تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس

چه زمانی سرویس پکیج لازم است؟

از گذشته های دور افراد برای گرم کردن خود در فصل سرما از هیزم و آتش استفاده می کردند. در ادامه در فصل زمستان از کرسی های زغالی و شومینه هایی که با استفاده از هیزم کار می کردند رواج یافت و با گسترش علم و تکنولوژی انواع بخاری های برقی و گازی وو همچنین شوفاژ و موتورخانه به ساختمان ها راه پیدا کرد و درصد زیادی از افراد از این سیستم های گرمایشی استفاده می نمودند. امروزه می توان یکی از محبوب ترین سیستم های گرمایشی را که استقبال زیادی از آن شده است، پکیج های دیواری دانست. پکیج ها از مزایای زیادی مانند نصب و استفاده راحت، نیاز به فضایی اندک برای نصب، کیفیت مناسب و ظاهری زیبا برخوردار بوده و به همین علت بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا از این وسیله در ساختمان های خود استفاده نمایند.

به علت جریان داشتن آب در لوله های پکیج ممکن است هر از گاهی این وسیله دچار گرفتگی و رسوب گردد و برای رفع آن و همچنین عملکرد بهتر پکیج، نیاز است تا به سرویس کردن آن در بازه های زمانی مشخصی پرداخت. در این مطلب به نحوه سرویس کردن پکیج و بهترین زمان سرویس پکیج دیواری پرداخته شده است.

سرویس پکیج به چه معناست؟

پکیج ها علاوه بر تامین گرمای ساختمان به تامین آب گرم مصرفی نیز می پردازند و برای این کار نیاز تنظیم عملکرد تابستانه و زمستانه دارند. پکیج نیز مانند بسیاری از وسایل موجود در منزل نیاز به نگهداری و تعمیر دارد. علاوه بر آن گاهی نیاز است تا پکیج توسط یک تکنسین و تعمیرکار پکیج سرویس شود. اما این سرویس شدن به چه معناست و شامل چه مواردی می گردد؟ سرویس پکیج موارد مختلفی را شامل می شود و در صورت عدم رسیدگی به آنها ممکن است به پکیج شما آسیب رسیده و خراب گردد که برای تعمیر آن باید هزینه بسیار بیشتری نسبت به سرویس کردن پکیج پرداخت نمایید.

کنترل نمودن و بررسی موارد مختلفی مانند وجود نشتی در لوله های پکیج، وجود رسوب در قسمت مسیر ورودی پکیج، وجود رسوب در مبدل پکیج، رسوب در اتصالات مختلف پکیج و شیلنگ ها و فیلترها و دستگاه سختی گیر و همچنین بررسی شیر اطمینان پکیج می باشد. اهمیت سرویس کردن پکیج بسیار زیاد بوده و زمان زیادی از تایم تعمیرکاران صرف این کار می گردد.سرویس پکیج به چه معناست

مزایای سرویس کردن پکیج

دلایل بسیاری وجود دارند که به ما نشان می دهند که سرویس پکیج از کارهای ضروری بوده و در افزایش زول عمر این دستگاه نقش موثری دارد. سرویس کردن پکیج به عملکرد بهتر پکیج و راندمان بالاتر آن منجر می گردد. در هنگام سرویس کردن پکیج، قطعاتی که خراب و معیوب شده اند توسط تعمیرکار شناسایی شده و در صورتی که نیاز به تعمیر داشته باشند تعمیر می گردند و همچنین ممکن است این قطعات نیازمند تعویض باشند که توسط تعمیرکار پکیج با یک قطعه سالم تعویض می گردند. با سرویس کردن پکیج، دستگاه به طور کامل رسوب گیری شده و به ویژه در فصل زمستان که نیاز بیشتری به پکیج احساس می شود می توان با آرامش خیال از آن استفاده نمود. با توجه  به مواردی که گفته شد می توان نتیجه گرفت که سرویس پکیج بسیار به صرفه بوده و از نظر اقتصادی هم می تواند به خانواده ها کمک بسیاری نماید چرا که عدم سرویس کردن آن در طولانی مدت می تواند هزینه های بیشتری را برای دستگاه به بار آورد.

چه موقع بهترین زمان برای سرویس پکیج دیواری می باشد؟

در صورتی که علائم مختلفی را در عملکرد پکیج خود مشاهده نمودید نیاز است تا هر چه سریع تر برای سرویس آن توسط تعمیرکار اقدام نمایید. در صورتی که مشاهده کردید که رادیاتورها گرم نمی شوند، آب مصرفی بهداشتی ساختمان گرم نمی شود، شعله پکیج کم و کوتاه می باشد، سیستم گرمایشی با مشکل مواجه باشد، روشن شدن پکیج به صورت انفجاری و فشار آب مصرفی کم شده است، زمان آن رسیده که پکیج را سرویس نمایید. بهترین زمان برای سرویس پکیج دیواری هر 6 ماه یک بار می باشد. این مدت زمان معمولا برای پکیج هایی که تازه خریداری و نصب شده اند می باشد و پکیج هایی که مدت زمانی از کار کردنشان گذشته است حدود یک سال می باشد. اما بهتر است که در هنگام تغییر فصل و زمانی که می خواهید عملکرد پکیج را از حالت تابستانی به زمستانی و بالعکس تغییر دهید برای سرویس پکیج دیواری اقدام نمایید.

سرویس دوره ای پکیج دیواری شامل بررسی موارد مختلفی شامل بازدید نمودن از قطعات مختلف پکیج می باشد و در صورتی که از این قطعات داخلی نشتی مشاهده شود نیاز است تا نسبت به تعمیر یا تعویض آنها اقدام نمود. در این سرویس های دوره ای تمامی اتصالات و مغزی ها به صورت کامل بررسی شده و عیوب آنها بررسی و رفع می گردد. سرویس های دوره ای هر 6 ماه یک مرتبه انجام می گیرد.

در کنار سرویس های دوره ای سرویس سالیانه پکیج دیواری نیز وجود دارد که در این سرویس ها نیاز است تا منبع انبساط دستگاه و پمپ شست و شو و مبدل های اولیه و ثانویه مورد بررسی قرار گیرند. این قطعات ممکن است به علت وجود سختی آب، دچار رسوب شده و نیاز به برطرف نمودن این رسوب ها باشد. وجود رسوب در این قطعات ممکن است سبب نوسان دمای آب و سرد و گرم شدن آن می گردد که برای رفع این مشکل نیاز به شست و شوی مبدل و دیسکلره کردن آن می باشد؛ علاوه بر آن شلنگ های مختلف و پمپ پکیج نیز مورد بررسی قرار گرفته و کاملا تمیز و رسوب زدایی می گردند. علاوه بر شست و شوی پکیج، رادیاتورها نیز باید شست و شو و رسوب گیری گردند که این عمل نیز در هنگام سرویس سالیانه پکیج دیواری صورت می گیرد. علاوه بر رسوب زدایی، کنترل عملکرد پکیج و کنترل فشار آب و آزادسازی محور پمپ نیز از جمله مواردی است که در هنگام سرویس پکیج انجام می شود.

بهترین زمان برای سرویس پکیج را می توان اوایل پاییز به حساب آورد چرا که پکیج عملکرد تابستانی خود را انجام داده و نیاز به تغییر وضعیت آن می باشد و با سرویس پکیج در فصل پاییز امکان استفاده راحت از آن در فصل زمستان بدون وجود هیچ گونه مشکلی فراهم می گردد.

انواع سرویس پکیج

همانطور که گفته شد سرویس پکیج شامل موارد مختلفی می گردد که توسط تعمیرکاران و تکنسین های پکیج صورت می گیرد. در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره شده است:بهترین زمان برای سرویس پکیج دیواری

 • رسوب زدایی در سرویس پکیج دیواری:

  یکی از اصلی ترین و مهم ترین کارهایی که در هنگام سرویس کردن پکیج دیواری انجام می شود رسوب زدایی می باشد. همانطور که می دانید آیب هری مصرفی ما دارای سختی می باشد و از یون های مختلفی مانند منیزیم و کلسیم تشکیل شده است. این یون ها به مرور زمان در قطعات و لوله های مختلف پکیج رسوب کرده و موجب گرفتگی آنها می گردد این گرفتگی می تواند مشکلات مختلفی را مانند کاهش فشار آب، گرم نشدن آب مصرفی شده و در صورتی که برطرف نگردد می تواند خسارات زیادی به دستگاه وارد نموده طول عمر دستگاه را کاهش دهد. برای سرویس پکیج ممکن است نیاز به استفاده از اسید و مواد شیمیایی مختلف باشد که افراد مبتدی و بی تجربه قادر به انجام آن نمی باشند و نیاز به تخصص تعمیرکار پکیج می باشد.

 • کنترل نمودن فشار آب:

  زمانی که تعمیرکار جهت سرویس دوره ای پکیج شما مراجعه می کند، نیاز است تا علاوه بر رسوب زدایی به کنترل نمودن فشار آب نیز بپردازد. در صورتی که فشار آب پکیج کم یا زیاد باشد می تواند به قطعات داخلی آن آسیب زده و به خرابی پکیج منجر گردد.

 • عملکرد مدار گرمایشی:

  عملکرد مدار گرمایشی نیز باید در سرویس کردن پکیج مورد بررسی قرار گیرد. علاوه بر آن محور پمپ سیرکولاسیون نیز باید کنترل شده و در صورتی که این پمپ دچار گرفتگی باشد برای برطرف نمودن آن اقدام گردد. در صورت وجود مشکل در این پمپ، پمپاژ آب به خوبی انجام نمی شود و آب به محل مورد نظر نمی رسد و یا با فشار بسیار کمی مواجه می گردد.

 • هواگیری پکیج و رادیاتور:

  در هنگام سرویس کردن پکیج یکی از اقداماتی که حتما باید انجام گیرد، هواگیری می باشد. انجام هواگیری امری کاملا تخصصی بوده و باید توسط تعمیرکار پکیج صورت گیرد. در صورتی که پکیج دیواری هواگیری نشود، امکان بروز سر و صدای زیاد در آن وجود داشته و می تواند سبب آزار و اذیت ساکنین ساختمان گردد. علاوه بر آن انجام هواگیری می تواند بهبود عملکرد پکیج را به دنبال داشته و در نهایت در مصرف گاز صرفه جویی نماید.

 • بررسی فن و دودکش پکیج دیواری:

  پکیج های دیواری دارای دودکشی می باشند که گاز مصرفی از آن خارج می گردد. گاهی ممکن است در اثر عدم بررسی این دودکش، در مسیر آن گرفتگی اتفاق افتاده و موجب بروز خطراتی گردد. گرفتگی دودکش می تواند سبب خارج نشدن گاز CO2 از ساختمان شده و در نهایت خفگی افراد را به دنبال داشته باشد. پس نیاز است تا در هنگام سرویس پکیج این دودکش ها نیز به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته و تست گردند.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد