تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
دلایل خرابی برد لباسشویی

علائم و دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از دستگاه هایی است که امروزه سبب راحتی کار انسان ها در امر شست و شو شده است. این دستگاه از قسمت های مختلفی تشکیل شده که دست به دست هم می دهند و برنامه شست و شو را عملی می کنند. اما این قطعات برای انجام این کار نیاز دارند تا به آن ها دستور داده شود. این کار بر عهده برد دستگاه است. در صورت خرابی این قسمت از ماشین، کار کل دستگاه دچار مشکل می شود. در این مقاله شما را برد ماشین لباسشویی، عواملی که موجب خرابی برد می شوند، نحوه تعمیر آن و غیره آشنا خواهیم کرد.

تعمیر برد لباسشویی

برای سفارش خدمات تعمیر لباسشویی سامسونگ و تعمیر لباسشویی و تعمیر برد ماشین لباسشویی از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید. این مرکز خدمات تعمیرات لوازم خانگی را با پوشش تمامی مناطق تهران و با ارائه گارانتی و ضمانت کیفیت انجام کار ارائه می دهد.

فیلم تشریح علائم و دلایل خرابی برد لباسشویی

برد ماشین لباسشویی

برد ماشین لباسشویی در واقع حکم مغز آن را دارد. در واقع وظیفه اصلی آن کنترل کردن سایر قسمت ها و فرستادن دستورات به قطعات مختلف پس از فشردن دکمه استارت و زمان سنج که زمان کار کردن ماشین را معین می کند است. به همین دلیل است که در صورتی که برای آن مشکلی پیش بیاید، عملکرد کل دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد و حتی ممکن است روشن نشود.

یکی از عواملی که در رتبه بندی ماشین لباسشویی ها مهم است برد آن است. هر چقدر لباسشویی پیشرفته تری داشته باشید، این برد پیشرفته تر و تخصصی تر است و به همین دلیل برای تعمیر به فرد متخصص وجود دارد.

دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی

ممکن است قطعات مختلف دستگاه خراب شود، در صورت تشخیص به موقع و تعمیر یا تعویض آن از مشکلات جدی که ممکن است برای ماشین لباسشویی شما بیفتد جلوگیری می شود. فرقی ندارد که برند دستگاه شما چه باشد. برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ، ال جی، پاکشوما، اسنوا وغیره تشکیل شده است از خازن ها و فیوز های مختلف که روی PCB مونتاژ شده اند.

دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی

دلایلی که موجب خرابی این برد می شوند عبارت اند از:

 • نوسان برق

ممکن است به دلیل نوسان برق خازن ها دچار اتصالی شده و این امر باعث سوختن برد شود

 • نفوذ آب درون ماشین لباسشویی

در صورتی که قطعات درونی به درستی عمل نکنند، امکان دارد که آب به درون ماشین نفوذ کرده، سیم پیچی داخلی دچار اتصالی می شود و در نتیجه آن برد می سوزد. حتی با نفوذ آب ممکن است برق گرفتگی رخ داده و موجب آتش سوزی ماشین و در پی آن سوختن برد شود که در این صورت برد قابل تعمیر نیست.

 • خازن ها

ممکن است دلیل خرابی خازن های روی برد باشند که در این صورت برد قابل تعمیر است.

 • فیوز ها

یکی دیگر از دلایل خرابی برد خراب شدن فیوز ها است. این مشکل می تواند با تعمیر درست شود.

 • قرار گیری در محیط هایی با هوای گرم و یا مرطوب

رطوبت از عمر برد دستگاه شما می کاهد. گرما نیز باعث گرم شدن برد در هنگام کار کردن ماشین و در پی آن خرابی خازن های موجود می شود و آن هم موجب خرابی و یا حتی سوختن برد خواهد شد.

 • استفاده مکرر از ماشین لباسشویی

توجه داشته باشید که بلافاصله پس از اتمام یک برنامه شست و شو، برنامه دیگری را آغلز نکنید. باید اجازه داد تا قطعات کمی خنک شوند. در غیر این صورت برد دچار مشکل می شود.

 • گذاشتن بار بیش از حد مجاز در دستگاه

اگر برای شست و شو لباس های زیادی دارید به شما توصیه می کنیم که در طی چند مرحله آن ها را بشویید چرا که سنگین شدن موجب خرابی در قسمت های مختلف ماشین از جمله برد آن خواهد شد.

 • فرسودگی ماشین لباسشویی

هر دستگاهی عمر مفیدی دارد. ماشین لباسشویی نیز از این امر مستثنا نیست. فرسوده شدن قطعات موجود روی برد میتواند عاملی برای خرابی آن باشد.

علائم خرابی برد ماشین لباسشویی

هنگامی که برد ماشین خراب شود مشکلات متعددی به وجود می آید که عبارت اند از:

 • اختلال در اجرای برنامه

لباسشویی برنامه شست و شو را طبق دستورات فرستاده شده انجام نمی دهد. مثلا دمای آب مطابق با درخواست شما تنظیم نخواهد شد یا این که اب در داخل محفظه ماشین به دستی جریان نخواهد داشت.

علائم خرابی برد لباسشویی

 • عدم کار کردن پنل جلویی ماشین لباسشویی

پنل جلویی به منظور کنترل فعالیت های ماشین توسط شما طراحی شده است و با برد دستگاه ارتباط مستقیم دارد. در صورتی که دچار مشکل شود، مشکل می تواند از برد دستگاه باشد.

 • خاموشی پنل جلویی ماشین لباسشویی

ممکن است پنل جلویی ماشین کلا خاموش شود.

 • خاموشی ناگهانی لباسشویی در هنگام شستشو

به طور مثال شما زمان شست و شو را تعیین کرده اید اما ماشین در حین شست و شو خاموش می شود.

 • وجود برق بر روی بدنه ماشین لباسشویی

به دلیل نفوذ آب در درون ماشین ممکن است بدنه دستگاه دارای برق باشد و در صورت برخورد با آن، دچار برق گرفتگی شوید.

 • ارور در صفحه نمایشگر

دستگاه هایی که دارای صفحه نمایشگر هستند مشکل برد را با کد خطایی که برایشان تعریف شده است نمایش می دهند. شما می توانید با توجه به برند و مدل دستگاه خود کد خطا های آن را جست و جو کنید.

 • عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی

تخلیه آب دستگاه توسط دستوراتی که از سوی برد فرستاده می شوند صورت می گیرد. در صورتی که برد مشکل داشته باشد، دستورات به درستی ارسال نشده و ممکن است که تخلیه آب هم با مشکل روبرو شود.

توجه داشته باشید که در صورتی که هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید، به سرعت ماشین را از برق بکشید و از تعمیرکار درخواست کنید تا ماشین را تعمیر کند.

وسایل مورد نیاز برای تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

وسایلی که برای تعمیر به آن ها نیاز دارید عبارت اند از:

 • مولتی متر دیجیتال
 • پنس
 • هویه
 • سیم لحیم
 • روغن لحیم

وسایل مورد نیاز تعمیر برد ماشین لباسشویی

تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

بعضی اوقات امکان دارد که برد دستگاه صدمات زیادی دیده باشد و قابل تعمیر نباشد. در این صورت باید برد را تعویض کرد.

دسته دیگری از برد های خراب هستند که با تعمیر و یا تعویض قسمتی یا قطعه ای کوچک همانند روز اول به کار خود ادامه خواهند داد. تعمیراتی که در این دسته قرار می گیرند مقرون به صرفه هستند.

اگر خودتان اطلاعات فنی کافی برای تعمیرات را دارا می باشید، متوانید مراحل زیر را دنبال کنید تا برد ماشین خود را کنترل نمایید.

 1. از برق کشیدن ماشین لباسشویی: به منظور حفظ ایمنی خود قبل از انجام تعمیرات، ماشین را از پریز بکشید تا دچار برق گرفتگی نشوید. در داخل تمام ماشین‌ های الکتریکی که از منبع AC اصلی تغذیه می‌ شوند، خازن‌ هایی وجود دارد که پس از جدا کردن دستگاه از برق، شارژ ولتاژ بالا را حفظ می ‌کنند. در شناسایی این خازن ها دقت کنید و قبل از شروع کار از تخلیه آن ها مطمئن شوید.
 2. خارج کردن پنل کنترل: پنل کنترل ماشین را خارج کرده و در صورت مشاهده کثیفی آن را با مواد تمیز کننده مخصوص تمیز کنید.
 3. تست قطعات: دستگاه دارای انواع مختلفی از قطعات است  که عبارت اند از:
 • شیرهای برقی
 • مقاومت های گرمایشی
 • موتور ها
 • سنسورهای مقاومتی دما
 • سوئیچ فشار

شما می توانید تمام این اجزا را فقط با اندازه گیری مقاومت بین ترمینال ها و با استفاده از مولتی متر تست کنید.

 1. بررسی برد الکترونیکی: نگران نباشید. جداسازی و بازرسی برد الکترونیکی آسان است. ممکن است لحیم قطعات ذوب شده باشند و یا قطعه ای سوخته باشد.
 2. بررسی خازن ها: همانطور که گفتیم روی برد ماشین لباسشویی  خازن های زیادی هستند. خازن های به کار رفته روی برد از نوع الکترولیتی می باشند. باید دقت کنید که آن ها به صورت کاملا صاف قرار داشته باشند چون در صورتی که دچار تا خوردگی شده باشند، یا می شکنند و یا ممکن است از برد خارج شوند. در صورتی که مشکل از خازن باشد، با تعویض آن ماشین لباسشویی به کار خود ادامه خواهد داد. در ادامه علائمی که نشان دهنده مشکلات خازن الکترولیتی هستند را بررسی خواهیم کرد.

علائم خرابی خازن الکترولیتی موجود روی برد ماشین لباسشویی

در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید، خازن الکترولیتی روی برد دچار مشکل شده است. این علائم عبارت اند از:

 • خاموش شدن دستگاه بعد از گذشت 5 ثانیه از روشن شدن دستگاه
 • چشمک زدن لامپ در ناحیه قفل در و خاموش شدن مجدد دستگاه پس از گذشت 5 ثانیه از روشن شدن دستگاه

رفع مشکل خرابی خازن الکترولیتی در برد ماسین لباسشویی

برای حل مشکل خرابی این خازن ها به نکات زیر دقت کنید.

درب ماشین لباسشویی بسیار مهم است چون که در صورت بسته نشدن آن، ماشین شروع به کار نخواهد کرد. خازن های الکترولیتی نیز با درب ماشین در ارتباط هستند و در صورت خرابی برای درب مشکل پیش خواهد آمد.

برای رفع مشکل این خازن تنها کافی است که خازن قدیمی را از محل خود توسط هویه برداشته خازن جدیدی را در جای آن قرار دهیم.

چه زمانی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی نیاز به تعویض دارد؟

در صورتی که به هر یک از موارد زیر برخوردید متاسفانه برد دستگاه شما نیاز به تعویض دارد. این موارد عبارت اند از:

 • سوختن آی سی برد الکترونیکی دستگاه: دلیل تعویض برد به خاطر این نشانه این است که فقط سازنده اصلی می تواند آی سی مشکل دار را توسط پروگرمر پروگرم کند.
 • آتش گرفتن قسمتی از برد
 • ریختن آب بر روی دستگاه هنگامی که به برق متصل است.

در نهایت اینکه بهترین راه برای جلوگیری از صرف هزینه زیاد برای تعویض و یا تعمیر یک دستگاه نگهداری مناسب از آن است. ممکن است حتی با رعایت این نکته شاهد خرابی های جزئی در ماشین لباسشویی خود شوید. در این صورت به شما توصیه می کنیم تا قبل از اینکه خرابی های جزئی باعث مشکل های بزرگتر نشده اند آن ها را رفع کنید.

برخی دیگر از خدمات تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر جاروبرقی ، تعمیر یخچال ، تعمیر ماکروفر و تعمیر ظرفشویی می باشد. جهت سفارش خدمات مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم موجود در سایت سفارش خود را ثبت نمایید.

مقالات مرتبط:

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی

مقالات مشابه: علائم خرابی برد زمانی که موتور ماشین لباسشویی کار نمی کند دلایل روشن نشدن برد ماشین لباسشویی علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی برطرف نمودن مشکل گرم نشدن آب لباسشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد