تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علت سرد و گرم شدن آب پکیج

علت سرد و گرم شدن آب پکیج + راه حل

علت سرد و گرم شدن آب پکیج:‌ پکیج یک سیستم گرمایشی است که امروزه جایگزین انواع آبگرمکن ها شده است. وجود این سیستم برای هر خانه ای ضروری است و به علت این که آب گرم و گرمای مورد نیاز خانه را فراهم می کند سالم بودن و درست کار کردن آن اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مطلب علت سرد و گرم شدن آب پکیج به همراه راه حل های آن بررسی می کنیم.

این که پکیج شما شروع کند به سرد و گرم شدن و عملکرد آن دچالر اختلال شود برای شما آزار دهنده خواهد بود. ممکن است ندانید که این یک مشکل جدی است و باید فوراً با تعمیرکار تماس بگیرید یا یک مشکل ساده است که خودتان می توانید آن را حل کنید.

به دلیل پیچیدگی های ساختار پکیج و گاز سوز بودن آن بهتر است که خودتان مشغول تعمیر و عیب یابی آن نشوید. بهتر است که برای بررسی و تعمیر پکیج خود از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا برای خودتان و پکیج مشکل جدی پیش نیاید.

یکی از مشکلات رایج پکیج که ممکن است آن را تجربه کرده باشید سرد و گرم شدن آب خارج شده از آن است. سرد و گرم شدن آب پکیج دلایل مختلفی دارد و هنگام به وجود آمدن این مشکل، تعمیرکار باید پکیج شما را بررسی کند تا متوجه شود که چه چیزی موجب سرد و گرم شدن آب می شود، سپس با تعمیر پکیج این مشکل را رفع کند.

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

جرم گرفتن مبدل ثانویه

مبدل قطعه ای است که وظیفه دارد هم آب گرم را به ما برساند و هم رادیاتورهای خانه را گرم نگه دارد. در پکیج هایی که دو مبدل دارند مبدل اصلی وظیفه دارد که آب گرم مورد نیاز سیستم گرمایش خانه را تأمین کند و مبدل ثانویه وظیفه دارد که آب گرم مصرفی را تأمین کند.

به دلیل این که این مبدل با آب در تماس است بعد از گذشت چند سال جرم می گیرد و همین مسئله موجب سرد و گرم شدن آب خارج شده از شیر می گردد. برای حل این مشکل لازم است که مبدل اسید شور شود و تمامی رسوبات جمع شده در آن از بین بروند.

به دلیل این که اسید ماده خطرناکی است بهتر است اجازه دهید تمیز کردن مبدل توسط تعمیرکاران متخصص انجام شود. این که هر چند وقت یک بار لازم است مبدل را تمیز کنید به میزان سختی آب محلی که در آن زندگی می کنید بستگی دارد. معمولاً لازم است که هر دو سال یک بار مبدل به کمک اسید شسته شود.

نوسان فشار آب

یکی از عواملی که می تواند باعث سرد و گرم شدن آب پکیج شود کم و زیاد شدن فشار آب است.  فشار آب ورودی باید در حد معینی باشد تا بتواند پکیج را روشن کند. اگر فشار آب ساختمان نوسان داشته باشد پکیج درست کار نمی کند و آب سرد و گرم می شود.

گاهی اوقات خراب شدن پمپ آب ساختمان موجب ایجاد نوسان در فشار آب می شود. برای حل این مشکل باید فشار آب ساختمان را بررسی کنید و مطمئن شوید که فشار ثابت است. اگر این طور نیست پمپ آب را بررسی کنید و در صورت خراب بودن آن را تعمیر یا تعویض کنید.

کم بودن فشار آب

کم بودن فشار آب هم از عواملی است که روی عملکرد پکیج تأثیر می گذارد. زمانی که آب با فشار کم وارد پکیج می شود زود جوش می آید و سنسور دمای پکیج فرمان خاموش شدن شعله را صادر می کند. سپس این آب داغ که مقدارش کم است دوباره سرد می شود و همین چرخه ادامه پیدا می کند و آب پکیج به همین دلیل دائماً سرد و گرم می شود.

علت سرد و گرم شدن آب پکیچ

خراب شدن فلومتر

در پکیج هایی که دارای فلومتر هستند خراب شدن فلومتر می تواند باعث سر و گرم شدن آب شود. فلومتر قطعه ای است که مقدار آب جا به جا شده در یک مکان را در مدت زمان معلوم اندازه می گیرد که به آن دبی گفته می شود.

زمانی که فلومتر خراب شده باشد دبی را به صورت اشتباه اعلام می کند و همین موجب روشن و خاموش شدن پکیج و سرد و گرم شدن آب آن می شود. اگر متوجه شدید که مشکل سرد و گرم شدن آب از فلومتر است آن را تعویض کنید تا مشکل رفع شود.

خراب بودن سنسور NTC

یکی از قطعات مهمی که مای پکیج را اندازه می گیرد سنسور NTC است. سنسور NTC به برد پکیج برق رسانی می کند تا شعله کار کند و آب گرم شود. این برق رسانی تا زمانی ادامه پیدا می کند که آب به دمایی که توسط شما تنظیم شده است برسد.

زمانی که این سنسور خراب شود نمی تواند دمای پکیج را به درستی اندازه گیری کند و در زمان های نادرست مدار را قطع و وصل می کند. همین مسئله موجب سرد و گرم شدن آب پکیج می شود. زمانی که سنسور NTC خراب می شود باید آن را تعویض کنید تا مشکل حل شود.

خراب شدن فلو سوئیچ

گاهی اوقات زمانی که آب گرم را به تنهایی باز می کنید دمای آن ثابت است و گرم است اما پس از این که مقداری آب سرد به آن اضافه می کنید آب کاملاً سرد می شود. در این شرایط به احتمال زیاد مشکل از فلوسوئیچ است.

فلو سوئیچ وظیفه دارد زمانی که شیر آب باز می شود این مسئله را به برد پکیج اطلاع دهد تا برد فرمان روشن شدن پکیج را ارسال کند. اگر فلوسوئیچ خراب شود نمی تواند پیام ها را به درستی به برد انتقال دهد و باز شدن شیر آب را تشخیص دهد در نتیجه آب خروجی از شیر سرد و گرم می شود. اگر فلوسوئیچ خراب شده است برای حل مشکل باید آن را تعویض کرد.

خراب شدن پرشر سوئیچ آب

یکی از قطعات مهم پکیج که خراب شدن آن می تواند باعث سرد‌و‌گرم شدن آب پکیج شود پرشر است. پرشر آب وظیفه دارد که فشار آب پکیج را کنترل کند. پرشر سوئیچ قطعه ای است که نسبت به فشار آب حساس است.

زمانی که فشار آب از فشاری که پرشر سوئیچ روی آن تنظیم شده است بیشتر باشد مدار پرشر سوئیچ بسته می شود و پکیج روشن می ماند اما اگر فشار آب کمتر از حد تعیین شده باشد پرشر سوئیچ به پکیج اجازه فعالیت نمی دهد.

زمانی که متوجه شدید پرشر سوئیچ آب معیوب است یا قطع و وصل می شود باید آن را تعویض کنید. البته باید بدانید که خرابی پرشر سوئیچ آب به ندرت اتفاق می افتد اما زمانی که خراب شود باید جایگزین شود.

شیر گاز پکیج

شعله بلند پکیج هم می تواند باعث سرد و گرم شدن آب شود. برای این که میزان گاز ورودی به پکیج مناسب باشد باید شیر گاز را تنظیم کنید. شیر گاز تعیین می کند که چه مقدار گاز به شعله برسد و در نتیجه در کم و زیاد کردن شعله نقش مهمی دارد.

زمانی که شعله زیاد است آب وارد شده به پکیج فوراً داغ می شود و چون به دمای تنظیم شده رسیده است پکیج خاموش می شود. این آب داخل پکیج پس از مدتی دوباره سرد می شود و چرخه به همین صورت ادامه پیدا می کند. برای حل مشکل سرد و گرم شدن آب باید شیر گاز را تنظیم کنید تا اندازه شعله مناسب باشد.

سنسور شوفاژ

ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که سنسور شوفاژ چه ارتباطی با آب گرم پکیج دارد اما باید بدانید که وجود هر مشکلی در شوفاژ و سنسور آن می تواند موجب ایجاد اختلال در عملکرد پکیج شود.

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

البته این مسئله به ندرت مشکل ساز خواهد شد اما اگر موارد قبلی را بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت باید سنسور شوفاژ را هم بررسی کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید. اگر سنسور خراب است آن را تعویض کنید تا مشکل دمای آب حل شود.

جرم گرفتن مبدل اصلی

همان طور که گفته شد مبدل قطعه ای است که آب گرم و آب مورد نیاز سیستم گرمایشی را تأمین می کند. پکیج ها از نظر داشتن مبدل دو نوع هستند. پکیج های تک مبدل و پکیج های دو مبدل.

در پکیج های تک مبدل همان مبدل اصلی هم آب گرم مصرفی و هم آب گرم سیستم گرمایشی را تأمین می کند، به همین دلیل همواره در معرض جریان آب قرار دارد و ممکن است که دچار رسوب گرفتگی شود.

رسوب گرفتن این مبدل می تواند موجب سرد و گرم شدن آب پکیج شود. برای این که بتوانید مشکل سرد و گرم شدن آب را حل کنید باید مبدل را در داخل اسید شست و شو دهید. برای شستن مبدل با اسید حتماً از یک تعمیرکار پکیج کمک بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد