تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس

دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی

دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی چیست؟ خرابی برد الکترونیک لباسشویی به عنوان مغز ماشین لباسشویی یکی از عامل های روشن نشدن ماشین لباسشویی می باشد. اگر کنترل پنل ماشین لباسشویی به طور جزئی یا کلی به ورودی های شما با فشار دادن دکمه یا ولوم ها پاسخ نمی دهد، در 80 درصد موارد می ‌تواند ناشی از خرابی برد باشد و در 20 درصد دیگر مواقع ناشی از خرابی تایمر (در ماشین های قدیمی)، خرابی قفل یا سوئیچ درب یا حتی مشکلاتی چون منبع تغذیه و… است.

تعمیر برد لباسشویی

وقتی ماشین لباسشویی اصلا روشن نشود، بهترین راه حل این است که با بررسی بینیم چه مشکلی و در چه مرحله ای وجود دارد. یعنی از مرحله به برق و پریز زدن دوشاخه لباسشویی تا روشن شدن نمایشگر، برد و… باید بررسی شود تا دقیقا مشکل مشخص شود.

ماشین‌ های لباسشویی جدید و مدرن به طور قابل توجهی پیچیده ‌تر از ماشین ‌های قدیمی می باشند. این حرف بدان معناست که ماشین ‌های لباسشویی مدرن در عین حالی که دارای عملکرد بیشتری نسبت به لباسشویی های قدیمی هستند، دارای قطعات بیشتری نیز هستند که می تواند یکی از عوامل خرابی بیشتر این نوع ماشین ها باشد.

در این بین نیز با حذف قطعات مکانیکی و الکترونیکی و الکتریکی شدن و نوسان های شدید برقی عاملی مضاعف برای خرابی این دستگاه ها می باشد که در ادامه همه موارد مربوطه را بررسی خواهیم کرد.

جهت سفارش خدمات تخصصی تعمیر لباسشویی سامسونگ , تعمیر برد لباسشویی ، تعمیر لباسشویی ، تعمیر ظرفشویی و دیگر لوازم خانگی از طریق شماره های با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید. این مرکز تمامی خدمات خود را با ارئه ضمانت و گارانتی تعمیرات انجام می دهد.

علت های خرابی کلی ماشین لباسشویی و دلایل اصلی روشن نشدن برد آن

اگر هر روز از ماشین لباسشویی استفاده می کنیم یا کلا یک بار در هفته، داشتن ماشین لباسشویی در خانه یکی از لوازم خانگی ضروری مخصوصا در زندگی شلوغ امروزی می باشد. در صورت نبودن ماشین لباسشویی یا خراب شدن آن باید، لباس ها را در دست بشوئیم و اتو کنیم که واقعا خیلی وقت گیرتر خواهد بود.

دانستن نکات نگهداری ماشین لباسشویی نیز به نوبه خود می تواند به استفاده بهینه از ماشین کمک کند. مثلا

 • استفاده از مواد شوینده مناسب
 • پاک کردن لاستیک ماشین لباسشویی
 • استفاده نکردن بیش از حجم شستشوی ماشین
 • سرویس نکردن به صورت دوره ای
 • تراز نبودن ماشین لباسشویی
 • و…

دلایلی که ماشین‌های لباسشویی روشن نمی ‌شوند را در این مقاله به صورت کلی بررسی خواهیم کرد و سپس به صورت جزئی تر به دلایل روشن نشدن بردهای ماشین لباسشویی خواهیم پرداخت.

علت خرابی لباسشویی

دلایل کلی روشن نشدن ماشین لباسشویی و علت های اصلی خرابی آن عبارتند از:

 • خراب بودن برد ماشین لباسشویی
 • مشکل از دوشاخه و پریز برق
 • مشکل از قفل سوئیچ درب
 • تایمر خراب لباسشویی
 • موتور خراب لباسشویی و روشن نشدن آن
 • کم بودن سطح آب و خرابی سنسور آن
 • خرابی دکمه‌ های ماشین لباسشویی

همچنین دلایل خرابی و روشن نشدن برد ماشین لباسشویی نیز عبارتند از:

 • نوسانات برق و روشن نشدن برد به این دلیل
 • نفوذ آب به برد ماشین لباسشویی
 • روشن نشدن برد لباسشویی به علت گرم و مرطوب بودن محیط و خرابی آن
 • عدم استفاده صحیح از ماشین لباسشویی
 • تمام شدن عمر مفید دستگاه
 1. خراب بودن برد لباسشویی و روشن نشدن ماشین لباسشویی

برد کنترلی به عنوان مغز ماشین لباسشویی می باشد. ماشین های لباسشوئی قدیمی بردهای نسبتا ساده ای داشتند، در حالی که در ماشین های جدید، بردها در نوع خود به عنوان کامپیوتر های کوچک هستند.

برد به عنوان کنترل اصلی ماشین است که تمام سیم ها برای فرستادن دستورات و سیگنال ها به اجزای مختلف را دریافت می کند و برنامه های شستشوی مختلف را بر اساس آن کنترل می کند.

اگر برد ماشین ایراد داشته باشد، عملا ماشین کار نخواهد کرد و دستورات لازم را برای اجرای برنامه های مختلف ارسال نخواهد کرد.

مثلا اگر برد ماشین اتصال کوتاه داشته باشد، لباسشویی کلا کار نمی کند یا این که بدون زدن دکمه خاصی روشن می شود و شروع به کار می کند.

اگر برد عیب داشته باشد، می توان آن را از پاسخ های نامنظم و اجرا نشدن برنامه های مختلف نیز متوجه آن شد.

 • مشکل از دوشاخه و پریز برق برای روشن نشدن برد لباسشویی

اگر می بینید که ماشین لباسشویی به طور ناگهانی و بدون سابقه قبلی کار نمی کند برق آن را چک کنید ببینید مشکل از دوشاخه، پریز یا سیم برق ماشین لباسشویی نباشد.

مثلا تکان دادن ماشین لباسشویی و جابجایی آن یکی از دلایل خارج شدن یا شل شدن دوشاخه برق از پریز است که ممکن است اتفاق بیافتد.

 • مشکل از قفل سوئیچ درب

درب باز و سوئیچ خراب باعث عدم ارسال سیگنال بسته بودن درب ماشین لباسشویی می شود و برای ایمنی لازم هیچوقت ماشین لباسشویی روشن نخواهد شد تا این مشکل رفع شود.

 1. تایمر خراب لباسشویی و کار نکردن لباسشویی به این دلیل

یکی از مشکلات سوئیچ استارت، خرابی تایمر ماشین لباسشویی می باشد. شروع به کار ماشین لباسشویی با تایمر می باشد که به عنوان، ولوم یا دکمه ای است که با فشار دادن آن به ماشین لباسشویی دستور می گیرد که شروع به کار کند.

در واقع تایمر قطعه ای است که کنترل می کند کدام برنامه در حال اجرا است، مدت زمانی که ماشین لباسشویی متوقف شده و چرخه بعدی را شروع می کند.

 1. موتور خراب لباسشویی و روشن نشدن آن

موتور خراب لباسشویی نیز یکی از علت های اصلی روشن نشدن آن می باشد که با گوش دادن به صداهای مختلف موتور، مثل صداهای وز وز و ناله مانند و… می توان متوجه شد که موتور ایراد دارد.

مخصوصا اگر ماشین لباسشویی شروع به کار می کند و سپس از کار می افتد، موتور عامل مهمی برای این دلیل می تواند باشد.

 1. کم بودن سطح آب و خرابی سنسور مربوط به آن

اگر سنسور مربوط به میزان آب در ماشین لباسشویی خراب باشد، نمی تواند اطلاعات درستی را به برد ماشین برای ورود آب یا اجرای ادامه برنامه ارسال کند که به این دلیل ماشین لباسشویی روشن نخواهد شد.

 1. خرابی دکمه‌ های ماشین لباسشویی

خرابی دکمه ‌های ماشین لباسشویی باعث می شود که ما نتوانیم دستورات لازم را برای ماشین و راه اندازی آن با فشار دادن آن ها انجام دهیم که در این حالت نیز ماشین روشن نخواهد شد و باید این دکمه ها تعویض شوند.

دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی

برد ماشین لباسشویی با خازن ها و فیوزهای مختلف کار خود را انجام می دهد که همان طوری که گفته شد نوسان برق عاملی اصلی برای نیم سوز شدن یا سوختن کامل برد می باشد. خوب نچرخیدن ماشین لباسشویی، خشک نکردن لباس ها داخل ماشین، تخلیه نشدن یا درست تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی و… جزو عواملی هستند که نشان می دهند برد ماشین ایراد دارد.

روشن نشدن برد ماشین لباسشویی

الکترونیکی شدن قطعات به جای قطعات مکانیکی، باعث شده است تا ماشین های لباسشویی ظریف تر شوند و نگهداری از آن ها باید با بیشترین دقت و احتیاط همراه باشد. عمده دلایل خرابی و روشن نشدن برد ماشین لباسشویی عبارتند از:

 • نوسان برق که منجر به آسیب و اتصالی در خازن و در نتیجه نیم سوز شدن و سوختن آن می شود.
 • اگر آب به درون دستگاه مخصوصا برد ماشین نفوذ کند، باعث اتصالی سیم پیچ ها شده و به برد آسیب می رسد.
 • فیوز خراب برد
 • خرابی پنل ماشین لباسشویی
 • عدم استفاده صحیح از دستگاه
 • گرم و مرطوب بودن محیط استفاده از ماشین لباسشویی
 • تمام شد عمر مفید دستگاه

پیشنهاد ویژه: خدمات تعمیر لباسشویی سامسونگ ، تعمیر لباسشویی ال جی و تعمیر لباسشویی آبسال با 30% تخفیف و تضمین کیفیت انجام کار توسط تغمیرکاران حرفه ای در تکنیک سرویس پارس

 1. نوسانات برق و روشن نشدن برد به این دلیل

نوسانات برق باعث اتصال کوتاه خازن و ایراد در فیوزها شده و برد می سوزد. استفاده نکردن از ماشین لباسشویی در ساعات اوج مصرف برق و داشتن محافظ مناسب برای هر وسیله برقی در خانه، مخصوصا برای لباسشویی می تواند به صورتی مفید و عملی جلوی خرابی برد ناشی از نوسانات برق را بگیرد.

 1. نفوذ آب به برد ماشین لباسشویی

نفوذ آب به برد ماشین لباسشویی و خیس شدن مدار های برد باعث اتصال کوتاه شدن سیم پیچی های داخلی و سوختن برد می شود.

حتی نفوذ آب به ماشین باعث اتصال به بدنه و منجر به برق گرفتگی نیز می تواند بشود که باید به این مورد نیز توجه شود.

خرابی سنسور سطح آب همان طوری که قبلا نیز توضیح داده شد، شیر برقی و … می تواند از عوامل دیگری برای خرابی برد و روشن نشدن لباسشویی به این دلیل نیز باشد.

 1. روشن نشدن برد لباسشویی به علت گرم و مرطوب بودن محیط و خرابی آن

گرم و مرطوب بودن محیط برای وسایل برقی مطلوب نبوده و عمر آن ها را کاهش می دهد. مثلا کار کردن ماشین لباسشویی در گرمای بیش از حد، باعث خرابی خازن های برد شده و در نهایت سوختن برد را به همراه دارد.

خرابی برد لباسشویی

 1. عدم استفاده صحیح از ماشین لباسشویی

عدم استفاده صحیح از ماشین لباسشویی می تواند شامل حجم زیاد شستن لباس در یک بار شستشو، استفاده از مواد شوینده نامناسب، استفاده طولانی مدت یا چندین بار پشت سر هم از دستگاه و… باشد.

اجزاء داخلی ماشین اگر پشت سر هم بدون این که فرصت خنک شدن داشته باشند کار کنند، در آخر شاید منجر به سوختن برد و روشن نشدن لباسشویی به علت خرابی برد شود.

 1. تمام شدن عمر مفید دستگاه

تمام شدن عمر مفید دستگاه نیز به عنوان عاملی مهم برای دستگاه ها و لوازم برقی می باشد که به مرور زمان فرسودگی و مستهلک شدن قطعات را در پی دارد و امکان دارد هر قطعه ای با انجام ندادن وظیفه خود باعث آسیب رساندن به مدار الکترونیکی برد و آسیب به آن شود.

تعمیر برد ناشی از روشن نشدن ماشین لباسشویی را به چه کسی بسپاریم؟

در لباسشویی ها از برد یا تایمر برای ارسال دستورات از شروع تا پایان برنامه استفاده می شود که برد به عنوان کامپیوتری کوچک می باشد.

خرابی برد و تعمیر شدن غیر اصولی آن با برنامه ها و قطعات غیر اصل می تواند مشکلات بیشتری را نیز به دنبال داشته باشد.

در واقع تعمیر برد ماشین لباسشوئی به عنوان یک کار تخصصی می باشد که نباید آن را به هر شخصی بسپارید.

پس با توجه به تخصصی و پیچیده بودن باز کردن برد و تعمیر آن باید به تعمیرکار مجاز و نمایندگی در اولویت تماس بگیرید تا شخصی که دوره های تخصصی تعمیر برد را گذرانده آن را تعمیر کند.

درست است که در بعضی مواقع، آسیب های وارد شده به برد آنقدر زیاد است که شاید تعویض ماشین و خرید لباسشویی جدید بهتر نیز باشد. اما در حالت کلی برای تعمیر و تعویض باید آن را به دست متخصصین امر بسپارید.

تکنیک سرویس پارس خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی خود رابا پوشش تمامی مناطق تهران و توسط تعمیرکاران حرفه ای و آموزش دیده ارائه می دهد. برخی از خدمات این شرکت شامل تعمیر یخچال ، تعمیرات سامسونگ ، تعمیرات ال جی ، تعمیرات دوو و … می باشد.

مقالات مرتبط:

علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند

مقالات مشابه: علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی علائم و دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد