تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

نحوه صحیح استفاده از ماشین ظرفشویی و افزایش طول عمر آن

امروزه به دلیل مشغله زیاد ماشین ظرفشویی کاربرد زیادی دارد. همه لوازم خانگی از ارزش زیادی برخوردار هستند چرا که به آسان تر شدن کار ما کمک می کنند. این وسایل در صورت خرابی ممکن است که موجب شوند هزینه زیادی پرداخت کنیم در صورتی که اگر ما نکاتی را در مورد آن ها رعایت کنیم، هزینه هایی که گفته شد کاهش پیدا می کنند. به همین منظور قصد داریم تا در این مقاله در مورد نحوه صحیح استفاده از ماشین ظرفشویی جهت افزایش طول عمر آن صحبت کنیم.

برای سفارش خدمات تعمیر ظرفشویی و تعمیر لباسشویی تضمین شده از طریق شماره های با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید.

تعمیر ظرفشویی

فیلم نحوه استفاده صحیح از ظرفشویی

راهکار هایی برای افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

دلیل وجود ماشین ظرفشویی شما صرفه جویی در وقت و تلاش شما برای تمیز نگه داشتن ظروف، کارد و چنگال و ظروف آشپزی است، اما به مراقبت هایی نیاز دارد تا آن را در بهترین حالت نگه دارد. در ادامه قصد داریم راهکارهایی برای افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی ارائه دهیم.

 • تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

تمیز کردن فیلتر یک امر ضروری است (به خصوص اگر متوجه شوید ظروف تمیز بیرون نمی آیند). برای شستن فیلتر با دست کافیست چند مرحله ساده را دنبال کنید. لازم به ذکر است که ماشین‌ های ظرفشویی کمی متفاوت هستند (شما همیشه می‌توانید دستورالعمل‌ های سازنده را بررسی کنید)، اما این دستورالعمل‌ های اولیه برای اکثر مدل‌ ها جواب می‌دهد. این دستور العمل ها عبارت اند از:

 1.  در ابتدا باید فیلتر را در بیاورید. برای دسترسی به فیلتر ماشین ظرفشویی، قفسه ظروف پایینی خود را بردارید تا قسمت پایینی ماشین ظرفشویی شما نمایان شود. فیلتر را می توان در گوشه پشتی وان ماشین ظرفشویی یا اطراف پایه بازوی اسپری پایینی یافت.
 2. بسیاری از فیلتر های ماشین ظرفشویی از دو قسمت تشکیل شده اند: مجموعه فیلتر بالایی و پایینی. فیلتر بالایی را به اندازه یک سوم در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و آن را خارج کنید.
 3. در این مرحله فیلتر پایینی را به آرامی بلند کرده و به سمت جلو بکشید تا آن را بردارید.
 4. روی فیلتر ماشین ظرفشویی خود آب بریزید تا بیشتر کثیفی ها پاک شود.
 5. ممکن است لازم باشد از یک برس نرم و صابون ظرفشویی بر روی رسوبات کلسیم و سایر مواد زائد که به سختی قابل حذف هستند استفاده کنید. برای تمیز کردن فیلتر از برس سیمی، پد تمیز کردن یا هر چیز خشن استفاده نکنید زیرا این مواد می توانند به فیلتر آسیب برسانند.
 6. فیلتر پایینی را به پایین ماشین ظرفشویی برگردانید و آن را به درستی زیر زبانه ها قرار دهید تا فیلتر بالایی با دهانه گرد در کف هم راستا شود.
 7. فیلتر بالایی را در دهانه بالای فیلتر پایینی قرار دهید.
 8. فیلتر را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانی که احساس کنید در جای خود ساکن است. اگر فیلتر شما همچنان آزادانه بچرخد، به درستی در جای خود قرار نگرفته است. آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانی که قفل شود.
 9. بدون اطمینان از قفل بودن فیلتر ماشین ظرفشویی خود را روشن نکنید. هر دو مجموعه فیلتر بالا و پایین را بررسی کنید. شل بودن فیلتر می تواند به ماشین ظرفشویی شما آسیب برساند.
 10. به یاد داشته باشید که اگر فیلتر بالایی همچنان در جهت عقربه های ساعت بچرخد، به طور ایمن قفل نشده است. لازم نیست فلش روی فیلتر بالایی کاملاً با فلش فیلتر پایینی مطابقت داشته باشد. تا زمانی که فیلتر قفل باشد، ماشین ظرفشویی شما می تواند به خوبی کار کند.

لازم به ذکر است که اگر متوجه شدید که فیلتر ماشین ظرفشویی شما آسیب دیده یا فرسوده شده است، حتما آن را فورا تعویض کنید.

مرکز تخصصی نکنیک سرویس پارس خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی برقی و آشپزخانه نظیر تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر یخچال و … را توسط تعمیرکاران و تکنسین های حرفه ای و آموزش دیده بصورت تضمینی با پوشش تمامی مناطق تهران ارائه می دهد. برای سفارش خدمات مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید و یا اط طریق فرم موجود در سایت اقدام نمایید.

 • استفاده از رسوب زدا

به مرور زمان، مواد معدنی آب می‌ توانند جمع شوند و مشکلاتی را برای ماشین ظرفشویی شما ایجاد کنند. توصیه می شود که از قرص های تمیز کننده ماشین ظرفشویی استفاده کنید تا رسوب آهک و تجمع مواد معدنی را پاک کنید. برای استفاده از رسوب زدا می توانید مراحل زیر را طی کنید:

افزایش طول عمر ظرفشویی: استفاده از رسوب زدا

 1. برنامه شست و شو با دمای 60 درجه را انتخاب نمایید.گام دوم – از خالی بودن ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید و از مواد شوینده استفاده نکنید.
 2. پس از گذشت 30 دقیقه در را باز کنید.
 3. یک ماده رسوب زدا را در قسمت پایین پخش کنید.
 4. همین برنامه را تکرار کنید.

مقاله نحوه رسوب زدایی ماشین ظرفشویی صفر تا صد رسوب زدایی این دستگاه را بصورت مرحله به مرحله توضیح داده است.

 • اطمینان از گرم بودن آب دریافتی ماشین ظرفشویی

توصیه می شود که آب ورودی به ماشین ظرفشویی شما داغ باشد (120 درجه فارنهایت). چرا که در صورتی که آب تحویلی به ماشین ظرفشویی سرد باشد، دستگاه برای رسیدن و حفظ دمای مطلوب مدت بیشتری کار می کند.

 • جایگذاری صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

کارشناسان بر اهمیت جایگذاری صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی تاکید کردند. در این قسمت راهنمای کاملی از طریقه درست چیدن ظرف آورده ایم که عبارت اند از:

جایگذاری ظروف ماشین ظرفشویی

 1. ظروف را طوری بچینید که کثیف ترین سطوح به سمت مرکز دستگاه باشد.
 2. گلدان ها و فنجان ها را رو به پایین قرار دهید تا آب به داخل آنها بپاشد.
 3. بقایای مواد غذایی و هرگونه ضایعات بسته بندی را بردارید. به گفته کارشناسان این موارد می‌ توانند به ظروف آسیب برسانند، صدا ایجاد کنند یا حتی باعث اختلال در عملکرد محصول شوند.
 • استفاده از ماشین ظرفشویی پس از پر شدن

استفاده از ماشین ظرفشویی پس از پر شدن، سبب می شود تا تعداد دفعات استفاده از دستگاه کاهش بیابد و این امر هم باعث کاهش در مصرف آب  می شود و هم منجر به طول عمر بیشتر ماشین ظرفشویی شما می ‌شود.

 • تمیز نگه داشتن بازو های اسپری ماشین ظرفشویی

بازوهای اسپری چرخان به ماشین ظرفشویی شما قدرت تمیز کردن ظروف را می دهند، بنابراین اطمینان از تمیز بودن و عملکرد صحیح آن ها برای نگهداری از این دستگاه بسیار مهم است. بقایای مواد غذایی یا رسوب آهک می تواند در نازل ها جمع شود و آن ها را مسدود کند و قدرت پاک کنندگی آن ها را کاهش دهد. آن ها را به طور مرتب بررسی کنید و از یک پین برای رفع انسداد نازل های مسدود شده استفاده کنید. همچنین باید آن ها را از ماشین ظرفشویی خارج کنید و هر چند ماه یکبار کاملا تمیز کنید.

تمیز کردن بازو های اسپری ظرفشویی

 • تمیز کردن لبه ها و درزهای درب ماشین ظرفشویی

لبه ها و درز در ماشین ظرفشویی شما در معرض آب نمی گیرند، بنابراین هنگام استفاده از دستگاه تمیز نمی شوند. بنابراین، هر ماه یا بیشتر، از یک پارچه و یک ماده تمیز کننده غیر ساینده برای پاک کردن لبه ها و درزگیر ها استفاده کنید. این کار از ایجاد کپک یا هر گونه باکتری  که بوی بد ایجاد می کند، جلوگیری می کند.

 • استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

استفاده از نمک ماشین ظرفشویی بسیار مهم است، زیرا به دستگاه شما کمک می کند تا سختی آب منطقه شما را کنترل کند و از رسوب آهک جلوگیری می کند. هنگام روشن شدن چراغ نشانگر، حتماً مخزن نمک را دوباره پر کنید. همانطور که گفته شد، همیشه از قیف ارائه شده به همراه ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید و دانه های نمک یا آب نمکی که سرریز شده اند را پاک کنید، زیرا می توانند باعث خوردگی داخل دستگاه شوند. در مقاله نحوه ریختن نمک در ماشین ظرفشویی تمامی نکات مهم در این زمینه گفته شده است.

مراقبت از ماشین ظرفشویی: استفاده از نمک ظرفشویی

 • استفاده از شوینده مناسب

استفاده کردن از مواد شوینده مناسب نه تنها باعث تمیز شدن بهتر ظروف شما می شود بلکه سبب می شود تا عمر دستگاه شما افزایش پیدا کند.

شوینده های مختلف در قیمت های مختلفی یافت می شوند اما برای انتخاب یک شوینده مناسب، ضروری است تا با ترکیبات فعال انواع شوینده ‌ها آشنا شوید. مهم‌ترین ترکیبات فعال ماشین ظرفشویی عبارت اند از بلیچ و آنزیم ها. بلیچ ‌ها موظف به از بین بردن لکه‌ها از روی ظروف هستند. این ترکیبات قابلیت این را دارند تا همه لکه ‌های غیر چرب از جمله لکه میوه و قهوه را پاک کنند. از طرفی دیگر، آنزیم ‌ها موظف هستند تا لکه ‌های چربی، جرم‌ ها و لکه ‌های پروتئین را از بین ببرند. هر دو ترکیبی که گفته شد، به یک اندازه اهمیت دارند. به همین دلیل است که سازنده ‌های شوینده ماشین ظرفشویی در انواع شوینده ها از این ترکیبات استفاده می‌کنند تا کیفیت محصولات خود را ارتقا دهند. لازم به ذکر است که در ژل های ماشین ظرفشویی این امکان وجود ندارد که هر دوی این ترکیبات را با هم داشته باشیم. دلیل آن این است که بلیچ ‌ها در شوینده ‌هایی که ماهیت مایع دارند سبب از بین رفتن آنزیم ‌ها خواهند شد.

 • تمیز کردن ظروف پیش از قرار گیری در ماشین ظرفشویی

یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید برای افزایش عمر ماشین لباسشویی خود انجام دهید این است که پیش از قرار دادن ظروف در دستگاه، آن ها را با دستمال کاملا تمیز کنید. در صورتی که این مورد را رعایت نکنید، شاهد مسدودی فیلتر خواهید بود.

سخن نهایی: همانطور که می دانید هر دستگاهی عمر مفیدی دارد. می شود گفت که ماشین های ظرفشویی اغلب پنج سال اول عمر خود را بدون مشکل سپری می کنند اما پس از آن نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند. در این مقاله سعی بر آن شد تا راهکارهایی ارائه شود که سبب می شوند عمر ماشین ظرفشویی شما افزایش پیدا کند.

 برخی دیگر از سایر خدمات تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر پکیج و تعمیر کولر گازی می باشد. این مرکز تمامی خدمات خود را با تضمین کیفیت انجام کار و استفاده از قطعات اورجینال و اصل انجام می دهد.

مقالات مشابه: دلایل روشن نشدن برد ظرفشویی دلايل آبی شدن ظروف استيل در ماشين ظرفشويی + راه حل نحوه رسوب زدایی ماشین ظرفشویی علت ماندن لکه آب روی ظروف در ظرفشویی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد