رادیاتور قرنیزی چیست؟ مزایا و معایب آن کدام اند؟

در دنیای امروز که به دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی داده می شود حتی انتخاب سیستم های سرمایش و گرمایش نیز با دقت انجام می شود. رادیاتور قرنیزی نسل جدیدی از رادیاتور و سیستم گرمایشی است که علاوه بر به صرفه بودن و بازدهی خوب از ظاهر زیبایی نیز برخوردارند و این نیاز انسان ها را به خوبی برآورده می کنند. در این مطلب قصد داریم رادیاتور قرنیزی به همراه مزایا و معایب آن را بررسی می‌کنیم.

مزایا و معایب رادیاتور رادیاتور قرنیزی

در خانه ها و اداراتی که از دکوراسیون داخلی خاصی برخوردار هستند بهتر است از این رادیاتورها استفاده شود زیرا علاوه بر کارایی بالا ظاهر مناسبی دارند که با هر دکوراسیون و چیدمانی سازگار هستند.

مزایا و معایب رادیاتور رادیاتور قرنیزیممکن است تا کنون اسم رادیاتورهای قرنیزی به گوشتان نخورده باشد، اگر این طور است با خواندن این مطلب می توانید اطلاعات خوبی در رابطه با این نوع رادیاتورها به دست آورید.

اولین سؤالی که برایتان پیش می آید این است که به چه نوع رادیاتوری قرنیزی گفته می شود؟ رادیاتور قرنیزی همان طور که از نامش پیدا است نوعی سیستم گرمایشی است که داخل پنل های قرنیزی از جنس آلومینیوم قرار می گیرد.

سیستم گرمایشی قرنیزی سیستم ساده و کارآمد است که علاوه بر تأمین گرمای مورد نیاز انواع ساختمان های مسکونی و اداری از ظاهری زیبا و مقاوم نیز برخوردار می باشد. در رادیاتورهای قرنیزی پوسته ای آلومینیومی به شکل قرنیز تولید می شود و این امکان به وجود می آید که یک رادیاتور در پشت این پوسته قرار گیرد.

در ساخت این نوع رادیاتورها از آلومینیوم استانداردی استفاده می شود که بتواند به خوبی گرما را انتقال دهد و مانعی در برابر انتشار گرما نباشد. به علاوه این پوسته مقاوم از رادیاتورها در برابر انواع آسیب ها محافظت می کنند.

رادیاتور قرنیزی رادیاتور مستقلی است که تمام کارایی ها و مزایای رادیاتورهای قدیمی را دارد اما با طراحی خاص خود به صورت مدرن درآمده است. این رادیاتورها با استفاده از فناوری های رادیاتورهای مدرن ساخته می شوند و در نتیجه کارآمدتر، مقرون به صرفه تر و با محیط سازگارتر هستند.

انواع رادیاتور قرنیزی

رادیاتورهای قرنیزی دو نوع مختلف دارند. رادیاتورهای الکترونیکی و رادیاتورهای هیدرونیک.

رادیاتورهای قرنیزی الکترونیکی و نحوه عملکرد آن ها

رادیاتورهای الکترونیکی سریعتر گرم می شوند و فاقد مخزن، بویلر یا سیستم های مرکزی هستند و به صورت مستقل کار می کنند. این رادیاتورها می توانند به پنل برق اصلی خانه متصل شوند و انرژی مورد نیاز خود را از این طریق دریافت کنند.

نصب برخی از مدل های آن بسیار آسان است و می توانند با دو شاخه به برق متصل شوند. نحوه عملکرد این رادیاتورها به این شکل است : زمانی که ترموستات رادیاتور قرنیزی الکترونیکی روشن می شود هوای سرد نزدیک زمین به داخل سیستم کشیده می شود و از کنار پره های فلزی که در داخلشان کابل مخصوصی قرار دارد عبور می کنند.

این هوا با عبور از کنار پره ها گرم می شود و سپس هوای گرم دوباره به محیط دمیده می شود. برخی از مدل ها ترموستات های جدا گانه ای دارند که جلوی پنلشان نصب شده است و ترموستات برخی از مدل ها روی دیوار نصب می شود.

انواع رادیاتور قرنیزیرادیاتور قرنیزی هیدرونیک و نحوه عملکرد آن ها

در رادیاتورهای قرنیزی هیدرونیک آب داغ در داخل مجموعه ای از لوله های مسی جریان پیدا می کند. این سیستم مسیر جریان آب را به گونه ای طولانی می کند که گرمای آن محیط خانه را گرم کند.

پره های مسی که به شبکه متصل هستند انتقال گرمای آب را تسهیل می کنند. زمانی که آب گرم از لوله ها عبور می کند پره های مسی هم گرم می شوند و سپس هوای اطرافشان را گرم می کنند.

هوای سرد نزدیک زمین هم به داخل سیستم کشیده می شود و توسط پره ها گرم می شود. این گردش هوا و جریان آب ادامه پیدا می کند تا هوای محیط به گرمای دلخواه برسد.

مزایای رادیاتور قرنیزی

  1. بهترین مهم ترین مزیتی که رادیاتورهار قرنیزی دارند این اسا که فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. این رادیاتورها در حاشیه پایینی دیوارها نصب می شوند و چون بسیار باریک هستند عملاً در داخل اتاق فضایی اشغال نمی کنند. این رادیاتورها برای خانه ها و اتاق های کوچک یا دفاتر کاری که جایی برای نصب رادیاتورهای معمولی ندارند بسیار مناسب هستند.
  2. مزیت دیگر رادیاتورهای قرنیزی این است که به صورت یکنواخت گرما را در اتاق توزیع می کنند. این رادیاتورها نسبت به رادیاتورهای معمولی در انتشار گرما به صورت متعادل موفق تر هستند زیرا دور تا دور اتاق را فرا گرفته اند. رادیاتورهای معمولی بیشتر اطراف محلی که در آن نصب شده اند را گرم می کنند و ممکن است نواحی که با رادیاتور فاصله دارند کمی خنک تر باشند این درحالی است که رادیاتورهای قرنیزی دور تا دور اتاق نصب می شوند و در نتیجه تمام فضا را به یک اندازه گرم می کنند. از طرف دیگر نصب رادیاتورهای قرنیزی در زیر پنجره ها باعث می شود هوای سردی که از طریق درز پنجره وارد اتاق می شود توسط سیستم رادیاتور جذب شود و تبدیل به گرما شود.
  3. یکی دیگر از مزایای رادیاتورهای قرنیزی بی سر و صدا بودن آن ها است. این رادیاتورها با وجود کارآیی بالایی که دارند بدون صدا کار می کنند. همچنین دوده ندارند و دیوارهای اطراف را سیاه نمی کنند.
  4. یکی از مزایای رادیاتورهای قرنیزی که قبلاً هم به آن اشاره شد زیبایی ظاهری آن و سازگار بودن با انواع دکوراسیون داخلی است. این رادیاتورها شکلی زیبا و مدرن به خانه یا اتاق شما می بخشند. به علاوه این رادیاتورها کوچک و توکار هستند و با نصب آن ها مجبور نیستید که رادیاتورهای فلزی بزرگ و لوله های متصل به آن ها را در داخل اتاق های خود تحمل کنید.

رادیاتور قرنیزی هیدرونیکمعایب رادیاتور قرنیزی

  1. یکی از معایب رادیاتورهای قرنیزی این است که چون پره ها و رویه آن از فلزهای مس و آلومینیوم تشکیل شده اند ممکن است این فلزات به مرور زمان زنگ بزنند. همچنین چون این رادیاتورها در داخل محفظه قرار می گیرند هر چند وقت یک بار لازم است که روکش آن ها باز شود و گرد و غبار یا آثار زنگ زدگی پره ها یا روکش پاک سازی شود.
  2. همان طور که گفته شد برخی از رادیاتورهای قرنیزی برقی هستند. این رادیاتورها گران هستند و چون برق مصرف می کنند هزینه مصرف برق شما را افزایش می دهند. این نوع رادیاتورهای قرنیزی برای محیط های بسیار کوچک که زود گرم می شوند و مناطقی که زمستان های سختی ندارند مناسب است.
  3. یکی دیگر از معایبی که رادیاتورهای قرنیزی دارند این است که شما در چیدمان لوازم خانه محدود می کنند. چون این رادیاتورها در حاشیه دیوار نصب می شوند باید در اطراف آن ها فضای خالی وجود داشته باشد تا بتوانند به درستی گرما را منتشر کنند. قرار دادن کمدهای بزرگ یا مبلمان در مقابل آن ها از میزان کارآیی سیستم گرمایشی قرنیزی می کاهد. همچنین برخی از وسایل مانند تلویزیون و سایر لوازم الکترونیکی ممکن است در اثر حرارت مداوم آسیب ببینند و در نتیجه نباید نزدیک به دیوار قرار داده شوند.
  4. ممکن است هوا در داخل لوله های رادیاتورهای قرنیزی هیدرونیک تجمع پیدا کند و این مسئله فعالیت رادیاتورها را مختل کند. البته این مشکل با هواگیری لوله ها حل می شود و مشکل بزرگی نیست. عیب دیگر رادیاتورهای هیدرونیک آن است که دیرتر از رادیاتورهای برقی گرم می شوند اما در عوض مدت زمان بیشتری طول می کشد تا گرمای آب از دست برود.

رادیاتورهای قرنیزی نسل جدیدی از رادیاتورها هستند که با دنیای مدرن و انواع دکوراسیون داخلی سازگار شده اند و انواع معایب سیستم های گرمایشی قدیمی و گرمایش از کف در آن ها مشاهده نمی شود.

این سیستم ها هم مانند هر سیستم دیگری مزایا و معایبی دارند که شما باید آن ها را بررسی کنید و سپس با در نظر گرفتن نیازهای خود و شرایط محیطی که قرار است رادیاتورها را در آن جا نصب کنید برای نصب آن ها تصمیم گیری کنید.

رادیاتور قرنیزیاگر قصد دارید که برای یک محیط کوچک با طراحی داخلی خاص یک سیستم گرمایشی مناسب نصب کنید می توانید از ظاهر زیبا و فناوری جدید رادیاتورهای قرنیزی استفاده کنید.

پیشنهاد ویژه: تکنیک سرویس پارس یکی از مجموعه های پیشرو در زمینه تعمیر و نصب رادیاتور ساختمانی می باشد، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟