تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس

تنظیم فشار پکیج : پکیج ها از جمله سیستم های گرمایشی پرطرفدار بوده که امروزه در اکثر ساختمان ها از آن استفاده می شود. عملکرد پکیج مانند موتورخانه بده اما ابعاد آن بسیار کوچک تر می باشد. در این مقاله علت مشکلات نوسان (کم و زیاد شدن) و افت فشار پکیج دیواری را بررسی می‌کنیم.

پکیج ها در انواع مختلف دیواری و زمینی وجود دارند که استفاده از پکیج های دیواری به علت ظاهر زیبا و عملکرد با کیفیتی که دارند مورد توجه بیشتری قرار گرفته اند. مانند هر وسیله دیگری پکیج ها نیز ممکن است دچار مشکلات و خرابی های مختلفی گردند.

یکی از مشکلات رایجی که در انواع پکیج ها ممکن است اتفاق بیفتد مشکل افت فشار پکیج دیواری است که به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. در این مطلب به دلایل مشکل افت فشار پکیج دیواری و راه حل نوسان و تغییر فشار آن پرداخته شده است.

علت کم شدن فشار پکیج

پایین بودن فشار پکیج ممکن است مشکلات مختلفی را ایجاد کرده و دردسرهایی را برای افراد ایجاد نماید. گرم نشدن آب توسط پکیج به علت پایین بودن فشار آن می باشد که برای تنظیم فشار پکیج نیاز است تا حتما با استفاده از راه حل هایی که در ادامه گفته خواهد شد این مشکل رفع گردد.

البته این مشکل در پکیج هایی که بیش از سه سال از کار کردن آنها گذشته است تقریبا هر هفته اتفاق می افتد. پکیج های نو نیز کم و بیش با مشکل افت فشار مواجه شده و نیاز است تا در رابطه با رفع این مشکل آگاهی خود را بالا برد. در ادامه به دلایل مختلفی که سبب افت فشار پکیج می گردد اشاره می گردد.

  1. خرابی شیر پرکن پکیج دیواری

شیر پرکن یکی از قطعات مهم در پکیج های دیواری بوده که دارای ساختار ساده ای می باشد. با استفاده از شیر پرکن پکیج قادر خواهیم بود که برای تنظیم فشار پکیج ، میزان آب پکیج را کم یا زیاد نماییم و در مواقعی که میزان آب پکیج کم است با باز کردن این شیر به پر کردن پکیج پرداخت.

بسته به مدل پکیج ممکن است شیر پرکن در انواع مختلفی وجود داشته باشد که از آن میان می توان به شیر پرکن دستی و شیر پرکن اتوماتیک اشاره کرد. در صورتی که این شیر پرکن با مشکلی مواجه گردد و خراب شود امکان افزایش و کاهش فشار پکیج وجود دارد. به علت این که کاهش فشار و افزایش فشار دارای سرعت بسیار کمی می باشند، کاهش فشار در پکیج بسیار مشهود می باشد.

دلایل مشکل افت فشار پکیج دیواری

  1. باز بودن شیر پرکن پکیج دیواری

همانطور که گفته شد در صورتی که آب پکیج کم شود می توان باز باز کردن شیر پکیج به صورت پادساعتگرد آب را وارد پکیج نمود. گاهی ممکن است بستن شیر پرکن فراموش شده و در نتیجه زمانی که از آب گرم استفاده می شود فشار آب کاهش بسیاری داشته باشد و در نهایت پکیج خاموش گردد.

در این گونه مواقع در صورتی که فشار آب شهری نیز کاهش یابد به علت باز بودن شیر پرکن امکان کاهش فشار پکیج نیز وجود داشته باشد.

  1. خرابی منبع انبساط پکیج دیواری

یکی دیگر از دلایل مشکل افت فشار پکیج دیواری خراب بودن منبع انبساط پکیج می باشد. منبع انبساط در پکیج از قطعات حیاتی پکیج بوده که موظف است بالانس فشار آب گرم را درون منبع حفظ نموده و همچنین آب را به رادیاتور انتقال دهد.

در واقع منبع انبساط باعث می شود تا زمانی که حجم آب زیاد است فشار آب گرم را کم کرده تا دستگاه نترکد؛ همچنین به جبران فشار آب کم نیز در پکیج می پردازد. حال در صورتی که منبع انبساط سوراخ شده و یا باد نداشته باشد امکان افزایش و یا کاهش فشار در دستگاه وجود خواهد داشت.

  1. علت سرریز شدن آب پکیج

به دلایل مختلفی مانند نصب نادرست پکیج، ترک خوردن مبدل های پکیج، ترکیدگی لوله و دیگر اتصالات پکیج، سوراخ بودن منبع انبساط، خراب بودن شیر اطمینان و … ممکن است پکیج دچار نشتی گردد.

در صورتی که پکیج دچار افت فشار گردد می توان یکی از دلایل آن را نشتی آب دانست که باید چک گردد. حتی مقدار کم نشتی نیز می تواند باعث افت فشار بسیاری شده و هر چه سریع تر باید برطرف گردد.

  1. علائم خرابی مبدل حرارتی پکیج دیواری

مبدل حرارتی در پکیج از قطعاتی است که به انتقال حرارت موثر بین دو سیال در پکیج می پردازد و باعث می شود تا دماهای مختلف میان دو سیال با هم برابر گردند. برای انجام این کار، مبدل های حرارتی به گرم کردن سیال سرد و سرد کردن سیال گرم می پردازند.

پکیج های دیواری در انواع تک مبدله و دو مبدله وجود دارند که در صورتی که پکیج شما از نوع دو مبدله باشد احتمال سوراخ شدن آن کمتر بوده و در نتیجه پکیج از این طریق دچار افت فشار نمی گردد.

نشت کردن آب از پکیج دیواری

اما اگر پکیج تک مبدله می باشد ممکن است مبدل از قسمت داخلی سوراخ شده و منجر به افت فشار پکیج گردد. اگر مبدل دستگاه سوراخ بوده و فشار آب شهری نیز کم باشد امکان ایجاد افت فشار در پکیج به میزان بیشتری وجود خواهد داشت.

  1. نشتی داشتن لوله های گرمایشی از کف

در صورتی که از پکیج برای گرم کردن آب لوله های سیستم گرمایش از کف استفاده می کنید، این امکان وجود دارد که لوله های گرمایشی که در کف زمین وجود دارند به دلایل مختلفی مانند ترکیدگی یا سوراخ شدن لوله ها و یا محکم نبودن اتصالات آن دچار نشتی شوند. این نشتی یکی از دلایل مشکل افت فشار پکیج دیواری می باشد.

  1. هوا داشتن پکیج دیواری

گاهی ممکن است به علت هوا گرفتن در لوله های پکیج، عملکرد آن دچار مشکل گردد. بنابراین نیاز است تا به صورت هر ساله پکیج ها سرویس شده و به اصطلاح هواگیری گردند.

در صورتی که هواگیری انجام نشود، هوا در لوله های پکیج قرار گرفته و باعث می شود تا آب نتواند به درستی از لوله ها عبور نماید. یکی از مشکلاتی که با هوا داشتن پکیج ممکن است رخ دهد افت فشار پکیج می باشد که با هواگیری دستگاه برطرف می گردد.

علت بالا و پایین رفتن فشار در پکیج دیواری

در صورتی که پکیج دیواری دچار مشکل افت فشار گردید می توان با چک کردن موارد مختلف، بدون این که نیازی به حضور تعمیرکار باشد، این مشکل را برطرف نمود.

در ابتدا باید قسمت شیر پرکن پکیج را بررسی نمود و در صورتی که این شیر باز بود به بسته شدن آن اقدام نمود. میزان نرمال و استاندارد برای فشار پکیج بین 0.7 تا 2 می باشد که در صورتی که فشار از این میزان بالاتر یا پایین رد مشکلی در پکیج وجود داشته که باید برطرف گردد. ارورهایی که در انواع پکیج ها نمایان می شوند نیز می توانند این مشکل را برای شما مشخص نمایند.

در صورتی که مشخص شود که علت افت فشار پکیج مربوط به خراب بودن شیر پرکن می باشد نیاز است تا نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمود. این کار باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شده و قابل تعمیر توسط خود فرد نمی باشد.

اگر منبع انبساط پکیج دیواری خراب باشد نیاز نیاز است تا هر چه سریع تر تنظیم و تعمیر گردد. میزان تنظیم باد منبع انبساط در مدل ها و انواع مختلف پکیج متفاوت بوده و نیاز به تنظیمات ویژه ای دارد.

نوسان و تغییر فشار در پکیج دیواری

در پکیج ها که از منبع انبساط بسته استفاده می شود و به صورت پرس شده می باشد نیاز است تا جهت تنظیم آن حتما از فرد متخصص در این کار استفاده نمود. تعمیرکاران پکیج دیواری با استفاده از دستگاهی به نام بارسنج میان بار و فشار پکیج را اندازه گیری کرده و در صورت کم یا زیاد بودن این مقدار آن را تنظیم خواهند کرد. برای تعمیر منبع انبساط نیاز است تا مدار خاموش شده و آبی که داخل مدار است سرد شده باشد.

اگر پکیج دارای نشتی باشد نیاز است تا در ابتدا دلیل نشتی مشخص شده و پس از عیب یابی به تعمیر آن پرداخت. نشتی پکیج در پکیج های دو مبدله بیشتر رخ می دهد و در صورتی که نوع پکیج ها دچار افت فشار گردند احتمال نشتی در انها بسیار بیشتر از پکیج های تک مبدله می باشد.

اگر علت نشتی آب در پکیج سوراخ بودن مبدل می باشد نیاز است تا پکیج را خاموش کرده و تعمیرکار متخصص به تعمیر و گرفتگی سوراخ آن اقدام نماید.

اگر مشکل افت فشار پکیج دیواری به دلیل نشتی آب از لوله های کار گذاشته شده در زمین باشد برای تنظیم فشار پکیج نیاز است تا این لوله ها به دقت بررسی شده و اتصالات آن محکم گردد.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت جرقه زدن مداوم پکیج علت یکسره روشن ماندن پکیج علائم خرابی پمپ پکیج + 10 راه حل مفید دلیل بروز خطای ۴۰ ۷۰ ۸۰ پکیج ایران رادیاتور
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد