معرفی کامل اجزا و قطعات ماشین های لباسشویی ایرانی و خارجی

اجزای کامل یک ماشین لباسشویی

با وجود این که اغلب لوازم برقی خانگی ساده و مطمئن هستند اما ماشین لباسشویی یکی از لوازم برقی پیچیده با تعداد زیادی قطعه است که احتمالاً اگر زمانی به ناچار درگیر نصب یا تعمیر آن بشوید احتمالاً سردرگم خواهید شد. برای این که اطلاعات بیشتری درباره­ ماشین لباسشویی خود به دست آورید این مقاله را مطالعه کنید. در ادامه به معرفی قطعات ماشین لباسشویی و تعریف مختصری راجع به چگونگی کار کردن آن می پردازیم. با وجود این که هر ماشین لباسشویی دارای قابلیت ها و ساختار خاص خود است اما بیشتر قطعات اصلی در میان آن­ ها مشترک است. در این مطلب به بررسی معرفی کامل اجزا و قطعات ماشین های لباسشویی ایرانی و خارجی می پردازیم.

قطعات ماشین های لباسشویی

معرفی قطعات ماشین های لباسشویی ایرانی و خارجی

پمپ آب

این پمپ آب را در داخل ماشین لباسشویی به گردش در می آورد. فعالیت پمپ آب در دو جهت است. این پمپ ابتدا آب را در سراسر ماشین لباسشویی به گردش در می­ آورد تا چرخه­ شست و شو تکمیل شود. سپس، پمپ آب کثیف موجود در مخزن را در چرخه­ خشک کن به طرف بیرون هدایت می کند.

مخزن شست و شو

دیگ یا مخزن شست و شو قسمتی از ماشین لباسشویی است که لباس های کثیف خود را داخل آن می اندازید و می چرخد. مخزن معمولاً دارای دو قسمت داخلی و خارجی است. قسمت داخلی مخزن شست و شو همان قسمتی است که شما لابس های خود را داخل آن قرار می دهید. قسمت بیرونی مخزن پوششی است که از نشت آب به داخل سیستم ماشین و رسیدن آب و صابون به سایر قطعات جلوگیری می کند. قسمت داخلی مخزن دارای منافذ فراوانی است که به آب اجازه­ ورود و خروج می دهند.

شیر ورودی آب

این شیر به صورت هوشمند تعیین می کند که چقدر آب باید وارد مخزن شست و شو شود. میزان آب ورودی به نوع چرخه­ انتخابی و میزان وزن لباس های داخل دیگ دارد. این شیر الکتریکی در نزدیکی ورودی آب قرار گرفته است.

موتور ماشین لباسشویی

موتور ماشین لباسشویی باعث می شود که دیگ برای شستن لباس ها بچرخد. موتور با چرخاندن دیگ شست و شو به مخلوط شدن آب و مواد شوینده و حرکت آن­ها در لابه لای لباس ها کمک می ­کند. این موتورها دارای دو سرعت متفاوت هستند که یک سرعت مخصوص چرخه­ی شست و شو است و سرعت دیگری که دور تند است مخصوص چرخه­ خشک کن می باشد.

پیشنهاد ویژه: تعمیرات ماشین لباسشویی در شرکت تکنیک سرویس پارس با گارانتی تعمیرات و تعویض قطعات انجام خواهد شد.

قطعات ماشین های لباسشویی ایرانی و خارجی

سوئیچ پاور (روشن/ خاموش) ماشین های لباسشویی ایرانی و خارجی

در لباسشویی های قدیمی دکمه­ پاور در قسمت جلویی بدنه نصب شده بود و پس از تنظیم تعداد دورهای شست و شو با فشردن این دکمه فعالیت ماشین شروع می شد. این کلید در ماشین های لباسشویی جدید به صورت لمسی است و معمولاً روی نمایشگر دیجیتالی قرار دارد.

میکرو سوئیچ

بعد از تنظیم کردن ماشین لباسشویی و انتخاب چرخه­ی مورد نظر باید دکمه­ی پاور ماشین را فشار دهید. برای این که ماشین لباسشویی شروع به کار کند لازم است که درب آن به طور کامل بسته شده باشد. وظیفه­ی میکرو سوئیچ این است که در صورت بسته نشدن درب به شیر ورودی آب برق رسانی نمی کند و در نتیجه آب داخل مخزن پر نمی شود. در حقیقت میکرو سوئیچ یک قفل ایمنی است که از فعالیت ماشین لباسشویی در زمانی که درب آن باز است جلوگیری می کند.

المنت (هیتر)

ممکن است شستن لباس ها با آب سرد آن ها را به اندازه دلخواه ما تمیز نکند به همین دلیل یک ماشین لباسشویی باید برای گرم کردن آب باید به قطعه­ی خاصی مجهز باشد. المنت یا هیتر قطعه ای است که مسئولیت گرم کردن آب را در داخل ماشین لباسشویی برعهده دارد. از نظر ساختمان، این المنت با المنت آبگرمکن برقی شباهت زیادی دارد. محل قرار گرفتن المنت  زیر مخزن اصلی لباسشویی است.

هیدروستات لباسشویی

معمولاً در ماشین های لباسشویی از دو نوع هیدروستات استفاده می شود، هیدروستات سه فیش و هیدروستات شش فیش. وظیفه­ هیدروستات این است که سطح آب ورودی به ماشین لباسشویی را تنظیم کند. هیدروستات توسط یک شلنگ به محفظه­ فشار در قسمت تحتانی دیگ شست و شو متصل می شود. زمانی که آب وارد مخزن می شود هوای داخل این شلنگ فشرده می شود و زمانی که فشار هوا به حد خاصی رسید هیدروستات به شیر ورودی فرمان قطع آب را می دهد. تنظیمات هیدروستات باید متناسب با ارتفاع و میزان فشار آب محل سکونت شما انجام شود در غیر این صورت برای شما مشکلاتی را به وجود می آورد.

ترموستات ماشین های لباسشویی

به طور کلی ترموستات وظیفه­ کنترل دما را به عهده دارد. زمانی که به هیتر برق رسانی می شود شروع می ­کند به گرم شدن تا دمای آب را به حد مطلوب برساند. وقتی که دما به میزان تنظیم شده برسد ترموستات آن را تشخیص می ­دهد و باعث می شود که از برق رسانی به هیتر جلوگیری شود. به این صورت با قطع و وصل کردن برق هیتر ترموستات بر دمای آب نظارت می کند.

معرفی اجزای ماشین لباسشویی

تایمر

قسمت اصلی که اجرا کننده­ برنامه های ماشین لباسشویی است تایمر آن است. تایمر تعیین می کند که هر یک از قطعات از قبیل شیر برقی، پمپ، موتور، المنت و غیره در چه محدوده­ زمانی فعالیت کنند. تایمر ماشین لباسشویی از دو بخش اصلی تشکیل شده استیعنی موتور تایمر و جعبه­ی اتصالات. وظیفه ی موتور تایمر این است که میدان مغناطیسی لازم را برای به چرخش در آوردن چرخ دنده ها و شافت اصلی ایجاد کند. لباسشویی های جدید از تایمر مکانیکی استفاده نمی کنند. در داخل ماشین های لباسشویی جدید برد الکترونیکی نصب شده است.

برد الکترونیکی در حقیقت مانند مغز ماشین است که وظیفه­ کنترل سایر قسمت های ماشین را برعهده دارد. به این ترتیب اگر هر گونه مشکلی در عملکرد برد الکترونیکی به وجود بیاید کل اجزا دچار اختلال و ناهماهنگی می شوند.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از اجزای مهم ماشین لباسشویی لاستیک دور درب آن است که فضای خالی بین ماشین و درب را پر می کند. این لاستیک مانع از ایجاد سر و صدا و لرژش شدید دستگاه هنگام شست و شو و خشک کن می شود، از نشتی آب به بیرون از ماشین جلوگیری می کند و از آسیب رسیدن به شیشه­ی درب در هنگام لرزش های شدید ماشین لباسشویی جلوگیری می کند.

کاسه نمد ماشین های لباسشویی

کاسه نمد نوعی واشر آهنی پلاستیک دار است که معمولاً برای آب بندی به کار می رود و از نشت آب به بیرون جلوگیری می کند. محل قرار گرفتن کاسه نمد روی شفت، کنار بلبرینگ و پولی بزرگ است.

پولی ماشین های لباسشویی 

پولی یکی از قطعاتی است که مسئول انتقال نیرو بین محرک و متحرکی است که از همدیگر فاصله دارند. پولی توانایی تغییر دادن سرعت را نیز دارد. ماشین لباسشویی دارای دو پولی است: پولی کوچک که روی محور الکتروموتور تعبیه شده است و پولی بزرگ.

تسمه­

تسمه قطعه ای است که موتور را به دیگ شست و شو متصل می کند و باعث چرخیدن آن در حین شست و شو می شود. وظیفه­ی تسمه این است که انرژی موتور را از دو پولی که در میان آن ها قرار گرفته است انتقال بدهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
درخواست آنلاین تعمیر
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید سوالات و درخواست های خود را بصورت آنلاین و در واتس اپ برای ما ارسال نمایید
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟