تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

گاهی اوقات پیش می آید که پس از اتمام چرخه شست و شو آب داخل مخزن لباسشویی تخلیه نشود و در داخل آن باقی بماند. این یکی از خرابی های رایج ماشین های لباسشویی است که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند. در این مطلب قصد داریم دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی را بررسی می کنیم.

زمانی که آب مخزن به بیرون تخلیه نشود پس از اتمام کار ماشین لباسشویی خواهید دید که لباس ها نه تنها خشک نشده اند بلکه کاملاً خیس هستند و در کف مخزن شست و شو هم هنوز آب وجود دارد.

در این شرایط لازم است که فوراً با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید اما اقدامات ساده ای هم وجود دارند که قبل از تماس با تعمیرکار خودتان می توانید انجام دهید. گاهی اوقات عوامل ساده باعث به وجود آمدن مشکلات می شوند و به سادگی قابل رفع هستند.

برای این که متوجه شوید عملکرد نادرست کدام قطعات و قسمت ها باعث تخلیه نشدن آب داخل لباسشویی می شود این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

تکنیک سرویس پارس مرکز تخصصی تعمیر لباسشویی , تعمیر لباسشویی سامسونگ و همچنین تعمیرات دیگر لوازم برقی و آشپزخانه از جمله تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر یخچال و … در تهران می باشد که تمامی خدمات خود را با تضمین کیفیت و هزینه مصوب اتحادیه ارائه می دهد. برای سفارش خدمات مورد نظر خود با شماره های 09337788989 / 02166175744  تماس بگیرید.

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی و راه های حل مشکل

قبل از این که به بررسی ماشین لباسشویی بپردازید حتماً باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید یا برق مربوط به آن را از جعبه فیوز خانه قطع کنید تا از خطرات کار با قطعات برقی در امان بمانید. بعد از آن آب داخل مخزن شست و شو را به طور کامل خالی کنید.

  1. گرفتگی یا پیچ خوردگی شلنگ تخلیه

ممکن است شلنگی که از پشت ماشین لباسشویی آب را به بیرون هدایت می کند باعث به وجود آمدن این مشکل شده باشد. اگر این شلنگ پیچ بخورد مانع از حرکت آزادانه آب خواهد شد. ابتدا شلنگ را بررسی کنید که اگر تا شده یا پیچ خورده است پیچ آن را باز کنید تا شلنگ کاملاً صاف باشد.

دومین احتمال این است که شانگ تخلیه مسدود شده باشد. یک سطل را زیر هانه شلنگ قرار دهید و آن را جدا کنید. اکنون با یک چراغ قوه داخل شلنگ نور بیاندازید و ببینید که مسیر حرکت آب مسدود شده است یا خیر.

داخل شلنگ را با یک سیم بلند باز کنید و با شلنگی دیگر آب را از داخل آن عبور دهید تا مطمئن شوید مانعی در داخل آن وجود ندارد. اکنون شلنگ تخلیه را دوباره به ماشین لباسشویی و لوله تخلیه وصل کنید و یک برنامه شست و شو انتخاب کنید تا بفهمید که آب ماشین لباسشویی تخلیه می شود یا نه.

  1. سوئیچ درب

یکی دیگر از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می‌تواند سوئیچ درب باشد. سوئیچ درب یک نوع سوئیچ امنیتی است که زمانی که در باز است مانع از فعالیت ماشین لباسشویی می شود. این سوئیچ با بسته شدن درب توسط یک اهرم فعال می شود و باعث فعال شدن موتور ماشین لباسشویی می شود.

اگر ماشین لباسشویی شما در حین آبکشی و تخلیه متوقف شده است و به موتور آن برق رسانی نمی شود این احتمال وجود دارد که مشکل از سوئیچ درب باشد. برای این که متوجه شوید سوئیچ کار می کند یا نه به صورت دستی اهرمی که سوئیچ را فعال می کند فشار دهید.

اگر صدای کلیک را نشنیدید ممکن است سوئیچ نیاز به تعویض داشته باشد. راه دیگر این است که بعد از کشیدن لباسشویی از برق با استفاده از مولتی متر وجود جریان در داخل سوئیچ درب را بررسی کنید. اگر سوئیچ سالم است و جریان دارد باید قطعات و قسمت های دیگر ماشین لباسشویی را بررسی کنید.

  1. مسدود شدن پمپ تخلیه

ماشین لباسشویی آب داخل مخزن را به وسیله یک پمپ به بیرون هدایت می کند. در بعضی از مدل ها این پمپ مستقیماً به موتور متصل است، در بعضی مدل ها پمپ با یک تسمه به موتور وصل شده است و بعضی مدل ها یک پمپ الکتریکی مستقل دارند.

اگر پروانه پمپ ایراد پیدا کرده باشد هنگامی که پمپ کار می کند صدای عجیبی به گوش می رسد. این احتمال هم وجود دارد که پمپ تخلیه توسط لباس های کوچک نظیر جوراب مسدود شده باشد و همین مسئله مانع از جریان یافتن آب به بیرون شود.

قبل از قرار دادن لباس ها در داخل ماشین لباسشویی حتماً جیب های خود را خالی کنید زیرا اجسام کوچک می توانند وارد مسیر تخلیه شوند و اجازه عبور آب را ندهند. در مدل های دارای پمپ تسمه ای نیز پاره شدن یا آسیب دیدن تسمه می تواند فعالیت تخلیه آب را مختل کند.

برای دسترسی به پمپ و بررسی آن باید دفترچه راهنما ماشین لباسشویی خود را مطالعه کنید تا بفهمید پمپ در کدام قسمت قرار دارد. سپس، پنل دسترسی را باز کنید و پمپ را با دقت جا کنید. پروانه پمپ را بچرخانید تا مطمئن شوید که هیچ رسوبی مانع از حرکت آن نمی شود.

اگر پمپ آسیب دیده یا پروانه آن ترک خورده است لازم است که یک پمپ جدید تهیه کنید. تعویض پمپ تخلیه یک کار تخصصی است و باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود.مسدود شدن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

  1. خرابی یا شکستن پمپ تخلیه

همان طور که گفته شد پمپ تخلیه وظیفه دارد آب را از مخزن لباسشویی خارج کند پس اگر این پمپ ترک بخورد یا پروانه آن بشکند، پمپ کار خود را به درستی انجام نخواهد داد.

ممکن است ترک خوردگی پمپ یا پروانه آن در اثر برخورد به یک جسم خارجی که وارد مسیر تخلیه شده است باشد و یا به خاطر کارکرد مداوم و گذشت زمان. در این مواقع لازم است که از یک تعمیرکار متخصص بخواهید پمپ ماشین لباسشویی را برایتان تعویض کند.

  1. خرابی برد کنترل یا تایمر ماشین لباسشویی

خرابی برد کنترل نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بشاد. موتور ماشین لباسشویی توسط تایمر، سوئیچ درب، کنترل سطح آب و گاهی سوئیچ سلکتور کنترل می شود. تایمر با توجه به تنظیمات انجام شده تعیین می کند که چه زمانی به موتور برق رسانی صورت گیرد تا فرآیند شست و شو و تخلیه به درستی انجام شود و مخزن در جهت درست بچرخد.

اگر موتور محرک در زمان خشک کن و تخلیه برق دریافت نکند احتمال دارد که تایمر باعث به وجود آمدن این مشکل شده باشد. قبل از انجام هر کاری ماشین لباسشویی را از برق بکشید. برای بررسی سلامت تایمر می توانید پایانه های آن را با یک مولتی متر چک کنید. با استفاده از نمودار سیم کشی ماشین لباسشویی می توانید پایانه های صحیح که موتور را کنترل می کنند پیدا کنید.

برخی از مدل های ماشین لباسشویی دارای برد کنترل الکترونیکی هستند. این برد الکترونیکی برق مورد نیاز پمپ تخلیه را تأمین می کند. اگر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی شما برق دریافت نمی کند این احتمال وجود دارد که برد کنترل ماشین لباسشویی خراب باشد.خرابی برد کنترل یا تایمر ماشین لباسشویی

قبل از این که برای تعویض برد کنترل اقدام کنید با توجه به نمودارد سیم کشی ماشین لباسشویی سیم های مربوط به برد الکترونیکی را پیدا کنید و بررسی کنید که جریان داشته باشند. بررسی ولتاژ زنده کار ی است که به مهارت و تخصص احتیاج دارد پس هرگز خودتان بدون داشتن اطلاعات و تجربه کافی این کار را انجام ندهید.

اگر فکر می کنید که توانایی یا مهارت انجام کارهای تعمیراتی را ندارید بهتر است هنگام مواجهه با هرگونه مشکلی فوراً با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید تا در کمترین زمان ماشین لباسشویی را عیب یابی و تعمیر کند. در هر نقطه از تهران که هستید می توانید با کارشناسان ما در شرکت تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید تا بتوانید از انواع خدمات تعمیرکاران متخصص ما بهره مند شوید.

همچنین اجرای تاسیسات ساختمانی مختلف نظیر تعمیر رادیاتور ، لوله کشی ساختمان ، تعمیر پکیج و … نیز از دیگر خدمات تکنیک سرویس پارس می باشد که تویط تکنسین های آموزش دیده و مجرب ارائه می شود. برای سفارش خدمات با شماره های 09337788989 / 02166175744 تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

کد خطا یا ارور ماشین لباسشویی پاکشوما

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد