تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علل سوختن فیوز پکیج چیست

علل سوختن فیوز پکیج چیست؟

گاهی افراد، از مشکل های متفاوتی که برا پکجی شان پیش آمده شکایت می کنند. یکی از معمول ترین این مشکل ها این است که فیوز پکیج به طور مکرر می سوزد، و حتی پس از تعویض آن نیز، همچنان فیوز های جدید می سوزند و پکیج نمی تواند روشن شود. دقت نمایید، در این گونه موارد، بهتر از قبل اقدام به تعویض فیوز، به پیدا کردن مشکل اصلی و رفع آن اقدام نمایید. چرا که تا زمانی که مشکل پکیج همچنان پا بر جا باشد، فیوز های جدید خواهند سوخت و تعویض فیوز نمی تواند کمکی به شما بکند.

برای دانستن برخی از عواملی که می توانند سبب سوختن فیوز شوند، و نیز دانستن برخی از راه حل های پیشنهادی ما برای مقابله با این مشکل، با ما همراه باشید.

علل اصلی سوختن فیوز پکیج:

به طور کلی، خوب است بدانید منبع مشکل سوختن فیوز، این است که در بخشی از قطعات پکیج، اتصالی وجود دارد. درواقع، در صورت بروز چنین مشکلاتی، شما باید مستقیما به سرغ بررسی قطعاتی بروید که برای انجام کارشان و عملکردشان نیازمند اتصالات فاز و نول هستند. درصورتی که در این قطعات، مشکلی ایجاد شود، و یا اتصالی رخ دهد، مستقیما بر فیوز تاثیر می گذارند و باعث سوختن آن می شوند.

برخی از قطعاتی که می توانند در صورت داشتن مشکل و یا رخ دادن اتصالی در آن ها، سبب سوختن فیوز پکیج تان شوند، به این شرح می باشند:

  1. وجود اختلال و یا اتصالی در پمپ سیرکولاسیون: پمپ سیرکولاسیون، دستگاهی ست که می تواند باعث به جریان افتادن سیالات در لوله ها بشود، به همین علت آن را به طور معمول در مسیر حرکت سیالات در لوله ها جای گذاری می کنند، تا سیالات با فشار بهتری از درون لوله ها عبور بنمایند. یکی دیگر از کارکرد های مهم پمپ سیرکولاسیون، جلوگیری از اسراف آب، حین انتظار برای گرم شدن آن است. به وجود آمدن در نوع اختلالی در پمپ سیرکولاسیون پکیج شما، می تواند بر فیوز تاثیر بگذارد و باعث خرابی آن گردد.
  2. وجود اختلال و یا اتصالی در شیر موتوری: درواقع، شیر موتوری یک نوع محرک الکتریکی است و وظیفه اصلی آن، کنترل میزان جریان سیال ها، در دستگاه های مختلف است. این قطعه نیز، مثل قطعه قبلی، در صورت مواجه شدن با هر نوع نقصی، می تواند باعث سوختن و خرابی فیوز گردد.
  3. وجود اختلال و یا سوختن فن دستگاه: همانطور که می دانیم، فن دستگاهیست که باعث خنک شدن اجزای داخلی و قطعات دستگاه اصلی می شود. بنابراین سالم بود و عملکرد درست فن دستگاه بسیار بسیار مهم است. چراکه در صورت وجود اختلال در عملکرد فن، دستگاه اصلی به خوبی خنک نمی شود، و حرارت می تواند باعث آسیب دیدگی باقی قطعات گردد. بنابراین، اگر متوجه شدید فیوزتان به شکل غیر عادی ای می سوزد، حتما فن دستگاهتان را نیز مورد بررسی قرار دهید.
  4. وجود اختلال و یا عملکرد نادرست محافظ برق پکیج: یکی دیگر از قطعاتی که درصورت خرابی، می تواند باعث سوختن فیوز گردد، محافظ برق پکیج می باشد. دقت کنید، وظیفه محافظ برق، این است که ورود برق با ولتاژ های نامناسب به دستگاه جلوگیری کند. درواقع محافظ زمانی به کمک ما می آید که در جریان برق نوساناتی پیش بیاید، محافظ از دستگاه شما در برابر این نوسانات حفاظت می کند و به همین علت است که می تواند باعث افزایش عمر دستگاهتان گردد. پس حتما قبل از اقدام به بررسی موارد دیگر، نگاهی به وضعیت محافظ برق پکیج تان بیندازید.
  5. وجود اختلال و یا یکسره شدن رله برد پکیج: رله درواقع یک نوع کلید الکتریکی می باشد. این کلید، نیاز به یک مدار الکتریکی دارد تا بتواند با کمک آن باز و بسته شود. وظیفه اصلی این کلید، این است که به دستگاه یاری برساند، تا بتواند جریان برق ورودی بیشتری را دریافت نماید و همین کارکرد رله، باعث شده این کلید به نوعی به تقویت کننده نیز معروف شود. همانطور که توضیح دادیم، رله نیز مستقیما با جریان برق ورودی دستگاه در ارتباط است و درصورت بروز خطا در عملکرد این قطعه، بخش های دیگر، از جمله فیوز، نیز می توانند تحت تاثیر قرار بگیرند و دچار اختلال بگردند.
  6. وجود اختلال و یا سوختن بوبین 220 شیر کنترل گاز: این قطعه که در پکیج وجود دارد، وظیفه اصلی اش این است که درست مثل یک آهنربای مغناطیسی، جریان سیالات مختلف در خطوط لوله را کنترل نماید. وظیفه دیگر بوبین ها، قطع و وصل کردن جریان سیالات در مواقع نیاز است. درصورت بروز مشکل در عملکرد فیوز پکیج تان، حتما وضعیت بوبین ها را نیز بررسی کنید، چراکه هر نوع اختلال در این قطعه نیز، می تواند باعث برور اختلال هایی در فیوز و باقی قطعات پکیج شود.

فیوز پکیج

چطور می توانیم بفهمیم و یا بررسی کنیم که کدام یک از این عوامل ذکر شده، علت اصلی  هستند؟

راه حل ساده این است که به جدا کردن هر یک از قطعات نام برده شده، اقدام نمایید. نکته مهم این است که از تست کردن محافظ برق شروع کنید، چرا که این قطعه با اینکه یکی از پیش پا افتاده ترین قطعات است، اما در بروز این مشکل، سوختن فیوز، بسیار تاثیرگذار است. حال چگونه به انجام این کار بپردازید؟ فرضا برای بررسی محافظ برق تان، اول مافظ برق را از پکیج جدا بفرمایید، پکیج را در حالت خاموش قرار بدهید و دو شاخه آن را مستقیما به پریز وصل نمایید. حال، وقت آن است که دستگاه را دوباره روشن کنید، و ببینید آیا با قطع کردن اتصال محافظ برق، همچنان فیوز تان می سوزد یا خیر. اگر فیوز تان بدون هیچ مشکلی به عملکرد خود ادامه داد، که میتوانید اطمینان داشته باشید مشکل از محافظ برق پکیجتان بوده و باید اقدام به تعویض آن کنید. ولی اگر باز هم فیوز پکیجتان سوخت، می توانید اطمینان داشته باشید که قطعه دیگری، جز محافظ برق، در پکیج تان هست که دارای اختلال است. شما به همین ترتیب که اکنون ذکر کردیم، می توانید باقی قطعات را نیز مورد بررسی قرا دهید تا بتوانید بالاخره منبع اصلی مشکل سوختن فیوز تان را بیابید.

نکته بسیار مهمی که لازم است حتما بدانید:

در صورت انجام دادن هر یک از این مراحل به شکل اشتباه، می توانید آسیب های بزرگتری به پکیج تان وارد نمایید. در صورتی که مهارت و یا آگاهی کافی درباره نحوه انجام این مراحل ندارید، خواهش مندیم که انجام این کار ها را به یک متخصص بسپرید تا از رخ دادن آسیب های بیشتر و بزرگتر جلوگیری به عمل آید. فرضا شما باید قبل از شروع به تست کردن قطعات پکیج تان برای پیدا کردن مشکل اصلی، چندین فیوز نیم آمپر تهیه نمایید؛ در صورت نداشتن فیوز ابدا اقدام به انجام این کار ها نکنید. هرگز فیوز تان را یکسره ننمایید. چراکه این کار بسیار خطرناک است و در صورت انجام دادن این کار، می توانید تقریبا 100 درصد مطمئن باشید که باعث سوختن برد کنترل پکیج شده اید، و باید اقدام به تعویض آن نمایید.

چرا بدنه پکیج بشدت برق دارد؟

این مشکل نیز می تواند علل بسیار متفاوتی داشته باشد، که یکی از آن علل می تواند مشکل در عملکرد فیوز باشد. بعلاوه از علل دیگری که می توان به آن اشاره نمود، اختلال و خرابی و یا نیم سوخت بودن یکی از قطعات دستگاه است، که می تواند باعث برق داشتن بدنه پکیج گردد. گاهی نیز، با اینکه در کیفیت عملکرد پکیج تان هیچ تغییری ایجاد نشده، و دستگاه درست مثل قبل کار می کند، اما برق بدنه از قبل بیشتر شده و حتی گاهی نیز می تواند باعث آسیب دیدگی گردد. در چنین شرایطی پیشنهاد ما این است که یک سر رشته سیم را به مهره شیر ورودی گاز متصل نمایید، و سر دیگر آن را نیز به بدنه دستگاه متصل کنید. به احتمال خیلی زیادپس از انجام اینکار، مشکل برق داشتن بدنه نیز، رفع خواهد شد.

نکته خیلی خیلی مهم: در انجام تک به تک مراحل گفته شده، حین تعویض فیوز و بررسی قطعات و هر عمل دیگری، رعایت نکات ایمنی را تحت هیچ عنوان به فراموشی نسپارید. تمامی این مراحل می توانند خطرساز باشند، پس خوب شما به علاوه داشتن بیشترین دقت ممکن حین انجام کار، نکات ایمنی را نیز رعایت فرمایید. استفاده از فازمتر یکی از اقداماتیست که با رعایت آن، می توانید خطر را تا حد قابل قبولی از خود دور کنید. اگر شما فرد فنی هستید که به احتمال خیلی زیاد خوب می دانید چه کنید و خطر بزرگی شما را تهدید نمی کند، اما اگر در اینجور مسائل سررشته ندارید، بهتر است که کار را به کاردان بسپارید.

5/5 - (2 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد