با ضمانت بکارگیری قطعات اصل برندهای مختلف ارائه می دهد. برای ثبت سفارشات خود با شماره های  09337788989 / 02166175744 تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

راهنمای خرید پودر و شوینده مناسب ماشین لباسشویی

3/5 - (2 امتیاز)
مقالات مشابه: راهنمای رفع ارور 3C ، 3E و 3C2 در تعمیر لباسشویی سامسونگ، خطای موتور راهنمای تعمیر برد لباسشویی سامسونگ اینورتر عیب یابی و تعمیر لباسشویی سامسونگ | تست مود | معرفی خطا و ارور ها علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد