تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
روشن نشدن چرخ گوشت

علت خاموش شدن ناگهانی چرخ گوشت

در این مطلب به بررسی خاموش شدن ناگهانی چرخ گوشت می پردازیم. چرخ گوشت وسیله‌ای برای تبدیل قطعات بزرگ گوشت به قطعات ریز است که معمولا در دو نوع دستی و برقی در بازار موجود می‌باشد و دارای سایز‌های متفاوتی می‌باشد که بسته به سایز و اندازه‌ی دستگاه میزان گوشت وارد شده به دستگاه کم و زیاد می‌گردد. با توجه با این که گوشت یکی از خوراک‌های اصلی بشر از آغاز آفرینش تا اکنون بوده است و همواره همه‌ی انسان‌ها در سر تا سر جهان برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن خود از گوشت استفاده می‌کنند، این امر انسان را به اختراع وسایلی برای تکه تکه کردن گوشت جهت راحت شدن عمل پختن و خوردن گوشت واداشت چرا که انسان ها قبل از اختراع وسایلی برای تکه تکه کردن و خرد کردن گوشت مجبور بودند گوشتی که شکار کرده اند را به طور کامل برای یک وعده غذایی بپزند و علاوه بر این که نمی‌توانستند همه‌ی آن را بخورند و اصراف می‌شد برای وعده‌ی بعد نیز غذایی نداشتند و باید دوباره به شکار می‌پرداختند. با گذشت بیشتر زمان و تغییر عادات غذایی و نحوه‌ی غذا خوردن و نیز احتیاج انسان به تنوع غذایی، انسان‌ها به فکر اختراع وسیله‌ای افتادند که قابلیت این را داشته باشد که گوشت‌ها را ریزتر و ریزتر کند، در ابتدا از هاون برای خرد کردن گوشت استفاده می‌کردند به این طریق که گوشت‌ها را در ظرفی فلزی و محکم می‌ریختند و با ضربات متعدد و زیاد اقدام به کوبیدن گوشت در هاون می‌کردند که این کار بسیار سخت و وقت گیر بود و بعد ها کنار گذاشته شد.

به دلیل پیشرفت علم، هوشمندی انسان و میل به راحتی بیشتر از اوایل قرن بیستم افرادی سعی در تولید وسیله‌ای کردند که بتوانند راحت تر و سریع تر گوشت را با آن خرد کنند، اولین نفری که اقدام به این کار کرد یک آشپز ناشناخته‌ی آلمانی بود، او وسیله‌ای را اختراع کرد که با ریختن گوشت در محفظه آن و چرخاندن دسته‌ی آن می‌توانست گوشت را به حالت خمیری دربیاورد، این وسیله بسیار ساده بوده و از اجزای بسیار ساده‌ای ساخته می‌شد، اجزای آن شامل یک تیغه بود که از جنس فولاد ساخته می‌شد، یک میله‌ جلو برنده که حالت حلزونی داشت و گوشت را با فشار به طرف تیغه هل می‌داد و یک فیلتر که به صورت یک ورقه صاف با سطح سوراخ دار که محل خروج گوشت خمیر شده از دستگاه بود. قسمت دیگر دستگاه از یک محفظه‌ای با دهانه گشاد که محل انداختن گوشت به داخل دستگاه محسوب می‌شد تشکیل شده بود.

بعد از جنگ جهانی دوم و توسعه وسایل برقی و نیز استفاده‌ی گسترده از وسایل برقی، اولین چرخ گوشت برقی ساخت شرکت آمریکایی جنرال موتورز وارد بازار شد که دارای قیمت زیاد، سر و صدای بسیار زیاد و بازده کم بود، اما بعد از گذشت چند سال و اضافه شدن کشور‌های تازه توسعه یافته‌ای مثل ژاپن به جمع تولید کنندگان این محصول این وسیله با بازدهی بیشتر و مقرون به صرفه تر ساخته و به بازار جهانی عرضه شد. از مهم ترین ویژگی‌های چرخ گوشت می‌توان به قدرت چرخندگی آن بر حسب گرم در دقیقه، سرعت چرخ کنندگی آن بر حسب دور بر دقیقه، نوع ولتاژ تغذیه بر حسب ولت، توان موتور بر حسب وات و وزن دستگاه بر حسب کیلوگرم اشاره کرد.

چرخ گوشت یکی از مهم ترین لوازم برقی مورد نیاز در هر آشپز خانه‌ای چرخ گوشت می‌باشد. امروزه با این که گوشت چرخ کرده آماده در بازار به وفور یافت می‌شود اما به خاطر مسائل بهداشتی و اقتصادی اغلب خانواده ها ترجیح می‌دهند گوشت چرخ کرده مصرفی مورد نیاز خود را در منزل با استفاده از دستگاه چرخ گوشت تولید کنند، انواع گوناگونی از چرخ گوشت با مارک‌ها و برند های مختلف در بازار وجود دارد که عملکرد همه‌ی آن ها تقریبا یکسان است. چرخ گوشت هم مانند سایر دستگاه‌های برقی ممکن است خراب شود و نیازمند تعمیر گردد، یکی از مهم ترین مشکلاتی که ممکن است برای دستگاه به وجود بیاید خاموش شدن و توقف ناگهانی آن است در ادامه سعی می‌کنیم به عواملی که باعث خاموش شدن ناگهانی دستگاه چرخ گوشت می‌شود بپردازیم.

به طور کلی در درجه اول ایراداتی که ممکن است به موتور وارد شده باشد می‌تواند دلیلی خاموش شدن ناگهانی دستگاه چرخ گوشت باشد، در درجه دوم مشکلات برقی در منزل یا در خود دستگاه نیز می‌تواند زمینه ساز ایجاد این مشکل در چرخ گوشت شده باشد به طور کلی کسانی که زیاد با این دستگاه سروکار دارند باید راهنمای استفاده و نگهداری آن را با دقت مطالعه کنند و به نکات اشاره شده در دفترچه راهنمای برای سالم ماندن دستگاه چرخ گوشت به طور کامل عمل کنند. در ادامه به برخی از دلایلی که باعث خاموش شدن ناگهانی چرخ گوشت می‌شود می‌پردازیم.

خاموش شدن چرخ گوشت

ایرادات مربوط به موتور دستگاه

دو ایراد اصلی که می‌تواند به موتور وارد شده باشد و باعث خاموش شدن ناگهانی چرخ گوشت شود عبارت است از نقص فنی در موتور و وارد شدن فشار زیاد به دستگاه، مثلا در زمان هایی که از دستگاه گوشت چرخ کن برای چرخ کردن چیزهای دیگر به جز گوشت استفاده می‌کنید یا در صورت چرخ کردن چربی زیاد به موتور دستگاه فشار وارد می‌شود و ممکن است دستگاه ناگهان خاموش شود. موتور چرخ گوشت که نقش قلب دستگاه و وظیفه‌ی به حرکت درآوردن دستگاه را دارد اگر دچار نقص فنی در هر قسمت مثل زغال ها، آرمیچر یا قطب‌های هسته شود می‌تواند، عامل خاموش شدن ناگهانی موتور باشد که البته این امر بیشتر در دستگاه‌های قدیمی که زیاد کارکرده اتفاق می‌افتد و چاره آن هم تعویض موتور می‌باشد.

داغ شدن دستگاه

یکی از متداول ترین علت های خاموش شدن ناگهانی دستگاه های برقی از جمله چرخ گوشت داغ کردن دستگاه به دلیل روشن بودن طولانی مدت دستگاه، استفاده زیاد و پی در پی و یا استفاده نادرست از آن می‌باشد، نباید از چرخ گوشت به عنوان ابزاری برای خرد کردن هر چیزی استفاده کنید و دستگاه را برای بازه طولانی روشن نگه ندارید بهتر است به ازای هر نیم ساعت کار کردن اجازه دهید مدتی دستگاه خاموش باشد و به اصطلاح به دستگاه استراحت دهید، هنگامی که دستگاه چرخ گوشت به خاطر داغ شدن بیش از حد ناگهان خاموش می‌شود می‌توانید چند ساعت به آن فرصت دهید تا خنک شود و سپس از آن مجددا استفاده کنید و دقت کنید که به محض داغ شدن چرخ گوشت و خاموش شدن چرخ گوشت سیم آن را سریعا از پریز جدا نمایید.

ایرادات برقی خاموش شدن ناگهانی چرخ گوشت

اولین اقدامی که هنگام خاموش شدن ناگهانی چرخ گوشت می‌توانید انجام دهید بررسی ایرادات برقی می‌باشد. برای مثال قطع شدن برق منزل یا پریدن فیوز می‌تواند علت خاموش شدن دستگاه باشد که بررسی کردن آن هم بسیار راحت است، از جمله ایراد برقی دیگری که می‌تواند باعث خاموش شدن دستگاه چرخ گوشت شود خراب بودن پریز برق می‌باشد، یعنی ممکن است برق منزل وصل باشد اما خراب بودن پریز باعث شود که برق به دستگاه نرسد و دستگاه خاموش شود از این رو در این مواقع باید به این موضوع هم رسیدگی کنید و همچنین اگر از دستگاه‌هایی مثل سه راهی برای انتقال برق استفاده می‌کنید این دستگاه‌ها را نیز باید بررسی کنید زیرا مشکلات اتصالی در سه راهی نیز می‌تواند مانع رسیدن برق به دستگاه شده و باعث خاموش شدن خودکار آن در حین کار شود، برای چک کردن جریان برق در پریز می‌توانید از یک فازمتر استفاده کنید و اگر فازمتر هم در دسترس نبود با وصل کردن یک دستگاه برقی دیگر می‌توانید بررسی را انجام دهید از همین روش برای بررسی سه راهی هم می‌توان استفاده کرد.

یکی دیگر از ایراد‌های برقی که ممکن است باعث خاموش شدن ناگهانی چرخ گوشت شود خراب شدن سیم دو شاخه برق است که چاره‌ی آن عوض کردن عوض کردن این سیم می‌باشد که برای این کار باید به خدمات نمایندگی تعمیرات چرخ گوش مراجعه کنید تا این قطعه را برای شما تأمین و تعویض کنند. و آخرین مورد از دلایل مربوط به ایراد‌های برقی خاموش شدن ناگهانی و خودکار چرخ گوشت خراب شدن دکمه پاور است، دکمه پاور که وظیفه اعلام فرمان روشن و خاموش را به برد اصلی بر عهده دارد اگر دچار شکستگی شده باشد یا مدار های آن آسیب دیده باشند می‌تواند باعث خاموش شدن دستگاه چرخ گوشت شود.

رفع خاموش شدن چرخ گوشتجمع بندی

اگر در حال کار کردن با دستگاه چرخ گوشت خود هستید و ناگهان دستگاه به صورت خودکار متوقف شده و خاموش می‌شود نگران نشوید قبل از مراجعه به مراکز تعمیر وسایل برقی و یا خبر کردن یک متخصص برای تعمیر کردن ابتدا جریان برق را چک کنید، اگر مشکلی نداشت سپس پریز برق و سه راهی را بررسی کنید  و اگر هیچ کدام مشکل نداشت باید سراغ دکمه خاموش روشن و سپس موتور دستگاه که وظیفه تأمین انرژی چرخ گوشت را دارد بروید که البته رفع مشکل دکمه پاور و موتور چرخ گوشت تخصصی بوده و باید حتما به نمایندگی دستگاه مراجعه کرده و از آن‌ها برای تعمیر چرخ گوشت خود کمک بخواهید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت های مختلف خامه ندادن قهوه ساز + راه حل علت های مختلف روشن نشدن آبمیوه گیری علائم و علت خرابی برد ماکروفر روش تیز کردن تیغه چرخ گوشت
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد