تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
آموزش نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

آموزش نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و شلنگ تخلیه

نظافت یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در جامعه باید رعایت  شود. امروزه با گسترده شدن جوامع شهری و شیوع بیماری های مختلف رعایت بهداشت برای همه انسان‌ها از ضروریات است. در این مطلب نحوه تعویض پمپ تخلیه و شلنگ تخلیه انواع ماشین لباسشویی را بررسی می‌کنیم.

شستن لباس‌ها نیز یکی از مواردی است که تاثیر مستقیمی بر سلامت افراد دارد. در زمان های قدیم برای شستن لباس ها از آب رودخانه استفاده می کردند؛ به این صورت که  با استفاده از گل مخصوص به لکه زدایی لباس ها می پرداختند  و با فشار دادن لباس سعی در تمیز کردن آن داشتند، این روش علاوه بر خستگی زیاد، باعث آسیب رسیدن به بافت لباس نیز می شد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر نیازی به شستن لباس از طریق دست نمی باشد و با اختراع  ماشین لباسشویی شستن لباس  به یکی از آسان ترین کارهای منزل مبدل گشته است.

اکثر ماشین های لباسشویی که امروزه توسط شرکت های مختلف داخلی و خارجی تولید می شود به صورت خودکار بوده و با یک فرایند الکتریکی کنترل می شود.

به این صورت که برنامه شستشو به ماشین داده می شود و به صورت اتوماتیک، فرایند شستن، آبکشی و خشک کردن انجام می گیرد.اما با توجه به اینکه لباسشویی یک وسیله برقی محسوب می شود به دلیل استفاده مکرر و مرور زمان ممکن است دچار خرابی هایی شوند و نیاز به تعمیر داشته باشند. در این مقاله سعی شده است به مشکلات و راه حل های رفع آن و همچنین نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی مطالبی ارائه گردد.

نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

تکنیک سرویس پارس مرکز تخصصی تعمیر لباسشویی و همچنین تعمیرات دیگر لوازم برقی و آشپزخانه از جمله تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر یخچال و … در تهران می باشد که تمامی خدمات خود را با تضمین کیفیت و هزینه مصوب اتحادیه ارائه می دهد. برای سفارش خدمات مورد نظر خود با شماره های 09337788989 / 02166175744  تماس بگیرید.

ماشین لباسشویی و انواع مختلف آن

ماشین لباسشویی عملیات شستن را از طریق چرخاندن لباس درون غلطک های فلزی پر آب انجام می دهند و با استفاده از شوینده هایی که در آن ریخته می شود شستن و لکه زدایی لباس ها به صورت عمیق انجام می گیرد. ماشین های لباسشویی در انواع مختلفی ساخته شده اند. لباسشویی سطلی، لباسشویی دو قلو و لباسشویی تمام اتوماتیک از نمونه های لباسشویی موجود در بازار می باشد.

لباسشویی سطلی

در این مدل از لباسشویی از نیرو الکترومکانیک استفاده می شود و انجام بعضی از فرایندهای شستن به وسیله دست انجام می گیرد. این نوع لباسشویی دارای یک مخزن می باشد. آبگیری و تخلیه آب و استفاده از خشک کن با دخالت دست انجام می گیرد. ماشین لباسشویی سطلی دارای موتور، کاسه نمد، پروانه شستشو و تایمر می باشد.

لباسشویی دوقلو

این مدل از لباسشویی دارای دو مخزن می باشد. یکی از مخزن ها وظیفه شستن و مخزن دیگر وظیفه خشک کردن را برعهده دارد. بدنه این نوع ماشین لباسشویی پلاستیکی می باشد و در آن از المنت استفاده نشده است. موتور این نوع از ماشین های لباسشویی از نوع آسنکرون می باشد.

لباسشویی تمام اتوماتیک

این نوع لباسشویی بعد از قرار دادن لباس ها درون ماشین، دیگر نیازی به دخالت دست انسان نمی باشد و از طریق برنامه شستشویی که به ماشین داده می شود عملیات شستن، آبکشی و خشک کردن انجام می گردد. در این مدل از لباسشویی از پدال برای ایجاد مسیری کوتاه از اطراف داخل سبد به سمت مرکز آن استفاده می نمایند. با استفاده از پدال  لباس ها حرکت می کنند و و با چرخش سبد آب نیز به گردش در می آید.

اجزای ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هماهنگی آن ها با یکدیگر باعث شستن تمیز لباس ها می باشد. موتور، هیدرواستات، میکروسوییچ، المنت، شیر برقی، ترموستات از قطعات اصلی لباسشویی می باشد. میکروسوییچ وظیفه قفل کردن درب ماشین را برعهده دارد.

بعد از روشن کردن لباسشویی، اگر درب به درستی بسته شده باشد؛ میکروسوییچ برق را به شیر الکتریکی می رساند. هیدرواستات وظیفه تنظیم  آب مخزن را بر عهده دارد، به این صورت که زمانی که آب مورد نیاز دستگاه به حد مناسب رسید، آبگیری ماشین متوقف می شود. المنت یا هیتر آب گرم مورد نیاز ماشین را تامین می نماید.

محل قرار گرفتن هیتر قسمت زیرین مخزن اصلی لباسشویی می باشد. موتور لباسشویی نیز یکی از مهم ترین اجزا لباسشویی می باشد که در راستای به حرکت در آمدن لباس‌ها درون آب و مواد شوینده نقش مهمی را ایفا می نماید. پمپ تخلیه نیز وسیله ای است که که آب کثیف داخل ماشین را به سمت لوله های  فاضلاب هدایت می کند.

چگونگی کار پمپ تخلیه ماشین لباسشویی به این صورت است که  زمانی که برق به  سیم پیچ  پمپ متصل می شود، میدان مغناطیسی شکل می گیرد و در حلقه‌ها ولتاژ القایی به وجود می آید و در نتیجه جریان جدیدی شکل می گیرد و میدان مغناطیسی ایجاد می گردد. روتور به چرخش در می آید و در نتیجه باعث تخلیه آب می گردد.

در صورت بروز مشکل در تخلیه آب ماشین لباسشویی، ممکن است عوامل مختلفی دخیل باشد. مواردی مانند شکستگی شیلنگ ماشین لباسشویی، انسداد و گرفتگی لوله های تخلیه توسط پرزهای لباس یا اشیا و…خراب شدن موتور پمپ تخلیه، خراب شدن برد ماشین، جدا شدن لوله تخلیه از دیوار و عوامل دیگری ممکن است باعث شود عملیات تخلیه به درستی انجام نشود که باید توسط فرد متخصص بررسی و عیب یابی گردد.

آموزش  نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و شیلنگ تخلیه

آموزش  نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و شیلنگ تخلیه

گاهی اتفاق می افتد که آب کثیف ماشین لباسشویی در دستگاه می ماند و امکان تخلیه آن وجود ندارد که در این صورت پمپ تخلیه دچار مشکل شده است و با توجه به اینکه عیب یابی، تعمیر، تعویض پمپ تخلیه به دانش تخصصی نیاز است و از توانایی افراد فاقد تخصص خارج است لازم است تا لباسشویی را به تعمیرکار حرفه ای بسپارید تا از خسارت های احتمالی پیش رو خودداری نمایید. در ادامه به آموزش نحوه تعویض پمپ تخلیه و شیلنگ تخلیه برای بالا بردن سطح اطلاعات می پردازیم.

 • اولین گام برای تعویض پمپ تخلیه این است که برق دستگاه را قطع نمایید تا از برق گرفتگی احتمالی خودداری نمایید. همچنین اگر آب داخل ماشین قرار دارد آب را از دستگاه خارج نمایید؛ برای این کار می توانید از خروجی فیلتر، استفاده نمایید. همچنین آب داخلی را توسط شیلنگ تخلیه خارج نمایید.
 • دومین گام بررسی موقعیت پمپ تخلیه می باشد. برای این کار لازم است تا پنل دستگاه را توسط پیچ گوشتی باز نمایید. پنل را به سمت بالا و سمت چپ بکشید تا از دستگاه جدا گردد.
 • سومین مرحله باز کردن پنل کنترلی می باشد. این پنل در قسمت جلو لباسشویی قرار دارد، پیچ های کشوی مایع شوینده نیز باید باز گردد محفظه جاپودری بیرون کشیده شود. لازم به ذکر است پیچ های زیر قسمت جاپودری نیز باید باز گردد.
 • چهارمین گام باز کردن پنل جلویی لباسشویی است. در قسمت پایین لباسشویی فیلتر پمپ تخلیه قرار دارد که باید باز گردد بیرون کشیده شود، لاستیک دور درب نیز باید باز شود. برای جدا کردن پنل جلویی دستگاه باید اتصال سیم ها را به سمت میکروسوییچ باز نمایید.
 • پنجمین گام جدا کردن شیلنگ متصل به پمپ است. پس از باز کردن و دیدن پمپ تخلیه سه شیلنگ که به پمپ تخلیه وصل شده است قابل مشاهده می باشد. بست های این شیلنگ ها را بچرخانید سپس می توانید لوله را از پمپ جدا بنمایید.
 • خارج کردن پمپ قدیمی از دستگاه در این مرحله انجام می گیرد. در این قسمت مشاهده خواهید کرد که پمپ به کف لباسشویی پیچ شده است، اتصالات سیم ها را باز نمایید و بعد سیم های برچسب شده روی پمپ تخلیه را نیز جدا نمایید. مشاهده می کنید که به راحتی امکان خارج کردن پمپ وجود دارد.
 • حالا وقت آن رسیده است که پمپ جدید را جایگزین پمپ قدیمی و معیوب نمایید. به وسیله پیچ ها می توانید پمپ را در جایش نصب نمایید. سیم ها را با دقت به پمپ متصل نمایید، شیلنگی که پمپ را به دیگ متصل می کند و همچنین شیلنگی که گردش آب را به بدنه پمپ وصل می نمایید را در جای خود نصب کنید و در آخر شیلنگ تخلیه را به بدنه پمپ وصل نمایید و با استفاده از گیره مخصوص از محکم شدن آن اطمینان حاصل نمایید.
 • گام بعدی نصب کردن مجدد پنل جلویی ماشین می باشد. به وسیله پیچ هایی که قبلا باز کرده اید می توانید آن را در قاب مخصوص به خود قرار دهید. لاستیکی که از دور درب قبلا باز کرده اید را در جای خود قرار دهید و فیلتر پمپ تخلیه را در جای خود قرار داده و به وسیله پیچ متصل نمایید.
 • مرحله بعدی قرار دادن پنل کنترل و پنل بالایی دستگاه در جای خود می باشد. قسمت جا پودری که باز کرده اید را در جای خود نصب نمایید و پنل کنترل را در بالای پنل جلو قرار دهید و پیچ نمایید. سیم های مربوط به پنل کنترل را نیز وصل کنید. دقت نمایید تمام مراحل به درستی انجام شده باشند. کار تمام است و می توانید ماشین را به برق وصل کنید.

  آموزش نحوه تعویض شیلنگ تخلیه

آموزش نحوه تعویض شیلنگ تخلیه

شیلنگ تخلیه نیز ممکن است بر اثر گرفتگی توسط البسه، اشیا دچار مشکل شده باشد همچنین شکستن و خم شدن شیلنگ، پوسیده شدن و سوراخ شدن شیلنگ از جمله مشکلاتی است که ممکن است برای شیلنگ تخلیه پیش آید و عملیات تخلیه را با دشواری هایی مواجه سازد.

برای تعویض شیلنگ تخلیه ابتدا باید برق را قطع نمایید و سپس با استفاده از پیچ گوشتی شیلنگ را از پشت ماشین باز نمایید. مشاهده می کنید که شیلنگ به وسیله بست به پمپ متصل است که لازم است باز شود سپس بست پلاستیکی را بر روی شیلنگ جدید نصب نمایید  می توانید شیلنگ را در جای مناسبش قرار دهید.

توصیه می شود که در صورتی که فاقد تخصص لازم در خصوص تعویض شیلنگ و پمپ تخلیه می باشید، از تعمیرکاران شرکت تکنیک سرویس پارس جهت تعمیرات ماشین لباسشویی بهره مند شوید. این شرکت با ارائه ضمانت در خصوص قطعات استفاده شده و اقداماتی که انجام می دهند باعث شده این شرکت خدماتی به یکی از پرطرفدارترین شرکت ها تبدیل گردد و رضایت مشتری را به همراه داشته باشد.

علاوه بر نصب و تعمیر لباسشویی سامسونگ , تعمیرات لوازم خانگی ، خدمات مورد نیاز خود در زمینه تاسیسات ساختمانی مختلف نظیر نصب و تعمیر پکیج ، تعمیر رادیاتور ، لوله کشی ساختمان و … را نیز می توانید با اطمینان کامل به متخصصین تیم تکنیک سرویس پارس بسپارید.

مقالات مرتبط:

نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی و رفع مشکل لرزش و صدای لباسشویی

3/5 - (2 امتیاز)
مقالات مشابه: علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد