تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
انواع مبدل پکیج

انواع مبدل در پکیج

یکی از قطعات مکانیکی کلیدی در پکیج های دیواری، مبدل است. در واقع این مبدل است که وظیفه گرم نمودن آب ورودی به پکیج را بر عهده دارد. از این رو بروز هر مشکی در آن ها، عملکرد پکیج را تحت تاثیر قرار می دهد. با در نظر گرفتن استفاده از مبدل های مختلف در پکیج دیواری برند های مختلف، در این مقاله به توضیح مبدل پکیج ها از نظر تک مبدله و دو مبدله بودن می پردازیم.

تعمیر پکیج

معرفی قطعات پکیج

به طور کلی هر پکیج دیواری فارغ از شرکت سازنده آن، از یک سری اجزای اصلی ساخته شده که وجود آن ها الزامی است. پکیج دیواری متشکل از تعداد زیادی قطعه می باشد که آشنایی با قطعات پکیج و نحوه عملکرد آن ها به شما درعیب یابی و تعمیر پکیج دیواری کمک می کند. قطعات پکیج دیواری را می توان به چهار دسته اصلی زیر تقسیم کرد:

 • برد الکترونیکی
 • حسگرهای پکیج دیواری
 • قطعات مجری فرمان
 • قطعات مکانیکی

قطعات پکیج

 1. برد الکترونیکی

برد الکترونیکی پکیج از طرفی وظیفه دریافت گزارشات از سوی حسگرهای پکیج داشته  و از سوی دیگر وظیفه دریافت دستورات از اپراتور و انتقال دستورات به قطعات مجری فرمان دارد. برد الکترونیک از دو بخش کنترل و نمایشگر تشکیل شده است. المان های مختلفی مانند رله، ترانس تغذیه، فیوز و آی سی رگولاتور روی برد الکترونیکی نصب شده اند. برد الکترونیکی در اصل نقش مغز دستگاه را دارد.

 1. حسگر های پکیج دیواری

حسگرهای پکیج دیواری وضعیت دستگاه را به برد کنترل گزارش می دهند. برای انتقال دستور به برد کنترل از حسگر های پکیج استفاده می شود. حسگر ها شامل قطعاتی از جمله سنسور های حرارتی یا NTC، ترموستات ها، پرشر سوئیچ آب و هوا، فلوسوئیچ، فلوگاتور و فلومتر می باشند.

 1. قطعات مجری فرمان

قطعات مجری فرمان قطعاتی هستند که با توجه به دستوری که از برد کنترل دریافت می‌کنند عکس العملی را انجام می‌دهند و به تنهایی قادر به انجام فعالیتی نیستند. شیر کنترل گاز، فن تخلیه دود، پمپ سیرکولاسیون، شیر موتوری از جمله قطعات مجری فرمان هستند. به عنوان مثال اگر برد الکترونیک دستوری مبنی بر بالا رفتن دمای از سنسور پکیج دریافت ‌کند، سپس برد کنترل به سرعت به شیر کنترل گاز دستور قطع و یا کوتاه کردن شعله را می‌دهد و شیر کنترل گاز سریعا دستور داده شده را بدون کم و کاست اجرا می‌کند.

 1. قطعات مکانیکی

قطعاتی که برای انجام کاری ساخته شده اند و دستگاه همان کار را بدون تغییر در عملکرد انجام می‌دهند و نیازی به دریافت فرمان از سمت برد را ندارد. این قطعات شامل منبع انبساط دیافراگمی، مبدل حرارتی و محفظه احتراق می باشند. به عنوان مثال منبع انبساط برای تحت فشار قرار دادن و تنظیم فشار بار پکیج ساخته شده است.

کارکرد مبدل در پکیج چیست؟

مبدل، محفظه ای است که آب در آن جا توسط مشعل، گرم می شود. مبدل در بالای مشعل قرار می گیرد و شعله مشعل مستقیم به آن برخورد می کند. این قطعه موظف است که آب گرم مصرفی داشته باشیم و همزمان رادیاتور های پکیج گرم بماند. به عبارتی هندل کردن آب داغ و رادیاتور گرم داشتن وظیفه یک مبدل خوب در داخل پکیج دیواری است.

کارکرد مبدل در پکیج

انواع مختلف مبدل در پکیج

انواع مبدل در پکیج ها به 4 دسته زیر تقسیم می شوند:

 • مبدل اصلی تک منظوره
 • مبدل اصلی دو منظوره
 • مبدل صفحه ای یا ثانویه
 • مبدل پوسته لوله (semi condensed)
 1. مبدل اصلی تک منظوره

مبدل های تک منظوره در پکیج های دو مبدله استفاده می شوند. پکیج دو مبدله از دو مبدل اصلی(Gas water heat exchanger)  و مبدل صفحه ای یا ثانویه  (Water heat exchanger)تشکیل شده است. مبدل اصلی وظیفه تامین آب موردنیاز برای گرمایش محیط را دارد. مبدل تک منظوره دارای دو اتصال از نوع سه چهارم است که آب بندی این نوع اتصالات می‌تواند با هم متفاوت باشد. در مبدل تک منظوره اتصالات سه چهارم برای آب گرمایشی است و برای گرم کردن آب مصرفی، از یک مبدل ثانویه استفاده می شود. روش کار مبدل ثانویه به این شکل است که تامین آب گرم مصرفی با قرار گرفتن آب سرد مصرفی در مجاورت آب گرم حاصل از مبدل اصلی، انجام می شود.

پکیج‌های دو مبدله به مونوترمیک (Monothermic) نیز معروفند، در پکیج‌های دو مبدله، در حالت کارکرد زمستانی دستگاه، پمپ آن فعال است و با گردش آب در مبدل اصلی، آب مورد نیاز برای گرمایش محیط تامین می‌شود. در حالتی که نیاز به آب گرم مصرفی نیر وجود دارد، دوباره پمپ فعال می‌شود و با گردش آب در مبدل ثانویه، آب گرم مصرفی را تامین می‌کند.

مزایای پکیج دو مبدله نسبت به تک مبدله، رسوب‌گیری کمتر آن است که نیاز به جرم زدایی آن را کمتر می‌کند و همچنین آب با گرمای یکنواخت‌ تری را ایجاد می کند، با این حال گران بودن این پکیج ها، زمان نسبتا زیاد برای گرم شدن آب و همچنین استهلاک بیشتر پمپ به دلیل این که پمپ هم در حالت زمستانه و هم تابستانه کار می‌کند، از عیوب آن به شمار می‌رود.

جنس مبدل تک منظوره از مس است که با آلیاژی از آلومینیوم پوشش داده شده است. وظیفه پوشش آلومینیومی کاهش خوردگی سطح مبدل است. به گفته کارشناسان، برای مقرون به صرفه بودن استفاده از پکیج، بهتر است در مناطقی که آب آنجا املاح کمتر از 500 PPM دارد، از پکیج تک مبدل و برای مناطق با املاح بیشتر از 500 PPM از پکیج دو مبدله استفاده شود.

 1. مبدل اصلی دو منظوره

در پکیج‌های تک ‌مبدله یا بی ترمیک (Bithermic)، هنگامی که شیر آب مصرفی باز شود، توسط سنسور تشخیص جریان آب، برد الکترونیکی دستور ایجاد شعله برای گرم شدن آبی که در داخل یک مبدل حرارتی و در تماس مستقیم آن با مشعل یا برنر است را برای مصارف آب گرم مصرفی یا گرمایش، ارسال می‌کند که به این ترتیب آب در تماس مستقیم با شعله گرم می‌شود. به این ترتیب آب گرم مصرفی به شیرهای مصرف کننده می‌رسد و در حالتی هم که احتیاج به گرمایش وجود دارد، یک شیر سه طرفه آب را به سمت رادیاتور ها می برد که در این صورت، پمپ سیرولاسیون پکیج فعال می‌شود تا آب را در رادیاتورها  و خود مبدل دستگاه  به گردش در آورد. این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در حالت تک مبدله پکیج دیواری، پمپ دستگاه تنها در شرایط زمستانی به کار می‌افتد و اما در حالت تابستانی فعالیتی ندارد.

انواع مبدل پکیج دیواری

پکیج‌های تک مبدله از مزایایی مانند قطعات کمتر، طول عمر بالاتر پمپ به دلیل کار نکردن در فصل تابستان، تولید سریع آب گرم مصرفی و قیمت پایین‌تر برخوردارند؛ با این حال معایب پکیج تک مبدله عبارتند از رسوب یا جرم‌گیری زیاد به علت گرم شدن مستقیم آب در مبدل و همینطور کم شدن عمر آن با توجه به اینکه گرم شدن آب، کلا به عهده یک مبدل است. برای رفع مشکل جرم‌گیری پکیج، باید این مبدل‌ها جرم‌گیری شوند که تعدد رسوب زدایی می‌تواند منجر به سوراخ شدن مبدل شود.

لوله های مبدل اصلی دو منظوره به گونه ای ساخته شده اند که مسیر آب گرم بهداشتی از مسیر رادیاتور ها مجزا است. سایز ورودی و خروجی مسیر گرمایش 4.3 اینچ که معادل 16 میلی متر است گزارش شده است و هم چنین لوله های مصرفی در ابعاد 2.1 اینچ (12 میلی متر) ساخته می شوند.

 1. مبدل صفحه ای یا ثانویه

در دستگاه های دو مبدله، یک مبدل به نام مبدل ثانویه یا صفحه ای وجود دارد. وظیفه مبدل اصلی یا اولیه گرم کردن آب مدار گرمایش می باشد و وظیفه مبدل صفحه ای یا ثانویه گرم کردن آب مصرفی می باشد. مبدل اصلی گرمای خود را مستقیما از شعله های مشعل می گیرد و آب را گرم می کند و سپس آب گرم شده به داخل مبدل ثانویه هدایت شده و آن را گرم می کند و دوباره به مبدل اصلی بر می گردد. به عبارت دیگر مبدل اصلی گرمای خود را مستقیما از شعله های مشعل می گیرد و مبدل ثانویه گرمای خود را از آب گرم مبدل اصلی می گیرد.

این مبدل از چندین صفحه تشکیل شده است. نحوه عملکرد آن اینگونه است که آب گرم در بین صفحات مبدل بصورت یکی در میان و در خلاف جهت هم و عمود بر هم جریان می یابد تا بیشترین سطح تماس و در نتیجه بیشترین تبادل حرارتی را داشته باشد. جنس مبدل صفحه ای از استنلس استیل بوده و معمولاً در پایین محفظه احتراق و پشت شیر سه طرفه نصب می شود.

مبدل های صفحه ای جای مبدل های بزرگ کویلی و دوجداره را به خوبی پر کردند اما به علت کم بودن فاصله بین صفحات داخلی آنها احتمال گیر کردن رسوب و مواد زائد وجود دارد و لذا باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از ورود مواد معلق به داخل مبدل صفحه ای در نظر گرفته شود.

از مزایای مبدل صفحه ای نسبت به مبدل های کویلی می‌توان به تولید آب گرم مداوم، قیمت مناسب تر و کاهش مصرف انرژی نام برد و از معایب آن ها می توان به حجم آبدهی کمتر نسبت به مدل مبدل‌های کویلی اشاره کرد.

 1. مبدل پوسته لوله (semi condensed)

این مبدل نیز در واقع یک مبدل تک منظوره است و بیشتر در پکیج های چگالشی یا کاندانسینگ دومبدل استفاده می شود. جنس این مبدل ها از فولادهای زنگ نزن یا استنلس استیل بوده و طراحی آن به صورتی انجام گرفته است که آب حاصل از میعان بخار آب ناشی از محصولات احتراق روی مبدل تاثیر مخرب کمتری ایجاد کند.

 

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد