تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
تفاوت ماشین لباسشویی با موتور گیربکسی و تسمه ‌ای

تفاوت ماشین لباسشویی با موتور گیربکسی (بدون تسمه) و تسمه ‌ای

ماشین لباسشویی از جمله وسایلی است که این روزها جزء لوازم ضروری منزل به شمار می آید و شست و شوی لباس ها و پارچه های مختلف بدون حضور ماشین لباسشویی کمی مشکل به نظر می رسد. اختراع ماشین لباسشویی علاوه بر راحتی و آسایشی که برای افراد به وجود آورده است باعث صرفه جویی در زمان نیز شده است و در کوتاه ترین زمان ممکن امکان شست و شوی حجم زیادی از لباس وجود خواهد داشت. در این مقاله تفاوت ماشین لباسشویی با موتور گیربکسی (بدون تسمه) و تسمه ‌ای را بررسی می‌کنیم.

امکانات و ویژگی های ماشین های لباسشویی روز به روز پیشرفته تر گشته و تکنولوژی این وسایل به روزتر می گردد. ماشین های لباسشویی در دو نوع بدون تسمه یا گیربکسی و تسمه ای وجود دارد که هر یک از این مدل ها دارای ویژگی های مجزایی می باشند.

تکنولوژی لباسشویی های بدون تسمه جدیدتر بوده و امروزه اکثر ماشین های لباسشویی تولید شده بدون وجود تسمه کار می کنند. در مقاله پیش رو به تفاوت ماشین لباسشویی با موتور گیربکسی (بدون تسمه) و تسمه‌ ای به همراه ویژگی ها و مزایا و معایبی که هر یک دارد پرداخته شده است.

تفاوت ماشین لباسشویی با موتور گیربکسی

خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی از جمله تعمیر لباسشویی و دیگر لوازم برقی خانه و آشپزخانه از جمله تعمیر یخچال ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ظرفشویی و … با گارانتی تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال توسط تیم متخصص تکنیک سرویس پارس ارائه می شود. جهت ثبت و سفارش خدمات مورد نظر خود از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 و یا فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

ماشین لباسشویی تسمه ای به چه صورت کار می کند؟

ماشین لباسشویی برای عملکرد درست از قطعات مختلفی تشکیل می گردد که همه این قطعات در کنار یکدیگر منجر به شست و شوی البسه می گردند. هیدرواستات، شیر برقی، میکروسوئیچ، موتور الکتریکی، المنت، ترموستات، تایمر و پمپ تخلیه از اجزای مختلف ماشین لباسشویی در مدل های مختلف می باشند.

اما در برخی از ماشین های لباسشویی قطعه دیگری به نام تسمه نیز وجود دارد. محل قرارگیری تسمه در میان دو پولی لباسشویی می باشد که با اتصال به موتور و دیگ ماشین لباسشویی باعث چرخش دستگاه می گردد. در واقع تسمه ماشین لباسشویی وظیفه دارد تا انرژی که در میان دو پولی وجود دارد را به دیگ انتقال داده و سبب چرخیدن آن گردد.

انواع مختلف تسمه ها در ماشین لباسشویی

تسمه های مختلفی در ماشین های لباسشویی به کار می روند که عملکرد آنها وابسته به تعداد دور در دقیقه و توان خروجی ماشین لباسشویی می باشد.

دسته بندی های مختلفی برای تسمه های ماشین لباسشویی وجود دارد و از نظر شکلی در چهار نوع تسمه ذوزنقه ای شکل، تسمه شیاردار، تسمه تایم یا تسمه دندانی و تسمه ذوزنقه ای شکل دندانی تقسیم بندی می شوند. از نظر اندازه نیز تسمه ها را در انواع تسمه های A، B و D طبقه بندی می کنند که تسمه A دارای کوچکترین اندازه می باشد.

ماشین لباسشویی با موتور گیربکسی

شرکت های مختلف تولید کننده ماشین های لباسشویی فناوری جدیدی را وارد ماشین های لباسشویی کرده اند و آن کار کردن دستگاه بدون حضور تسمه می باشد.

شرکت ال جی اولین بار این تکنولوژی را وارد ماشین های لباسشویی نمود و در ادامه شرکت های معتبر دیگری مانند سامسونگ، میدیا، دوو و … نیز از این تکنولوژی در طراحی دستگاه های خود استفاده کردند.

در ابتدای ورود این نوع ماشین لباسشویی به بازار استقبال زیادی از آنها نشد چرا که در صورت خرابی موتور هزینه ای که باید برای تعمیرات آن صرف می شد بسیار بیشتر از ماشین های لباسشویی تسمه دار بود. به همین علت شرکت ال جی گارانتی ماشین های لباسشویی جدید خود را تا 10 سال افزایش داد و اعتماد مشتریان را نسبت به موتور دستگاه جلب نمود.

به لباسشویی هایی که از این فناوری در طراحی استفاده کرده اند دستگاه های direct drive گفته می شود. در این مدل لباسشویی تسمه ای به موتور و لگن متصل نبوده و موتور دستگاه به صورت مستقیم به لگن لباسشویی وصل می باشد.

ماشین لباسشویی با موتور گیربکسی

معمولا به ماشین های لباسشویی بدون تسمه، ماشین لباسشویی گیربکسی نیز گفته می شود که البته این لفظ اشتباه است و هیچ گونه گیربکس و چرخ دنده ای در این دستگاه ها استفاده نشده است، اما در بازار نام ماشین های لباسشویی گیربکسی جا افتاده است. این ماشین های لباسشویی برای چرخش خود از نیروی مغناطیسی استفاده کرده که باعث ایجاد لرزش و سر و صدای کمتری می گردد.

تکنولوژی direct drive و عدم استفاده از تسمه مزایای زیادی را برای ماشین های لباسشویی به همراه آورده است و اکثر افراد استفاده از این نوع دستگاه ها را نسبت به مدل تسمه دار ترجیح می دهند. در ادامه به تفاوت ماشین لباسشویی با موتور گیربکسی (بدون تسمه) و تسمه ‌ای اشاره شده است.

مزایای ماشین لباسشویی بدون تسمه (گیربکسی)

  • به طور کلی استفاده از تسمه متصل به موتور و لگن، راندمان دستگاه را پایین می آورد و با حذف تسمه راندمان موتور بالا خواهد رفت.
  • حذف تسمه و سوار شدن موتور بر روی لگن لباسشویی باعث ایجاد تعادل و بالانس در آن شده و به همین دلیل میزان لرزش و لغزش در ماشین لباسشویی تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است و می توان گفت که ماشین های لباسشویی direct drive کاملا بدون لرزش می باشند.
  • سرعت و قدرت لگن ماشین لباسشویی در دستگاه های بدون تسمه افزایش یافته است که در نهایت به تمیزی بیشتر لباس ها منجر می گردد.
  • میزان صدا در این مدل ماشین های لباسشویی بسیار کم می باشد.
  • با وجود حذف تسمه در ماشین های لباسشویی direct drive فضای بیشتری در درام لباسشویی به وجود آمده و امکان قرارگیری حجم بیشتری از لباس ها در ماشین لباسشویی وجود دارد.
  • طول عمر بیشتر و میزان خرابی کمتری برای این مدل ماشین های لباسشویی گزارش شده است.
  • به علت فشار کمتری که به در دستگاه های بدون تسمه به موتور وارد می شود میزان مصرف انرژی برق در آنها کمتر بوده و صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی خواهد شد.

معایب ماشین های لباسشویی بدون تسمه

همانطور که گفته شد این نوع ماشین های لباسشویی دارای طول عمر بالاتری بوده و امکان خرابی در آنها بسیار کم می باشد اما در صورتی که موتور این دستگاه ها دچار مشکل شد، نیاز به صرف هزینه بیشتری برای تعمیر خواهند داشت و این مورد یکی از معایبی است که برای ماشین های لباسشویی بدون تسمه ذکر می گردد.

علاوه بر آن به علت فناوری پیشرفته و برخورداری از تکنولوژی بالا در ماشین های لباسشویی گیربکسی یا بدون تسمه قیمت این دستگاه ها از ماشین لباسشویی تسمه ای بالاتر می باشد.

معایب ماشین های لباسشویی بدون تسمه

مزایا و معایب ماشین های لباسشویی با موتور تسمه ای

در ماشین های لباسشویی تسمه دار در صورت خرابی و رفع مشکل امکان تعمیر لباسشویی وجود داشته و تعمیر راحت تری نسبت به مدل های بدون تسمه خواهند داشت. همچنین این لباسشویی ها از قیمت پایین تری  نسبت به دستگاه های دایرکت درایو برخوردار می باشند. در صورتی که تسمه ماشین لباسشویی خراب شود به راحتی می توان آن را با پرداخت هزینه ای اندک تعویض نمود.

اما از جمله معایبی که می توان برای ماشین های لباسشویی تسمه دار برشمرد این است که در اثر کارکرد زیاد دستگاه، امکان خراب شدن زود هنگام تسمه ماشین لباسشویی وجود دارد و نیازمند تعمیر می باشد. تسمه این دستگاه ها ممکن است در اثر عوامل مختلف دچار پوسیدگی یا پارگی گردد. به علت استفاده از تسمه ایجاد لرزش های زیاد و وجود سر و صدا در هنگام کار کردن در این مدل ماشین های لباسشویی زیاد می باشد.

خرابی های ماشین لباسشویی مربوط به تسمه

در ماشین های لباسشویی تسمه ای در صورتی که مشکلات و خرابی های مختلفی در دستگاه به وجود آید امکان وجود این مشکلات به علت خرابی تسمه وجود دارد. اگر ماشین لباسشویی پس از روشن شدن نمی چرخد ممکن است به علت پاره شدن و یا پوسیدگی تسمه آن باشد.

لرزش شدید ماشین لباسشویی در حین شست و شو نیز می تواند به علت پارگی تسمه باشد. همچنین ممکن است تسمه ماشین لباسشویی خیلی سفت بسته شده باشد و باعث شود تا ماشین لباسشویی پس از انجام آبگیری کار نکند که در این صورت نیاز است تا میزان سفتی تسمه توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی تنظیم گردد.

علاوه بر آن در صورتی که ماشین لباسشویی قادر به خشک کردن لباس ها نباشد امکان پوسیده شدن تسمه و خرابی آن وجود دارد که باید در اولین فرصت تعویض گردد. شل شدن تسمه هم می تواند دلیلی برای ایجاد سر و صدای زیاد دستگاه باشد که باید توسط تعمیرکار متخصص سفت گردد.

در این مقاله به معرفی ماشین های لباسشویی بدون تسمه و تسمه ای و مقایسه آنها پرداخته شد. اما علاوه بر این دو مدل ماشین لباسشویی نوع دیگری از این دستگاه با تکنولوژی موتور دیجیتال اینورتر یا DIM وجود دارد که امروزه شرکت های مختلف به تولید این محصول روی آورده اند.

در این مدل از ماشین های لباسشویی مثلا برای تعمیر لباسشویی سامسونگ به علت حرکات متنوعی ک موتور انجام می دهد امکان شست و شوی تمیزتر و با کیفیت تر لباس ها وجود دارد و میزان مصرف انرژی نیز در این دستگاه ها بسیار کاهش یافته است.

علاوه بر تعمیر و نصب لوازم خانگی ، تکنیک سرویس پارس همچنین خدمات تعمیر و اجرای تاسیسات ساختمانی مختلف نظیر تعمیر پکیج ، گرمایش از کف ، تعمیر رادیاتور ، لوله کشی ساختمان و … را نیز با هزینه مصوب اتحادیه ارائه می دهد. از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 خدمات مورد نیاز خود را سفارش دهید.

مقالات مرتبط:

باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد