زمان مطالعه:
6 دقیقه
دیدگاه:
0
تاریخ:

روش های تمیز کردن، جرم گیری و رسوب زدایی ماشین لباسشویی

زمانی که نام ماشین لباسشویی می آید لباس های تمیز و خوشبو اولین چیزی هستند که به ذهنمان می آیند. لباس هایی که شسته می شوند باید عطر خوبی داشته باشند تا حدی که حتی بدون استفاده از ادکلن کمبودی احساس نشود. در این مطلب روش ها برای تمیز کردن، جرم گیری و رسوب زدایی ماشین لباسشویی را بررسی می‌کنیم.

اما اگر روزی متوجه شوید که ماشین لباسشویی شما بوی بدی می دهد چه کار می کنید؟ اول این که وقتی با چنین حالتی رو به رو می شوید ماشین لباسشویی شما خراب نشده است بلکه فقط به رسوب زدایی و تمیز کردن احتیاج دارد. طی چند مرحله ساده می توانید مشکل بوی بد ماشین لباسشویی را حل کنید.

در این مطلب به دلایل بو گرفتن ماشین های لباسشویی و نحوه تمیز کردن و جرم گیری آن ها پرداخته ایم. اگر شما هم این مشکل را تجربه کرده اید خواندن این مطلب می تواند راهنمای خوبی برایتان باشد.

در هر ساعتی از شبانه روز می توانید از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 برای سفارش تعمیر لباسشویی توسط تیم تکنیک سرویس پارس اقدام نمایید.  این مرکز همچنین تعمیرات سایر لوازم خانگی نظیر تعمیر یخچال ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ظرفشویی و … را با گارانتی تعمیرات و همچنین هزینه مصوب اتحادیه ارائه می دهد.

چرا ماشین لباسشویی بوی بدی می گیرد؟

  1. ماشین لباسشویی های درب از جلو بسیار بیشتر از ماشین لباسشویی های درب از بالا مستعد بو گرفتن هستند. این بوی بد شبیه بوی نم یا بوی کپک است. ماشین لباسشویی های درب از جلو به بازار آمدند که با مصرف کمتر آب به صورت ملایم تر اما کارآمدتر لباس ها را شست و شو دهند. اما همین مصرف کم آب و بازدهی بالا ماشین لباسشویی های درب از جلو است که می تواند موجب ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی شود. ماشین لباسشویی های پر بازده درب از جلو نسبت به ماشین های درب از بالا بسیار کمتر آب مصرف می کنند. زیرا لباس ها حول یک محور افقی می چرخند و در حین چرخش آب به تما قسمت های آنان می رسد و دیگر نیاز نیست که مانند لباسشویی های درب از بالا درام کامل پر از آب شود.

این مسئله زمانی که از مواد شوینده با کیفیت و دارای استانداردهای بالا استفاده کنید هیچ مشکلی به وجود نمی آورد. اما اگر بخواهید از شوینده های اشتباه استفاده کنید ذرات اندکی از آن ها در لا به لای قطعات ماشین لباسشویی باقی می ماند و به طور کامل همراه با آبکشی خارج نمی شود.

بدین ترتیب روی درام (دیگ شست و شو) را لایه ای از مواد شوینده و کثیفی های لباس های شما می پوشاند. به خاطر گرما و رطوبتی که در داخل درام وجود دارد آن جا محل مناسبی برای رشد انواع قارچ ها و باکتری ها می شود.

رشد باکتری ها و قارچ ها هم موجب تولید بوی بد و نا خوشایندی می شود که هنگام شستن لباس ها می تواند به آن ها نیز انتقال پیدا کند. نتیجه این می شود که پس از شستن لباس ها علاوه بر خود ماشین لباسشویی لباس های تمیز هم بوی ناخوشایندی می دهند.

از طرف دیگر استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده هم باعث باقی ماندن ذرات شوینده در ماشین لباسشویی می شود و همین عواقب را به دنبال دارد.

  1. نکته دیگر این است که دور درب ماشین لباسشویی های درب از جلو یک نوار لاستیکی عریض وجود دارد که از بیرون ریختن آب و کف جلوگیری می کند. چربی، ذرات کثیف، مواد شوینده و ذرات پرز پارچه می توانند لای خطوط نوار لاستیکی جمع شوند و به خاطر مرطوب بودن آن به مرور زمان بوی بدی تولید کنند. همچنین، رطوبت و گرما می توانند باعث رشد باکتری ها و قارچ ها روی لاستیک شوند. لازم است که هر چند وقت یک بار این لاستیک را با دستمال خشک و تمیز کنید تا از ایجاد بوی بد جلوگیری کنید.
  2. درست است که شست و شوی لباس ها با دمای پایین باعث سالم تر ماندن آن ها می شود اما عادت کردن به این رویه اصلاً توصیه نمی شود. آب سرد نمی تواند همه باکتری ها را از از لباس ها و درام پاک کند در نتیجه به مرور زمان باعث بو گرفتن ماشین لباسشویی می شود.
  3. وجود ضعف در سیستم تخلیه نیز می تواند موجب بوی بد ماشین لباسشویی شود. اگر ماشین لباسشویی شما مشکل تخلیه آب دارد و گاهی آب به صورت راکد در داخل آن باقی می ماند باید بدانید که این آب صابونی می تواند محل خوبی برای رشد باکتری ها و کپک باشد.

اگر تمام نکته های گفته شده را رعایت کرده اید و کشوی مواد شوینده، یگ شست و شو و محل تخلیه را بررسی کرده اید اما بو از آن ها سرچشمه نمی گیرد، باید قسمت های دیگر و تمام گوشه و کنارهای ماشین لباسشویی را که احتمال تجمع قارچ ها در آن ها زیاد است را بررسی کنید.

چگونه بوی بد ماشین لباسشویی را از بین ببریم؟

تنها راه حل از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی شستن قسمت های مختلف آن است. بیشتر ماشین لباسشویی های جدید دارای برنامه self clean یا Drum clean هستند. این برنامه مخصوص شست و شوی فضای داخلی ماشین لباسشویی است. زمانی که از این برنامه استفاده می کنید نباید لباسی داخل لباسشویی قرار دهید. سعی کنید دمای بالایی را برای آب انتخاب کنید تا باکتری ها بهتر از بین بروند.

شست و شوی محفظه داخلی (درام) ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما چنین برنامه ای دارد می توانید به راحتی از آن استفاده کنید در غیر این صورت خودتان به صورت دستی باید درام را تمیز کنید. برای تمیز کردن درام می توانید از سرکه سفید استفاده کنید. سرکه سفید را روی تمام قسمت های داخل ماشین لباسشویی و لاستیک دور درب اسپری کنید. سپس، با مسواک تمام قسمت ها را تمیز کنید، به خصوص قسمت هایی که احتمال جمع شدن مواد شوینده در آن ها زیاد است.

روش دیگر تمیز کردن درام و تمام قسمت های داخلی ماشین لباسشویی این است که یک چهارم فنجان جوش شیرین را با یک چهارم فنجان آب مخلوط کنید و آن را داخل کشوی مواد شوینده بریزید.

اکنون دو فنجان سرکه سفید را داخل درام بریزید و درب لباسشویی را ببندید. اکنون یک برنامه شست و شو انتخاب کنید و برای آب یک دمای بالا انتخاب کنید. این مواد تمام کثیفی ها و قارچ ها را از ماشین لباسشویی شما خارج می کنند.

اکنون درب ماشین لباسشویی را باز کنید و با یک دستمال نخی بدون پرز دور تا دور لاستیک و داخل درام را خشک کنید. درب را برای چند دقیقه باز بگذارید تا رطوبت و گرما از لباسشویی خارج شود. این کار علاوه بر خشک شدن مخزن باعث می­شود که بوی سرکه کاملاً از بین برود.

شست و شوی لاستیک دور درب

اکنون باید درزها و زیر و روی لاستیک دور درب را تمیز کنید. برای تمیز کردن لاستیک می توانید از اسفنج آغشته به کف یا مقداری سرکه سفید استفاده کنید. بعد از شست و شو آن را با یک دستمال نخی بدون پرز کامل خشک کنید.

شست و شوی کشوی مواد شوینده

مرحله بعدی شستن کشوی مواد شوینده است. کشو را کاملاً از جای خود بیرون بیاورید و محل قرار گرفتن کشو را کامل تمیز کنید. برای شستن خود کشو می توانید از یک اسفنج یا مسواک برای تمیز کردن کشو استفاده کنید.

می توانید از کمی سرکه سفید هم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که تک تک این مراحل برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی ضروری است. تمیز کردن مداوم دیگ شست و شو، محل تخلیه و کشوی مواد شوینده باعث می شود که عملکرد ماشین لباسشویی شما بهتر شود و لباس های شما همواره بوی خوشی داشته باشند.

تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

یکی از کثیف ترین قسمت های ماشین لباسشویی فیلتر آن است که تمامی پرزها، دکمه ها، موها و ذرات ریز در آن جا جمع می شوند. این فیلتر را هر چند وقت یک بار تمیز کنید تا بوی بد نگیرد. برای تمیز کردن این فیلتر هم می توانید از مسواک و مواد شوینده استفاده کنید.

نحوه ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی

گاهی اوقات مجبور می شوید که لباس های یک فرد بیمار را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید و ممکن است این مسئله باعث نگرانی شما شود که باکتری ها و قارچ های لباس و حوله فرد بیمار داخل لباسشویی بماند و به لباس های شما منتقل شود. برای جلوگیری از این اتفاق و برای آسودگی خاطر خود می توانید ماشین لباسشویی خود را ضدعفونی کنید.

برای این کار باید نصف فنجان سفید کننده­ کلرین را داخل محفظه مواد شوینده بریزید. اگر کشوی مواد شوینده قسمتی مخصوص ماده سفید کننده دارد آن را هم پر کنید. اکنون یک برنامه شست و شوی طولانی انتخاب کنید و لباسشویی را روی دمای بالا تنظیم کنید. بعد از اتمام شست و شو داخل محفظه، در ماشین لباسشویی و لاستیک دور آن را با پارچه تمیز خشک کنید.

تکنیک سرویس پارس علاوه بر سرویس و تعمیرات لوازم خانگی همچنین خدمات تاسیسات ساختمانی نظیر تعمیر پکیج ، گرمایش از کف  ، لوله کشی ساختمان و … را توسط تکنسین های ماهر و آموزش دیده ارائه می دهد. ثبت سفارش از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 و همچنین پرکردن فرم موجود در سایت امکانپذیر است.

مقالات مرتبط:

تعمیر تایمر لباسشویی

3/5 - (2 امتیاز)
اشتراک:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست تعمیرات
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد