تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
تعویض واشر لباسشویی

نحوه تعویض واشر لباسشویی

تعویض واشر لباسشویی : یکی وسایلی که تقریبا در همه‌ی خانه‌ها استفاده می‌شود، ماشین لباسشویی می‌باشد که یک وسیله پر کاربرد و محبوب در بین سایر لوازم الکتریکی خانگی به شمار می‌آید، ماشین لباسشویی از قطعات و اجزای مختلفی ساخته شده است. یکی از اجزای بسیار مهم و در عین حال ساده بکار رفته در انواع ماشین لباسشویی واشر یا لاستیک دور درب ماشین لباسشویی می‌باشد.

از اصلی‌ترین علت‌های به کار بردن واشر در ماشین لباسشویی از بین بردن فضای خالی بین بدنه ماشین لباسشویی و دیگ شستشو می‌باشد. در این فضا یک پلاستیک نرم که به آن واشر یا لاستیک دور درب ماشین لباسشویی گفته می‌شود، تعبیه شده تا در هنگام انجام فرآیند شستشوی لباس‌ها توسط ماشین، هیچ گونه لرزش یا صدای اضافی وجود نداشته باشد و ماشین به صورت نرم و بی صدا کار کند.

دلیل استفاده از جنس پلاستیکی برای واشر ماشین لباسشویی نیز همین است که ماشین بدون صدا و نرم کار کند، مثلا اگر به جای پلاستیک از جنس فلز برای واشر استفاده می‌کردند، در هنگام کار کردن ماشین لباسشویی صداها و لرزش‌های بسیار زیادی به وجود می‌آمد که بسیار آزاردهنده می‌بود.

از دیگر کاربردهای واشر ماشین لباسشویی می‌توان به جلوگیری کردن این واشر از نشت آب در حین شستشو می‌باشد، یکی دیگر از کاربردهای واشر جلوگیری از شکسته شدن درب ماشین لباسشویی بر اثر تکان‌ها و لرزش‌های ماشین در حین کارکرد آن می‌باشد.

شرکت تکنیک سرویس پارس مرکز تخصصی ارائه خدمات نصب و تعمیر انواع لوازم خانگی تعمیر لباسشویی سامسونگ و تعمیر لباسشویی  ، تعمیر پکیج ، تعمیر یخچال ، تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ظرفشویی ، نصب پکیج و … می باشد. همچنین خدمات مرتبط با تاسیسات ساختمان از جمله لوله کشی ساختمان ، نصب رادیاتور و … از جمله خدمات این شرکت می باشد که با ضمانت ارائه می دهد.

انواع واشر ماشین لباسشویی

در حالت کلی واشر ماشین لباسشویی دارای سه حالت و مدل مختلف می‌باشد که شامل مدل ساده، تک سوراخ و چراغ دار می‌باشد، در مدل واشر ساده هیچ گونه شیاری بر روی واشر وجود ندارد که همین نبود شیار بر روی آن باعث می‌شود فرآیند تعمیر و تعویض لباسشویی در این مدل نسبت به سایر مدل‌ها ساده‌تر باشد.

در مدل واشر تک سوراخ بر روی واشر یک شیار برای گردش آب در نظر گرفته شده است، نوع دیگر واشرهای ماشین لباسشویی مدل چراغ دار آن می‌باشد، که در این مدل دو شیار بر روی واشر قرار داده می‌شود، این مدل‌ از واشرهای دور درب ماشین لباسشویی به عنوان یکی از جدیدترین و گران‌ترین انواع واشرها محسوب می‌شوند و یکی از معایب این مدل واشر این است که نصب و اتصال این مدل از واشرها به ماشین لباسشویی به مهارت و تجربه زیادی نیاز دارد و هر کسی نمی‌تواند آن را انجام دهد.

دلایل پاره شدن لاستیک لباسشویی

یکی از مشکلات عمده‌ای که در ارتباط با واشر یا لاستیک دور درب ماشین لباسشویی وجود دارد، پاره شدن لاستیک لباسشویی یا واشر می‌باشد و در صورتی که با این مشکل مواجه شوید راهی به جز تعویض واشر لباسشویی برای شما وجود نخواهد داشت. زیرا ایجاد پارگی در سطح لاستیک هرچند که کم و سطحی باشد، باعث نشتی آب در هنگام کار کردن ماشین لباسشویی می‌شود. در نتیجه باید در اسرع وقت نسبت به تعویض این قطعه اقدام نمائید.

یکی دیگر از مشکلاتی که برای واشر دور درب ماشین لباسشویی به وجود می‌آید، ایجاد کپک در واشر لباسشویی می‌باشد، دلیل ایجاد کپک و باکتری‌ها و قارچ‌های مختلف در این قسمت این است که قسمت درب ماشین لباسشویی به علت وجود همزمان گرما و رطوبت بهترین محل برای رشد انواع باکتری‌ها می‌باشد.

دلایل پاره شدن ماشین لباسشویی

وجود این کپک‌ها و میکروب‌ها و انباشته شدن آن‌ها بر روی هم باعث ایجاد یک بوی نامطبوع در ماشین لباسشویی می‌شود که این بو گاهی اوقات به لباس‌ها نیز سرایت می‌کند و باعث به وجود آوردن حساسیت‌های پوستی و آلرژی در افراد می‌شود.

از دیگر مشکلاتی که برای واشر ممکن است پیش بیاید که در نهایت منجر به تعویض آن شود، می‌توان به سیاه شدن لاستیک اشاره کرد. برای جلوگیری از سیاه شدن واشر توصیه می‌شود که بعد از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی بعد از اتمام فرآیند شستن لباس‌ها، درب ماشین لباسشویی را یک یا دو ساعت و حتی بیشتر باز بگذارید و واشر را با دستمال یا اسفنج خشک کنید تا از ماندن رطوبت یا به وجود آمدن کثیفی در این قسمت جلوگیری کنید که باعث سیاهی واشر نشود.

در صورتی که به این موضوعات توجه نداشته باشید و آن‌ها را رعایت نکنید، باعث کاهش طول عمر واشر ماشین لباسشویی می‌شوید و در نتیجه لازم است در مدت زمان زودتری نسبت به حالت عادی اقدام به تعویض این قطعه نمائید و هزینه اضافی بر دوش شما قرار خواهد گرفت.

تمیز کردن واشر ماشین لباسشویی

هنگامی که احساس کردید که ماشین لباسشویی بوی نامطبوعی دارد، نشان دهنده وجود کپک و یا قارچ در قسمت واشر است، در این مواقع باید وضعیت واشر دور درب ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دهید و اقدام به از بین بردن و تمیز کردن واشر ماشین لباسشویی کنید.

تمیز کردن واشر لباسشویی

یکی از روش‌هایی که در از بین بردن این آلودگی‌ها موثر است، استفاده از ترکیب سرکه و آبلیمو است که یک روش کاملا بی‌خطر می‌باشد.

برای استفاده از ترکیب سرکه و آبلیمو برای تمیز کردن واشر بعد از تهیه محلول مورد نظر باید آن را داخل یک سری اسپری ریخته و محلول را بر روی واشر دور درب ماشین اسپری کرده سپس چند ثانیه صبر کنید و بعد با استفاده از پارچه‌های نرم واشر را پاک کنید و سپس با یک پارچه تمیز دیگر آن را خشک نمائید و اجازه ندهید هیچ رطوبتی در آن باقی بماند، زیرا وجود رطوبت باعث می‌شود دوباره کپک و میکروب تولید شود.

با تمیز کردن ماهانه ماشین لباسشویی با استفاده از همین روش ساده می‌توانید باعث بهبود کارکرد ماشین لباسشویی شده و از تعویض زودهنگام واشر آن و نیز از پارگی واشر جلوگیری کنید، زیرا در صورت تمیز نکردن واشر باکتری‌ها و میکروب‌ها انباشته شده و بیشتر تکثیر می‌یابند و باعث فرسودگی واشر و در نهایت پارگی آن می‌شوند که در این مواقع چاره‌ای جز تعویض واشر لباسشویی باقی نمی‌ماند.

تعویض واشر ماشین لباسشویی

در مواقعی که بنا به هر دلیلی واشر ماشین لباسشویی منزل شما دچار مشکلاتی شد و ناچار به تعویض آن شدید، می‌توانید با انجام مراحل زیر بدون نیاز به تعمیر کار و پرداخت هزینه‌های اضافی واشر ماشین را عوض کنید.

تعویض واشر ماشین لباسشویی

  1. اولین مرحله در انجام هر کاری رعایت کردن نکات ایمنی آن می‌باشد، بنابراین در شروع کار تعویض واشر لباسشویی نیز سعی کنید موارد ایمنی را رعایت کنید، اولین نکته‌ای که در این باره باید رعایت کنید این است که ابتدا قبل از انجام هر عملی دو شاخه ماشین لباسشویی را از پریز برق بیرون بکشید، تا جریان برق به دستگاه نرسد، برای اطمینان بیشتر می‌توانید به طور کلی جریان برق را برای مدت چند ساعت از محل کنتور اصلی قطع نمائید.
  2. در مرحله دوم باید درب بالایی ماشین لباسشویی را بردارید، درب بالایی که به آن بدنه بالایی ماشین لباسشویی نیز گفته می‌شود، به وسیله پیچ در عقب ماشین لباسشویی محکم شده است، برای برداشتن بدنه لازم است با احتیاط این پیچ‌ها را باز کنید و سپس درب را به آرامی از ماشین جدا کنید. برای باز کردن پیچ‌ها می‌توانید از پیچ گوشتی استفاده کنید.
  3. در این مرحله باید پنل جلوی ماشین لباسشویی را باز کنید که این پنل نیز مشابه درب بالایی به وسیله پیچ‌هایی بسته شده است، این پیچ‌ها نیز باید به وسیله‌ی پیچ گوشتی یا هر وسیله‌ای که برای این کار مناسب است، باز کنید در این مرحله باید بسیار دقت کنید و مراقب باشید که در هنگام باز کردن پیچ‌ها به برد ماشین لباسشویی آسیبی وارد نگردد.
  4. در مرحله چهارم باید محفظه‌ای که در آن پودر ماشین لباسشویی را قرار می‌دهید که اصطلاحا به آن جاپودری گفته می‌شود را بیرون بیاورید، برای این کار باید جاپودری را کاملا بیرون کشیده و در آخر آن را با احتیاط کمی به سمت بالا بکشید تا خار آن آزاد شده و کاملا از جای خود خارج شود، سپس تمامی پیچ‌های روی قاب که در قسمت زیرین جاپودری وجود دارد را باز کنید.
  5. در این مرحله بعد از باز کردن پیچ‌های قسمت زیرین جاپودری باید تمام سیم‌ها و کابل‌های متصل شده به برد را به گونه‌ای که به برد آسیب وارد نشود جدا کنید و کنار بگذارید، سپس خارهای بالایی قاب جلویی را نیز یکی یکی آزاد کرده و قاب جلویی را از جای خود کاملا بیرون آورید.
  6. در این مرحله باید درب پایین در قسمت جلوی ماشین لباسشویی که برای تخلیه و فیلتر جاسازی شده را باز کرده و تمام پیچ‌هایی که در آن جا مشاهده می‌کنید را کامل باز کنید.
  7. بعد از باز کردن تمام پیچ‌های موجود در قسمت جلوی ماشین لباسشویی لاستیک یا همان واشر دور درب را جدا کنید، دقت داشته باشید که لاستیک دور درب توسط یک سیم و یک فنر به دو طرف وصل می‌باشد، یعنی یک طرف آن به دیگ و دیگری به بدنه جلویی ماشین لباسشویی که شما باید طرفی را باز کنید که به بدنه وصل است، برای این کار لازم است فنر را کمی باز کنید تا واشر رها شود، به عبارتی باید فنر را تا حدی باز کنید که سیم کاملا از دور واشر خارج گردد.
  8. در این مرحله باید پیچ میکروسوئیچ که به درب ماشین لباسشویی وصل است را باز کنید و کابل متصل به آن را آزاد نمائید تا قاب جلویی کاملا آزاد شود و قابل خارج شدن باشد.
  9. حالا شما به قسمتی از واشر که به دیگ وصل شده است کاملا دسترسی دارید، بنابراین می‌توانید با باز کردن سیم و فنر دور درب لاستیک آن را از قسمتی که به دیگ وصل است خارج کنید.
  10. در این مرحله واشر جدیدی که تهیه کرده‌اید را جایگزین واشر قدیمی نمائید بعد از جایگزین کردن واشر جدید تمامی مراحلی که برای تعویض آن انجام دادید را به صورت برعکس تکرار کنید و قطعات و اجزای ماشین لباسشویی را به دقت به حالت اولیه خود برگردانید به خصوص در هنگام بستن پیچ‌ها حتما دقت کنید که پیچ‌ها کاملا سفت شوند و همه‌ی آن‌ها در جای خود قرار گیرند.

دقت کنید در مواقعی که واشر دور درب ماشین لباسشویی شما جرم گرفته و سوراخ‌ها و پارگی‌های جزئی و ریزی دارد و شرایط تعویض واشر لباسشویی را ندارید، یا دسترسی به واشر جدید برای شما به امکان پذیر نیست، می‌توانید برای مدت کوتاهی تعویض واشر را به تاخیر بیندازید و با انجام همین مراحلی که برای تعویض واشر لباسشویی در بالا اشاره کردیم، اقدام به چرخاندن واشر به صورت 180 درجه نمائید.

یعنی تمام مراحل را مشابه مراحل بالا انجام دهید، فقط به جای مرحله جایگزین کردن واشر جدید به جای واشر قدیمی، باید همان واشر قدیمی موجود بر روی ماشین را 180 درجه چرخانده و سپس قطعات دستگاه را به حالت اولیه برگردانید.

این اقدام باعث می‎شود قسمت پایینی که جرم گرفته و یا سوراخ و پاره شده به بالا منتقل شود، نکته دیگری که باید در هنگام تعویض واشر ماشین لباسشویی به آن دقت کنید این است که از پیچ گوشتی یا لوازم نوک تیز برای جا انداختن واشر و حلقه‌ی دور آن استفاده نکنید. چون احتمال وارد شدن آسیب به لاستیک و پارگی آن بسیار وجود دارد و در این صورت مجبور خواهید بود که مجددا هزینه گزافی برای تعمیر و تعویض واشر لباسشویی پرداخت کنید.

کلام پایانی

همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم واشر ماشین لباسشویی، در عین حال که یک قطعه ساده است ولی دارای کاربرد ویژه‌ای می‌باشد، که اختلال و خرابی در آن باعث بروز مشکلات زیادی در ماشین لباسشویی می‌شود.

در صورتی که واشر دور درب ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد، ارتعاشات و لرزش‌های موجود در ماشین لباسشویی در حین کار کردن باعث وارد شدن آسیب جدی به سایر قطعات ماشین لباسشویی می‌شود و نیز باعث پرت شدن آب به بیرون از ماشین و کثیف شدن محیط آشپزخانه و حمام نیز می‌شود.

بنابراین در هنگام مشاهده بروز مشکل در عملکرد و کارکرد این قطعه حتما اقدام به تعمیر و تعویض آن نمائید و از آن جایی که تعویض آن کار پیچیده‌ای نیست، می‌توانید خودتان در منزل این کار را انجام دهید و از پرداخت هزینه‌های اضافی جلوگیری نمائید، البته دقت کنید که در صورتی اقدام به انجام این کار کنید که از نحوه انجام آن اطلاعات و آگاهی داشته باشید در غیر این صورت اقدام به چنین کاری نکنید.

مقالات مرتبط:

کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی چه دلایلی دارد

مقالات مشابه: علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد