تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی و رفع مشکل لرزش و صدای لباسشویی

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از مردم با آن رو به رو می شوند این است که ماشین لباسشویی آن ها در هنگام چرخش مخزن شست و شو و به خصوص در مرحله خشک کن که سرعت چرخش مخزن زیاد می شود، به شدت می لرزد و صدای زیادی تولید می کند. در این مقاله می خواهیم به دلایل مختلفی که علت لرزش شدید و صدای لباسشویی می شوند و هم چنین نحوه تراز کردن ماشین لبسشویی بپردازیم و توضیح دهیم که برای حل این مشکل چه باید کرد.

رفع مشکل لرزش و صدای لباسشویی

شاید این مسئله برای شما نگران کننده باشد و گمان کنید که مشکل خاصی برای ماشین لباسشویی شما پیش آمده است که این گونه دچار ارتعاش و لرزش می شود. باید بدانید که این لرزش ها گاهی به خاطر وجود نقص و خرابی یکی از قطعات داخل ماشین لباسشویی است اما گاهی اوقات دلایل ساده ای دارد که به راحتی برطرف شدنی هستند.

صدای لباسشویی

تکنیک سرویس پارس با ارائه گارانتی تعمیرات و با هزینه مصوب اتحادیه خدمات تعمیر لباسشویی و دیگر لوازم خانگی نظیر تعمیر ظرفشویی ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر یخچال ، تعمیر ماکروفر و … را در تمامی نقاط تهران و شهرهای اطراف ارائه می دهد. سفارش خدمات از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 و فرم موجود در داخل سایت امکانپذیر است.

چرا ماشین لباسشویی دچار لرزش می شود؟

  1. تراز نبودن ماشین لباسشویی

زمانی که حرف از لرزش شدید ماشین لباسشویی می شود اولین چیزی که باید بررسی کنید پایه های ماشین لباسشویی است. تراز نبودن ماشین لباسشویی یکی از رایج ترین عواملی است که باعث تکان خوردن و حتی راه رفتن لباسشویی در حین شستن و خشک کردن لباس ها می شود.

این که برخی از برنامه های شست و شو و به ویژه خشک کن باعث لرزش ماشین لباسشویی شوند امری طبیعی است اما اگر این لرزش شدید باشد و با سروصدای بسیار همراه باشد لازم است که به آن توجه کنید و برای حل این مشکل اقدام کنید تا به ماشین لباسشویی شما صدمه ای وارد نشود.

نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

تراز کردن ماشین لباسشویی کار ساده ای است که خودتان قادر به انجام آن هستید. پایه های بیشتر ماشین لباسشویی ها قابل تنظیم و پیچی است و همین باعث شده است که خودتان بدون نیاز به تعمیرکار بتوانید آن ها را هم تراز کنید.

برای این که دستگاه را تراز کنید ابتدا باید از هم تراز نبودن پایه ها مطمئن شوید. برای این منظور می توانید از ابزار نجاری یا نرم افزارهای گوشی استفاده کنید. پایه ها را از جلو به عقب و از چپ به راست بررسی کنید. اگر حباب ابزار تراز در وسط قرار نگیرد یعنی باید ارتفاع پایه ها تغییر کند تا همگی هم تراز شوند.

مرحله بعدی باز کردن ضامن قفل پایه ها است. در بیشتر ماشین های لباسشویی دو پایه جلویی پیچی هستند و ارتفاعشان قابل تنظیم است. برای تراز کردن پایه ها ضامنی که باعث تغییر ارتفاع آن ها می شود را باز کنید.

هرچه ارتفاع پایه ها کمتر باشد و لباسشویی به زمین نزدیک تر باشد ارتعاش و سروصدا کمتر خواهد بود. برای پایین آوردن ارتفاع ابتدا یکی از پایه های جلویی را تا ارتفاع دلخواه پیچ بدهید، سپس با کمک تراز پایه های دیگر را هم به صورت هم تراز با اولین پایه تنظیم کنید.

بعد از این که پایه های جلویی را تراز کردید نوبت به پایه های عقبی ماشین لباسشویی می رسد. این پایه ها در بیشتر لباسشویی ها به صورت خودکار تنظیم می شوند. بعد از تراز کردن قسمت جلویی با کمک فردی دیگر ماشین لباسشویی را به طرف جلو خم کنید تا پایه های عقبی حدود 5 سانتی متر از زمین فاصله پیدا کنند. بعد از آن آرام لباسشویی را زمین بگذارید.

به این صورت پایه های عقبی به شکل خودکار متناسب با ارتفاع پایه های جلویی تنظیم می شوند. اگر پایه های عقبی به شکل خودکار تنظیم نمی شوند و پیچی هستند، مثل پایه های جلویی و با کمک ابزار تراز ارتفاع آن ها را نیز تنظیم کنید.

اگر پایه های لباسشویی شما در اثر جابه جایی شکسته اند یا سرپوش پلاستیکی ندارند باید پایه های جدیدی تهیه کنید تا لباسشویی بتواند صاف روی سطح زمین بایستد. برای این منظور می توانید پدهای ضد لرزش ماشین لباسشویی را از فروشگاه ابزار آلات خریداری کنید و از آن ها استفاده کنید.

بعد از این که پایه ها را هم تراز کردید دوباره با ابزار تراز یک بار از عقب به جلو و یک بار از چپ به راست هم سطح بودن پایه ها را بررسی کنید. اکنون ضامن پایه ها را ببندید که از باز و بسته شدن پایه ها جلوگیری شود.

بعد از اتمام کار ماشین لباسشویی را روشن کنید و یک برنامه شست و شو برای آن انتخاب کنید. اگر مشکل برطرف شده است که یعنی به خوبی پایه ها را تراز کرده اید اما اگر هنوز صدا و لرزش وجود دارد اقدامات بالا را مجدداً مرور کنید. اگر لباسشویی شما قدیمی است این احتمال وجود دارد که پوسیدگی سطح زیرین لباسشویی باعث ایجاد لرزش و تولید صدا شده باشد.

تراز ماشین لباسشویی

  1. بست های ماشین لباسشویی

عامل دیگری که ممکن است منجر به لرزش شدید و سر و صدای لباسشویی شود بست ها یا پیچ های موقتی هستند که در کارخانه برای جلوگیری از آسیب دیدن لباسشویی در حین حمل و نقل تعبیه شده اند.

این بست ها بدنه لباسشویی را محکم به شاسی متصل می کنند تا در حین جا به جایی تکانه ها به بدنه ماشین لباسشویی آسیبی وارد نکنند. این بست ها که اصطلاحاً پیچ ترنسلیت یا پیچ ترانسفر نیز نامیده می شوند در هنگام نصب دستگاه حتماً باید باز شوند زیرا در غیر این صورت با چرخش مخزن شست و شو لرزش شدیدی ایجاد می شود.

  1. متعادل نبودن بار ماشین لباسشویی

زمانی که لباس ها را داخل ماشین لباسشویی قرار می دهید باید سعی کنید آن ها را به صورت یکنواخت و متعادل در داخل مخزن شست و شو یا درام پخش کنید. این کار باعث می شود یک طرف درام خالی و طرف دیگر آن سنگین نشود.

لباس ها را چند بار جا به جا کنید تا بار لباسشویی متعادل شود. از طرف دیگر پر کردن بیش از اندازه ماشین لباسشویی هم می تواند باعث به هم خوردن تعادل آن و ایجاد لرزش های شدید شود.

به طور کلی از تمام ظرفیت ماشین لباسشویی خود استفاده نکنید و همیشه مقدار کمتری لباس داخل آن قرار دهید تا لباسشویی عملکرد بهتر و طول عمر بیشتری داشته باشد. از طرف دیگر این کار باعث می شود لباس ها داخل مخزن آزادانه حرکت کنند و تمیزتر شوند.

معمولاً ظرفیت ماشین لباسشویی ( که وزن لباس های خشک را نشان می دهد) روی دستگاه نوشته شده است. اگر این طور نیست به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود مراجعه کنید.

  1. خرابی یا ضعف کمک فنر

ماشین لباسشویی های درب از جلو دارای کمک فنرهایی هستند که به فریم پایه و بیرون مخزن شست و شو متصل شده اند. این کمک فنرها از شدت لرزش مخزن شست و شو یا درام می کاهند.

حالا اگر این کمک فنرها آسیب ببینند یا ضعیف شوند دیگر نمی توانند به کاهش لرزش دستگاه کمک کنند و عملکرد ماشین لباسشویی با صدا و لرزش زیاد همراه خواهد بود. بررسی کمک فنرهای ماشین لباسشویی باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود تا بتواند در صورت نیاز آن ها را تعمیر یا تعویض کند.

  1. تسمه کنترل کننده حرکت درام

در ماشین لباسشویی های درب از بالا، تسمه هایی برای کاهش لرزش مخزن شست و شو یا درام تعبیه شده اند. چهار تسمه وجود دارد که هر کدام از یک طرف به مخزن و از طرف دیگر به گوشه لباسشویی متصل شده اند.

اگر این تسمه ها به مرور زمان فرسوده شوند در حین چرخش با اتاقک دستگاه برخورد می کنند و باعث لرزش یا تولید صدایی بلند می شوند. یکی از عواملی که باعث خراب شدن و فرسودگی تسمه ها می شود این است که همواره مقدار زیادی لباس داخل ماشین لباسشویی بریزید.

برای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی خود پیشنهاد می کنیم که مقداری کمتر از حداکثر ظرفیت لباسشویی داخل آن لباس بریزید. در صورت آسیب دیدن این تسمه ها هر چهارتای آن ها باید تعویض شوند.

  1. فنرهای مخزن شست و شو

برای اتصال مخزن شست و شو به پایه ها و معلق نگه داشتن آن در داخل ماشین لباسشویی از تعدادی فنر استفاده می شود. وظیفه دیگر این فنرها کاهش میزان لرزش مخزن در حین چرخش است. اگر این فنرها باز شوند یا آسیب ببینند سر و صدای زیادی تولید می شود و ماشین لباسشویی شدیدتر تکان می خورد. فنرهای مخزن یا درام باید توسط متخصص فنی مورد بررسی قرار گیرند و در صورت معیوب بودن تعویض شوند.

معیوب بودن قطعات دیگری همچون حلقه کمک فنر، پد دمپر، بلبرینگ ماشین لباسشویی و غیره نیز می توانند موجب لرزش ماشین لباسشویی شوند. اگر اقدامات ساده ای همچون باز کردن پیچ ترنسلیت، تراز کردن پایه ها و متعادل کردن بار داخل ماشین لباسشویی مشکل لرزش دستگاه را حل نکرد بهتر است با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا لباسشویی را با دقت بیشتر مورد بررسی قرار دهد و در صورت معیوب بودن قطعات داخلی آن ها را تعویض کند.

توجه داشته باشید که نکات گفته شده مختص یک برند یا مدل خاص نیست و می تواند برای انواع ماشین لباسشویی های سامسونگ، ال جی، اسنوا، دوو و غیره کاربرد داشته باشد. اگر خودتان نمی توانید مشکل لرزش و صدای لباسشویی تعمیر لباسشویی سامسونگ و برندهای دیگر را حل کنید می توانید با کارشناسان ما در شرکت تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید تا آن ها تعمیرکاران مجرب و متخصص خود را به شما معرفی کنند. این تعمیرکاران در کوتاه ترین زمان به محل مورد نظر شما اعزام می شوند و به صورت حرفه ای ماشین لباسشویی شما را عیب یابی و تعمیر می کنند.

همچنین جهت سفارش خدمات تعمیر و اجرای تاسیسات ساختمانی نظیر تعمیر پکیج ، لوله کشی ساختمان ، گرمایش از کف و … از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 با تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

برچسب انرژی ماشین لباسشویی چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد