زمان مطالعه:
7 دقیقه
دیدگاه:
0
تاریخ:

نحوه رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

فهرست مطالب

یکی از وسایلی که بسیار سریع در میان مردم جایگاه خود را پیدا کرده است، ماشین ظرفشویی می باشد. این دستگاه نه تنها به حفظ محیط زیست کمک می کند بلکه موجب صرفه جویی در وقت و هزینه نیز می شود. دستگاهی با امکانات و مزایای عالی مطمئنا نیاز به مراقبت و نگهداری نیز دارد، اما مشکلات متعددی ممکن است برای این دستگاه ها پیش بیاید. یکی از مشکلات رایج جرم گرفتگی می باشد. راه حل مناسب، ساده و کم هزینه برای این مشکل رسوب زدایی ماشین ظرفشویی می باشد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

تعمیر ظرفشویی

جهت سفارش خدمات تعمیر ظرفشویی از طریق شماره های 09337788989 – 02166175744 با تیم متخصص تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید و یا سفارش مورد نظر خود را از طریق فرم موجود در سایت ثبت نمایید.

فیلم آموزش نحوه رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

دلیل ایجاد رسوب در ماشین ظرفشویی

آب سخت باعث خرابی بسیاری از لوازم خانگی می شود و ماشین ظرفشویی نیز از این موضوع مصون نیست. شاید برای شما سوال باشد که آب سخت چیست؟ آب شامل مواد معدنی و سطوح بالای منیزیم و کلسیم است که قبل از ارسال به خانه ها از آب جدا می شوند.

دلیل ایجاد رسوب در ظرفشویی

اگر رسوبات معدنی بیش از حد زیاد باشد، آنگاه آب در وسایلی مانند ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی، بقایای گچی و رسوب آهکی باقی می گذارد. با گذشت زمان این تجمع مواد معدنی بر کارایی ماشین ظرفشویی شما تأثیر می گذارد. از طرفی مواد شوینده در آب سخت کف نمی کنند.

اگر به تعمیر لباسشویی نیاز دارید ، متخصصین ما با ارائه گارانتی تعمیرات و استفاده از قطعات اصل به ارائه خدمات نصب ، سرویس و تعمیر ات لوازم خانگی مختلف می پردازند.

علائم ایجاد رسوب در ماشین ظرفشویی

علائم ایجاد رسوب در ماشین ظرفشویی عبارت اند از:

  1. لکه های سفید یا باقی مانده روی ظروف است. در واقع ظرف های شما تمیز هستند اما به خاطر این لکه های سفید تمیز به نظر نمی آیند. این امر در لیوان‌های شفاف آشامیدنی بیشتر مشهود است، اما لکه‌های آب یا کدر شدن آن‌ها می‌تواند به حدی برسد که ظروف معمولی شما کدر به نظر برسند و وقتی آنها را لمس می‌کنید احساس گچی داشته باشید.
  2. ظاهر شدن یک پوسته سفید روی بازوهای اسپری و کف ماشین ظرفشویی شما است.

علائم ایجاد رسوب در ظرفشویی

مراحل رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

این مراحل در تمامی روش های رسوب زدایی مشترک می باشند. پس حتما از انجام آن غافل نشوید. ابتدا ماشین ظرفشویی را خالی کنید و قفسه زیرین را بیرون بکشید. باید قفسه را به سمت خود بکشید تا از ماشین ظرفشویی خارج شود. محل پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی گاهی اوقات ممکن است توسط قطعات بزرگتر غذا مسدود شود به همین خاطر باید قبل از پاک کردن آن ناحیه با دستمال، غذا را با دست خارج کنید. این امر هم کارایی ماشین ظرفشویی را افزایش می دهد و به مرور زمان در هزینه شما صرفه جویی می کند.

گرفتگی فاضلاب می تواند به پمپ ماشین ظرفشویی شما آسیب برساند یا ظروف را خراش دهد. سپس نوبت  فیلتر است. فیلتر صفحه ای است که زباله ها را از داخل ماشین ظرفشویی شما جمع می کند و معمولا دارای پیچ هایی هستند که برای بیرون کشیدن فیلتر باید آنها را بردارید. آن را بردارید و پس از برداشتن فیلتر، اجازه دهید 10 دقیقه در آب گرم و صابون ظرفشویی خیس بخورد و سپس آن را با اسفنج بشویید.

پس از تمیز کردن فیلتر و پمپ تخلیه، می توانید هر دو را دوباره در ماشین ظرفشویی قرار دهید. برای پاک کردن قسمت داخلی دستگاه ، از یک پارچه نخی خشک استفاده کنید. لاستیک ماشین ظرفشویی مستعد کثیف شدن است، به همین خاطر یک پارچه را با سرکه سفید مرطوب کنید و سپس آن را تمیز کنید.

بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه کثیفی ها و مواد زائد را از روی آن برداشته اید. لازم به ذکر است که قسمت بیرونی ماشین ظرفشویی خود را با همان پارچه نخی پاک کنید. تمیز کردن ماهیانه ماشین ظرفشویی شما با این روش هم بوی نا مطبوع را از بین می برد، هم از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و مهم تر از همه موجب رسوب زدایی ماشین ظرفشویی شما می شود. اگر متوجه بوی نامطبوع شدید یا ماشین ظرفشویی شما حتی پس از تمیز کردن آن کار نمی کند، ممکن است لازم باشد ماشین ظرفشویی خود را برای تعمیر و نگهداری بررسی کنید.

همچنین توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید کثیفی یا مواد غذایی را روی قفسه‌های ماشین ظرفشویی پاک کنید، می‌توانید آنها را از ماشین ظرفشویی خارج کرده و با سرکه سفید پاک کنید. همچنین می توانید بازوی اسپری را از ماشین ظرفشویی بردارید و آن را در سرکه سفید خیس کنید. این کار باعث از بین رفتن ذرات غذا می شود و کارآمدتر شدن ماشین ظرفشویی شما می شود.

توجه داشته باشید که هنگام برداشتن بازوی اسپری، حتماً دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید و در حالی که بازوی اسپری را باز می کنید، ماشین ظرفشویی را از برق بکشید. سپس از یکی از روش های رسوب زدایی استفاده می کنیم.

تعمیر جاروبرقی و همچنین تعمیر یخچال از دیگر خدماتی است که تعمیرکاران حرفه ای تکنیک سرویس پارس با تضمین کیفیت تعمیرات ارائه می دهند. شماره های سفارش خدمات 09337788989 – 02166175744 می باشند.

روش های رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

به منظور رسوب زدایی ماشین ظرفشویی روش های زیر را می توان نام برد:

  1. استفاده از سرکه و جوش شیرین برای رسوب زدایی: در این روش پس از طی مراحلی که قبلا ذکر شد، همانطور که شستشو خود را انجام می دهید، مقدار (236.58 میلی لیتر) سرکه سفید را در یک ظرف یا فنجان بریزید و آن را روی قفسه بالایی ماشین ظرفشویی خود قرار دهید. سرکه به ضد عفونی ماشین ظرفشویی شما کمک می کند.

روشهای رسوب زدایی ظرفشویی

یک فنجان (180 گرم) جوش شیرین را در کف ماشین ظرفشویی بپاشید. جوش شیرین به جذب بوهای ناخوشایند کمک می کند و بوی تازگی در ماشین ظرفشویی شما ایجاد می کند. برنامه شستشو با دمای بالا را انتخاب کنید. زنگ هشدار  را به گونه ای تنظیم کنید تا به خاطر داشته باشید پس از گذشت نیمی از وقتی که برای برنامه تعیین شده به ماشین ظرفشویی خود بازگردید. سپس در همان زمان برنامه شستشو را متوقف کنید و درب ماشین ظرفشویی را باز کنید. سرکه و جوش شیرین شروع به از بین بردن کثیفی و بوی نامطبوع خواهند کرد. پس از اتمام، داخل ماشین ظرفشویی را پاک کنید.

  1. استفاده از سرکه برای رسوب زدایی و جرم گیری ماشین ظرفشویی: در این روش تمام مراحل مذکور در بالا را انجام دهید. حال نوبت به سرکه می رسد. سرکه یک خنثی کننده بو طبیعی است، بنابراین نه تنها به از بین بردن کثیفی، رسوب و زبری داخل ماشین ظرفشویی شما کمک می کند، بلکه بوهای ماندگار را نیز از بین می برد. یک فنجان، کاسه یا لیوان را به میزان  پر از سرکه سفید کنید و آن را روی قفسه بالایی قرار دهید. برنامه شستشو با آب گرم را انتخاب کنید. بگذارید سرکه کار خود را انجام دهد. ترفند در اینجا این است که آن سرکه را در فنجان نگه دارید و اجازه ندهید سرکه در سراسر دستگاه اسپری شود. اگر از بوی سرکه متنفر هستید، می توانید چند قطره اسانس را در فنجان یا کاسه بریزید تا بوی آن پخش شود.
  2. استفاده از اسید سیتریک (آب لیمو) برای رسوب زدایی و جرم گیری ماشین ظرفشویی: همانند روش های قبل تمام مراحل را انجام دهید و بعد از شستن فیلتر، مقدار یک فنجان آب لیمو را درون ظرفی ریخته و آن را در قفسه پایینی ماشین ظرفشویی قرار داده و چرخه معمولی شست و شو را انتخاب کنید. پس از اتمام فرآیند، ظرف را بردارید و بررسی کنید که تجمع رسوبات از بین رفته باشد. اگر هنوز وجود داردف به جای آن از سرکه سفید استفاده کنید.
  3. استفاده از بوراکس (Borax) برای رسوب زدایی و جرم گیری ماشین ظرفشویی: بوراکس یک ماده تمیز کننده عالی برای از بین بردن رسوبات معدنی در ماشین ظرفشویی است. پس از طی کردن مراحل گفته شده، داخل بطری آب داغ بریزید و داخل ماشین ظرفشویی را اسپری کنید تا خیس شود. 1/2 فنجان بوراکس را در  داخل ماشین بپاشید و از اسکرابر برای تمیز کردن سطح استفاده کنید. هنگامی که از تمیز بودن ماشین لباسشویی راضی شدید، در را ببندید و یک چرخه معمولی شست و شو را اجرا کنید تا تمام باقیمانده‌ ها پاک شود.
  4. استفاده از دستگاه های ضد رسوب برای رسوب زدایی و جرم گیری ماشین ظرفشویی: امروزه برخی شرکت ها به خاطر اهمیت این موضوع محصولاتی تحت عنوان دستگاه های ضد رسوب تولید کرده اند تا مانع از ایجاد رسوب در ماشین های ظرفشویی شوند. نحوه عملکرد این دستگاه ها ایجاد فاصله مولکولی زیاد میان مولکول های آب با استفاده از امواج مغناطیسی ضعیف با طول موج بلند است. این امر موجب می شود تا انحلال پذیری آب بالا رفته و رسوباتی که بر سر راه قرار دارند را در خود حل می کند. به همین دلیل ضخامت رسوبات به مرور کم شده و از بین می روند.
  5. استفاده از قرص، پودر یا ژل جرم‌گیر برای رسوب زدایی و جرم گیری ماشین ظرفشویی: این روش، روش بسیار مناسب تر و ساده تری نسبت به دو روش قبلی می باشد و به طوری طراحی شده اند که برای تجهیزات داخلی و موتور ماشین ظرفشویی ضرری نداشته باشند.

نحوه رسوب زدایی ظرفشویی به این روش بدین صورت است که ابتدا همانطور که گفته شد، ظروف دستگاه را خارج کرده و چیزی داخل دستگاه قرار نمی دهیم و غیره.

توجه داشته باشید که هیچ ماده شوینده ای در دستگاه نریزید. قرص، پودر و یا ژل جرم گیری را در کف دستگاه قرار دهید و برنامه شستشو اتوماتیک را انتخاب نمایید و اجازه دهید تا ماشین یک مرتبه چرخه شستشو را طی کند. پس از اتمام این چرخه دستگاه شما به صورت کامل رسوب زدایی و جرم گیری شده است.

قرص جرم گیری بهتر است یا پودر و ژل جرم گیری؟

در این مورد می توان گفت که قرص های جرم گیر به علت آزاد کردن مقدار زیادی کف، با کیفیت بالاتری شستشو را انجام خواهد داد. نکته ای که در اینجا وجود دارد قیمت بالاتر قرص های جرم گیر نسبت به ژل ها و پودر های جرم گیر است.

سخن نهایی: تمیز کردن و رسوب زدایی ماشین ظرفشویی برای تداوم کارکرد ماشین ظرفشویی بسیار موثر است زیرا بی توجهی به آن می تواند هزینه تعمیرات را در بر داشته باشد. بنابراین شناخت روش های رسوب زدایی ماشین ظرفشویی و انتخاب یکی از آن ها نه تنها عمر دستگاه شما را زیاد می کند، بلکه موجب عدم نیاز به تعمیرات و در پی آن هزینه های اضافی می باشد.

تکنیک سرویس پارس همچنین خدمات اجرا و تعمیرات تاسیسات ساختمانی مختلف نظیر تعمیر پکیج و تعمیر کولر گازی را توسط تکنسین های آموزش دیده و مجرب ارائه می دهد. برای سفارش خدمات با شماره های 09337788989 / 02166175744 تماس بگیرید.

اشتراک:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 8 =

ثبت درخواست تعمیرات
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد