تعمیرات لوازم خانگی|قطعات اصل|گارانتی|تکنیک سرویس پارس
علائم و علت خرابی برد ماکروفر

علائم و علت خرابی برد ماکروفر

برد مایکروفر موظف به  کنترل و رساندن فرمان به سایر قطعات مربوطه در دستگاه است. ممکن است که برد مایکروفر به دلایل مختلف آسیب ببیند و به تعمیر و یا تعویض نیاز داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا دلایل مختلفی که موجب خرابی برد مایکروفر می شود را بررسی نماییم.

تعمیر ماکروفر

برای سفارش خدمات تعمیر ماکروفر از طریق شماره های 09337788989 / 02166175744 با مجموعه تکنیک سرویس پارس تماس بگیرید. این شرکت خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی برقی و آشپزخانه را با گارانتی تعمیرات و ضمانت استفاده از قطعات اورجینال ارائه می دهد.

فیلم تشریح علائم و دلایل خرابی برد ماکروفر

برد مایکروفر چیست؟

برد مایکروفر یکی از اجزای بسیار مهم و کاربردی در این دستگاه است که در صورت بروز اختلال در عملکرد آن ممکن است مشکلات زیادی در مایکروفر اتفاق بیفتد.

چرا برد ماکروفر خراب می شود؟

 • وجود نوسانات برق و کنترل نشدن برق ورودی به مایکروفر

شاید این موضوع بسیار ساده باشد اما ممکن است مشکل برد به خاطر سیستم برق رسانی دستگاه باشد. به طوری که بیشترین موارد مشکلات ثبت شده توسط مراکز تعمیرات مایکرویو، مربوط به همین موضوع بوده است. در واقع مهم ترین علت روشن نشدن مایکروفر عدم برق رسانی صحیح است.

این امکان وجود دارد که برق خانه شما با مشکلاتی رو به رو شود و با وصل کردن دستگاه و روشن کردن آن، مدار فشار زیادی را متحمل شود و این امر موجب شود تا فیوز بپرد. ممکن است که گاها پریز برق نیز قطع شده باشد. برای تست وجود این مشکل می توانید از یک فازمتر استفاده کنید تا از وجود برق در پریز مطمئن شوید. همچنین می توانید از دستگاه هایی که برق زیادی مصرف می کنند استفاده کنید.

 • سوختن فیوزها و خازن های برد مایکروفر

فیوزها از قطعات ساده‌ ای هستند که در محفظه آن ها از فلزی استفاده شده است که در دمای بالا ذوب می شود. هنگامی که اتصال کوتاه در این قطعه اتفاق می افتد، جریان گذرا از فیوز افزایش یافته  که این افزایش جریان گرمای زیادی تولید می کند. گرمای زیاد سبب ذوب شدن فلز درون فیوز ها شده و باعث سوختن فیوز می شود. سوختن فیوز باعث مختل شدن عملکرد دستگاه می شود.

سوختن فیوزها و خازن های برد مایکروفر

سه قطعه دیود، خازن و مگنترون به عنوان قطعات اصلی مایکروفر به حساب می آیند. سوختن فیوز یکی از علت های خرابی برد مایکروفر است. شما می توانید جهت رفع این مشکل دیود و خازن را به طور کامل بررسی نمایید. در صورتی که متوجه شدید که پس از تخلیه ولتاژ خازن، دیود و خازن دارای مشکلی هستند، به بررسی لامپ مگنترون بپردازید.

خرابی خازن برد ماکروفر

عواملی که سبب سوختن فیوز ها می شوند عبارت اند از:

 1. خراب بودن میکروسوییچ

قطعه ای در دستگاه مایکروفر وجود دارد به نام میکروسوئیچ که موظف است تا در صورت باز بودن درب، مایکروفر را غیر فعال کند. اگر این قطعه خراب شود، موجب سوختن فیوز دستگاه می شود. و سوختن فیوز هم موجب خرابی برد می شود.

خرابی میکروسوئیچ برد ماکروفر

 1. آسیب دیدگی دیود

یکی ازقطعات بسیار مهم مایکروفر دیود است که سوختگی و یا خراب شدن آن می تواند دلیلی برای سوختن فیوز مایکروفر باشد. دیود موظف است تا به کمک خازن، ولتاژ برق شهری را به ولتاژ مورد نیاز برای کارکرد صحیح دستگاه تبدیل کند. در واقع  دیود وظیفه دارد که جریان برق عبوری به مایکروفر را همگام سازی کند. هر اختلالی در عملکرد دیود و یا سوختگی آن دلیلی برای سوختن فیوز و در پی آن خرابی برد است.

خرابی دیود برد ماکروفر

برای این که متوجه شوید آیا دیود دستگاه خراب است یا خیر می توانید به علائم زیر دقت نمایید.

 • – دستگاه روشن شده اما نمی تواند که غذا را گرم کند.
 • – اتصالی داشتن دستگاه هنگام کار کردن.
 • – به گوش رسیدن صدای اتصالی دستگاه
 • – خاموش شدن ناگهانی دستگاه
 1. آسیب دیدگی خازن

یکی دیگر ازدلایل سوختن فیوز دستگاه وجود اختلال در عملکرد خازن است. وظیفه خازن این است که جریان برق ورودی به دستگاه را در خود ذخیره نماید. با شروع کار مایکروفر این قطعه برق را آزاد کرده و این امر موجب آزاد شدن امواج مایکروفر می گردد. در صورتی که مشکلی برای خازن پیش بیاید، فیوز دستگاه نیز با مشکل روبرو خواهد شد.

دلایل خرابی برد ماکروفر

اگر قصد تعمیر دستگاه را دارید، به این نکته توجه داشته باشید که هنگامی که دستگاه خاموش می شود، خازن برق زیادی دارد و در صورتی که نکات ایمنی را رعایت نکنید، خطرات جدی به همراه دارد.

 1. اتصال کوتاه ترانس

اتصال کوتاه در ترانس و سیم کشی دستگاه علتی دیگر برای سوختن فیوز مایکروفر است. ترانس قطعه ای است که در پشت صفحه‌ گریل قرار دارد. برای قطع ترانس، شما قادر هستید سیمی که این قطعه را به حفره‌ فیوز حرارتی و سایر سیم کشی ‌ها متصل می کند را بکشید.

علائم خرابی برد ماکروفر

 • خرابی و کارکرد نامناسب سایر قطعات مایکروفر

همانطور که مستحضر هستید برد دستگاه از قطعات الکترونیکی زیادی تشکیل شده است. در صورتی که هر قطعه دچار مشکل شود، برد دستگاه دچار مشکل خواهد شد.

 • استفاده مداوم و نامناسب از مایکروفر

استفاده مکرر از یک دستگاه موجب خرابی زود به هنگام آن می شود. هنگامی که از دستگاه مایکروفر بیش از اندازه استفاده می نمایید، به مرور زمان قطعات مختلف آن دچار فرسودگی می شوند.

برخی دیگر از سایر خدمات شرکت تعمیراتی تکنیک سرویس پارس شامل تعمیر جاروبرقی ، تعمیر یخچال و تعمیر چرخ گوشت می باشد. تمامی خدمات با ضمانت استفاده از قطعات اورجینال و تضمین کیفیت انجام کار ارائه می شود. باز طریق شماره های با ما تماس بگیرید.

علائمی که نشان می دهد برد ماکروفر خراب شده است

هنگامی که دستگاهی با مشکل روبرو خواهد شد علائمی از خود بروز می دهد. مایکروفر نیز از این قاعده مستثنا نیست. در ادامه علائمی که نشان دهنده خرابی برد مایکروفر هستند را بررسی می نماییم.

 • خاموشی و روشن نشدن مایکروفر

گاهی امکان دارد که دستگاه مایکروفر شما خاموش شود و دیگر روشن نشود که نشان دهنده خرابی در برد الکترونیکی دستگاه خواهد بود. این امر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این دلایل عبارت اند از:

میکروسویچ درب مایکروفر: همانطور که گفته شد، میکروسویچ در هنگام بسته شدن درب دستگاه، به قسمت های مختلف اجازه می دهد تا  روشن شوند. به دلیل وجود این قطعه است که تا همه چیز درست نباشد، مایکروفر روشن نمی شود.

 برای این که بتوانید به میکروسویچ دسترسی پیدا کنید، برق مایکروفر را قطع کرده و قاب بدنه را در آورید. این قطعات دو یا سه تا هستند و دارای ترمینال‌هایی با علامت C و NO هستند. شما باید ترمینال‌ها را با استفاده از مولتی‌متر تست نمایید، در صورتی که در دستگاه را می ‌بندید و زبانه روی میکروسوئیچ چفت می شود، ترمینال ‌های میکروسویچ بایستی که از خود  رسانندگی نشان دهند. این امر نشان دهنده سالم بودن میکروسوئیچ است. در صورتی که مولتی متر مقداراهمی نشان ندهد، باید میکروسویچ را تعویض کرد. قبل از آن اطمینان حاصل کنید که زبانه در، میکروسویچ را به درستی فشار می‌دهد.

خرابی فیوز سرامیکی: در صورت خرابی این قطعه، نه خود مایکروفر و نه حتی صفحه نمایش ان روشن نمی شود. وظیفه این قطعه، محافظت از قسمت های مختف در برابر نوسانات برق است به طوری که وقتی مشکلی برای قطعات اتفاق می افتد، به طور کامل سوخته و مایکروفر دیگر کار نمی کند.

 اگر می خواهید که به فیوز سرامیکی،که در دستگاه وجود دارد دسترسی پیدا کنید، در ابتدا جریان برق را قطع کرده و قاب مایکروویو را در آورید. اگر که می خواهید فیوز سرامیکی را تست کنید، از مولتی متر استفاده نمایید. در صورتی که  فیوز سوخته باشد، باید تعویض گردد و علت سوختن آن بررسی گردد. در صورتی که علت سوختن فیوز نوسانات برق ورودی به مایکروفر بود، قطعه را به راحتی تعویض کنید. ولی در صورتی که مشکل از مایکروفر باشد بایستی که مگنترون، دیوید ولتاژ بالا، خازن و ترانسفورمر هم تست شوند.

خرابی فیوز حرارتی: فیوزهای حرارتی عامل دیگری برای روشن نشدن مایکروفر هستند. وظیفه این قطعات این است که جلوی گرم شدن بیش از اندازه مایکروفر را بگیرند. هنگامی که این قطعه دچار مشکل شود، مایکروفر روشن نخواهد شد.

فیوز های حرارتی در درون جعبه ‌ی مایکروفر قرار دارند. می توانید که سیم ‌های متصل به آن را جدا کرده و ترمینال ‌ها را با مولتی ‌متر امتحان نمایید، در صورتی که هیچ اهمی نشان داده نشد، فیوز باید تعویض گردد.

مجموعه‌ی قفل درب: ایراد در مکانیسم قفل درب هم می‌ تواند مانعی برای روشن شدن مایکروفر باشد. اغلب قفل‌ های در دارای قلاب پلاستیکی هستند. هنگامی که در بسته شود، با میکروسویچ درگیر شده و سینگال روشن شدن به برد کنترل فرستاده خواهد شد. در صورتی که  قلاب‌ها صدمه ببینند و یا این که فنرها کهنه شوند، سویچ‌ها به اندازه کافی فشرده نمی شوندو در نتیجه مایکروفر روشن نمی شود.

 • کار نکردن درست دکمه ها و صفحه لمسی مایکروفر

می توان گفت که اصلی ترین علتی که می تواند باعث خرابی و عدم کار کرد  دکمه های روی ماکروویو شود خرابی برد اصلی دستگاه است. عواملی که سبب بروز این مشکل خواهند شد عبارت اند از:

– وجود مشکل در مدارهای صفحه کنترل اصلی

– از بین رفتن لحیم و یا وجود سوختگی در یک خازن

 • کار نکردن قطعات مختلف مایکروفر

همانطور که قبلا هم گفته شد، برد مایکروفر، همانند مغز دستگاه است و عملکرد همه قطعات تحت نظر آن است و در صورت بروز خرابی، کار کرد سایر قطعات نیز با مشکل روبرو خواهد شد.

 • خاموش شدن و ریست مایکروفر

یکی از علائم خرابی برد مایکروفر خاموش و ریست شدن آن است. در صورت بروز چنین مشکلی، بایستی که همه قطعات اصلی برد چک شده و در صورتی که مشکل خاصی پیدا نشد، برد باید تعویض گردد.

نحوه تعمیر برد مایکروفر

تعمیر برد مایکروفر باید توسط افراد متخصص صورت بگیرد اما در صورتی که دانش فنی مورد نیاز را دارید، برای تعمیر برد می توانید مراحل زیر را طی کنید.

 • گام اول: در ابتدا مایکروفر را از برق بکشید و چند دقیقه صبر کنید تا جریان برق از آن خارج شود.
 • گام دوم: پوشش فلزی اطراف ماکروفررا جدا کرده و خازن دستگاه را خارج نمایید.
 • گام سوم: برد الکترونیکی را خارج کنید.
 • گام چهارم: با استفاده از مولتی متر از سالم بودن و یا خرابی برد اطمینان حاصل نمایید.
 • گام پنجم: شما می توانید با استفاده از مواد شوینده مخصوص برد الکترونیکی را شست و شو دهید.
 • گام ششم: اگر برد دستگاه قابل تعمیر است، قسمت آسیب دیده را ترمیم کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

تکنیک سرویس پارس از تعمیرکاران حرفه ای و آموزش دیده برای ارائه خدمات خود از جمله تعمیر پکیج ، تعمیر لباسشویی ، تعمیر ظرفشویی و … بهره می گیرد. تمامی خدمات این مجموعه با نرخ مصوب اتحادیه و گارانتی خدمات انجام می شود. برای سفارش خدمات مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مشابه: علت های مختلف خامه ندادن قهوه ساز + راه حل علت های مختلف روشن نشدن آبمیوه گیری روش تیز کردن تیغه چرخ گوشت دیود مایکروفر چیست به همراه روش های تست
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یا تماس بگیرین:
هر کجای استان تهران که هستین
خدمات تکنیک سرویس پارس در کنار شماست
نقشه تهران
WeCreativez WhatsApp Support
شما میتوانید درخواست تعمیرات خود را از طریق واتس اپ برای انجام تعمیر به شرکت ارسال نمایید
کمتر از چند دقیقه پاسخ خواهیم داد