تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

نشانه نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی چیست +رفع آن

آیا می‌دانید علت و نشانه های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی چیست؟ ما در این مقاله به دو پرسش بالا به طور جامع و کامل پاسخ خواهیم داد. ماشین لباسشویی یکی از مهم‌ترین وسایل مورد استفاده و پر‌‌کاربرد در خانه‌های بانوان ایرانی می‌باشد. به همین دلیل در زمان خرابی، باید بتوان در اسرع وقت علت آن را جویا شد و مشکل را برطرف کرد. از این رو قصد داریم در این مقاله تمام علت‌ها و نشانه های نیم سوز شدن موتور لباسشویی را برایتان شرح داده و نحوه‌ی برطرف کردن آن را نیز در چند بخش برایتان شرح دهیم. تا آخر این مطالب همراه ما باشید، تا در صورت مواجهه با این مشکل، به راحتی آن را برطرف کنید.

برای سفارش خدمات خود در زمینه تعمیر لباسشویی سامسونگ ودیگر برندها برای تعمیر لباسشویی و دیگر وسایل برقی و آشپزخانه مانند تعمیر یخچال ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر جاروبرقی و …. از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید. تیم ما خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی را با اعزام سریع تعمیرکار به محل ، گارانتی تعمیرات و همچنین هزینه مصوب اتحادیه انجام می  دهد.

 نشانه های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

اگر در هنگام کار با ماشین لباسشویی با مشکلات زیر مواجه شدید، ممکن است که علت خرابی ماشین، نیم سوز شدن موتور و یا به وجود آمدن خرابی دیگری در موتور ماشین باشد. برخی از این مشکلات عبارت‌اند از:

 • گرم شدن بیش از حد ماشین.
 • پایین بودن مقاومت سیم پیچ‌ها.
 • در هنگام استفاده ماشین روشن نشود.
 • بالا رفتن دمای بیش از اندازه در ماشین.
 • اندازه نبودن حجم لباس‌ها در داخل ماشین.
 • خراب شدن تسمه و تنظیم نبودن آن در ماشین.
 • در حین کار با ماشین، صدای لرزش به گوشتان برسد.
 • صدای بیش از اندازه بالایی توسط ماشین در حین کار تولید شود.
 • بالا رفتن شدت جریان الکتریکی و به وجود آمدن اضافه بار الکتریکی.
 • بالا رفتن شدت جریان الکتریکی و به وجود آمدن اضافه بار الکتریکی.
 • و غیره نیز می‌توانند از علت‌های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی باشد.

اگر بتوانید به موقع علت خرابی ماشین را پیدا کنید، مطمئنأ هزینه کمتری را خواهید پرداخت و همچنین خرابی‌های کمتری به بار خواهد آمد. در ادامه مورد‌های بالا را که بیش‌تر رایج هستند، به طور جداگانه توضیح خواهیم داد و پس از دانستن نشانه های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی چگونگی برطرف کردن آن را شرح خواهیم داد.

نشانه نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

بالا رفتن دمای ماشین

در این بخش یکی از نشانه‌‌های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و چگونگی برطرف کردن آن را شرح می‌دهیم. گرم شدن بیش از حد قطعات ماشین می‌تواند باعث سوختن موتور شود و در صورت برطرف نکردن مشکل باعث خرابی های بیشتری گردد. مواردی همچون کارکردن بیش از حد ماشین به مدت طولانی، به وجود آمدن مشکل الکتریکی در سیم پیچ موتور ماشین و بالا رفتن دمای محیط به مقدار زیاد می‌تواند باعث خرابی موتور شود. طبق تجربه‌ای که در این سال‌ها متخصصان تعمیرکار در این حرفه جمع کرده‌اند، به ازای هر ده درجه سانتی گراد که دمای موتور زیاد شود، تا 50 درصد عمر عایق ماشین کم می‌شود. اگر ماشین در حین کار کردن خاموش شد، می‌تواند علت آن بالا بودن دما باشد. البته باید بدانید در صورتی که ایم مشکل بیش از 2،3 بار رخ دهد، باید به این موضوع شک کنید در غیر این صورت خیلی نگران این موضوع نشوید اما در غیر این صورت بهتر است از یک تعمیرکار متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

برای جلوگیری از نیم سوز شدن موتور،  حواستان به دمای محیط و ماشین باشد. راه‌هایی که می‌توانید از این مشکل جلوگیری کنید عبارت است از:روشن نگذاشتن ماشین لباسشویی به طور متوالی و در زمان‌های طولانی استفاده از محافظ جریان برق: با استفاده از محافظ، از نوسانات انرژی جلوگیری شده و دمای موتور بیش از حد افزایش نمی‌یابد.

 

خرابی تسمه

به هم ریختن تنظیمات ماشین لباسشویی و خرابی تسمه‌ها می‌تواند به علت زیاد بودن بار در ماشین و یا کم بودن بار رخ دهد. اگر این مورد را در حین استفاده از این وسیله رعایت نکنید، ممکن است در ادامه مشکلات زیادی را به بار آورد. در هنگام طراحی و ساخت هر ماشین، در مشخصات آن ذکر می شود که چه گنجایشی جهت شستشو دارد. اگر حجم لباس‌هایی که می‌خواهید بشویید از حد استاندارد کم‌تر و یا زیاد‌تر باشد، به مرور زمان باعث ایجاد بار اضافی بر روی موتور می‌شود و اگر به آن توجه نکنید، به مرور زمان باعث داغی بیش از حد موتور ماشین خواهد شد و هزینه سنگینی را جهت تعمیر به بار خواهد آورد.

اکنون که یکی از نشانه‌های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و چگونگی برطرف کردن آن را دانستید، در هنگام خرید این وسیله کاربردی دقت داشته باشید گنجایش ماشین خریداری شده چه قدر است و از نصاب در هنگام نصب نیز سوالات لازم در این زمینه را بپرسید.

نقش تسمه در بیش‌تر ماشین‌های لباسشویی، انتقال انرژی چرخشی می‌باشد. و در برخی از ماشین لباسشویی‌های جدید هم از سیستم دایرکت درایو استفاده می‌شود که بدون تسمه هستند. در این نوع از ماشین لباسشویی های جدید احتمال لرزش، صدا و خرابی بسیار کم‌تر از سری های قدیمی است.

عیب ماشین لباسشویی‌های تسمه‌دار این است که پس از مدت زمانی استفاده، تسمه‌ها فرسوده شده و یا لق می‌شوند که در این صورت باید برای تعویض آن اقدام کنید.

جهت جلوگیری از این مشکل می‌توانید راهکار‌های زیر را مدنظر بگیرید:

 • در هنگام تنظیم تسمه مراقب باشید که خیلی سفت بسته نشده باشد، زیرا باعث می‌شود به موتور فشار زیادی وارد شود. در نتیجه مراقب باشید، در هنگام تنظیم اولیه این نکته رعایت شود.
 • همچنین به تنظیم اولیه تسمه‌ها اکتفا نکنید و هر دو، سه بار یکبار در سال ماشین لباسشویی را سرویس کنید. همچنین مراقب باشید که اگر تخصصی در این زمینه ندارید، از یک متخصص تعمیرکار در این حرفه کمک بگیرید، زیرا تنظیم تسمه‌ها نیاز به تخصص دارد و از توانایی یک فرد معمولی خارج است.

شنیدن صدای لرزش ماشین

در این بخش قصد داریم یکی دیگر از نشانه های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و چگونگی برطرف کردن آن را شرح دهیم.

ممکن است در هنگام کارکردن ماشین لباسشویی، صدای لرزش‌های متعددی به گوشتان برسد. این مشکل ممکن است به دلیل هم تراز نبودن ماشین لباسشویی به وجود آید که این مشکل را می توانید به راحتی، تنها با کمی جا‌به‌جا کردن ماشین برطرف کنید. اما ممکن است لرزش ماشین به علت خرابی قطعه‌ای در موتور باشد و یا به عنوان مثال تنظیم نبودن محفظه موتور ماشین، پوسیده بودن قطعاتی همچون تسمه و تنظیم نبودن سبد لباس در هنگام چرخش نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن لرزش در ماشین شود. اگر به موقع اقدام به حل این مشکلات نکنید، ممکن است موتور ماشین نیم سوز شده و یا بسوزد. برای جلوگیری از بروز این مشکلات، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • همچنین تست کنید که اجزاء ماشین پوسیده و یا لق نباشد.
 • در هنگام نصب، مطمئن شوید که ماشین بر روی سطح صافی قرار گرفته است.
 • اگر لرزش ماشین ادامه‌دار بود، محفظه را تنظیم کنید و از شل نبودن آن در هنگام چرخش مطمئن شوید.

در نهایت باید بگوییم که اگر با وجود صاف بودن سطح زیر ماشین، باز هم صدای لرزش به گوشتان رسید، ممکن است موتور و یا قطعات داخلی آسیب دیده باشند، در این صورت باید از یک متخصص ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

نشانه نیم سوز شدن موتور لباسشویی

اضافه بار الکتریکی

اضافه بار الکتریکی در ماشین به این معناست که در سیم پیچ موتور شدت جریانی اضافه بر مقدار استاندارد به وجود آمده است. در واقع علاوه بر شدت جریانی که موتور برای راه افتادن به آن نیاز دارد، شدت جریانی متفاوت تر به موتور ماشین وارد شده است. ممکن است به علت افت ولتاژ در ماشین این مشکل به وجود آید و در نتیجه چرخش موتور بیش از حد معمول شود. همچنین افزایش ولتاژ برق و نوسانات برق نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل می‌شود در موتور ماشین لباسشویی شود.

 • برای پیشگیری از این موضوع نکات زیر را در نظر بگیرید:
 • استفاده از محافظ‌های جریان الکتریکی جهت جلوگیری از ورود بیش از اندازه جریان به موتور ماشین.
 • همچنین با استفاده از محافظ استاندار می‌توانید از بالا و پایین نرفتن بار الکتریکی در موتور مطمئن شوید.

در نهایت شما می‌توانید با رعایت این نکات و پرداخت هزینه‌ای کم، از خرابی موتور جلوگیری کنید.

اکنون به سراغ یکی از شایع‌ترین نشانه‌های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و چگونگی برطرف کردن آن می‌رویم.

پایین بودن مقاومت سیم پیچ ها در ماشین لباسشویی

یکی دیگر از نشانه های قطعی نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و چگونگی برطرف کردن آن را در این بخش توضیح می‌دهیم.

یکی از حاد‌ترین مشکلاتی که باعث خرابی موتور‌های ماشین لباسشویی می‌شود، پایین بودن مقاومت است. این مشکل می‌تواند به دلیل مواردی همچون آسیب فیزیکی، پوسیدگی قطعه‌ای از موتور ماشین و یا گرم بودن بیش از حد موتور و محفظه ماشین رخ دهد که باعث می‌شود به عایق سیم پیچی موتور آسیب جدی وارد شود. در صورتی که این مشکل را رفع نکنید سیم پیچ داخل موتور و کنداکتور‌‌ها نیز آسیب جدی می‌بینند و در نهایت ممکن است موتور اتصالی کرده، نیم سوز شود و یا کاملا بسوزد و نیاز به تعویض آن داشته باشید که هزینه سنگینی را به بار خواهد آورد.

جهت جلوگیری از این مشکل، حواستان به نکات زیر باشد:

سیم‌های ماشین را بررسی کنید و از عایق بودن آن‌ها مطمئن شوید.

در صورتی که با سیم‌های لخت مواجه نشدید، شاید بتوانید خود‌تان مشکل را برطرف کنید اما اگر غیر از این بود، حتما از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

سخن پایانی

اکنون که نشانه های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و چگونگی برطرف کردن آن را دانستید، در صورت بروز هر گونه مشکلی می‌دانید که باید به سراغ تست کدام قسمت از ماشین بروید. البته پیشنهاد ما به شما این است که در صورت بروز هر گونه مشکلی از یک کاربلد در این حرفه کمک بگیرید و تعمیر دستگاه لباسشویی را به آن بسپارید.

همچنین اجرای تاسیسات ساختمانی مختلف نظیر تعمیر رادیاتور ، لوله کشی ساختمان ، تعمیر پکیج و غیره نیز از دیگر خدمات تکنیک سرویس پارس می باشد که تویط تکنسین های آموزش دیده و مجرب ارائه می شود. برای سفارش خدمات با شماره های 09337788989 / 02166175744 تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

چرا ماشین لباسشویی آب‌گیری نمی‌کند و چگونه آن را برطرف کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد