دلایل خرابی تایمر ماشین لباسشویی – راه های تعمیر و تعویض تایمر

ماشین لباسشویی یکی از لوازم برقی ضروری است که با انجام تنظیمات مناسب می تواند به خوبی کار خود را انجام دهد. هر ماشین لباسشویی از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است که همگی هماهنگ با همدیگر کار می کنند. حتی اگر یک قطعه کوچک که ظاهراً زیاد مهم به نظر نمی رسد معیوب یا فرسوده شود قسمتی از فعالیت ماشین لباسشویی مختل می شود. قصد داریم در این مطلب به بررسی عواملی که موجب خراب شدن و کار نکردن تایمر ماشین لباسشویی می شوند بپردازیم و بررسی کنیم که هنگام خرابی تایمر چگونه آن را تعمیر یا تعویض کنیم.

تایمر ماشین لباسشویی چیست؟

تایمر ماشین لباسشویی قطعه ای است که همه اعمال ماشین لباسشویی را تنظیم و هماهنگ می کند. تایمر از حسگرهای مختلف اطلاعات لازم را می گیرد و با توجه به تنظیماتی که صورت گرفته است به قطعات مختلف دستورات لازم را ارسال می کند.

برای مثال کنترل سطح آب، چرخش دیگ شست و شو،آب گیری و تخلیه آب ماشین لباسشویی همه تحت فرمان و هماهنگی تایمر ماشین لباسشویی انجام می شود.

دلایل خرابی تایمر ماشین لباسشوییاجرای برنامه های مختلف شست و شو به شدت به عملکرد تایمر ماشین لباسشویی وابسته است زیرا این قطعه تعیین می کند که چه زمانی شست و شو، آب گیری و تخلیه صورت گیرد یا چرخه خشک کن چه زمانی شروع شود و چه زمان پایان یابد. برنامه های شست و شوی سریع و تأخیر در شست و شو نیز به عملکرد تایمر بستگی دارند.

عوامل مختلفی می توانند باعث کار نکردن تایمر شوند. خرابی بعضی از قطعات داخلی یا حتی جا به جا کردن ماشین لباسشویی و ضربه خوردن آن همگی می توانند باعث ایجاد مشکل در عملکرد تایمر شوند. در ادامه عواملی که می توانند باعث خراب شدن تایمر شوند به صورت مجزا توضیح داده شده اند.

علت های کار نکردن تایمر ماشین لباسشویی

1. خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی

میکروسوئیچی که در داخل درب ماشین لباسشویی تعبیه شده است نوعی سوئیچ ایمنی است که باعث می شود تا زمانی که درب لباسشویی باز است موتور کار نکند و فعالیتی انجام نشود. اهرمی که روی در وجود دارد هنگام بسته شدن میکروسوئیچ را فعال می کند.

تا زمانی که سوئیچ فعال نشود موتور کار نمی کند و به تایمر برق رسانی نمی شود، پس زمانی که تایمر کار نمی کند این احتمال وجود دارد که سوئیچ درب لباسشویی مانع از فعالیت آن شده باشد.

ابتدا ماشین لباسشویی را از برق بکشید و سپس اهرم ها و فعال کننده ها را چک کنید که درست سوئیچ را فعال می کنند یا خیر. برای این که متوجه شوید سوئیچ به تایمر برق رسانی می کند یا نه می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید.

ابتدا سیم های متصل به سوئیچ را جدا کنید (نباید سوئیچ از مدار حذف شود) و سپس با مولتی متر وجود جریان را تست کنید. اگر برق رسانی انجام نمی شود یعنی میکروسوئیچ خراب است و باید تعویض شود، اما اگر برق رسانی صورت می گیرد باید به سراغ بررسی خود تایمر و قطعات مرتبط دیگر بروید.

2. تایمر و موتور تایمر

منطقی است که زمانی که تایمر کار نمی کند خود آن و موتورش را نیز مورد بررسی قرار دهید. تایمر تعدادی اتصالات برقی دارد که توسط یک قطعه بادامی شکل فعال می شوند و خود این قطعه هم انرژی مورد نیاز خود را از موتور تایمر دریافت می کند.

علت های کار نکردن تایمر ماشین لباسشوییزمانی که تایمر کار نمی کند ممکن است یکی از این قسمت ها دچار مشکل شده باشد. برای بررسی سالم بودن تایمر و موتور آن به مولتی متر احتیاج دارید. ابتدا باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

اکنون بعد از پیدا کردن نمودار سیم پیچی لباسشویی در داخل دفترچه راهنما، عملکرد پایانه هایی که موتور تایمر را کنترل می کنند با مولتی متر بسنجید. سپس، وجود جریال در داخل موتور را با مولتی متر بسنجید.

با این حال اگر تایمر سالم باشد و فقط موتور آسیب دیده باشد هم باید کل مجموعه تایمر را جایگزین کنید زیرا موتور تایمر به صورت مجزا فروخته نمی شود.

3. کنترل سطح آب

موتور تایمر که به تایمر برق رسانی می کند خودش توسط سیگنال هایی که سوئیچ کنترل سطح آب برایش ارسال می کند فعال می شود. آب در داخل دیگ پر می شود و زمانی که سطح آب به حد کافی رسید کنترل سطح آب فعال می شود و به موتور تایمر سیگنال ها را ارسال می کند.

با این اوصاف زمانی که تایمر لباسشویی پیش نمی رود باید مطمئن شویم که کنترل سطح آب پس از پر شدن دیگ شست و شو سیگنال های لازم را به موتور تایمر ارسال می کند. برای بررسی این مسئله باید حواستان به چرخه شست و شو باشد و زمانی که دیگ پر شد و شیر ورودی آب بسته شد ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

سوئیچ کنترل سطح آب را می توانید در پشت کنسول کنترل اصلی که روی آن دکمه ها ی مختلف برای تنظیم برنامه شست و شوی ماشین لباسشویی وجود دارد پیدا کنید.

اکنون با استفاده از شماتیک الکتریکی سیم هایی که باید از کنترل کننده سطح آب جدا شوند را پیدا کرده و آن ها را جدا کنید. اکنون با مولتی متر سالم بودن سوئیچ کنترل سطح آب را بررسی کنید.

4. دکمه های تنظیم کننده تایمر ماشین لباسشویی

دکمه تایمر ماشین لباسشویی به شفت تایمر متصل است و با گذشتن زمان تایمر می چرخد. از طریق همین دکمه تایمر تنظیم می شود در نتیجه اگر این دکمه فرسوده شده باشد و کار نکند ضمن این که دیگر نمی توان تایمر را تنظیم کرد، امکان چرخش آن به همراه شمارشگر تایمر نیز وجود نخواهد داشت.

برای بررسی دکمه تایمر ابتدا لباسشویی را از برق بکشید. تایمرها دارای یک شمارشگر هستند که زمانی که ولوم تنظیم کننده تایمر چرخانده می شود یا دکمه تایمر زده می شود (بسته به این که تایمر شما دارای ولوم است یا دکمه) دکمه یا ولوم با آن درگیر می شوند.

دکمه های تنظیم کننده تایمر ماشین لباسشوییبرای جدا کردن دکمه تایمر باید آن را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. در بعضی از مدل ها هم کلاهکی وجود دارد که ابتدا آن باید برداشته شود.

5. پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

زمانی که چرخه آبکشی تمام می شود، در ابتدا و در حین چرخه خشک کن آب از طریق پمپ تخلیه از ماشین لباسشویی خارج می شود. اگر در تخلیه آب مشکلی به وجود بیاید ماشین لباسشویی وارد چرخه بعدی نخواهد شد زیرا ماشین لباسشویی این سیگنال را دریافت نمی کند که آب دیگر شست و شو خالی شده است.

پس اگر مشکل ماشین لباسشویی شما این است که در پایان چرخه شست و شو یا پایان چرخه آبکشی دیگر پیش نمی رود باید بررسی کنید که پمپ تخلیه کار می کند و آب را بیرون می فرستد یا نه. در ماشین لباسشویی های جدید که دارای صفحه نمایش هستند این مشکل یک کد خطا را روی صفحه نمایش به دنبال خواهد داشت. شما با مراجعه به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی و بررسی معنای کدهای خطا می توانید مشکل ماشین لباسشویی را بفهمید و برای رفع آن اقدام کنید.

6. شیر ورودی آب

در چرخه شست و شو و چرخه آبکشی، آب از طریق شیر ورودی به داخل مخزن ماشین لباسشویی راه پیدا می کند. بنابراین اگر ماشین لباسشویی شما در مرحله شست و شو یا آبکشی متوقف شده است و تایمر پیش نمی رود احتمال دارد که شیر ورودی آب مسدود شده باشد یا شلنگ ها و لوله هایی که آب را به داخل ماشین لباسشویی هدایت می کنند گرفته باشند.

قبل از هر کاری ماشین لباسشویی را از برق بکشید و شلنگ های ورود آب به لباسشویی را جدا کنید. بررسی کنید که شلنگ ها پیچ نخورده باشند و صفحه توری مانند فیلتر آن ها با ذرات خارجی و رسوبات مسدود نشده باشد. اگر مشکلی وجود ندارد با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید که سیم لوله هایی که دستور باز شدن شیر را می دهند مدارشان باز نباشد.

نحوه تعویض تایمر ماشین لباسشویی

گاهی اوقات با تعمیر قطعات مشکل حل نمی شود و لازم است که کل تایمر تعویض شود. ممکن است که نحوه تعویض کردن تایمرهای ماشین لباسشویی های مختلف کمی با همدیگر متفاوت باشد اما این راهنما می تواند برای اکثر مدل ها به کار برده شود.

نحوه تعویض تایمر ماشین لباسشویی1. ابتدا باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید.
2. پیچ های پنل جلویی ماشین لباسشویی را باز کرده و پنل را جدا کنید.
3. سیم ها و اتصالات تایمر را از آن جدا کنید.
4. تایمر جدیدی که تهیه کرده اید جا گذاری کنید و سیم ها را به همان شکل قبل به آن متصل کنید.
5. پنل جلویی را جا گذاری کرده و پیچ های آن را محکم ببندید.
6. ماشین لباسشویی را به برق وصل کنید و یک برنامه شست و شوی ساده و کوتاه انتخاب کنید تا عملکرد تایمر جدید را تست کنید.

ماشین لباسشویی یک وسیله برقی است که از اجزای پیچیده و ریزی تشکیل شده است. اگر خودتان در انجام کارهای فنی و تعمیرات ماشین لباسشویی مهارت کافی ندارید بهتر است که اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی خود نکنید.

اگر نمی توانید تعمیرکار متخصصی پیدا کنید که سریع و دقیق به حل مشکلات ماشین لباسشویی شما بپردازد، به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً با کارشناسان ما در تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید تا با ارسال بهترین تعمیرکاران هرگونه مشکلی که برای ماشین لباسشویی شما به وجود آمده است را تعمیر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟